Ασθένειες Κανάρα έσπασε το πόδι της

Ο νάρθηκας παραμένει χρηστικος ή πχ τον βλέπεις να "κολυμπαει" στο πόδι;
Ο ναρθηκας παραμενει χρηστικος.Αλλα βλεπω οτι εδω και λιγες μερες,τσιμπαει τη γαζα και την εχει μαδησει ελαφρως. Να κοψω μονο τις κλωστες και να το αφησω οπως ειναι;👎

Μια δυο φωτογραφίες θα μας φρεσκάρουν την εικόνα από το πόδι του πουλιού... μπορείς να μας ανεβάσεις;
Ωραια, θα σας ανεβασω φωτογραφιες, να παρετε μια ιδεα και μου λετε τη γνωμη σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο ναρθηκας παραμενει χρηστικος.Αλλα βλεπω οτι εδω και λιγες μερες,τσιμπαει τη γαζα και την εχει μαδησει ελαφρως. Να κοψω μονο τις κλωστες και να το αφησω οπως ειναι;👎


Aν δεις οτι ασχολειται επιμονα και υπαρχει φοβος να χαλασει την κατασκευη ωομιζω οτι καλο θα ειναι να αφαιρεσεις τα ξεφτια.

Αφου θα ανεβασεις φωτο,το βλεπουμε :)
 
Δεν ξέρω να σου πω, αλλά στα παιδιά σε υποψία κατάγματος τον αφήνουν καμιά 40ρια μέρες.
Γιαννη μου το καταγμα ειναι συντριπτικο.. Με την σημερινη, ειμαστε στις 36 μερες.. Οποτε μαλλον ειναι νωρις ακομη. 😉
 
Με την σημερινη, ειμαστε στις 36 μερες..
Το παραπάνω δεν θα μας χαλάσει... Το βιαστικά όμως ναι...
Μια δυο βδομάδες για σιγουριά πως "δέσαμε" κι όλα είναι καλά.
 
Δεν το συζητω, μπροστα στο να εχανε το ποδαρακι της(για να μην πω τη ζωη της), αυτο δεν ειναι τιποτα.. Υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να το κουνησει ή αν ηταν θα το κουναγε ηδη;👎
 
Λογικά και με τα λίγα που ξέρω... Θα το κουνήσει όταν απελευθερωθεί το πόδι της από το νάρθηκα (μερικές βδομάδες αργότερα).
Το κάταγμα ακόμη και στραβά να κολλήσει.. σπάνια αφήνει μόνιμες αγκυλώσεις εκτός αν κάποιο από τα θρυμματισμένα κόκαλα πίεζε ή πιέζει κάποιο ζωτικό σημείο (νεύρο κλπ)
1η Αυγούστου.. Θα έχουμε την πρώτη εικόνα όταν και θα βγάλεις με πολύ προσοχή το νάρθηκα.
Να μας ενημερώσεις τότε.. Ναι;
 
Ενταξει λοιπον, πρωτη Αυγουστου θα τον βγαλω με πολυ προσοχη και θα σας ανεβασω φωτογραφιες,ωστε να δειτε το αποτελεσμα. 😉Το μονο που ευχομαι, ειναι να μην εχει κολλησει και δεν βγαινει με τιποτα..
 
Το μονο που ευχομαι, ειναι να μην εχει κολλησει και δεν βγαινει με τιποτα..
Και να κολλήσει.. εσύ θα κόψεις (ανοίξεις) τη μια πλευρά του νάρθηκα και τα υπόλοιπα να τα αφήσεις στο φιλαράκο σου.
Θα τον βγάλει χωρίς να προλάβεις να καταλάβεις το πως...
 
Κατερίνα, μόλις σήμερα συζητούσα το θέμα για ένα συντριπτικό κάταγμα σε παιδί 9 ετών... Δυστυχώς καθώς αναφάνηκε, το κόκκαλο δεν έχει θρέψει ακόμη και έχουν ήδη περάσει πάνω από 40 ημέρες. Οπότε, για καλό και για κακό, και ελλείψει άλλων δεδομένων, μην βιαστείς να αφαιρέσεις τον νάρθηκα.
 
Κατερίνα, μόλις σήμερα συζητούσα το θέμα για ένα συντριπτικό κάταγμα σε παιδί 9 ετών... Δυστυχώς καθώς αναφάνηκε, το κόκκαλο δεν έχει θρέψει ακόμη και έχουν ήδη περάσει πάνω από 40 ημέρες. Οπότε, για καλό και για κακό, και ελλείψει άλλων δεδομένων, μην βιαστείς να αφαιρέσεις τον νάρθηκα.
Δεν αντιλέγω . Καλύτερα λίγο πιο πίσω για σιγουριά αλλά να μην ξεχνάμε οτι ο ρυθμός μεταβολισμού και ο καρδιακός ρυθμός ενός καναρινιού είναι 3-3,5 φορές πιο γρήγορος απο τον ανθρώπινο και το ίδιο συμβαίνει με τις "ασθένειες" είτε όταν καταβάλουν είτε όταν αναρρώνουν. Οι 30 μέρες μέρες για ένα καναρίνι ισοδυναμούν με 90-100 μέρες δικές μας.
 
Δεν αντιλέγω . Καλύτερα λίγο πιο πίσω για σιγουριά αλλά να μην ξεχνάμε οτι ο ρυθμός μεταβολισμού και ο καρδιακός ρυθμός ενός καναρινιού είναι 3-3,5 φορές πιο γρήγορος απο τον ανθρώπινο και το ίδιο συμβαίνει με τις "ασθένειες" είτε όταν καταβάλουν είτε όταν αναρρώνουν. Οι 30 μέρες μέρες για ένα καναρίνι ισοδυναμούν με 90-100 μέρες δικές μας.
Τότε πιθανόν στον μήνα επάνω το ποδαράκι της να είναι εντελώς εντάξει. Γενικά κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να καλύπτουμε το δέρμα παραπάνω από όσο χρειάζεται διότι πολλά παράπλευρα προβλήματα μπορούν να συμβούν.
 
Καλησπερα σε ολη την ομορφη φτερωτη παρεα!
Σημερα το πρωι επιτελους,το κοριτσι μου εβγαλε το ναρθηκα!:D
Ο ναρθηκας δεν ειχε κουνηθει καθολου και τον βρηκα ακριβως οπως τον ειχα βαλει👍.
Ευτυχως ηταν ευκολη διαδικασια, μιας και δεν ειχε κολλησει στο ποδαρακι της👍.
Αφου λοιπον πρωτα κοψαμε νυχακια, μετα με πολυ προσοχη βγαλαμε το ναρθηκα:D.
Το ποδαρακι ευτυχως ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση, δουλευουν ολα τα δαχτυλα(κι εκεινο που ειχε παθει αγκυλωση)και απ οτι βλεπω εχει κολλησει ολοισια🙂
Οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες, δεν φαινεται κατι αν δεν το ξερεις..👍
Παρακατω λοιπον καμαρωστε κι εσεις το κοριτσι μου(δεν την εχω βγαλει απο πολυ κοντα,ωστε να μην την αγχωσω και τραυματιστει..)
Υ. Γ. Το σπασμενο ποδαρακι ειναι αυτο με το δαχτυλιδι.IMG_20180812_134325_640x383.webp IMG_20180812_134603_640x584.webp IMG_20180812_140410_640x608.webpΕνα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω για τη βοηθεια σας, χωρις εσας τωρα το πλασματακι αυτο δεν θα ζουσε..
Να ειστε ολοι σας παντα καλα! 🙂
 
Και με το δίκιο σου Κατερίνα! Δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα με την ανάρρωση της! Παρακολουθούσα όλον αυτόν τον καιρό την αγωνία σου και την υπέρμετρη προσπάθεια των μελών του φόρουμ. Τέλος καλό όλα καλά! Καλή σας συνέχεια, χωρίς δυσάρεστά!
 
Back
Top