Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ειναι καλο αυτο! Ολη μερα κοιμαται; ☹ Και εγω σημερα παρατηρησα ενα καναρινακι μου να κοιμαται! :'(
 
Πρεπει χωρις να ενοχλησεις την καναρα που κλωσσαει να τον δεις απο κατω... Δεν ειναι φυσιολογικο να κοιμαται μερα το καναρινακι.. Εγω στη θεση σου θα χωριζα τη ζευγαρωστρα στα 2, το αρσενικο απο την μια το θηλυκο απο την αλλη και θα επιανα προσεκτικα τον αρσενικο να τσεκαρω την κοιλιτσα του... Μηπως κοιμαται μονο λιγο το μεσημερι; Ποση ωραειναι φουσκωμενο και κοιμαται;

Ας απαντησουν βεβαια και οι πιο εμπειροι!
 
S O S. S O S ο πιπις κοιματε ολη την ωρα.
 
Αρτέμη, από πότε κοιμάται όλη μέρα; Μέχρι χτες το απόγευμα δεν είχες παρατηρήσει κάτι και σήμερα τώρα το είπες. Μήπως έχεις αγχωθεί; Παρατήρησέ το βέβαια αλλά είναι και 10 το βράδυ δεν θα κοιμηθεί;
 
Απο αυριο παρατηρηση απο μακρυα (γιατι αν εισαι κοντα μπορει να σε φοβαται και να μην εκδηλωσει την ασθενεια του)... Αν κοιμαται ολη μερα τοτε πρεπει να τον δεις απο κατω οσο το δυνατον πιο γρηγορα! Και να τον χωρισεις απο τη θηλυκια μην εχει κατι και την κολλησει και εκεινη... Σε αλλο κλουβι...

Ναι οντως εχει δικιο η Μαρια... Χθες δεν κοιμοταν και σημερα κοιμαται ολη την ημερα; Τωρα αστα μην τα ενοχλησεις! Εχουμε και την κλωσσα με τα αυγα...
 
Δεν ισχύει αυτό. Το σπέρμα ζει μόνο για μερικές μέρες μέσα στο θηλυκό.

Ο λόγος που σταματούμε την αυγοτροφή κατά την επώαση είναι επειδή δεν χρειάζεται. Αυτή την περίοδο και οι ενεργειακές αλλά και οι διατροφικές ανάγκες των πουλιών είναι μικρές και είναι μια ευκαιρία να φέρουμε σε ισορροπία τη διατροφή τους.


Σταυρο το σπερμα τι σε κανει να πιστευεις οτι νεκρωνεται σε λιγες μερες;

εγω αποδεδειγμενα βγαζω γονιμοποιημενα αυγα και μετα απο 8 μερες αφου ζευγαρωσει.

Το Αυγο το βγαζουμε για να μην πυρωνει ανεξελεγκτα ο αρσενικος και σπαει αυγα κυνηγαει την καναρα κλπ.

Η καναρα μπορει να μην εχει ενεργιακα υψηλες αναγκες αλλα θρεπτικα εχει, και αν ειναι μοναχη της εγω δεν βρισκω λογο να βγει το αυγο απο το κλουβι. ισα ισα που προετοιμαζεται και καλυτερα για την επομενη γεννα που δεν θα αργησει να ερθει.
 
Αρτέμη μήπως έχεις χαμηλό φώς στο δωμάτιο που είναι τα πουλιά και κοιμάται ο πίπις; Εγώ όταν έχω χαμηλό φώς ή κλειστό το παραθυρόφυλλο κοιμάται το πουλάκι και ας είναι και μέρα.
 
Καλημερα.
Ρε παιδια ο Πιπις τρωει και κοιματε. Ξτπναει, τρωει κοιματε. Ολη μερα αυτο το πραμα απο χτες.
 
Καλημέρα Αρτέμη!
Και σήμερα τα ίδια; Περίμενε να σου πει κάποιος που ασχολείται με καναρίνια.
Ελπίζω να είναι φυσιολογικό :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Δυστυχως δεν ειναι φυσιολογικο... ☹ Τα καναρινια ειναι πολυ ενεργητικα πουλια.. Σπανια κοιμουνται μερα και αυτο θα ειναι λιγο το μεσημερι... Πρωι και απογευμα ειναι πολυ δραστηρια.. Πρεπει να δεις τις κουτσουλιες του αν ειναι φυσιολογικες και να τον κοιταξεις απο κατω... Χωρισε τον με την Πιπα χωρις να κουνησει το κλουβι και πολυ προσεκτικα πιαστον και δες απο κατω τι γινεται... Αλλα δεν πρεπει να αναστατωθει η Πιπα που κλωσσαει...
 
Αρτέμη, αν μπορείς κάνε αυτό που σου λέει η Αλίκη.
Επίσης καλό είναι να ανοίξεις ένα άλλο θέμα με τίτλο το πρόβλημα αυτό να το δουν και άλλοι έμπειροι στα καναρίνια γιατί αυτό τώρα είναι πολυσέλιδο και δεν παραπέμπει και στο επίκαιρο θέμα σου. Άνοιξέ το καναρίνια - ασθένειες
 
Σταυρο το σπερμα τι σε κανει να πιστευεις οτι νεκρωνεται σε λιγες μερες;

εγω αποδεδειγμενα βγαζω γονιμοποιημενα αυγα και μετα απο 8 μερες αφου ζευγαρωσει.
Τι διαφορετικό είπα εγώ; Οι 8 δεν είναι μερικές μέρες;

Εγώ αναφέρθηκα στο μήνυμα της Αλίκης. Εκτός αν με το "δεύτερη γέννα" εννοούσε το δεύτερο αυγό και όχι δεύτερη φωλιά.

Η υπερπρόσληψη πρωτεΐνης μπορεί να δημιουργήσει από ουρική αρθρίτιδα μέχρι σοβαρά προβλήματα στα νεφρά. Σε μια περίοδο που το πουλί δεν έχει να δημιουργήσει νέους ιστούς (πχ. Δημιουργία αυγού) και που η μυική του δραστηριότητα μειώνεται στο ελάχιστο, πού ακριβώς βρίσκονται οι θρεπτικές ανάγκες που απαιτούν επιπλέον χορήγηση πρωτεΐνης από αυτήν που προσφέρει μια διατροφή με σπόρους;

Αυτά περί πυρώματος και περί κάψας ή όπως αλλιώς το λένε ορισμένοι, δεν το σχολιάζω. Έχω δει πάμπολλες φορές μηνύματα που προτείνουν να βάζουμε πχ πιπέρι στην αυγοτροφή γιατί πυρώνει τα πουλιά. Η αναπαραγωγική ετοιμότητα των πουλιών δεν αφορά ούτε σε αυγά αποκλειστικά ούτε σε πιπέρια για να εξαρτάται μονάχα από αυτά.
 
.

Αυτά περί πυρώματος και περί κάψας ή όπως αλλιώς το λένε ορισμένοι, δεν το σχολιάζω. Έχω δει πάμπολλες φορές μηνύματα που προτείνουν να βάζουμε πχ πιπέρι στην αυγοτροφή γιατί πυρώνει τα πουλιά.
😱 πιπερι για να τους ερθει η "καψα"; Υπαρχουν αληθεια ανθρωποι που το κανουν αυτο στα πουλια;
 
Πιπα κλωσσαει, πιπις φαι κ υπνο.φαι κ υπνο. Τπτ αλλο.
 
Back
Top