Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με κοντομανικο.
Τουβαλα μια αντιβιωση της μπαγιερ
Για να δουμε...
Αυτος τρωει την ταιζει, κοιματε συνεχεια
 
Το πουλάκι είναι άρρωστο Αρτέμη... Πρέπει να τα χωρισεις άμεσα γιατί μπορεί να κολλήσει η πιπα! Το να μας λες συνεχώς ότι κοιμάται και τρώει δεν το βοηθάς! Το πουλάκι είναι άρρωστο! Όσο περνάνε οι ώρες τόσο χειροτερεύει η κατάστασή του... Εμένα φαντάσου που δεν κοιμόταν όλη μέρα κ τον βρήκα νεκρό... Πιάσε το πουλάκι δες το από κάτω κ πες μας τι βλέπεις.
 
Ποση πιθανοτητα υπαρχει να τρομαξει ανεπαρνωθοτα η πιπα και να μη ξανακλωσησει αν το κανω;
 
Φωτο τωρα παιδια
 

Συνημμένα

  • IMG_20140109_195250.webp
    IMG_20140109_195250.webp
    19,2 KB · Προβολές: 79
Κακως εβαλες ετσι αντιβιωση! Δεν μπορεις να ξερεις τι εχει... Το καθε φαρμακο κανει για διαφορετικη ασθενεια και σε εναν τοσο ευαισθητο οργανισμο οπως ενα πουλακι το να δινεις ετσι αυθαιρετα μια αντιβιωση μονο κακο του κανεις... Σου λεω απο χθες να τα χωρισεις αλλα μου φαινεται μιλαω στο βροντο... Τωρα ειναι λογικο να κοιμαται βραδυ ειναι... Και η πιπα γιατι να παρει αντιβιωση; Να εξασθενησει ο οργανισμος της ενω σε 10 μερες θα εχει να ταισει μωρα; Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεσαι... Αν το κανεις προσεχτικα η πιπα θα κλωσσησει κανονικα! Σου ειπα βαλε το διαχωριστικο της ζευγαρωστρας και βαλε το χερι σου εκει που ειναι ο πιπης πιαστον και δες τον απο κατω... Εγω θα το εκανα τωρα γιατι αυριο μπορει να ειναι αργα...
 
Ενας φιλος θα ερθει απο δω να το κανουμε παρεα τωρα.
 
Αλίκη, αυτή η ώρα δεν είναι ώρα ύπνου για τα πουλιά του Αρτέμη, δυστυχώς. Διατηρεί το φως αναμμένο μέχρι αργά, γι' αυτό άλλωστε και γεννούν αυτή την εποχή. Το μόνο που έχει να κάνει και με μικρές πιθανότητες επιτυχίας είναι να απομακρύνει το αρσενικό για να σώσει το θηλυκό. Το χωρισμα στο κλουβί δεν αρκεί. Φοβάμαι όμως πως ότι και να προτείνουμε στο τέλος θα γίνει αυτό που έχει στο μυαλό του ο Αρτέμης. :)
 
Ρε παδια. Δε θελω να κουραζω αυτος μονο να τρωει θελει. Να κοιματε και να τρωει. Μηπως ταχω κανει θαλασσα;
 
Αλίκη, αυτή η ώρα δεν είναι ώρα ύπνου για τα πουλιά του Αρτέμη, δυστυχώς. Διατηρεί το φως αναμμένο μέχρι αργά, γι' αυτό άλλωστε και γεννούν αυτή την εποχή.

Σταυρο εχεις δικιο! Ξεχαστηκα οτι αυτα ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης... Τα δικα μου ειναι στον 3ο υπνο..

Το μόνο που έχει να κάνει και με μικρές πιθανότητες επιτυχίας είναι να απομακρύνει το αρσενικό για να σώσει το θηλυκό. Το χωρισμα στο κλουβί δεν αρκεί. Φοβάμαι όμως πως ότι και να προτείνουμε στο τέλος θα γίνει αυτό που έχει στο μυαλό του ο Αρτέμης. :)

Του το εχω πει απο χθες! Εννοειται σε αλλο κλουβι αλλα αμ δεν εχει... Ας βαλει το χωρισμα... Εχεις δικιο σ αυτο που λες... Απλα προσπαθω να τον συμβουλεψω γιατι βλεπω οτι κανει λαθος κινησεις! Ειμαι και στεναχωρημενη και δε θα ηθελα να μαθω οτι και ο πιπης πηγε "εφυγε" και αυτος...

Ρε παδια. Δε θελω να κουραζω αυτος μονο να τρωει θελει. Να κοιματε και να τρωει. Μηπως ταχω κανει θαλασσα;

Αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα ενοσ υγιους καναρινιου. Δεν ειναι τεμπελης ο Πιπης ή κουρασμενος... Αλλα αρρωστος! Σου λεμε τι να κανεις και πας και βαζεις αντιβιωση.. Δικα σου τα πουλια δικες σου και οι επιλογες.. Απλα εμεις σε συμβουλευουμε...
 
Το βαλα σε αλλο κλουβι.η πιπα σηκωθηκε ξανακατσε. Αυτος με τσιμπαγε με δυναμη. Το φυσηξα απο κατω δεν ειδα τιποτα. Αυτος κατευθειαν στο φαι.
 
Μου φαίνεται περίεργο όμως, τρεις μέρες πριν ζευγάρωνε. Μόλις η θηλυκή κάθησε μόνιμα στο κλώσσημα τι έπαθε;
 
Ρε παιδια αυτος συνεχεια τρωει! Σκατα αρρωστος ειναι
Μας δουλευει ολους.

Τωρα τι θα γινει με την πιπα;
 
Δεν του δίνεις αύριο κανένα σκορδόνερο μπας κι έπαθε καμιά ψιλολοίμωξη από την υπερδραστηριότητα; Βάλτο από τώρα στο νερό και πότισέ τον αύριο με αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Μήπως στο σπίτι σου έχει αρκετή ζέστη και τον ''κουράζει''; Γιατί το καλοκαίρι, σε εμένα, το μεσημέρι που ανέβαινε η θερμοκρασία, το ένα καναρίνι μου, έπαιρνα για κανένα τέταρτο και μετά η συμπεριφορά του φυσιολογική. Μπορεί να είναι κι αυτό! Άμα έχει πολύ ζέστη, φρόντισε άμα μπορείς για αυτό!
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Θα το κανω!
Αποψε θα κοιμηθουν χωρια λοιπον.
Αυριο τα νεοτερα. Καληνυχτες
 
Μήπως στο σπίτι σου έχει αρκετή ζέστη και τον ''κουράζει''; Γιατί το καλοκαίρι, σε εμένα, το μεσημέρι που ανέβαινε η θερμοκρασία, το ένα καναρίνι μου, έπαιρνα για κανένα τέταρτο και μετά η συμπεριφορά του φυσιολογική. Μπορεί να είναι κι αυτό! Άμα έχει πολύ ζέστη, φρόντισε άμα μπορείς για αυτό!

Αμβροσιε το καλοκαιρι τα πουλακια περνανε πτεροροια και γι αυτο ειναι νωχελικα και δεν εχουν ορεξη.. Η πτεροροια ειναι μια επιπονη διαδικασια γι αυτα... Με 30 βαθμους ναι θα ειναι βαριεστημενα οχι ομως με 20! Και ισα- ισα τωρα π ου ειναι αρρωστο θελει 30 βαθμους για να μη χανει ενεργεια!

Το βαλα σε αλλο κλουβι.η πιπα σηκωθηκε ξανακατσε. Αυτος με τσιμπαγε με δυναμη. Το φυσηξα απο κατω δεν ειδα τιποτα. Αυτος κατευθειαν στο φαι.
Αρτεμη καλα εκανες και τα χωρισες! Εγω στη θεση σου δε θα εβαζα αντιβιωση... Βαλτον σε καποιο μερος ζεστο(30 βαθμους) γιατι τα αρρωστα πτηνα αναρρωνουν καλυτερα στη ζεστη, τους κανει καλο! Δλδ η κοιλιτσα του και το κοκκαλο στο στερνο του ηταν ετσι; Εισαι σιγουρος;
Kontr-ok.jpg
Πρεπει το κοκκαλο να μην πεταγεται και η κοιλιτσα να ειναι ροζε..
Kontr-Bauch-fett.jpg

Kontr-Karina-spitz.JPG

Kontr-Leber-rot.jpg
εδω καποια αρωστα καναρινια και τι πρεπει να προσεξεις... Καρινα, λιπος, συκωτι κτλ κτλ
Επισης τις κουτσουλιες του! Μπηκες εδω να κοιταξεις σαν ποιες μοιαζουν; kiklos.info/kot-check.html

Ρε παιδια αυτος συνεχεια τρωει! Σκατα αρρωστος ειναι
Μας δουλευει ολους.
Αμα κοιμαται ολη μερα ξυπναει τρωει και ξανακοιμαται τοτε ειναι αρρωστος...

Τωρα τι θα γινει με την πιπα;
Υπαρχει μια μικρη περιπτωση να παρατησει τ αυγα αλλα αφου ειδες οτι πηγε και ξανακαθησε στη φωλια δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας.. Πρεπει να εχεις τα ματια σου 62 με την πιπα γιατι τωρα που καθεται στη φωλια δε δειχνει τα συμπτωματα που δειχνει ενα αρρωστο καναρινι οπως ο πιπης, πχ κοιμαται ολη μερα, ειναι φουσκωμενος, κτλ κτλ

Δεν του δίνεις αύριο κανένα σκορδόνερο μπας κι έπαθε καμιά ψιλολοίμωξη από την υπερδραστηριότητα; Βάλτο από τώρα στο νερό και πότισέ τον αύριο με αυτό.

Καλο θα του κανει!
 
Ειπα καληνυχτα, αλλα ξαναγραφω. Τα πουλια ειναι 1.5 ωρες χωρισμενα.η πιπα σηκωθηκε 3 φορες για φαι μια 2 λ
την αλλη 5 κακαιε το νταραβερι του χωρισμου 10 λεπτα. Κατα τα αλλα το χαιρετε που εμεινε μονη.
Τωρα ο πιπις σκατα κλινηρης ειναι. Μεσα στο κλουβι του και τρωει. Κλεινω φωτα κ ρολλα
Εις αυριον τα νεα.
 
Ωραία! Περιμένουμε νέα σου! Καληνύχτα! Ελπίζω ο Πίπης σου να γίνει σύντομα καλά!
Να σου πω κάτι ενθαρρυντικό: όσες μέρες μας γράφεις για τον κανάρο σου, οι μέρες που απομένουν για την επώαση, λιγοστεύουν!
 
Back
Top