Ασθένειες Κανάρα έκανε το 2ο αυγό και ξαφνικά πατάει στραβά το πόδι της

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους!

Όπως όλοι ξέρετε φέτος έχω βάλει για πρώτη φορά στη ζωή μου ένα ζευγάρι κόκκινα μωσαικά ! Όλα κυλούν άψογα! Βατέματα, ταίσματα και 2 αυγά! (σήμερα το 2ο - https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-5-ετών-σε-αναπαραγωγή-Θα-κάνει-άραγε-αυγό.26798/ ) Το θηλυκό είναι 5 ετών και το αρσενικό ενός...

Και ενώ όλα πήγαιναν τόσο τέλεια! Σήμερα το πρωί βλέπω την κανάρα μέσα στη φωλιά. Πάω να δω αν έκανε 2ο αυγό και όπως βγαίνει απ τη φωλιά βλέπω να κουτσαίνει και να πατάει περίεργα το ένα της πόδι. Την πιάνω μήπως πιάστηκε το νύχι στα φτερά της, αλλά δεν ήταν κάτι τέτοιο.. Το ποδαράκι της έχει στραβώσει προς τα μέσα και ενώ το κουνάει είναι πάρα πολύ αδύναμο.. Το έχει συνεχώς λίγο σηκωμένο και το κρατάει μόνιμα σε αυτή την στάση προς τα μέσα. Δείτε τις φώτο για να καταλάβετε..

Αυτό που με έχει προβληματίσει και με έχει ανησυχήσει πολύ είναι πως προχθές ένα απ τα μικρά (ενός έτους) ενώ το πρωί ήταν μια χαρά, το απόγευμα ήταν φουσκωμένο και με το ένα πόδι μαζεμένο. Το πόδι και εκείνου κουνιόταν αλλά ήταν πολύ αδύναμο. Έδειχνε να πονάει πολύ. Τον πήγα αμέσως στη Δουκάκη, του έδωσε αντιφλεγμονώδες metacam στο στόμα, εγώ σπίτι το τάισα με σύριγγα και με κρέμα νεοσσών και χθες το πρωί το βρήκα πεθαμένο... έτσι ξαφνικά... ☹ Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια ασθένεια μεταδοτική; Με τέτοιου είδους συμπτώματα;
Ο μικρός βέβαια φαινόταν ότι πονόσου πολύ... Ενω η θηλυκιά δείχνει πολύ καλά! Είναι ζωηρή κινητική, τρώει, την ταίζει ο αρσενικός, πίνει νερό, και μετά από λίγη ώρα που την παρατηρούσα πήγε και έκατσε στα 2 της αυγουλάκια. Με το πόδι φυσικά στραβοβαλμένο..

Υπάρχει περίπτωση λόγω ωοτοκίας, να υπάρχει αυτή η αδυναμία; Και μετά να ανακάμψει; Ή ξέρω γω πως όταν εμείς καθόμαστε πολύ ώρα στο ένα πόδι και δεν αιματώνεται και δεν μπορούμε να περπατήσουμε.. Παίζει να είναι κάτι τόσο απλό; Σας έχει ξανατύχει ανάλογη περίπτωση; Να πω επίσης ότι στο νεράκι της έβαλα Calco - lux 2 μέρες πριν κάνει το πρώτο αυγό, χθες που έκανε το πρώτο αυγό και σήμερα που είδα το δεύτερο...
Τι πρέπει να κάνω; Γιατί βρίσκεται και σε φάση ωοτοκίας και δε δείχνει να έχει αφήσει το ένστικτό της.. Την αφήνω εκεί μήπως δω κάποια βελτίωση στο ποδαράκι; Ή μεταφέρω τα αυγά σε παραμάνα και την βγάζω εκτός αναπαραγωγής;

Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

μελινα1.webp μελινα2.webp μελινα6.webp μελινα7.webp μελινα8.webp μελινα9.webp
 
Aλίκη εγώ θα της έδινα μια σταγόνα ασβέστιο στο στόμα. Αλλά μιας κι απο καναρίνια δεν ξέρω πολλά καλύτερα να περιμένεις και κανέναν πρισσότερο γνώστη. To ποδαράκι ανοίγει; Τα δάχτυλα πως είναι;
 
Λυπάμαι πολύ για το μικρό και ελπίζω να είναι κάτι παροδικό για το θηλυκό σου.
Αφού έχεις καλή σχέση με την γιατρό, ρώτησέ την αν υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για σαλμονέλα. Αυτή κάνει τέτοια συμπτώματα παράλυσης από τον αγκώνα και κάτω απ' ό,τι έχω διαβάσει.
 
Αφού έχεις καλή σχέση με την γιατρό, ρώτησέ την αν υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για σαλμονέλα. Αυτή κάνει τέτοια συμπτώματα παράλυσης από τον αγκώνα και κάτω απ' ό,τι έχω διαβάσει.
Οπωσδήποτε θα την πάρω τηλέφωνο, απλά είναι και περίεργη η φάση γιατί κάνει αυγά και κλωσάει.. Δεν μπορώ να την πάρω να την πάω στη γιατρό.. Εκτός αν μεταφέρω αλλού τα αυγά και την διακόψω από όποια αναπαραγωγική δραστηριότητα. Και εγώ σκέφτηκα την σαλμωνέλα, απλά πέρα απ το πόδι κινείται άψογα! Και με το στραβό πόδι ξύστηκε κιόλας φαντάσου... Δηλαδή δεν μοιάζει για νευρολογικό πρόβλημα... Τώρα στην αρχή τουλάχιστον.. Δε ξέρω πραγματικά... Δε ξέρω αν είναι ασθένεια ή αν είναι λόγω ηλικίας και αναπαραγωγής, που όσο να ναι έχει καταβάλει όλο της τον οργανισμό.. Αλλά να στραβώσει το πόδι εξαιτίας της ωοτοκίας; Δεν το έχω ξανακούσει! Μακάρι να γυρίσω σπίτι το απόγευμα και να το πατάει κανονικά αλλά δεν το νομίζω.. ☹
 
Ασβέστιο άμεσα όπως έγραψε κι Φοίβος...
Aλίκη εγώ θα της έδινα μια σταγόνα ασβέστιο στο στόμα.
και σε λίγες ώρες λογικά θα έρθει το πόδι στη θέση του.
Πιθανολογώ πως είναι η "παράλυση" του πτηνού από έλλειψη ασβεστίου.
Ο οργανισμός της σίγουρα δεν παράγει όσο χρειάζεται...
Από σήμερα μαζί με τις 6-7 ακόμη και 8 σταγόνες ασβέστιο για άλλες δύο - τρεις μέρες, να βάλεις βιταμίνη D3 και Α στην ποτίστρα της.

προχθές ένα απ τα μικρά (ενός έτους) ενώ το πρωί ήταν μια χαρά, το απόγευμα ήταν φουσκωμένο και με το ένα πόδι μαζεμένο. Το πόδι και εκείνου κουνιόταν αλλά ήταν πολύ αδύναμο. Έδειχνε να πονάει πολύ.
Να υποθέσω πως ήταν αδύνατο και καχεκτικό?
Ήταν μαζί με άλλα σε κλούβα ή μόνο του;
Τον πήγα αμέσως στη Δουκάκη, του έδωσε αντιφλεγμονώδες metacam στο στόμα,
Τι είπε πως έχει η γιατρός;
Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια ασθένεια μεταδοτική;
Υπάρχουν άλλα πουλιά με παρόμοια συμπτώματα στα πουλιά σου;
 
Υπάρχουν άλλα πουλιά με παρόμοια συμπτώματα στα πουλιά σου;
Κι εμένα επειδή είναι δεύτερο περιστατικό πήγε το μυαλό μου στο κακό και όχι στο ασβέστιο, το οποίο το θεωρώ επίσης πιθανό.
Απλά ως μεγάλης ηλικίας πουλί, έχει αντοχές και ανοσία, ενώ το μικρό "έφυγε" πιο γρήγορα.
 
Από σήμερα μαζί με τις 6-7 ακόμη και 8 σταγόνες ασβέστιο για άλλες δύο - τρεις μέρες, να βάλεις βιταμίνη D3 και Α στην ποτίστρα της.
Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι! Της έβαλα στην ποτίστρα (σε 250 ml 2 καπάκια Calci - lux ) το πρώι και έφυγα.. Και τώρα θα γυρίσω 5μιση 6 παρά.. Θα προσπαθήσω να πείσω την μητέρα μου να κάνει αυτό το εγχείρημα αλλά το αποκλείω να δεχτεί.. Αν της δώσω ασβέστιο όταν γυρίσω το απόγευμα, το πόδι δε θα επανέλθει; Το καλό είναι ότι πίνει νερό γιατί την είδα οπότε πήρε από κει ασβέστιο. Και της έβαλα βραστό αυγό με τσόφλι και σουσάμι...

Να υποθέσω πως ήταν αδύνατο και καχεκτικό?
Ήταν μαζί με άλλα σε κλούβα ή μόνο του;
Ήταν λίγο αδύνατο ναι.. Αλλά καχεκτικό όχι! Ζωηρό και πριν μέρες τραγουδούσε κιόλας! Μόνο του σε κλουβί εδώ και ένα μήνα περίπου...

Τι είπε πως έχει η γιατρός;
Τον είδε και από κάτω τον ψηλάφισε, μου είπε πως όντως έχει χάσει βάρος αλλά δεν έβλεπε κάτι ανησυχητικό. Μου είπε μάλλον τράβηγμα ή μάλλον κάπου πιάστηκε ο ποδαράκι και πονάει. Γι αυτό και καθόταν φουσκωμένος... Του έδωσε στο στόμα μετακάμ, μετά εγώ τον τάισα αλλά ήταν καταβεβλημένος και κοιμήθηκε νωρίς. Την άλλη μέρα που πήγα να του δώσω το φάρμακο στο στόμα τον βρήκα πεθαμένο...

Υπάρχουν άλλα πουλιά με παρόμοια συμπτώματα στα πουλιά σου;
όχι όχι κανένα! Όλα τα αρσενικά λυσσάνε στο τραγούδι, και όλα τα θηλυκά είναι στις φωλιές!
 
Από σήμερα μαζί με τις 6-7 ακόμη και 8 σταγόνες ασβέστιο για άλλες δύο - τρεις μέρες, να βάλεις βιταμίνη D3 και Α στην ποτίστρα της.
Ξαναδιαβάζοντας την απάντηση σου Γιάννη μου, δεν κατάλαβα της δίνω ασβέστιο στο νερό; Με την δοσολογία που λέει για δυστοκία; Πόσες φορές; Και Βιταμινη D3 και Α ποιο σκεύασμα έχει;
 
Μια σταγόνα στο στόμα και
Ασβέστιο+D3+A στην ποτίστρα για 2-3 μέρες
Θα κάνω αυτά και βλέπουμε.. Μίλησα με την μητέρα μου είναι μέσα στην φωλιά και κλωσάει.. καλό κακό θα δείξει... Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Αναμένετε νεότερα! Και να εύχεστε να είναι παροδικό και να μην είναι τίποτα άλλο... ☹
 
να δεις που θα είναι μια χαρά... Βάση αυτών που υποψιάζομαι...
Απ το στόμα σου και στου Θεού το αυτί Γιάννη μου! Δε θα αντέξω άλλη απώλεια...

Το απόγευμα θα έχω:
Και όταν θα την πιάσω να της δώσω ασβέστιο στο στόμα, θα της βάλω και επιθόλ σε περίπτωση που την ενοχλεί κάτι στο πόδι.. Στην προκειμένη περίπτωση προηγείται η υγεία της και το πολύ πολύ αν αφήσει τα αυγά θα τα βάλω σε κάποια απ τις 3 παραμάνες που έχω έτοιμες και βιδωμένες στις φωλιές!

Μια τελευταία ερώτηση.. σε τι δοσολογία δίνω το Calci lux στο στόμα; Πόση σκόνη σε πόσα ml νερό;
 
Και όταν θα την πιάσω να της δώσω ασβέστιο στο στόμα,
Αν γυρίσεις και είναι εντάξει δεν θα της δώσεις ασβέστιο στο στόμα...
Το ασβέστιο άμεσα στο στόμα των πουλιών δίνεται μόνο σε περίπτωση άμεσου κινδύνου για τη ζωή και σε καμία άλλη περίπτωση. Δηλαδή μόνο όταν κινδυνεύει να μας "φύγει" από αυτή την αιτία..
Σε κάθε άλλη περίπτωση το αποφεύγουμε γιατί το υγρό ασβέστιο συμπεριφέρεται ας πούμε σαν "δηλητήριο" στον οργανισμό του πουλιού.
Στην προκειμένη περίπτωση προηγείται η υγεία της και το πολύ πολύ αν αφήσει τα αυγά θα τα βάλω σε κάποια απ τις 3 παραμάνες που έχω έτοιμες και βιδωμένες στις φωλιές!
Δεν πιστεύω πως θα υπάρξει κανένας λόγος...
Έλλειψη έχει στις κρίσιμες μέρες που ωοτοκεί... σύντομα θα επανέλθει...
Να θυμάσαι πως αυτή πρέπει να είναι η τελευταία γέννα της για φέτος.
karderines.gr/shop/Landmark-Vitamins-A-D3-E-C100ml Ελπίζω να μπαίνει μαζί με το ασβέστιο στο ίδιο διάλυμα νερού.
Εκτάκτως για την περίσταση ναι... και μόνο για αύριο και μεθαύριο
Αυτό χρησιμοποιώ κι εγώ μαζί με μερικές σταγόνες υγρό ασβέστιο culpret.gr/culpret/product.php?productid=11607&cat=15&page=1 .σε αντίστοιχες περιπτώσεις...
Έχουμε αγωνία... Περιμένουμε ανταπόκριση και φωτοενημέρωση.
 
Να θυμάσαι πως αυτή πρέπει να είναι η τελευταία γέννα της για φέτος.
Εννοείται! Απλά επειδή είναι τα πρώτα μου μωσαικά που βάζω σε αναπαραγωγή, και όλα μέχρι σήμερα το πρωί κυλούσαν άψογα, φυλάω τα 2 μοναδικά αυγά σαν κόρη οφθαλμού! Δηλαδή αν στην κατάσταση που είναι δεν μπορεί να διαχειριστεί τα 2 αυγουλάκια της, μπορώ να τα μεταφέρω σε κάποια παραμάνα. Πρώτη φορά μωσαικά, καταλαβαίνετε την αγωνία μου και τον ζήλο μου...

Ένας φίλος μου είπε ότι ίσως να σηκώνει το πόδι της εξαιτίας των ακαρέων στα πόδια.. Να ξεκινήσω επιθόλ; Αν ναι, πως η επιθόλ θα επηρεάσει τα αυγά; Υπάρχει περίπτωση να τα καταστρέψει η κρέμα;
 
Με το καλό.. και όλα θα πάνε καλά.
Αν τα ακάρεα έφταναν το πόδι σε αυτό το σημείο... Δεν θα υπήρχε πόδι... Ούτε θα γινόταν από την μια μέρα στην άλλη.
Αν το πόδι δεν έχει επανέλθει όταν γυρίσεις τότε θα ψαχτούμε για άλλα πράγματα...
Αλλά όχι στην τύχη.
Το epithol στην ωοτοκία και κυρίως στην επώαση των θηλυκών γίνεται δολοφονικό για τα αυγά και καλά θα κάνουμε να το αποφεύγουμε.
Αν όμως υπάρχει απόλυτη ανάγκη για χρήση του.. Τότε το θηλυκό βγαίνει από την αναπαραγωγική διαδικασία για να κάνει την αγωγή που πρέπει.
 
Βρε παιδι μου τωρα, πολυ έχω στενοχωρηθεί. Αλλά πραγματικα πιστεύω οτι θα επανέλθει άμεσα.. Τωρα για την epithol : ειναι λιπαρή, και με τα πόδια ναι μεν δεν πατάει πάνω στα αυγά, αλλά τα γυρνά. Το τσοφλι ειναι πορώδες και ως εκ τούτου μάλλον θα πρέπει να αποφευχθεί το να φράξουν οι πόροι του.
Δεν ειμαι και εντελώς σιγουρος: αν ας πούμε της βάλεις πολυ λίγη αλοιφή, και κανείς καλό μασάζ ώστε να απορροφηθεί πιο γρήγορα, ίσως θα ήταν εφικτό. Αλλά πως ξέρουμε πόσο ευαίσθητα μπορεί να ειναι τα αυγά αν τους αλλάξεις το πορώδες τους;
Στη θέση σου δεν θα έκανα απολύτως τιποτα για ακάρεα με epithol. Όμως αρκετά παλαιότερα είχα ακούσει για ενα διάλυμα με πινελακι για την εφαρμογή του που ήταν αποτελεσματικό στα ακάρεα των ποδιών, αλλά δεν ξερω ούτε την εμπορική του ονομασία ούτε και αν το, προϊόν ειναι ελαιωδες ή αν ειναι ξέρεις όπως τα μανον που στεγνώνουν άμεσα.
 
Όμως αρκετά παλαιότερα είχα ακούσει για ενα διάλυμα με πινελακι για την εφαρμογή του που ήταν αποτελεσματικό στα ακάρεα των ποδιών, αλλά δεν ξερω ούτε την εμπορική του ονομασία ούτε και αν το, προϊόν ειναι ελαιωδες ή αν ειναι ξέρεις όπως τα μανον που στεγνώνουν άμεσα.
Πιθανολογώ πως μιλάς για το pyralvex, σωστά;
Σε καμία περίπτωση χρήση σε πουλιά που επωάζουν. Γιατί
Αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη για χρήση του.. Τότε το θηλυκό βγαίνει από την αναπαραγωγική διαδικασία για να κάνει την αγωγή που πρέπει.
 
Όχι, στα σίγουρα δεν μιλώ για αυτο, αλλά απο ο,τι μπόρεσα να δω στο διαδικτυο ειναι φαρμακο για ανθρώπινη χρηση, κερατολυτικό, και ενδέχεται και να κυκλοφορεί και με διάλυση οινόπνευμα, οποτε, αν ειναι αποτελεσματικό για τα ακάρεα ( κάτι που δεν το ξερω), γιατι οχι, εφόσον θα στέγνωνε πολυ γρήγορα;
Συζήτηση κάνουμε, δεν το προτείνω φυσικά.
 
Βρε παιδι μου τωρα, πολυ έχω στενοχωρηθεί.
Εγώ να δεις πόσο... ενώ όλα πήγαιναν τέλεια!

Αλλά πραγματικα πιστεύω οτι θα επανέλθει άμεσα..
Απ το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! Μακάρι να γυρίσω σπίτι και να σας γράψω πως είναι μια χαρά το κορίτσι μου!

Όσον αφορά την κρέμα αφού δεν τα έχει παρατήσει ακόμα, δε θέλω να της τα πάρω. Οπότε ενισχύω με ασβέστιο και ιχνοστοιχεία και βλέπουμε... Θα σας ενημερώσω άμεσα!

Χιλια ευχαριστώ παιδιά!
 
Back
Top