Αναπαραγωγή Η πρώτη αναπαραγωγή των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akridas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Eγω προτείνω manitoba. Τουλαχιστον τα δικά μου την προτιμουν πιο πολυ.
 
Για την Manitoba έχω διαβάσει εδώ καλά σχόλια.
Προσωπικά βρίσκω καλές τις τροφές Deli Nature & Quiko.

και εμενα μου ειπαν καλα λογια, αλλα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις, μπορω να δοκιμασω μια στο ενα ζευγαρι και καποια αλλη(αρκει να μπορω να την βρω ευκολα στην περιοχη) στο αλλο και να συγκρινω.

αυτες ειναι της Versele laga;
 
ενταξει βρε κοριτσια, μην βαρατε :D

θα εχω τα ματια μου ανοιχτα αμα της δω πουθενα θα παρω για τεστ, γιατι ειναι να μην σου τυχη να ξεμεινης απο τροφη και να περιμενεις το κουριερ...
 
ενταξει βρε κοριτσια, μην βαρατε :D
Ποτέ :)
Αν αποφασίσεις να αλλάξεις μείγμα για οποιονδήποτε λόγο, δεν θα το αλλάξεις απότομα. Λίγη παλιά και λίγη νέα, κάθε μέρα περισσότερη νέα μέχρι να δώσεις μόνο την καινούργια.
Η απότομη αλλαγή τροφής, πολλές φορές αναστατώνει το έντερο και κάνουν διάρροιες κτλ.
 
Εγώ καθαρίζω επίσης συχνά, όσο κλωσσά καθε περιπου 3 ημερες
Γιατί καλέ τόσο συχνά; Το θεωρώ υπερβολή! Και ειδικά όταν η κανάρα θέλει την ησυχία της να κλωσήσει τα αυγά της και μιλάμε για 2 καναρίνια που το ένα είναι όλη μέρα στη φωλιά.
Εγώ πάντα κάνω μια καλή γενική μόλις δω πως η φωλιά είναι σχεδόν έτοιμη και μετά τα ξανακαθαρίζω μόλις τα μικρά σκάσουν μύτη. Αν δω και η βρώμα δεν παλεύεται τότε ίσως να αλλάξω το χαρτί στον πάτο. Ευτυχώς με το συρτάρι δεν ενοχλούνται τα πουλιά και εγώ κάνω τη δουλειά μου.

Επισης διαλεγο ζευγαρωστρες με συρταρι για την πιο διακρητικη καθαριοτητα ασχετα αναπαραγωγης η οχι, δεν θελω να τα ταραζω γενικοτερα, αλλα αμα ειναι μπορω να κανω υπομονη και αμα δω οτι τα καναν πολυ χαλια τοτε παρεμβαινω...
Τέλεια! Αν δεις και είναι πολύ χάλια, τότε αλλάζεις τον πάτο και ό,τι κανεις με ήρεμες κινήσεις! 😉

Για την ιστορία το πόσο μπορούμε να επέμβουμε σε ένα ζευγάρι εν μέσω αναπαραγωγής εξαρτάται και απ τη σχέση που έχουμε τα καναρίνια. Αν μας εμπιστεύονται τότε και χέρι αν βάλουμε μέσα το θηλυκό δε θα παρατήσει τα αυγά. Όλα εξαρτώνται απ το χαρακτήρα του κάθε καναρινιού και τη σχέση που έχουμε μαζί του εμείς. :)

Άγγελε είσαι πολύ διαβασμένος και τα πας περίφημα για πρώτη φορά! Μπράβο σου! Συνέχισε έτσι!
 
Σ'ευχαριστω αλλα το μπραβο παει σε ολους εσας που με τις γνωσεις και τις εμπειριες σας βοηθατε ολους εμας που ξεκιναμε σιγα σιγα.

Διαβαζω το φορουμ περιπου 2 μηνες και καποια θεματα 2-3 φορες για μπορω να εμπεδωσω και να αφομιωσω τις πληροφοριες :)
 
καλησπερα!

πριν λιγο βγηκε η θυληκια απ την φωλια και πηγα να την χαζεψω γτ ειχα να την δω δυο μερες και παρατηρισα ενα χτυπημα στο δεξι ματακι της και μετα απο λιγο αρχισαν να τσακωνονται με τον αρσενικο και να πεταριζουν και να προσπαθουν να τσιμπηθουν, δεν την αφηνε να επισης.

το πρωτο που εκανα ηταν να εχω στο χερι το χψρισμα και μολις ο καθενας πηγε στη μερια του το εβαλα σιγα σιγα χωρις να τα ταραξω περισσοτερο...

τωρα τι κανω; Τα κραταω χωρια και αμα πειναει η μικρη θα πηγαινει να φαει η δεν ηταν κατι σοββαρο;

η πληγη ειναι σαν γρατζουνια μικρη...
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Το χτύπημα δεν είναι τυχαίο, χρειάζεται παρακολούθηση. Προσωπικά θα τα χώριζα αν δεν ήμουν σίγουρος για την συμπεριφορά του αρσενικού. Πως ήταν οι μεχρι τώρα σχέσεις τους;
 
Τελειες μπορω να πω, την ταιζε και την προσεχε, το πρωι που την ειδα δεν υπηρχε το χτυπημα οποτε εγινε οσο ελειπα στην δουλεια...

Προσωρινα εχω βαλει το χωρισμα γτ δεν μπορουσα να τα παρακολουθησω...

Να το τραβηξω αυριο το πρωι που μπορω να τα βλεπω για τουλαχιστον 2-3 ωρες να δω πως θα τα πανε ή να το αφησω μεχρι την επομενη γεννα;

Υ. Γ. Εχω βαλει το καγκελο και οχι το αδιαφανες...
 
Ναι όσο είσαι στο σπίτι βγάλε το χώρισμα και έχε το νου σου..ίσως ο αρσενικός επιχείρησε να ζευγαρώσει την κυνήγησε και τραυματίστηκε λίγο.συμβαίνουν πάντως τέτοια κυνηγητά.
 
Οκ το πιο πιθανό ειναι οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 
Καλημερα!

Πριν περιπου 20 λεπτα ξαναεβγαλα το χωρισμα και ειχα παλι τα ιδια, πεταρισματα και τσακωμουν με κραξιματα, οποτε τα ξαναχωρισα γιατι ο αρσενικος πηγε και στην φωλια...

Ποιες ειναι οι επομενες κινησεις; Τα αφηνω ετσι μεχρι να απογαλακτιστουν τα μικρα(εαν υπαρχουν) και να ειναι ετοιμη η μιρκη να ξαναζευγαρωσει;
 
Ο ίδιος, όταν θα είχα χρόνο μπροστά μου θα τα άφηνα μαζί, χωρίς χώρισμα για να δω τις επόμενες 2-3 ώρες αν θα συνεχίσουν να τσακώνονται ή αν θα τα βρούν μεταξύ τους. Δλδ, θα άφηνα και μερικούς μικροκαυγάδες, αλλά όταν το θηλυκό θα σηκωνόταν από τη φωλιά, θα κοιτούσα τα αυγά, για να είμαι σίγουρος ότι αν μετά έβρισκα κάποιο σπασμένο, τη δουλειά θα την είχε κάνει ο αρσενικός. Βέβαια, γράφω 2-3 ώρες, στις οποίες όμως θα ήθελα η κανάρα να είναι κυρίως μέσα στη φωλιά, διότι αν συνεχώς ο αρσενικός την έβγαζε έξω, τα αυγά μπορεί να χάλαγαν από τις αυξομειώσεις θερμοκρασίας.
Σε κάθε περίπτωση που τα πουλιά δεν θα τα έβρισκαν μεταξύ τους, θα τα άφηνα με χώρισμα που να επιτρέπει την οπτική επαφή.
 
Και μια ωρα μετα αρχισε να τον φωναζει να την ταισει, οποτε ειπα να βγαλω το χωρισμα να δω τι θα γινει.

Ο Χοσε πηγε στην καλη του και την ταισε και ολα καλα...

Ανχονωμαι διοτι δεν εχω την εμπειρια και ειναι καινουγειο σε εμενα, οχι γιατι θελω να τα ταλαιπωρισω...
 
Back
Top