Αναπαραγωγή Η πρώτη μας αναπαραγωγή

Καλημέρα χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.
Τα μικρά μας μεγαλώνουν κανονικά σήμερα είναι 16 ημερών και όσο πάει και ομορφαίνουν.
Το θέμα είναι πως η θηλυκιά γέμισε σήμερα μες τη φωλια καινούριο αυγό.
Το πείρα τώρα και έβαλα στο δίπλα πορτάκι μία δεύτερη φωλιά αφού της έβαλα τσόχα και υλικό που το έστρωσα με ένα λεμόνι και μέσα έβαλα ένα πλαστικό ομοίωμα. Καλά έκανα η έπρεπε να πάρω τα μικρά και να της άφηνα εκεί τη καινούρια φωλιά με το ομοίωμα;
 
Το θέμα είναι πως η θηλυκιά γέμισε σήμερα μες τη φωλια καινούριο αυγό.
Να αλλάξεις θέση στις φωλιές... αλλιώς αύριο θα κάνει το αυγό πάλι στην παλιά φωλιά.
 
Να αλλάξεις θέση στις φωλιές... αλλιώς αύριο θα κάνει το αυγό πάλι στην παλιά φωλιά.
Ευχαριστώ πολύ! Μόλις σχολασω θα τους αλλάξω θέση αυτο δεν θα επηρεάσει την ανατροφή των μικρών εεεε;
 
Όχι, τα μικρά θα διατρέφονται κανονικά.
Η κανάρα εξακολουθεί και κάθεται τη νύχτα πάνω στα μικρά; Χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά η ήδη υπάρχουσα φωλιά, δεν είναι πολύ βρώμικη πλέον; Έχεις αφαιρέσει το νήμα από αυτήν, ώστε να μείνει μόνο με την τσόχα; 16 ημερών και κανένας νεοσσός δεν έχει βγει ακόμα από τη φωλιά;
 
Όχι δεν έκανε κάποιο από τα μικρα να βγει στο κλαρί μπορεί να βγουν και σημερα.
Τη φωλιά την καθάρισα εχθές τελείως, το νήμα το είχα αφαιρεσει απο την πρωιγουμενη εβδομάδα.
Το θηλυκό μόνο χθες έκατσε το βράδυ στη φωλιά που σήμερα το πρωί ειχε γεννήσει το αυγό. Τα προηγούμενα βραδιά κοιμόταν εκτώς φωλιάς!
 
Δηλαδή η φωλιά ειναι άστρωτη; Αν ναι, δώσε της νήμα να την στρώσει.
Τα μικρά, νομίζω ότι γύρω στη 16 η ημέρα βγαίνουν απο τη φωλιά.
Ο μπαμπάς ταΐζει τα παιδιά του;
 
Τη φωλια την καινούργια την εστρωσα εγω το πρωΐ πριν φυγω για τη δουλεια.
Μακαρι να βγουν σύντομα.
Ναι ο μπαμπάς τα ταΐζει κανονικα και δε ξερω αν ταΐζει και η μάνα ακόμα.
Τελικα δεν εκανα την αλλαγη στις θεσεις των φωλιων γιατι οταν γυρισα βρηκα το θηλυκό καθησμενη στη καινουρια φωλιά που εβαλα το πλαστικό ομοίωμα το πρωΐ.
Οποτε τις αφησα ετσι μη την μπερδεύω και αυτή και θα δω αυριο το πρωι που θα γεννήσει το δευτερο αυγο και πράττω ανάλογα.
Ξεκίνησα να της δινω και ασβέστιο για καλο και για κακο.
Η νεα φωλια με το στρώσιμο που της εκανα και το πλαστικό ομοιομα:
IMG_20170420_171723_zps0bwa0hb0.jpg

Η παλια φωλια με τα μικρα:
IMG_20170420_171742_zpso3gizty7.jpg
 
Γιώργο για πρωτάρης το χειρίστηκες όλο ΑΨΟΓΑ ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ! Με το καλό να ερθουν και τα υπολοιπα αυγουλακια!
Σε ευχαριστώ πολύ ελπίζω να πάνε όλα καλά και με τα νέα αυγά.
Υπάρχει πρόβλημα αν πάρω το αυγό το μεσημέρι γιατί σήμερα επταμιση η ώρα που έφευγα για τη δουλειά δεν είχε γεννησει το δεύτερο αυγό ή θηλυκιά.
 
Υπάρχει πρόβλημα αν πάρω το αυγό το μεσημέρι γιατί σήμερα επταμιση η ώρα που έφευγα για τη δουλειά δεν είχε γεννησει το δεύτερο αυγό ή θηλυκιά.
Δεν νομίζω... συνηθως ξεκινουν το βιδωμα απο το τριτο αυγο και μετα! 😉 Το ιδανικοτερο βεβαια θα ηταν να γινεται η αντικατασταση το πρωι. Εγω τωρα με τη δουλεια τις πιανω ολες στη φωλια να ξεγεννανε (τις βλεπεις με ανοιχτο στομα και να πιεζονται οι καημενες) και μολις το κανουν το αντικαθιστω. 😛
 
Σημερα το πρωτο πουλακι βγηκε στο κλαρί και γενικα εκανε βολτες. Σε μια στιγμη πηγε στην αλλη φωλια και καθοταν στην είσοδο της.
Ευτυχω που αλλαζω τα αυγα γιατι ειχε προλαβει να κουτσουλισει στα πλαστικά ομοιώματα τα οποια τα αφαιρεσα και έβαλα νεα.
Αυριο λεω να βαλω το χώρισμα παλι αλλα να αφησω τον πατερα με τσ μικρα η να τον αφησω με τη θηλυκια;
 
Εφόσον δεν έχει ακόμα ολοκληρώσει τη γέννα η θηλυκιά, θα έλεγα να αφήσεις τον πατέρα μέσα μαζί της. Εγώ θα άφηνα και τα μικρά, αλλά αφού θέλεις να τα χωρίσεις, θα μπορούσες να βάζεις τον πατέρα με το ταίρι του κάποιες ώρες μαζί το πρωί και το απόγευμα.
 
Εφόσον δεν έχει ακόμα ολοκληρώσει τη γέννα η θηλυκιά, θα έλεγα να αφήσεις τον πατέρα μέσα μαζί της. Εγώ θα άφηνα και τα μικρά, αλλά αφού θέλεις να τα χωρίσεις, θα μπορούσες να βάζεις τον πατέρα με το ταίρι του κάποιες ώρες μαζί το πρωί και το απόγευμα.
δε θελω να τα χωρισω ακομα απλα ελεγα μην ειναι προτιμότερο γιατι αυριο ειναι να επιστρεψω τα αυγα στη νεα φωλια γι'αυτό εχω ενδιασμους μη γινρι καποιο ατύχημα
 
Αύριο ποιο αυγό (νούμερο) θα κάνει;
Αν αύριο είναι να βιδωθεί στη φωλιά (δλδ, είναι στο ίδιο αυγό που βιδώθηκε την προηγούμενη φορά), θα σου πρότεινα να αφήσεις τα πράγματα όπως έχουν, αλλά να τσεκάρεις (αν δεν δουλεύεις) τι γίνεται, αν τα μικρά την σπρώχνουν και τη σηκώνουν από τη φωλιά, για να δεις πως θα πορευτείς από εδώ και πέρα. Πάντως ο αρσενικός οπωσδήποτε, αν δεν έχει ολοκληρωθεί η ωοτοκία θα πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον κάποιες ώρες παρέα με το θηλυκό.
 
Αυριο ειναι το τέταρτο αυγο.
Στο τεταρτο ειχε βιδωθει και τη πρωηγουμενη φορα απλ τελικα ειχε γεννησει και πεμπτο.
Τελικα θα τα αφησω ετσι και αυριο και θα τα παρατηρησω και ανάλογα πως θα πανε και βλέπουμε!
 
Αν αύριο υπάρχει άτομο να παρακολουθεί ή αν εσύ ο ίδιος μπορείς, άσε τα μερικές ημέρες ακόμα για να δεις τι παίζει, και μετά ίσως αν τα άλλα πουλάκια έχουν βγει από τη φωλιά, και αν ενοχλούν τη θηλυκιά, χωρίσεις τα μικρά από τους μεγάλους και τα τρέφει ο πατέρας από το κάγκελο.
 
Καλησπερα τα μικρά έχουν μεγαλώσει αρκετά τσιμπάνε και που και που λίγο μήλο και αυγοτροφή. Αναγκαστικά σήμερα έβαλα το χώρισμα μόλις γύρισα από τη δουλειά γιατί βρήκα τα δυο μικρά μέσα στη φωλιά και τη θηλύκια εκτός.
Το κάλο είναι ότι δεν έπαθε κανένα αυγό τίποτα! Και ότι τα καινούρια αυγά είναι έξι στον αριθμό!
 
Back
Top