Αναπαραγωγή Η πρωτη μου επιτυχημενη αναπαραγωγη zebra finches

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Στις 27 Σεπτεμβριου, βρηκα πρωι πρωι το ζευγαρακι java finch που ειχα, νεκρο, απο αγνωστα αιτια.. Εννοειται πως στεναχωρηθηκα πολυ.. Την στεναχωρια μου αντιληφθηκαν και καποιοι στενοι μου φιλοι, οι οποιοι, την Δευτερα, μιυ εφεραν δωρο ενα πανεμορφο ζευγαρακι ζεμπρακια! Τα πουλακια, μικρα σε ηλικια, αρχισαν να ζευγαρωνουν σχεδον αμεσως και στις 8/10, ειδα το πρωτο αυγο! Επειτα ακολουθησαν αλλα 4 αυγα, τα οποια, οπως διαπιστωσα στη συνεχεια απο την ωοσκοπιση, ηταν ολα ενσπορα! Η συγκινηση μου οταν διεκρινα τις πρωτες φλεβες μεσα στα αυγα δεν περιγραφεται..Ισως
ακουγεται υπερβολικο, αλλα αυτη εμοιαζε να
ειναι η πρωτη επιτυχημενη αναπαραγωγη των
πουλιων μου! Η μαμα και ο μπαμπας εκατσαν στη
η φωλια απο το 2ο αυγο.. Κλωσσουσαν ειτε μαζι ειτε εναλλαξ. Στις 23 του μηνος, αδημονουσα να γυρισω σπιτι.. Ειχα στο μυαλο μου οτι ισως βγει το πρωτο πουλακι, αφου ειχαν ολοκληρωθει πια 13μερες επωασης.Αυτο που ειδα βεβαια πλησιαζοντας το κλουβι απειχε πολυ απο την ωραια εικονα ενος νεογεννητου πουλιου μεσα στη φωλια, που φανταζομουν..Βρηκα λοιπον τον μπαμπα κρεμασμενο απο το ποδι, απο ενα λεπτο σκοινι, την μαμα εξω απο τη φωλια, και μονο 3 αυγα μεσα..Ψαχνοντας να βρω που ειχαν παει τα αλλα 2 αυγα, παρατηρισα στον πατο του κλουβιου δυο μικρα πλασματακια, σαν κατσαριδακια ηταν.. Η αληθεια ειναι πως σαστισα και χαρηκα ταυτοχρονα, καθως εβλεπα τα πρωτα μου μωρα μεν, ισως νεκρα δε. Μετα απο πολλη σκεψη μηπως πιανοντας τα τα στραγκαλιξω (ηταν τοσο μικροσκοπικα!) καταφερα και τα εβαλα σε ενα κουτακι

προσωρινα, μεχρι να λυσω και τον μπαμπα.. Προς μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα πως ηταν ζωντανα! Το πως εζησαν πεφτοντας απο υψος 15εκατοστων σε μεταλλικο πατο, πουλι μερικων ωρων, ενας Θεος ξερει.. Οι γονεις βεβαια περασαν τετοιο σοκ που για την υπολοιπη μερα δεν ξαναμπηκαν συη φωλια.. Ειχα στο μυαλο μου πως ισως την εγκαταλειψουν τελειως, ετσι προμηθευτηκα κρεμα, συριγγα και λαμπα θερμοτητας. Τελικα, μπηκαν στη φωλια, αλλα ποτε μεχρι σημερα δεν ταισαν! Ο προλοβος των μικρων μου ηταν παντα αδειος.. Ετσι, αρχισα να τα ταιζω με κρεμα. Στις 24του μηνα γεννηθηκε το τριτο μωρο (θα γεννιοταν και ενα τεταρτο του οποιου το αυγο εσπασαν οι γονεις μια μερα πριν☹ ) Χθες, 25 Οκτωβριου, περιμενα και το τελευταιο αυγο να σκασει. Για κακη μου τυχη, βιωσα αλλο ενα ΔΡΑΜΑ για μενα, βλεποντας την μανα να παταει το αυγο, αυτο να ραγιζει και να αρχιζουν να τρεχουν αιματα.. Περιμενα αγωνιωδος να δω καποια κινηση απο τον -παραλιγο νεοσσο-, να προσπαθησει να βγει απο το αυγο, κατι..Αφου το αυγο παρεμενε ακινητο απο αρκετη ωρα, αποφασισα να το ανοιξω σιγα σιγα, μηπως καταφερω και βγαλω ζωντανο το πουλακι.. Ηταν πραγματικα οτι πιο ανατριχιαστικο εχω κανει, καθως αηδιαζω και τρομερα στην οψη του αιματος! Το μωρακι ευτυχως βγηκε ζωντανο..Αποδυναμωμενο ομως σε σχεση με τα αλλα 3 αδερφακια του, τα οποια ειχαν μεγαλωσει υπερβολικα, μεσα σε 3 μονο μερες!

Εδω ειναι το ζευγαρακι μου και καποιες φωτογραφιες των μωρων, την πρωτη μερα..

CAM02165.webp CAM02269-1.webp CAM02273-1.webp CAM02305.webp
 
Τα μωρακια μας γινανε 3:D
Ο τεταρτος κυριουλης (κυριουλα 😉 δεν εχει βγει ακομα απο τη φωλια του, καθως γεννηθηκε χθες. Σημερα βγαζοντας τον για το πρωτο ταισμα, θα σας βγαλω και μερικες φωτογραφιες να δειτε την οικογενεια ολοκληρωμενη :D

Εδω, κλασσικα... Πειναμε! 😛

CAM02302.webp CAM02307.webp CAM02298.webp CAM02296.webp CAM02281.webp CAM02310.webp
 
Μπράβο Ειρήνη να σου ζήσουν και ευχαριστούμε για την πολύ ωραία παρουσίαση!
Τις πρώτες πρώτες μέρες πως τα τάιζες με οδοντογλυφίδα;
 
Μπράβο Ειρήνη να σου ζήσουν και ευχαριστούμε για την πολύ ωραία παρουσίαση!
Τις πρώτες πρώτες μέρες πως τα τάιζες με οδοντογλυφίδα;


Σ' ευχαριστω Μαρια μου, ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου :) Ναι, ειναι τοσο μικρα ακομα που η συριγγα θα τα επνιγε!
 
να σου ζησουν. Δεν καταλαβα καλα ομως.. Τα εχεις στη φωλια με τους γονεις τους η τα μετεφερες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
να σου ζησουν. Δεν καταλαβα καλα ομως.. Τα εχεις στη φωλια με τους γονεις τους η τα μετεφερες;

Σ' ευχαριστω! Τα εχω στη φωλια των γονιων τους για να τα ζεστενουν και τα παιρνω για να τα ταισω, επειδη οι γονεις δεν ταιζουν. Επειτα τα επιστρεφω παλι στη φωλια.
 
να προσεχεις γιατι ανα πασα στιγμη μπορει να στα πεταξουν εξω. Καταλαθος η ηθελημενα. Αν δεις ζευγαρωματα παρτα απο κει.
 
Σας ευχαριστω και τους δυο!
Βασιλη, κι εγω το φοβαμαι αυτο, γιατι την μερα που γεννηθηκαν τα πρωτα δυο τα βρηκα οντως πεταμενα κατω.. Επισης τωρα μαλλον θελουν να κανουν κι αλλη γεννα, παιρνουν το υλικο απο τη φωλια και το πηγαινουν γυρω γυρω στο κλουβι..Απο χθες εβγαλα το νημα και εστρωσα στη φωλια χαρτι κουζινας, γιατι βρηκα το μωρακι που γεννηθηκε χθες θαμμενο κατω απο τα νηματα και φρικαρα😵
 
Πολύ παράξενο όμως που δεν τα ταΐζουν και αναγκάζεσαι να τα ταΐζεις με οδοντογλυφίδα. Κατά κανόνα τα παραδείσια είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΊ γονείς. Μη σου πω υπερπροστατευτικοί
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Πολύ παράξενο όμως που δεν τα ταΐζουν και αναγκάζεσαι να τα ταΐζεις με οδοντογλυφίδα. Κατά κανόνα τα παραδείσια είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΊ γονείς. Μη σου πω υπερπροστατευτικοί

Κι εγω ετσι ηξερα. Οπως ειχα πει και στο αλλο θεμα, οι συγκεκριμενοι γονεις απ οτι μου ειπανε ειναι πουλακια κατω του ετους, πρωταρικα δηλαδη, γι'αυτο ισως η πρωτη τους γεννα να μην πηγε τοσο καλα..
 
Πολύ πιθανό. Είναι πάντως (για μένα) το ευκολότερο πουλί στην αναπαραγωγή. Είναι πραγματικές μηχανές παραγωγής νεοσσών. Και ελάχιστα απαιτητικά/ευαίσθητα πουλιά σε διάφορες ιδιαιτερότητες που έχουν καναρίνια ή παπαγάλοι.

Πριν 3 χρόνια είχα φτάσει από 2 ζευγάρια να έχω 40 πουλιά (σε βάθος 2 ετών). Και χωρίς να επιζητώ μανιωδώς αναπαραγωγή.
Στο τέλος δεν άντεξα (έπρεπε πλέον να φτιάξω πολλές κλούβες αν ήθελα να εξασφαλίσω την υγεία και την ευημερία 40 πουλιών) και μοίρασα όλα τα πουλιά σε γνωστούς και φίλους
 
ούν. Να βάλεις απλό μειγμα για εξωτικά, τσαμπί κεχρί, ασβέστιο και όχι αυγοτροφή.
Πολύ πιθανό. Είναι πάντως (για μένα) το ευκολότερο πουλί στην αναπαραγωγή. Είναι πραγματικές μηχανές παραγωγής νεοσσών. Και ελάχιστα απαιτητικά/ευαίσθητα πουλιά σε διάφορες ιδιαιτερότητες που έχουν καναρίνια ή παπαγάλοι.

Πριν 3 χρόνια είχα φτάσει από 2 ζευγάρια να έχω 40 πουλιά (σε βάθος 2 ετών). Και χωρίς να επιζητώ μανιωδώς αναπαραγωγή.
Στο τέλος δεν άντεξα (έπρεπε πλέον να φτιάξω πολλές κλούβες αν ήθελα να εξασφαλίσω την υγεία και την ευημερία 40 πουλιών) και μοίρασα όλα τα πουλιά σε γνωστούς και φίλους

Όντως έτσι είναι. Τα ζεβράκια είναι καλοί γονείς και αναπαράγονται εύκολα σε σχέση με άλλα είδη.
Αλλά και στα πιο εύκολα είδη υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να τηρούνται, όπως η κατάλληλη ηλικία των πουλιών, η διατροφική προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή, οι κατάλληλοι χώροι, ο εγκλιματισμός.
Αν κάτι από τα παραπάνω λείψει τότε εύκολα δημιουργούνται προβλήματα. Ειδικά σε πουλιά που μόλις έχουμε αποκτήσει και δεν ξέρουμε το ιστορικό τους και τις συνθήκες που ζούσαν.
 
Αααχχχ καλέ πως τα ταίζεις;!?!; Είναι τόσο τόσο τόσο τόοσο δα μικρά! Να τα χαίρεσαι και εύχομαι όλα να τα καταφέρουν! Κουράγιο Ειρήνη μου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αααχχχ καλέ πως τα ταίζεις;!?!; Είναι τόσο τόσο τόσο τόοσο δα μικρά! Να τα χαίρεσαι και εύχομαι όλα να τα καταφέρουν! Κουράγιο Ειρήνη μου!
Σ' ευχαριστω πολυ! Και γω στην αρχη οταν τα ειδα αμφεβαλλα αν θα μπορουσα εστω να τα πιασω χωρις να τα τραυματισω, αλλα μετα οταν ειδα πως οι γονεις δεν ταιζουν το πηρα αποφαση, ευτυχως ολα πηγαν καλα και δεν ειχαμε κανεναν πνιγμο-στραγγαλισμο και τα λοιπα 😛

Χθεσινη φωτο... Τεσσαρων και τριων ημερων... :)
 

Συνημμένα

  • CAM02408(1).webp
    CAM02408(1).webp
    7,6 KB · Προβολές: 179
φτου φτου φτου, να σας ζήσουν καλοκλάρωτα να είναι! Το ζευγαράκι τι κάνει; Έχει αφήσει σ' εσάς όλη την "βρωμοδουλειά"; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
φτου φτου φτου, να σας ζήσουν καλοκλάρωτα να είναι! Το ζευγαράκι τι κάνει; Έχει αφήσει σ' εσάς όλη την "βρωμοδουλειά"; :)


Ναι, τα ιδια.. Παρατηρησα τους γονεις αυτες τις μερες και ειδα πως δεν ξαναπειραξαν την φωλια.. Εβαλα και αμμο αντι για χαρτι στον πατο του κλουβιου, οπως μου ειπατε και στο αλλο θεμα. Οποτε,τα αφηνω με τους γονεις προς το παρον, εγω απλα τα ταιζω :)
 
Συγχαρητηρια Ειρηνη!👍 Περιμενουμε να τα καμαρωσουμε κι εκτος φωλιας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top