Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν υπάρχει ποτίστρα μικρή. Υπάρχουν δεκάδες μεγέθη στο εμπόριο σε ποτίστρες μικρού μεγέθους. Αν δεν γνωρίζεις ακριβώς και εάν θέλεις να χορηγήσεις κάποιο φάρμακο μέσω του νερού, τότε θα πρέπει να μετρήσεις με μια μεζούρα όγκου υγρών το νερό που χρειάζεται για να φτιάξεις το σωστό διάλυμα.

Για ποιο λόγο ρωτάς;
 
Καλα ειναι. Ο πιπις εχει κοψει τους παραξενους ηχους που εκανε αλλα μοιαζει λιγο νωχελικος ακομα.η πιπα κλωσσαει.
 
Αρτέμη μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις ποιο φαρμακό και με ποιον τρόπο το χορήγησες στον Πίπη; Σε τι αναλογία; Ο γιατρός τι σου ειπε; Ο Πιπης συνεχίζει και κοιμάται όλη μέρα; Όχι μόνο για να σε βοηθήσουμε αλλά για να βοηθήσεις και εσύ άλλα άτομα που μπορεί να έχουν άρρωστα πουλάκια! Στην Πίπα χορήγησες φάρμακό;
 
2 μερες μπαικοξ μετα 2 μερες σκορδονερο μετα πουλμοζαν και μετα λιγο μηλοξυδο. Ο ιπις φυσαει.
 
Παιδια η πιπα εχει 12 μερες απτο πρωτο αυγο.στις εξι ιαν εκανε το πεμπτο. Ποσες μερες λετε ακομα για να σκασει κανα πουλακι λετε;
 
Με το καλό Αρτέμη!
Βάλε ονοματάκι στο προφίλ σου όταν μπορέσεις :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Σημερα τις εβαλα αυγο 1/4 γιατι ειδα οτι τσιμπαει πολυ το κοκκαλο. Αυριο λετε να βαλω αυγοτροφη;
Τη συνταγη που μου δωσατε. Βρωμη κτλ
 
Από αύριο ξεκίνα να δίνεις αυγοτροφή στην Πιπα ναι.. Φρυγανιά, αυγό σφιχτοβρασμένο κτλ κτλ ναι αυτη που σου εχουμε πει... Ναι!

Σημασια δεν εχει η υγρασια εξω... Μέσα στο σπιτι ειναι το κλουβι αρα μας νοιαζει η υγρασια μεσα στο σπιτι... Μεσα στο σπιτι ποση υγρασια εχει;
 
Από αύριο ξεκίνα να δίνεις αυγοτροφή στην Πιπα ναι.. Φρυγανιά, αυγό σφιχτοβρασμένο κτλ κτλ ναι αυτη που σου εχουμε πει... Ναι!

Σημασια δεν εχει η υγρασια εξω... Μέσα στο σπιτι ειναι το κλουβι αρα μας νοιαζει η υγρασια μεσα στο σπιτι... Μεσα στο σπιτι ποση υγρασια εχει;
Σορρι
Τωρα που να το ξερω αυτο;
 
δεν εχεις καποιο εργαλειο που μετραει και θερμοκρασια και την υγρασια του χωρου;
 
Νταξ!
Μολις εφτιαξα την τροφη. Ειναι πολυ σπεσιαλ σαν πιτουρο.
Ελπιζω να μην την εφτιασα χωρις λογο.
 
Όλα καλά θα πάνε! Μην ενοχλείς την πίπα και μην την σηκώνεις για να δεις αν τελικά έχει βγει κάποιος νεοσσός. Γιατί τώρα έχουν περάσει τόσες μέρες είναι αμαρτία για δυο μέρες να παρατήσει τ αυγά... Ασχολήσου περισσότερο με τον Πίπη που είναι άρρωστος και σε έχει περισσότερη ανάγκη. Η Πίπα έχει πάρει καθόλου φαρμακευτική αγωγή;

Βάλε από αύριο αυγοτροφή (την υπόλοιπη βάλτη στην κατάψυξη έτσι ώστε να ξεπαγώνεις και να βάζεις κάθε μέρα.. Όταν θα βγουν τα μωρά θα την φτιάχνεις κάθε μέρα) και δε θα χάσεις τίποτα... Τώρα όσον αφορά την υγρασία του χώρου κάποιοι την ημέρα που περιμένουν να σκάσουν τα μώρα βάζουν στην κανάρα μπάνιο ώστε να αυξηθεί η υγρασία στο χώρο και να βγουν τα μωρά ευκολότερα. Άλλοι βάζουν μία βρεγμένη πετσέτα πάνω από το κλουβί και τη φωλιά για τον ίδιο λόγο. Κάνε ό,τι νομίζεις εγώ τις επιλογές σου παραθέτω αλλά η συμβουλή μου είναι ως πρωτάρης να μην κάνεις τίποτα και να αφήσεις τη φύση να κάνει το θαύμα της!
 
Καλημερα παιδια.
Αραγες τι να σημαινει το ο,τι η πιπα αρπαζει ενα κομματι τσοφλι σαν 5λεπτο και το παει περα δωθε οταν βγαινει απτη φωλια της;
Λετε τα αθγα να κουνιουντε μεσα στη φωλια διοτι η πιπα κανει κατι ωραιες κινησεις!
Εβαλα λιγο αυγοτροφη στο πιπι και χαλαει ο κοσμος δηλαδη το υπνοδωματιο μου.
Και η πιπα του μιλαει συνεχεια.
 
Back
Top