Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν εχω τι να κανω.. Αφου δεν εχω γκομενα, καθομαι και μετραω Πιπες!
Χα χα χα
 
Το οτι δε θα σου κανει και αυριο αυγο επειδη δε βατευεται δεν ισχυει! Μπορει να σου κανει και να ειναι και ενσπορο! Ολα καλα πανε! Μια χαρα! Τωρα εφοσον δεν μπορεις να κανεις ωοσκοπηση υπομονη μεχρι 20 Γεναρη!
 
Συγχαρητήρια πάντως Άρτεμις για το ενδιαφέρον που δείχνεις για τα καναρίνια σου! Και μην νομίζετε, γιατί αυτό το χρονομέτρημα της ώρας που διαρκεί το διάλειμμα της θηλυκιάς αποτελεί μέρος των παρατηρήσεων της αναπαραγωγής των καναρινιών!
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Αμβρόσιε είναι Αρτέμης και είναι άνδρας ο άνθρωπος είπε :)
Μπερδεύτηκα βρε παιδιά!😳 Αρτέμη μου, σου ζητάω χίλια συγνώμη για την παρεξήγηση! Νόμιζα ότι ήταν Άρτεμις το όνομα σου και όχι Αρτέμης! Χίλια συγνώμη κι άμα σε πρόσβαλλα! Πάντως είσαι πολύ ευγενικό και συμπαθητικό άτομο και αισιόδοξος για την αναπαραγωγή των καναρινιών σου! Εύγε! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
 
Αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να φτιαξω ενα κλουβι για να στεγασω την φαμιλια!
Σκεφτομαι κατι με διαγωνια ακτινα απο βαση-υψος γυρω στο 1.20 με καδρονια και σιτα.
Απλα σαν ιδεα το σκεφτομαι.
Φιλος μαραγκος θα το φτιαξει, λεμε τωρα.
 
Α, καλά θα κάνεις! Γιατί όταν ένα μικρό καναρίνι απογαλακτιστεί εντελώς από τους γονείς και μπορεί να τραφεί και να βγάζει πέρα μόνο του, θέλει έναν μεγάλο χώρο πτήσης για να αυξηθεί η δύναμη και ρώμη του και να αποκτήσει δυνατές φτερούγες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Εδω ειμαστε παιδια.
Διανυουμε την 5η μερα επωασης καο λειτουργουν σαν ελβετικο ρολοι.
Η Πιπα κλωσσαει σηκωνετε ανα 2 ωρο για το πολυ 5 λεπτα. Ο Πιπης κοβει κινηση και χλαπακιαζει ολη την μερα σπορους. Πολυ βαρεμαρα τε παιδι μου. Ευτυχως σπαει η μονοτονια τους με κατι ξεπετες στα κλαδακια!
Να χαρω εγω 😀
 
Χαιρόμαστε όλοι με την χαρά σου, "φτύνε" τα και λιγάκι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Καταρχας ευχαριστω τουτο τον ιστοτοπο. Μου δινετε η ευκαιρια να το χρησιμοποιω σαν ημερολογιο.
Διαπιστωσα οτι ο Πιπις απο χτες που σταματησε να κανει αυγα η Πιπα, σταματησε να την ταιζει τακτικα.
Τοτε αυτη τακτικα κατεβαινει τρεφετε και αυτος σαν καπως να την
παρενοχλει. Το ολο συμβαινει καθε 1.5-2.0 ωρες για 5 λεπτα.
 
Εντάξει, δεν κάνεις κάτι, απλά παρατηρείς μήπως χρειαστεί παρέμβασή σου, κάτι που συμβαίνει σπάνια βέβαια :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Γεια σε ολους.

Ολα πηγαινουν καλα.
Η Πιπα κλωσσαει. ΟΠιπις την ταιζει πιο πολυ απο χτες, ετσι αυτη δεν σηκωνετε καθολου απτη φωλια της.
Δεν ειμαι περιεργος, αλλα, αν το επιτρεπαν οι ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,θα ηθελα να κανω μια ωοσκοπησαρα!
Ουτε απαισιοδοξος ειμαι μα, ουτε αισιοδοξος.
Ειμαι ουδετερος. Οτι ηταν να κανω προς το Παρον,το εχω κανει να ουμ!
 
Συμφωνω με την μαρια! Μιας και δεν εχεις εμπειρια ειναι ρισκο! Κριμα ειναι με τοση χαρα που εχεις να απογοητευτεις... Εγω την πρωτη φορα που εκανα ωοσκοπηση ραγισα τ αυγο και ακομη το κλαιω! ☹ Υπομονη! Ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να κανεις και ειναι πολυ πιθανο να εχεις μωρακια! Τωρα το ποσα θα ειναι η εκπληξη! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Και φίλε μου Αρτέμη, πίστεψε με! Καλύτερα που δεν θα κάνεις ωοσκόπηση, διότι αν τα αυγά είναι ένσπορα( που στο εύχομαι!)όταν μετά από μέρες πας να τσεκάρεις τα αυγά θα δεις τα μικρούλια σαν έκπληξη! Παιδιά μην τα ματιάσουμε τα αυγά του παιδιού! Μην το πολυσυζητάμε το θέμα! 😀:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Άντε Αρτέμη και όταν με το καλό σκάσουν ''μύτη'' να δούμε φώτο ε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Βεβαιως, αλλα, εχω μια ανυσηχια.
Ο Πιπις η θα τρωει η θα κοιματε ολη τη μερα διπλα στη Πιπα πανω στη φωλια.
Το βραδυ δε ξερω τι κανουν.
Βαριετε η αρρωστησε ρε παιδια;
 
Back
Top