Ασθένειες Η κανάρα μου δεν γίνεται καλά

Σοφιακαν

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Θέλω την βοήθεια σας! Τα καναρίνια μου κάνουν θεραπεία για ακαρεα..επειδή άργησα δυστυχώς να καταλάβω το συμβαίνει πήγα στο κτηνιατρείο όπου και τους χορήγηθηκε από μια σταγόνα ιβερμικτινη στο δέρμα στο λαιμουδακι τους..μετά από μια βδομάδα πήραμε pulmosan και τους βάλαμε και εμείς..γενικά έχω δει τεράστια βελτίωση τα κάναρινια έχουν ενέργεια και όρεξη και τρώνε..να σημειώσω εδώ ότι φροντίζω να έχουν πλούσια διατροφή και βιταμίνες στο νερό τους καθώς είχαν αδυνατίσει..παρόλα αυτά η θηλυκιά καναρα μου στον ύπνο της τινάζεται και χτυπάει το νύχι της..ακούγεται αυτό το χαρακτηριστικό Τσικ Τσικ...μήπως έχει και κάτι άλλο; Που ίσως να προκαλεί αυτή την κατάσταση...δεν θα έπρεπε κανονικά να έχει σταματήσει να το κάνει; Αν έχει κάτι άλλο να της κάνω θεραπεία και για αυτό...
 
Καλησπέρα.
πήγα στο κτηνιατρείο
Εξέταση κουτσουλιάς έγινε από τον γιατρό ?
χορήγηθηκε από μια σταγόνα ιβερμικτινη στο δέρμα στο λαιμουδακι τους.
Ποιο φάρμακο χορηγήθηκε την πρώτη φορά ?
μετά από μια βδομάδα πήραμε pulmosan και τους βάλαμε και εμείς..
Αυτό ήταν υπερβολή, 2 σταγόνες σε μια εβδομάδα.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ εξέταση κουτσουλιές δεν έγινε...υπάρχει περίπτωση να έχει σκουλήκια; Λέτε να έκανα βλακεία με το φάρμακο και να την πειραξε χειρότερα;
 
Με το φάρμακο του γιατρού και το pulmosan τα έχετε υπερκαλύψει για τα ακάρεα, επανάληψη με pulmosan ή vibramec μπορεί να γίνει μετά από ένα Μήνα.
παρόλα αυτά η θηλυκιά καναρα μου στον ύπνο της τινάζεται και χτυπάει το νύχι της..ακούγεται αυτό το χαρακτηριστικό Τσικ Τσικ...
Αυτό το κάνει από την αρχή της θεραπείας ?
Τα πουλιά είναι όλα μαζί σε κλούβα ?
 
Τα πουλιά είναι από την αρχή που τα πήραμε μαζί..τον ήχο αυτό τον κάνει από την αρχή που τα πήραμε και τον κάνει μόνο αυτή...
 
τον ήχο αυτό τον κάνει από την αρχή που τα πήραμε και τον κάνει μόνο αυτή..
Παρακολούθησε την εξέλιξη της κανάρας, να γνωρίζεις ότι τα ίδια συμπτώματα (τσικ-τσικ) μπορούν να δημιουργήσουν και άλλες αρρώστιες.
Η μικροσκοπική και μικροβιολογική εξέταση της κουτσουλιάς μπορεί σε μεγάλο βαθμό να εντοπίσει τα προβλήματα υγείας (συμπεριλαμβανομένων των σκουληκιών) και κατόπιν να δοθεί η σωστή αγωγή.
Αν ο γιατρός δεν έχει την δυνατότητα για τέτοιες εξετάσεις μπορείς να στείλεις κουτσουλιές ταχυδρομικώς στο παρακάτω εξεταστικό:
 
Back
Top