Ασθένειες Καναρίνι κατάσταση επείγουσα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RodiT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι όντως σίγουρα δεν τον πήρε τον "πελάτη" αψήφιστα και μπράβο της! Αλλά απ ότι ξέρω στην κτηνιατρική σχολή έχουν κατευθύνσεις με "σκύλος-γάτα", "πτηνά", "μικρά ζώα" κτλ και κανείς δεν επιλέγει την κατηγορία "πτηνά" γιατί όλοι επιλέγουν την "σκύλος και γάτα" με αποτέλεσμα και εκείνοι να πηγαίνουν στα τυφλά.. Και οι πτηνίατροι ή με εξειδίκευση ή με κάποιο μάστερ έχουν περισσότερες γνώσεις από τους υπολοίπους.. Αλλά για να μην ξεφεύγω από το θέμα, ό,τι είπε η επιστήμονας και περαστικά σας! :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι όντως σίγουρα δεν τον πήρε τον "πελάτη" αψήφιστα και μπράβο της! Αλλά απ ότι ξέρω στην κτηνιατρική σχολή έχουν κατευθύνσεις με "σκύλος-γάτα", "πτηνά", "μικρά ζώα" κτλ και κανείς δεν επιλέγει την κατηγορία "πτηνά" γιατί όλοι επιλέγουν την "σκύλος και γάτα" με αποτέλεσμα και εκείνοι να πηγαίνουν στα τυφλά.. Και οι πτηνίατροι ή με εξειδίκευση ή με κάποιο μάστερ έχουν περισσότερες γνώσεις από τους υπολοίπους.. Αλλά για να μην ξεφεύγω από το θέμα, ό,τι είπε η επιστήμονας και περαστικά σας! :D
ασχετο με το θεμα αλλα αλικη νυχτοφυλακας εισαι παιδι μου;

για το θεμα να πω περαστικα σας και οντως αξιεπαινη η προσπαθεια σου! Λιγη προσοχη με τον καιρο μονο γιατι χθες φυσαγε πολυ εδω θεσσαλονικη!
 
Το ότι έδειξε ενδιαφέρον η γιατρός είναι καλό (μπορούσε να κάνει και αλλιώς μιας και τραβουσες βίντεο) Το ότι γνωρίζει τι έχει τελικά το πουλάκι είναι άλλο τροπάριο. Συνηθίζεται στην Ελλάδα, δυστυχώς, όταν δεν γνωρίζει κανείς να μπερδεύει τα λόγια του ώστε μην εκτεθεί. Εσύ παρόλα αυτά κάνεις πραγματικά αξιέπαινη προσπάθεια. Ελπίζω και τι πουλάκι να τα καταφέρει. Αν ήμουν στη θέση σου θα έδινα milkthistle ή κάτι τέλος πάντων απο αυτά που σου γράφουν τα παιδιά, για να βοηθηθεί παράλληλα και το συκώτι.
Θα φροντίσω να του δώσω και milkthistle. ( Και ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις που μου δίνετε) Πτηνίατρος είναι όμως, το βίντεο το τράβηξε μετά την μισή ώρα που ήμουν ήδη εκεί και η γυναίκα μιλούσε με τον ίδιο τρόπο από την αρχή. (Το αναφέρω προς αποφυγή παρεξηγήσεων) Πάντως παίζει μεγάλο ρόλο το οτι όλοι εδώ στο φορούμ ενδιαφέρονται.

Έχω να δηλώσω πως τα ευχαριστώ τα λέω διότι σε όποιον κι άν έχω αναφέρει για το καναρίνι, ακόμη και σε άτομα που εχουν καναρίνια, με θεωρούν υπερβολική και γιαυτό λέω εδώ πολύ συχνά ευχαριστώ, διότι εσείς είστε δίπλα μου.
 
Όλοι έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιου είδους συμπεριφορές, απο τάχα φιλόζωους αλλά δυστυχώς και απο κτηνιάτρους. Μη δίνεις σημασία.
 
ασχετο με το θεμα αλλα αλικη νυχτοφυλακας εισαι παιδι μου;
😀 😛

Έχω να δηλώσω πως τα ευχαριστώ τα λέω διότι σε όποιον κι άν έχω αναφέρει για το καναρίνι, ακόμη και σε άτομα που εχουν καναρίνια, με θεωρούν υπερβολική και γιαυτό λέω εδώ πολύ συχνά ευχαριστώ, διότι εσείς είστε δίπλα μου.
Έχουμε το "μικρόβιο" και άπειρη αγάπη γι αυτές τις ψυχούλες! Όλοι μας!
 
Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Παιδιά, άσχετα με το συκώτι και τη μαύρη κοιλιά που ακόμη υπάρχουν στο πουλάκι, με το που έβαλα acaricine σε δύο μέρες άρχισε να κελαηδά. Βοήθησε βέβαια πολύ το pterophene στο να δυνωμώσει. Πιστεύω πως εκτος των άλλων, το πουλάκι είχε και ακάρεα ταχείας. Είναι πολύ δυνατός και προσπαθεί να κελαηδήσει, κάθε μέρα και ανοίγει περισσότερο η φωνή του. Είμαι αρκετά χαρούμενη! Μακάρι να φύγει και η μαυρίλα εκείνη με την αντιβίωση και να συνέλθει τελείως πιά!
 
δεν βλεπεις καποια βελτιωση στην κοιλιτσα του; Πολυ ομορφο συναισθημα αυτο, να το νιωθεις να καλυτερευει μερα τη μερα...
Αύριο θα ξεκινήσει την αντιβίωση (οπως προτεινε η γιατρός) και θα περιμενω μετα απο μια εβδομαδα να δω βελτίωση. Ναι είναι πολυ ωραίο το συναίσθημα.
 
Πολύ ευχάριστα νέα όντως! Περαστικά του! Άντε να γίνει τελείως καλά μωρέ!
 
Χαιρετώ και πάλι την πανέμορφη και πολύτιμη για ‘μένα παρέα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ήθελα να βάλω κάτι στο forumμετά το τέλος των θεραπειών και χαίρομαι αφάνταστα για το ενδιαφέρον σας. Το καναρινάκι φαίνεται να έχει συνέλθει αρκετά. Έχει ακόμη μιά μαύρη σκιά στην κοιλιά του, έχει υποχωρίσει όμως αρκετά η μαυρίλα. Δείχνει πολύ δυνατός και γεμάτος όρεξη για ζωή. Ευελπιστώ να συνέλθει εντελώς και η κοιλιά του. Ήθελα να τον δείτε κι έτσι έχω κι ένα βίντεο να σας δείξω. Βέβαια έχει λίγο δρόμο ακόμη. Επίσης είμαι ευγνώμων για την καθοδήγηση και κυρίως για την συμπαράσταση που έλαβα. Κάτι ακόμη που θέλω να πώ είναι πως τελικά αρρώστησαν και τα καναρίνια του γείτονα (Είναι αυτός που μου είπε να βάλω την τροφή το ψυγείο και όταν του είπα οτι, αυτή η τροφή ίσως να φταίει, μου είπε, θα την στεγνώσει και θα την ταίσει στα δικά του.) Περιμένω να τον συναντήσω για να δώ τί συνέβη.
 
Χαιρετώ και πάλι την πανέμορφη και πολύτιμη για ‘μένα παρέα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ήθελα να βάλω κάτι στο forumμετά το τέλος των θεραπειών και χαίρομαι αφάνταστα για το ενδιαφέρον σας. Το καναρινάκι φαίνεται να έχει συνέλθει αρκετά. Έχει ακόμη μιά μαύρη σκιά στην κοιλιά του, έχει υποχωρίσει όμως αρκετά η μαυρίλα. Δείχνει πολύ δυνατός και γεμάτος όρεξη για ζωή. Ευελπιστώ να συνέλθει εντελώς και η κοιλιά του. Ήθελα να τον δείτε κι έτσι έχω κι ένα βίντεο να σας δείξω. Βέβαια έχει λίγο δρόμο ακόμη. Επίσης είμαι ευγνώμων για την καθοδήγηση και κυρίως για την συμπαράσταση που έλαβα. Κάτι ακόμη που θέλω να πώ είναι πως τελικά αρρώστησαν και τα καναρίνια του γείτονα (Είναι αυτός που μου είπε να βάλω την τροφή το ψυγείο και όταν του είπα οτι, αυτή η τροφή ίσως να φταίει, μου είπε, θα την στεγνώσει και θα την ταίσει στα δικά του.) Περιμένω να τον συναντήσω για να δώ τί συνέβη.
Πολύ καλή η εξέλιξη... μπράβο σας.
Τα καταφέρατε...
 
Πολύ καλή η εξέλιξη... μπράβο σας.
Τα καταφέρατε...
Το μπράβο πηγαίνει και σε όλους εδώ μέσα. Και μάλιστα το μπράβο μας κάνει και αισθανόμαστε σπουδαίοι. 🙂 Ευχαριστώ για την συμμετοχή @misalouris απο καρδιάς.
 
Το μπράβο πηγαίνει και σε όλους εδώ μέσα. Και μάλιστα το μπράβο μας κάνει και αισθανόμαστε σπουδαίοι. :) Ευχαριστώ για την συμμετοχή @misalouris απο καρδιάς.
Αλίμονο...
Τι συντροφιά είμαστε;
 
Back
Top