Αναπαραγωγή Η πρώτη μας αναπαραγωγή

Σήμερα που γύρισα από τη δουλεια, πήγα να δω τι κάνουν τα πουλάκια. Μόλις σήκωσα τη Θηλυκιά να δω τα αυγά είδα τρεις μπόμπιρες να ζητάνε φαι. Μενει να βγει άλλος ένας που είναι το πέμπτο αυγό άρα λογικά αύριο θα βγει και αυτός από το αυγό του. Το ασπορο ποτέ να το απομακρύνω από τη φωλια;
Όποτε θέλεις...
Δεν έχει λόγο ύπαρξης μέσα στη φωλιά πλέον.
 
Σας ευχαριστώ πολύ ωραία αύριο που θα είμαι χαλαρός μετά τη δουλειά θα το αφαιρέσω
 
Έχεις ψεύτικα αυγά; Πριν το αφαιρέσεις, κάτσε να δεις πότε θα εκκολαφθεί το τελευταίο ένσπορο αυγό.
Έχω ψευτικα αλλα δε τα έχω μέσα στη φωλιά τα αφαίρεσα την τεταρτη μέρα που επέστρεψα τα αυγά της θηλυκιά.
 
Αρχικά να σου ζήσουν τα μικρά!

Δευτερον μην πειραξεις ουτε το ασπορο ουτε το αλλο αυγο! Ολα ειναι χρησιμα! Ακομα και το ασπορο θα ειναι στηριγμα για τα μικρα τις πρωτες μερες που ειναι τοσο μικρα και αδυναμα. Μετα απο 2-3 μέρες βγαλτο. Με 4-5 μωρά στη φωλιά δεν χωραει και αυγο μετα απο λιγες μερες! 😛
 
Βγήκε το τέταρτο πουλάκι ή θα περιμένουμε μέχρι αύριο;
Δεν είμαι σπίτι τώρα για να δω. Θα κοιτάξω αύριο το πρωί που θα βάλω νερό και Αυγοτροφη πριν πάω στη δουλειά. Και το μεσημέρι ελπίζω να έχω και φωτογραφικό υλικό!

Αρχικά να σου ζήσουν τα μικρά!

Δευτερον μην πειραξεις ουτε το ασπορο ουτε το αλλο αυγο! Ολα ειναι χρησιμα! Ακομα και το ασπορο θα ειναι στηριγμα για τα μικρα τις πρωτες μερες που ειναι τοσο μικρα και αδυναμα. Μετα απο 2-3 μέρες βγαλτο. Με 4-5 μωρά στη φωλιά δεν χωραει και αυγο μετα απο λιγες μερες! 😛
Ωραία θα το αφήσω για δύο τρεις μέρες ακόμα για να βοηθηθούν και οι μπομπιρες.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας.
 
Αλίκη, εσύ πότε (ποιά ημέρα από την εκκόλαψη του τελευταίου νεοσσού) λες να το αφαιρέσει;
 
Δεν είμαι σπίτι τώρα για να δω. Θα κοιτάξω αύριο το πρωί που θα βάλω νερό και Αυγοτροφη πριν πάω στη δουλειά. Και το μεσημέρι ελπίζω να έχω και φωτογραφικό υλικό!
Γιώργο κοίτα, τα πρωινά αν μπορείς και όσο πιο νωρίς γίνεται, θα πρέπει να είσαι στο σπίτι, έστω για λίγο, για να βάζεις φρέσκο αυγό και αυγοτροφή, και σπόρους διάφορους, ώστε οι γονείς να βρίσκουν εύκολη και κατάλληλη τροφή, ώστε να τους ταΐζουν σωστά.
 
Γιώργο κοίτα, τα πρωινά αν μπορείς και όσο πιο νωρίς γίνεται, θα πρέπει να είσαι στο σπίτι, έστω για λίγο, για να βάζεις φρέσκο αυγό και αυγοτροφή, και σπόρους διάφορους, ώστε οι γονείς να βρίσκουν εύκολη και κατάλληλη τροφή, ώστε να τους ταΐζουν σωστά.
Επτά μισή η ώρα φεύγω για τη δουλειά ξυπνάω τώρα επτά παρατεταρτο για να προλάβω να ετοιμαστώ και να βάλω νερό φαι αυγοτροφη και βάζω και έξτρα μιζέρια κια και κινόα φυτρα να δίνω η να τα κωψω για λίγες μέρες;
 
βάζω και έξτρα μιζέρια κια και κινόα φυτρα να δίνω η να τα κωψω για λίγες μέρες;
Αγαπητέ, αποκλείεται να βάζεις μιζέρια, κάτι άλλο εννοείς.
κία σκέτη ναι, κία φύτρα όχι. Κινόα δίνω κι εγώ, αλλά όχι μέσα στην 1η εβδομάδα ζωής των μικρών γιατί είναι πολύ υγρή όταν πρόκειται για φύτρα και αυτό με κάνει κάπως ανήσυχο. Ας μας πει και κάποιος άλλος.
 
Κια δε γίνεται τζελ αν βραχεί πως θα γίνει φυτρα; Η να μη τη βάζω μαζί με τους σπόρους; Βλαστοματος. Ναι το λεξικό στο κινητό. Νιζερ δινω.
 
Ναι έχεις δίκιο για την κία. Βάζεις λοιπόν: κία, καμελίνα, νίζερ, κινόα, καναβούρι, λινάρι, ... Τα βάζεις σε ταΐστρες κατά μέγεθος, ώστε να μην "χάνονται" οι μικροί σπόροι.
Δεν βάζουμε σπόρους κανονικούς με φύτρα μαζί, διότι τα τελευταία έχουν υγρασία κι επηρεάζουν την ποιότητα και την ασφάλεια των άλλων σπόρων. Αν παρασκευάζεις φύτρα επίσης, θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός, διότι μπορεί να αποκτήσουν μύκητες με ολέθριες συνέπειες.
 
Ναι έχεις δίκιο για την κία. Βάζεις λοιπόν: κία, καμελίνα, νίζερ, κινόα, καναβούρι, λινάρι, ... Τα βάζεις σε ταΐστρες κατά μέγεθος, ώστε να μην "χάνονται" οι μικροί σπόροι.
Δεν βάζουμε σπόρους κανονικούς με φύτρα μαζί, διότι τα τελευταία έχουν υγρασία κι επηρεάζουν την ποιότητα και την ασφάλεια των άλλων σπόρων. Αν παρασκευάζεις φύτρα επίσης, θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός, διότι μπορεί να αποκτήσουν μύκητες με ολέθριες συνέπειες.
Φυτρα παρασκευάζω από τα Χριστούγεννα και προσέχω πάντα τις συνθήκες τους. Και τους βάζω σε μεταλλική εξωτερική θήκη για φρούτα και λαχανικά. Θα πρέπει να πάω να πάρω λιναρόσπορο καμελινα αν καταφέρω και βρω.
 
Αλίκη, εσύ πότε (ποιά ημέρα από την εκκόλαψη του τελευταίου νεοσσού) λες να το αφαιρέσει;
Εγώ προτείνω να το αφήσει 2 μέρες ακόμα σε περιπτωση που δεν είδε καλα στην ωοσκοπηση. Δεν εχει και πολυ εμπειρία και ολοι μπορουμε να μπερδευτουμε. Γι αυτό μέχρι την Παρασκευή - Σάββατο ας το αφήσει δεν θα γινει και τίποτα να μεινει μεσα.
Οι καναρες προσεχουν να μην τα σπασουν και τα μωρα ειναι πολυ μικρα για να κανουν ζημια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
να πάω να πάρω λιναρόσπορο
Το σπόρο αυτό δε θα τον ξαναδοκιμαζα σε φύτρωμα. Οι προσπάθειες που έχω κάνει σε μεγάλο βάθος χρόνων, έχουν παντα πολύ άσχημα αποτελέσματα γιατι γλιτσιάζει.
Προσωπικά τον έχω απορρίψει απο τους σπόρους φυτρώματος
 
Ναι έχεις δίκιο για την κία. Βάζεις λοιπόν: κία, καμελίνα, νίζερ, κινόα, καναβούρι, λινάρι, ... Τα βάζεις σε ταΐστρες κατά μέγεθος, ώστε να μην "χάνονται" οι μικροί σπόροι.
Γιώργο, σε σχέση με αυτό που λέει ο Γιάννης στο προηγούμενο ποστ, δεν εννοώ να βάλεις τον λιναρόσπορο και όλους του άλλους σπόρους που παραθέτω πιο πάνω για φύτρο, αλλά να τους δίνεις έτσι όπως είναι σε ταΐστρες.
 
Καλημέρα Γιώργο. Να σου ζήσουν τα μικρά με το καλό να τα δεις και στο κλαρί.
Προσωπική μου άποψη να μην βάλεις φύτρα στα μικρά ακόμα, και στους έξτρα σπόρους
αντί για λιναρόσπορο βαλε περιλα αλλά εάν βάλεις λινάρι βαλε σε μικρή αναλογία σε σχέση με τους άλλους σπόρους.
Όσο για το αυγό βάλτο όταν γυρίσεις από την δουλειά σου. Δεν πρέπει να μένει πάνω από 2 ώρες.
 
Όσο για το αυγό βάλτο όταν γυρίσεις από την δουλειά σου. Δεν πρέπει να μένει πάνω από 2 ώρες
Δεν έχεις άδικο Παναγιώτη, αλλά από την άλλη, κάτι (πλούσιο σε πρωτεΐνη) πρέπει να ταΐσουν οι γονείς το πρωί.

Γιώργο, δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί ήδη στη συζήτηση, αλλά δεν μπορείς να κάνεις λίγη αυγοτροφή και να τους προσφέρεις το πρωί πριν φύγεις για τη δουλειά;
 
Back
Top