Αναπαραγωγή Η αγορά, η γνωριμία και τα αυγά των κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα κοκατλ ετσι κανουν.

Τελικα το εμβρυο ειχε πεθανει και το αφαιρεσαι το αυγο.
 
Το σπασμενο αυγο αφαιρεθηκαι χτες αφου πλεον ημουν σιγουρος οτι ηταν νεκρο κι ειχα δικιο. Θα το βγαζα κατι σε στυλ survivor. Τωρα θα περιμενω τα αλλα να βγουν.Φοβαμαι μην εχω προβλημα με την υγρασια. Καμια ιδεα;
 
Αυτο σκεφτηκα κι εγω αλλα πανω στν φωλια.Φοβαμαι ομως μην σαπισει το ξυλο και δημιουργηθουν μυκητες οι οποιοι θα σκοτωσουν τα εμβρυα.
 
εγω ψεκαζα γυρο γυρο(επεφτε και πανω στη φωλια ομως), αλλα επιδη τα ειχα μεσα ειχα και υγραντιρα στο καλοριφερ... Τωρα εσυ που τα εχεις εξω δεν ξερω τι αλλο μπορεις να κανεις εκτος απο ψεκασμα...
 
Θα τα εβαζα μεσα μεχρι να σκασουν τα αυγα αλλα φοβαμαι μηπως στρεσσαριστουν και τα αφησουν.
 
καλητερα αστα τωρα εκει που ειναι... Ειναι κριμα να χασεις 5 μερες πριν βγουν...
επισης μια ιδεα..χωρις να ξερω αν ειναι καταλυλη... Να βαλεις ενα βρεμενο(οχι να σταζει)πανι απο τη μερια της φωλια, αλλα περιμενε να μας πουν αλλα μελοι αν κανει...
 
Σημερα το πρωι ειδα την θηλυκια που προσπαθουσε να κανει μπανιο στην ποτιστρα. Γι αυτο και της εβαλα μπανακι να της φυγει η καψα. Επισυναπτω μια φωτογραφια μετα το μπανιο και μερικες αλλες εν ωρα κλωσσηματος! Καπου στις 7 του μηνα λογικα θα σκασει το πρωτο κι εχω μεγαλη αγωνια.

(εγω το χα πει οτι θα σας πριξω.):D
 

Συνημμένα

  • P5010743.webp
    P5010743.webp
    55,5 KB · Προβολές: 89
  • P4290737.webp
    P4290737.webp
    41,7 KB · Προβολές: 88
  • P4300741.webp
    P4300741.webp
    38 KB · Προβολές: 83
Βρε Φωτακο μου τωρα ειδα τα ευχαριστα νεα σου!
Συγχαρητηρια για τους καλους γονεις που εχεις! Τελικα μονο εγω δεν καταφερα να βγαλω μωρακια... ☹
Και σκεφτομαι να μην τα ζευγαρωσω ξανα.
Καλη επιτυχια με τα μικρα, περιμενω ευχαριστα νεα!
 
Η θηλυκια φροντιζει για την υγρασια της φωλιας για αυτο και εκανε μπανιο. Ειδες πως η φυση ολα τα προνοει!
Μπραβο, εισαι πολυ τυχερος που εχεις ενα τετοιο θηλυκο. Να το χαιρεσαι!
 
Η θηλυκια μπηκε στην φωλια οταν ειχε σχεδον στεγνωσει. Να της ξαναβαλω μπανιο τις τελευταιες μερες που θα ναι να σκασουν τα αυγα η μπορει να βλαψει το εμβρυο;
 
Σημερα ο πρωτος νεοσσος αρχισε να βγαινει.Χθες το βραδυ πανω στο αυγο υπηρχε ενα μικρο ραγισματακι και καταλαβα οτι μεχρι σημερα θα χει βγει. Το μεσημερι που γυρισα ειχε ανοιξει μια μικρη τρυπιτσα. Τωρα αυτη εχει γινει μεγαλουτσικη τρυπα. Νομιζω το βοηθαει και η θηλυκια να βγει. Το προβλημα ειναι το εξης. Η μεμβρανη ειναι κολλημενη πανω του και ειδα και μερικα αιματα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Μηπως εχει κολλησει και δεν μπορει να βγει; Κουνιεται και κανει ενα τσιπ τσιπ..
 
Φωτη μην απελπιζεσαι. H συνολικη διαδικασια της εκκολαψης μπορει να διαρκεσει απο 24-48 ωρες. Αν δεις και αυριο το πρωι και δεν εχει ελευθερωθει τοτε να σκεφτεις αν μπορεις να επεμβεις.

Ακομη στην ιδια κατασταση βρισκεται η κοιμουνται και δεν ξερεις;
 
Αν το ακους και οπως λες κουνιεται μην στεναχωριεσαι, σε λιγες ωρες θα εχει απελευθερωθει απ΄το αυγο. Υπομονη!
 
Ανεστη ακομα δεν εχει απελευθερωθει. Ειναι ζωντανο εχει ενα μεγαλο ανοιγμα απο κατω αλλα η μεμβρανη ειναι ξερη και κολλημενη πανω του. Δεν το βλεπω να προσπαθει να κουνιεται.Φευγω τωρα απο το σπιτι και θα γυρισω στις 2 περιπου. Ελπιζω να μην ειναι αργα μεχρι τοτε...
 
Φωτη αν δεν εχει βγει ως τοτε πιαστο και δες αν μπορεις να το βοηθησεις. Την κοιλια του την βλεπεις; Προσεχε μονο διοτι αν δεν εχει απορροφηθει τελειως ο κροκος απο την κοιλια του μπορει να γινει κακο αν κοπει.
 
Back
Top