Ασθένειες Καναρίνι κατάσταση επείγουσα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RodiT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν έχει αρκετό καιρό διάρροια μαζί με το ρυζόνερο μήπως χρειάζεται και ηλεκτρολύτες;
 
pyroferus

Ρωτώ, δέν ξέρω. Να του βάλω και μπανάνα ή αργότερα; Η κάτι άλλο; Πάντως,. ενώ έχει ακόμη διάρροια, σαν να μου φαίνεται λίγο καλύτερα, μπορεί να είναι η ιδέα μου. Θα ξαναβάλω το απόγευμα βίντεο για να δούμε και την κοιλια και μου λέτε.
Επίσης, τί είναι το almoral plus να το πάρω απο κάπου;
 
Επίσης, τί είναι το almoral plus να το πάρω απο κάπου;
Πόσιμο Διάλυμα Ηλεκτρολυτών - ELPEN A.E. H πρωτοπόρος ελληνική φαρμακευτική βιομηχανία

Συνεχισε οπωσδηποτε ρυζονερο.
 
pyroferus

Ρωτώ, Δέν ξέρω. Να του βάλω και μπανάνα ή αργότερα; Η κάτι άλλο; Πάντως,. ενώ έχει ακόμη διάρροια, σαν να μου φαίνεται λίγο καλύτερα, μπορεί να είναι η ιδέα μου. Θα ξαναβάλω το απόγευμα βίντεο για να δούμε και την κοιλια και μου λέτε.
Επίσης, τί είναι το almoral plus να το πάρω απο κάπου;
Από απλό φαρμακείο... ανθρώπινη χρήση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RodiT
Εγώ δε διέκρινα καποιο αναπνευστικό πρόβλημα (μπορεί να κανω και λάθος). Ίσως το πουλάκι απλά κρύωσε ή να τουέφερε κάποιου είδος αλλεργία το υπόστρωμα (άμμος) που έβαζες. Θα βοηθούσε σίγουρα μια φωτογραφία κοιλιάς και στήθους.
 
Μάλλον δέν βγήκαν καλές οι φωτό. Πφφφ... Έχω πιάσει το κοκαλο στο στήθος του πάντως και είναι μυτερό και στην κοιλιά του έχει αυτό το μαύρο.. Σήμερα είχα κολήσει απο την χθεσινη επιθολ ... Είχε πολύ καλή διάθεση πάντως... Έχει κανείς άποψη πάνω σε αυτό;
20150421_202447 (Small).webp 20150421_202454 (Small).webp
 
Βρέξε τα πούπουλα στο στήθος και στην κοιλιά για να παραμερίσουν.
Και μια πιο κοντινή φώτο.
Το μαύρο στην κοιλιά το βλέπω ασυνήθιστα μεγάλο.
 
Ωχχχχ! Βασικά τον πιάνω την ώρα που του βάζω επιθόλ. Θα προσπαθήσω αύριο τωρα για να μην τον ταραξω.
 
Οι φωτογραφίες δεν βοηθούν καθόλου. Περιμένουμε νέες. Συνέχισε το ρυζόνερο και αύριο χωρίς καθόλου αυγό, ούτε μήλο, ούτε τίποτα άλλο. Μόνο σπόρους και ρυζόνερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RodiT
Συγνώμη. Θα βγάλω νέες. Δεν του δίνω αυγό ούτε μήλο, μόνο ρυζόνερο και σπόρους. Ευχαριστώ για την υπενθύμιση.
 
Σόρρυ, αλλά -απ'ότι μπορεί να διαφανεί έστω και αμυδρά-η κατάσταση του πουλιού είναι σοβαρή !
Αν έχει και καρίνα, φασκελοκουκούλωστα!
Χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή. Βγάλε καθαρή φωτό της κοιλιάς το συντομότερο.
 
Ναι θα βγάλω. Μα αφου του εχω δωσει αντιβιωση... Τι στο καλο... Ευχαριστω παραυτα.
 
Έχεις δώσει aviomycine ...Αν έχει π.χ. κοκκίδια, είναι σα να μην έδωσες τίποτα.
 
Καλημέρα
Θέλω να σας ευχαριστήσω που είστε δίπλα μου εδώ και μέρες.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έβγαλα με το ζόρι το βίντεο... Τρέμουν τα χέρια μου. Δυστυχώς δέν τα κατάφερα πολύ καλά.
Περιμένω με αγωνία την βοήθειά σας.
20150422_104047.webp 20150422_103900.webp
 
Θέλει άμμεσα θεραπεία, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και η αντιβίοση που ήδη έδωσες δεν κάνει για την ασθένεια του πουλιού.
Προς το παρόν μέχρι να πάρεις τις γνώμες για το φάρμακο που πρέπει να δώσεις κάνε ένα τσαι βοτάνων με ρίγανη και θυμάρι και αντικατέστησε το νερό της ποτίστρας με αυτό (αφου το αφήσεις πρώτα να κρυώσει καλά).

το πουλάκι πρέπει να μείνει μόνο του μακριά απο τα άλλα σε καραντίνα γιατί η ασθενεια είναι μεταδοτική.

Το οτι καθαρίζεις σχολαστικά το κλουβί είναι κεφαλαιώδους σημασίας ειδικά τη δεδομένη στιγμή αλλά και κατά τη θεραπεία - αποθεραπεία.
 
Νομίζω πως χρειάζεται άμεση βοήθεια από ανθρώπους που γνωρίζουν...
Επικοινώνησε με τον πτηνίατρο που είπες πάλι, αν δεν μπορεί ίσως χρειαστεί να μιλήσεις και μ' άλλους...
Πάντως η κατάστασή του είναι κρίσιμη... και εγώ σίγουρα δεν μπορώ να βοηθήσω.
 
Φίλη μου το καλύτερο που έχεις να κανεις για να μην δίνεις φάρμακα στα τυφλά είναι να πας άμεσα για καλλιέργεια κουτσουλιας. Αν οι κουτσουλιες στην Α4 είναι σημερινές και προλαβαίνεις πήγαινε και σήμερα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Τα πράσινα υγρά στην κουτσουλιά μπορεί να δείχνουν πρόβλημα στο συκώτι, το οποίο στο σημείο που βρίσκεται στην κοιλιά σε τέτοιες περιπτώσεις δείχνει μελανό. Στο καναρινάκι εδώ υπάρχουν πράσινα υγρά στις κουτσουλιές και μία μαύρη κοιλιά σχεδόν σε όλη την έκτασή της... Αν τελικά έχει τέτοιο πρόβλημα ίσως να το βοηθούσε κάποιο σκεύασμα milkthistle στο νεράκι του (χωρίς αλκοόλ), αρκεί βέβαια να είναι σε θέση να πίνει, π.χ. αυτό Nature's Plus Milk Thistle 125mg 30ml | Skroutz.gr

Ότι έχω διαβάσει διαδικτυακά έγραψα... Το μόνο σίγουρο είναι ότι το πουλάκι χρειάζεται άμεσα βοήθεια από κάποιον ειδικό - και εγώ επίσης σίγουρα δεν είμαι...

Πάντως το milkthiste είναι φυσικό προϊόν και όχι αντιβίωση, οπότε θα μπορούσε νομίζω να το δώσει χωρίς να επιβαρύνει τον οργανισμό του.
 
Νομίζω πως χρειάζεται άμεση βοήθεια από ανθρώπους που γνωρίζουν...
Επικοινώνησε με τον πτηνίατρο που είπες πάλι, αν δεν μπορεί ίσως χρειαστεί να μιλήσεις και μ' άλλους...
Πάντως η κατάστασή του είναι κρίσιμη... και εγώ σίγουρα δεν μπορώ να βοηθήσω.
Παρ' όλα αυτά, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 
Back
Top