Αναπαραγωγή Η αγορά, η γνωριμία και τα αυγά των κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα δυστυχως με περιμενε κατι δυσαρεστο. Μαλλον ο αρσενικος πρεπει να φταιγε γιατι ειναι λιγο ατσουμπαλος.Βρηκα ενα απο τα αυγα σπασμενο. Δεν εχει ανοιξει εντελως και δεν βγαζει υγρα.Απλα εχει ενα βαθουλωμα. Το κλωσσανε ομως κανονικα. Τι να κάνω;

Πρεπει να το βγαλω η μπορω και να το αφησω κι οτι γινει;
 
help.gif
 
Εαν εχει διαρρηχθει εστω και λιγο η εσωτερικη απο το κελυφος μεμβρανη τοτε το αυγο ειναι νομιζω αχρηστο. Εγω θα το αφηνα προς το παρον και βλεπεις σε μερικες ημερες αν μεγαλωνει ο νεοσσος μεσα του.
 
Μπραβο στα μωρα σου Φωτη
Μην στενοχωριεσαι με το αυγουλακι τυχαινουν αυτα☹
Εγω πιστευω θα τα πανε καλα γιατι ειναι πολυ καλο ζευγαρι...
Περιμενω νεα...
 
Σημερινες φωτογραφιες. Ο αρσενικος εχει αναλαβει το κλωσσημα ολο το πρωι μεχρι και τωρα. Η θηλυκια ειναι εξω και μιλαει με την snowpearl. Προχτες εβαλα το κλουβι της κοντα στα αλλα και ολη την ωρα φωναζουν. Ο αρσενικος μου φαινεται ριχνει λιγο κερατο... 😀
 

Συνημμένα

  • P4250724.webp
    P4250724.webp
    33,7 KB · Προβολές: 85
  • P4250726.webp
    P4250726.webp
    53,9 KB · Προβολές: 81
  • P4250728.webp
    P4250728.webp
    53,2 KB · Προβολές: 75
Ε, άμα είναι καλός πατέρας λίγο κέρατο συγχωρείται! Έχεις δει καθόλου το ραγισμένο αυγό σήμερα;
 
Ε, άμα είναι καλός πατέρας λίγο κέρατο συγχωρείται! Έχεις δει καθόλου το ραγισμένο αυγό σήμερα;

Δεν ειναι ραγισμενο. Εχει ενα βαθουλωμα. Το χω δει σημερα. Ειναι οπως ηταν. Αυριο θα του κανω ωοσκοπηση να δω αν ειναι ζωντανο το εμβρυο.Αν ειναι θα το αφησω αλλιως θα το βγαλω.
 
Σημερα βρηκα την ευκαιρια να κανω ωοσκοπηση γιατι τους εβαλα αυγοτροφη και βγηκαν και τα 2 εξω. Το εμβρυο ζει κανονικα και κουνιοταν κι ολας.Λετε να τα καταφερει;
 
Σιγουρα θα τα καταφερει! Ποσες μερες εμειναν ακομη μεχρι την εκκολαψη;
 
Αν εχω καταλαβει καλα το σπασμενο ειναι το πρωτο αυγο. Καπου στις 5 Μαιου περιμενω να σκασει.
 
Και μια σημερινη φωτογραφια με την θηλυκια να κλωσσαει. Τις περισσοτερες ωρες ο αρσενικος ειναι στην φωλια(δυστυχως ειναι υποταγμενο αρσενικο):D. Το μεσημερι το περναει ολο με την θηλυκια κλωσσοντας μαζι. Το εμβρυο που βρισκεται στο σπασμενο αυγο νομιζω οτι εχει πεθανει αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Το αφηνω και σε λιγες μερες αν δω οτι δεν εχει αναπτυχθει αλλο θα το αφαιρεσω.
 

Συνημμένα

  • P4280736.webp
    P4280736.webp
    46,8 KB · Προβολές: 93
Πολυ ομορφη η φωτογραφια με τη θυμωμενη μαμα!

Μη βιαστεις να πεταξεις το ραγισμενο αυγο, μακαρι να ειναι ζωντανο θα του αξιζει ενα ξεχωριστο ονομα. 😉
 
Ευχαριστω Μαρια.

Ανεστη στην φωτογραφια οντως ειναι θυμωμενη. Την εβγαλα μια χωρις φλας αλλα δεν φαινοταν καλα και ξαναπροσπαθησα με φλας και εκνευριστηκε. Εκανε και χχχ χχχχ χχχχ:D

Το αυγο δεν το πεταω ακομα. Θα το αφησω.Απο αναπτυξη δεν μπορω να καταλαβω καλα αλλα πιστευων οτι εχει πεθανει επειδη δεν κουνιεται οπως τα αλλα. Δεν βλεπω τιποτα να κουνιεται.
 
Φωτη μακαρι κι απο μενα να ειναι ενταξει το αυγο
Αμαν αυτο χχχχχχχχχχχ που κανουν..
Ειναι τοσο αστειο
 
Φωτάκο δεν το είχα πάρει χαμπάρι το post σου, αλλά έστω και καθυστεριμένα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑ!

Να είσαι καλά να τα χαρείς όλα μα όλα έξω από το αβγό! :D
 
Υπομονη, λιγες μερες μεινανε μεχρι την εκκολαψη. Περιμενουμε φωτο απο τα μικρα...
 
Back
Top