Αναπαραγωγή Η πρώτη μας αναπαραγωγή

Δεν έχεις άδικο Παναγιώτη, αλλά από την άλλη, κάτι (πλούσιο σε πρωτεΐνη) πρέπει να ταΐσουν οι γονείς το πρωί.

Γιώργο, δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί ήδη στη συζήτηση, αλλά δεν μπορείς να κάνεις λίγη αυγοτροφή και να τους προσφέρεις το πρωί πριν φύγεις για τη δουλειά;
Αυγό προετοιμάζω και δίνω τη easyyem για κόκκινα απλά είναι μία αυγό μία αυγοτροφη μία τιποτα. Να δίνω κάθε μέρα από κάτι; Από τα δύο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εξαρτάται από σένα. Καταρχήν η κόκκινη δίνεται και για τη βαφή των πουλιών, οπότε πρέπει να δίδεται συνέχεια χωρίς διακοπή. Αν δεν τη δίνεις για αυτόν τον λόγο, αν δεν σε ενδιαφέρει δηλαδή η βαφή των πουλιών, καλύτερα να προτιμήσεις μια άλλη χωρίς χρωστική.

Το αυγό μπορείς να το δίνεις αν θέλεις μόνο όταν έχεις τη δυνατότητα να το βγάλεις νωρίς από το κλουβί. Ειδικά με τις ζέστες δεν κάνει να μένει πολλή ώρα. Μπορεί να χάσεις τα πουλιά σου και μόνο γι' αυτό το λόγο.

Τέλος, δεν είναι απαραίτητο να δίνεις μία από το ένα και μία από το άλλο. Όποιος τρόπος βολεύει σε εσένα, εφόσον φυσικά τα πουλιά είναι εξοικειωμένα και με τις δύο τροφές.
 
Το σπόρο αυτό δε θα τον ξαναδοκιμαζα σε φύτρωμα. Οι προσπάθειες που έχω κάνει σε μεγάλο βάθος χρόνων, έχουν παντα πολύ άσχημα αποτελέσματα γιατι γλιτσιάζει.
Προσωπικά τον έχω απορρίψει απο τους σπόρους φυτρώματος
Δεν στον χρησιμοποιώ για φύτρωμα τον βάζω σε άλλη ταιστρα μαζί με σουσάμι νιζερ κια κινόα.
Γιώργο, σε σχέση με αυτό που λέει ο Γιάννης στο προηγούμενο ποστ, δεν εννοώ να βάλεις τον λιναρόσπορο και όλους του άλλους σπόρους που παραθέτω πιο πάνω για φύτρο, αλλά να τους δίνεις έτσι όπως είναι σε ταΐστρες.
Τα φυτρα τα βάζω σε ξεχωριστή θήκη μεταλλική δεν έρχονται σε επαφή ούτε με την κανονική τροφή ούτε με τους έξτρα σπόρους.

Καλημέρα Γιώργο. Να σου ζήσουν τα μικρά με το καλό να τα δεις και στο κλαρί.
Προσωπική μου άποψη να μην βάλεις φύτρα στα μικρά ακόμα, και στους έξτρα σπόρους
αντί για λιναρόσπορο βαλε περιλα αλλά εάν βάλεις λινάρι βαλε σε μικρή αναλογία σε σχέση με τους άλλους σπόρους.
Όσο για το αυγό βάλτο όταν γυρίσεις από την δουλειά σου. Δεν πρέπει να μένει πάνω από 2 ώρες.

Ωραία θα βάζω λίγο λιγότερο από τους υπολοιπους, αυτό γιατί όμως έχει κάτι που κάνει κακό σε μεγάλη ποσότητα;

Δεν έχεις άδικο Παναγιώτη, αλλά από την άλλη, κάτι (πλούσιο σε πρωτεΐνη) πρέπει να ταΐσουν οι γονείς το πρωί.

Γιώργο, δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί ήδη στη συζήτηση, αλλά δεν μπορείς να κάνεις λίγη αυγοτροφή και να τους προσφέρεις το πρωί πριν φύγεις για τη δουλειά;
Αυγοτροφη δίνω της easyyem που είναι για κόκκινα. Απλά δίνω μία μέρα αυγό που το αφαιρώ ειτε μετά από δύο τρεις ώρες τις μέρες που έχω ρεπο είτε το μεσημέρι που σχολαω από τη δουλειά. Την επόμενη αυγοτροφη μετά μία μέρα δε δίνω τίποτα από τα δύο και μετά πάλι από την αρχή.
 
Εξαρτάται από σένα. Καταρχήν η κόκκινη δίνεται και για τη βαφή των πουλιών, οπότε πρέπει να δίδεται συνέχεια χωρίς διακοπή. Αν δεν τη δίνεις για αυτόν τον λόγο, αν δεν σε ενδιαφέρει δηλαδή η βαφή των πουλιών, καλύτερα να προτιμήσεις μια άλλη χωρίς χρωστική.

Το αυγό μπορείς να το δίνεις αν θέλεις μόνο όταν έχεις τη δυνατότητα να το βγάλεις νωρίς από το κλουβί. Ειδικά με τις ζέστες δεν κάνει να μένει πολλή ώρα. Μπορεί να χάσεις τα πουλιά σου και μόνο γι' αυτό το λόγο.

Τέλος, δεν είναι απαραίτητο να δίνεις μία από το ένα και μία από το άλλο. Όποιος τρόπος βολεύει σε εσένα, εφόσον φυσικά τα πουλιά είναι εξοικειωμένα και με τις δύο τροφές.
Για την κόκκινη το γνωρίζω πως βάφει για αυτό και έχω πάρει αυτή απλά δε δίνω και έξτρα χρωστηκη. Αυγό αν το δίνω όταν σχολαω το μεσημέρι και τους δίνω αυγοτροφη το πρωί υπάρχει πρόβλημα η πρέπει να είναι από το πρωί στη διάθεσή τους;
Απλά το είχα έτσι με πρόγραμμα για να μπορώ να οργανώνω λίγο το χρόνο μου και για να τρώνε από όλα και να μη ξεχνάω α τους δώσω κάτι.
 
Αυγό αν το δίνω όταν σχολαω το μεσημέρι και τους δίνω αυγοτροφη το πρωί υπάρχει πρόβλημα η πρέπει να είναι από το πρωί στη διάθεσή τους;
Μπορείς να το δώσεις όποτε θέλεις αρκεί να μπορείς λίγες ώρες μετά να το απομακρύνεις πριν χαλάσει λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που έρχονται.
 
Ωραία θα βάζω λίγο λιγότερο από τους υπολοιπους, αυτό γιατί όμως έχει κάτι που κάνει κακό σε μεγάλη ποσότητα;

Γιώργο καλησπέρα. Συγγνώμη που αργισα να απαντήσω.

Λιναρόσπορος: Πρέπει να χρησιμοποιείται με οικονομία λόγω των καθαρκτικών του ιδιοτήτων. Περιέχει πρωτεΐνες 21%, λιπίδια 35%, υδατάνθρακες 6%. Η χρήση του πρέπει να είναι προσεγμένη (έως 6%) διότι σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει και διάρροια.
 
Πολλα μπραβο και απο εμενα!

Αντε ντε! Που ειναι οι φωτος;
Σε ευχαριστώ πολύ!
Έχει πρόβλημα το photobucket έχει πρόβλημα και δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες

Γιώργο καλησπέρα. Συγγνώμη που αργισα να απαντήσω.

Λιναρόσπορος: Πρέπει να χρησιμοποιείται με οικονομία λόγω των καθαρκτικών του ιδιοτήτων. Περιέχει πρωτεΐνες 21%, λιπίδια 35%, υδατάνθρακες 6%. Η χρήση του πρέπει να είναι προσεγμένη (έως 6%) διότι σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει και διάρροια.
ααα ωραία Σε ευχαριστώ για την Πληροφορία να μάθουμε όσο μπορούμε και για εμάς αλλά και για τους μικρούς μας φίλους.
Ακόμα δε βγήκε το τέταρτο ενσπορο ελπίζω αύριο να σκάσει από το αυγό του..
 
Βγήκε το τελευταίο αυγό; Να τα χαίρεσαι!
Δεν ξέρω δε πρόλαβα να δω γιατί όταν γύρισα από τη δουλειά έτρεχα να ετοιμαστώ για να φύγω πάλι. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες αυριο. Ελπίζω να υπάρχουν τέσσερα μικρά στη φωλιά
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους!
Τελικα δεν εσκασε το τεταρτο ενσπορο ριναι ειναι 16η μερα εκολαψης. 🙁
Δε πειραζει συμασια εχει να μεγαλωσουν αυτα καλα!
 
Εγώ όταν υπάρχουν μωρά δίνω ταυτόχρονα και αυγό και αυγοτροφη.
Και εγώ ακριβώς το ίδιο κάνω.

Αυγό αν το δίνω όταν σχολαω το μεσημέρι και τους δίνω αυγοτροφη το πρωί υπάρχει πρόβλημα η πρέπει να είναι από το πρωί στη διάθεσή τους;
Καλό σαν πλάνο! Με βρίσκει σύμφωνει προσωπικά. :)

Τελικα δεν εσκασε το τεταρτο ενσπορο ριναι ειναι 16η μερα εκολαψης. 🙁
Δε πειραζει συμασια εχει να μεγαλωσουν αυτα καλα!
Να σου ζήσουν τα μικρά! Δεν είναι όλα τα έμωρυα το ίδιο δυνατά για να έχουν την ευκαιρία να βγουν από το αυγό... η ΄φύση βλέπεις!
 
Τα μικρουλια μεγαλωνουν και με γοργούς ρυθμούς ο ενα βεβαια ειναι πιο μικρο θα πρεπει να κανω κατι για αυτο ηωτο αφηνω οπως εχει στη μυρα του!
Και μια φωτο απο χθες και μια απο σημερα που αφερεσα το υλικο της φωλιας.
IMG_20170412_182826_zpswr5qtlck.jpg

IMG_20170413_165559_zpsnkuonqgb.jpg
 
Αυγό αν το δίνω όταν σχολαω το μεσημέρι και τους δίνω αυγοτροφη το πρωί υπάρχει πρόβλημα η πρέπει να είναι από το πρωί στη διάθεσή τους;

Μπορείς να κόβεις ένα αυγό στην μέση και να βάζεις το μισό πριν φύγεις για την δουλειά και το άλλο μισό όταν γυρίσεις από την δουλειά. Έτσι έχουν στην διάθεσή τους όλη μέρα φρέσκο αυγό μαζί με όλα τα υπόλοιπα.
 
θα πρεπει να κανω κατι για αυτο ηωτο αφηνω οπως εχει στη μυρα του!
Μια χαρά είναι η μοίρα τους! Μια χαρά φαίνονται! Μπράβο στους γονείς και να τα χαίρεσαι! Με το καλό στο κλαρί!
 
Back
Top