Ασθένειες Κανάρα έσπασε το πόδι της

καλή διατροφή ώστε να δέσει το κόκαλο.
Δηλαδη τι ακριβως θα βοηθουσε στο δεσιμο; Κ. Γιαννη ποσα πολλα πολλα εχω μαθει απο σας! Ειστε ενας αγγελος, σας ευχαριστω τοοσο πολυ! 🙂

Το πουλί πρέπει να λαμβάνει αντιβιοτικά (μέσο έξω) για να αποφύγεις την γάγγραινα και μόλυνσης (αν τυχον θα σαπίσει το ποδι απο μόλυνση)
Δηλαδη τι αντιβιωση θα μου προτεινατε;
Και να συνεχιζω να βαζω στο μπαταρισμενο ποδαρακι betadine?
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δηλαδη τι ακριβως θα βοηθουσε στο δεσιμο;
Δέσιμο.. είναι η λαϊκή έκφραση που χρησιμοποιούμε στα κατάγματα όταν υπάρξει αποκατάσταση της περιοχής.
Τα οστά... και των πουλιών. έχουν τη δυνατότητα ανάπλασης και κατά συνέπεια ένωσης των σπασμένων οστών μεταξύ τους.
Γι΄αυτό το δέσιμο των οστών μιλούσα νωρίτερα κι όχι για κάτι άλλο.
Από αντιβίωση τώρα χρειάζεσαι μια που να μας καλύψει σε περίπτωση μολύνσεων της περιοχής επειδή το κάταγμα είχε και ανοιχτή πληγή..
Αν θέλεις ρώτησε το γιατρό (σίγουρα ξέρει καλύτερα από μας).. αλλά μην πληρώσεις τίποτε άλλο (σίγουρα θα θέλει να πάρει κι άλλα χρήματα).. και μην αγοράσεις τίποτε... αν δε μιλήσεις με την ομάδα.
Απλά ρώτησε να σου συστήσει μια αντιβίωση γενικής χρήσης για μολύνσεις κλπ.
Αν δεν σου δώσει λύση... Θα προσπαθήσουμε εμείς όπως μπορούμε.
 
Δέσιμο.. είναι η λαϊκή έκφραση που χρησιμοποιούμε στα κατάγματα όταν υπάρξει αποκατάσταση της περιοχής.
Κυριε Γιαννη καταλαβα τι εννοουσατε,ξερω για το δεσιμο.. Αυτο που σας ρωτησα, ηταν ποιες τροφες βοηθουν στο γρηγορο δεσιμο.Αν υπαρχουν βεβαια..Αυριο σας ενημερωνω για την αντιβιωση..👎
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κατερίνα ίσως χρειάζεται λίγο extra ασβέστιο στο νερό της 3-4 σταγόνες ανά δυο μέρες... Περισσότερο για τη δική μας ανασφάλεια.
Σίγουρα όμως χρειάζεται extra σπόρους όπως περίλλα, κια κλπ γιατί χρειάζεται να παίρνει πολύ ενέργεια με λίγη τροφή.
 
Παρεα μου σημερα της ξεκινησα αντιβιωση aviomycine της tafarm,ωστε να αποφυγουμε καποια ενδεχομενη επιπλοκη.. Το πουλακι σε γενικες γραμμες ειναι καλα. Τρωει, πινει νερο και τις πιο πολλες ωρες ξεκουραζεται μεσα σε ενα μεγαλο μπολ που της εχω το φαγητο της. Ομως υπαρχουν και στιγμες που καθεται στο κλαρακι της.Βεβαια το ποδαρακι το εχει σηκωμενο, αλλα δεν βλεπω να αλλαζει χρωμα ευτυχως.. Της εχω βαλει και περιλλα. Τι αλλο θα τη βοηθουσε διατροφικα;Να της βαλω αυγοτροφη; Κατι αλλο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αφού δεν έχει αλλάξει χρώμα το πόδι και σύμφωνα με την αισιοδοξία του κ. Γιάννη (@misalouris ), πιστεύω και εύχομαι ότι όλα θα πάνε καλά :)
Νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο τώρα απο θέμα διατροφής, ίσως μετά την αντιβίωση να της δώσεις λίγα προβιοτικά για κάποιες μέρες!
Πολύ ευχάριστα τα νέα σου.
 
Φιλοι μου καλοι καλησπερα! Πεμπτη μερα σημερα απο τη μερα που η καναρα μου ειχε το ατυχημα και το ποδαρακι συνεχιζει να μην εχει αλλαξει χρωμα!Λετε να γλυτωσουμε τον ακρωτηριασμο;'Η υπαρχει περιπτωση ανα πασα ωρα και στιγμη, να το δω να αλλαζει χρωμα;☹👎Παντως προς στιγμην τη βλεπω καλα.👎
 
Λετε να γλυτωσουμε τον ακρωτηριασμο;
Ασφαλώς...
Και από διαίσθηση σου λέω πως γλιτώσαμε και την αναπηρία...
Ίσως έχει μια μικρή στραβωμάρα... αλλά όταν το δεις να το πατάει θα αισθανθείς σαν να είναι το πιο όμορφο της γης. Γιατί απλά εσύ το βοήθησες.
 
Κυριε Γιαννη με συγκινησατε! Σας ευχαριστω παρα πολυ γι αυτη την τοσο ομορφη απαντηση:). Πολυ γλυκος τροπος που μου απαντησατε. Και εννοειται πως ετσι θα νιωσω, γιατι το εχω πονεσει πολυ αυτο το πουλακι..🙂Αν πραγματικα τα καταφερει,θα ειναι πρωτα δικο σας κατορθωμα και μετα δικο μου. 🙂
 
Ομορφη παρεα μου θελω να σας ρωτησω κατι.Αν ολα εχουν παει καλα, απο ποτε και μετα, να περιμενω να κουνησει τα δαχτυλα της η καναρα; Ακομη δεν εχει κουνησει καποιο δαχτυλο, αλλα θεωρω πως μαλλον ειναι νωρις.. Εσεις ως πιο εμπειροι τι λετε;👎
 
Τελικα κανεις δεν ξερει να μου πει;👎
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικα κανεις δεν ξερει να μου πει;👎
Θα πρέπει πρώτα να "δεσει" το οστό και μετά όλα τα άλλα... μην αγχώνεσαι τόσο καταλαβαίνω την ανησυχία σου αλλά να είσαι σίγουρη πως το δύσκολο κομμάτι πέρασε με την αγάπη που δείχνεις και λίγη υπομονή όλα θα πάνε καλά :D
 
Back
Top