Ασθένειες Καναρίνι κατάσταση επείγουσα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RodiT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
"Tafarm Ornithomycine 50 gr, κατά της ορνίθωσης των πριστεριών. ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ: Ορνίθωση (ψιττάκωση, χλαμυδίαση), σπειροχαίτωση, αιμοπρωτίαση, πλασμωδίαση,τρυπανοσωμίαση, λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος, οφθαλμικές λοιμώξεις. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:Χορηγείστε 3g (μια κοφτή κουταλιά του καφέ)σε 1 λίτρο νερό μόνο για 5 συνεχείς ημέρες.Αν τα συμπτώματα επιμείνουν να επαναληφθεί η θεραπεία για άλλες 5 ημέρες. Η θεραπεία αυτή ενδείκνυται προληπτικά 2 φορές το χρόνο."

Αυτό τα στοιχεία βρήκα από κάποιο eshop, κάτι ποιο συγκεκριμένο όμως όχι. Οπότε μπορεί να είναι και κάτι από τα υπόλοιπα πλην της ορνίθωσης. Για το συκώτι δε σου πρότεινε κάποιο συμπλήρωμα να πάρει; Είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση...
 
Είναι πολύ περίεργη η διάγνωση της γιατρού. Ναι μεν πρέπει να καταπολεμηθεί η ορνίθωση, αλλά αυτή έδωσε και αντιβίωση για ακάρεα, αντί να δώσει προτεραιότητα στο συκώτι.
 
Βασικα το να το πλακωσει στα φαρμακα χωρις να σου πει "μπλα μπλα εχει αυτο" μου κανει καπως...
 
Είναι πολύ περίεργη η διάγνωση της γιατρού. Ναι μεν πρέπει να καταπολεμηθεί η ορνίθωση, αλλά αυτή έδωσε και αντιβίωση για ακάρεα, αντί να δώσει προτεραιότητα στο συκώτι.
Για ακάρεα "επειδή καλοκαιριάζει" για εμένα τουλάχιστον δε θα ήταν πολύ πιστική θέση - έστω και αν την άκουγα από γιατρό-. Προληπτικά δηλαδή θεραπεία για ακάρεα και για το συκώτι που είναι τόσο χάλια και το διέγνωσε και η ίδια τίποτα...

Βασικα το να το πλακωσει στα φαρμακα χωρις να σου πει "μπλα μπλα εχει αυτο" μου κανει καπως...
Και χωρίς το "αυτό" να προκύπτει από εξέταση καλλιέργειας, γιατί στο μικροσκόπιο από όσο ξέρω ανιχνεύονται μόνο παράσιτα εάν υπάρχουν.
 
Παιδιά, σίγουρα έχουμε τις -διακιολογημένες- ενστάσεις μας, αλλά από τη στιγμή που μίλησε η επιστήμονας, εμείς περισσεύουμε... Εκτός κι αν σκέφθηκε ''πουλάκι είναι '' , δώσε ένα κοκταίηλ κι αν την βγάλει την έβγαλε'' ...
 
Βλεπω οτι δεν εισαι ουτε στο ελαχιστο ικανοποιημενος ή καλυμμενος με αυτα που ακουσες. Η πιθανοτητα να το ψαξεις περαιτερω υπαρχει;
 
Τα ακάρεα έτσι κι αλλιώς ένας γιατρός δεν τα ανιχνεύει εύκολα με εξετάσεις;
 
Το ornithiomycine γι αυτή την πάθηση είναι...Αν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο, ρώτησέ τη (αν δε βρεις το παραπάνω) αν μπορείς να δώσεις ενροφλοξακίνη η χλωραμφενικόλη.Δίδονται για την ορνίθωση.
Εντάξει, πήγα Γιαννιτσών και τα βρήκα. Του έχω βάλει ήδη την pterophene και περιμένω τις ημέρες για να προχωρήσω. Ευχαριστώ είπα; 🙂
 
Βλεπω οτι δεν εισαι ουτε στο ελαχιστο ικανοποιημενος ή καλυμμενος με αυτα που ακουσες. Η πιθανοτητα να το ψαξεις περαιτερω υπαρχει;
Βασικά είμαι ικανοποιημένη στο έπακρο. Φυσικά και δέν υπάρχει δυνατότητα να κάνω κάτι το διαφορετικό λόγω του ότι για να βρώ πτηνίατρο είναι ακατόρθωτο! Άλλωστε Αριστοτέλειο είναι.. Τί στο καλό! Απλά επειδή κατάλαβε οτι δέν ξέρω, γιαυτό και δέν κατονόμασε ασθένεια. Πιστεύω όμως όλα καλά γιατί πήρε πλήρες ιστορικό και έδειχνε μεγάλο ενδιαφέρον. μία ώρα και παραπάνω το εξέταζε. Δέν έχω παράπονο. Απλά μάλλον δέν εκφράστηκα σωστά πιό πάνω.

Τα ακάρεα έτσι κι αλλιώς ένας γιατρός δεν τα ανιχνεύει εύκολα με εξετάσεις;
Δέν έχω ιδέα!

Είναι πολύ περίεργη η διάγνωση της γιατρού. Ναι μεν πρέπει να καταπολεμηθεί η ορνίθωση, αλλά αυτή έδωσε και αντιβίωση για ακάρεα, αντί να δώσει προτεραιότητα στο συκώτι.
Το ornithomicyne δέν είναι και για το συκώτι;
 
Εσύ κάνεις πάρα πολλά και μπράβο σου! Πολύ τυχερό το πουλάκι που έπεσε στα δικά σου χέρια!

Αυτό που με εκνευρίζει είναι η αντίδραση των κτηνιάτρων και των πετσοπάδων! Ο/Η κτηνίατρος πέρα από τις κουτσουλιές το κοίταξε το πουλάκι; Ή έκανε διάγνωση στο πόδι μιας και είναι ένα μικρό καναρινάκι; Καλά για τον πετσοπά δε θα πω τίποτα.. Ααα ρε Ελλάδα...
 
Παιδιά, σίγουρα έχουμε τις -διακιολογημένες- ενστάσεις μας, αλλά από τη στιγμή που μίλησε η επιστήμονας, εμείς περισσεύουμε... Εκτός κι αν σκέφθηκε ''πουλάκι είναι '' , δώσε ένα κοκταίηλ κι αν την βγάλει την έβγαλε'' ...

Νίκο, εύχομαι να μην έχεις δίκιο και να έγινε πραγματική και σοβαρή διάγνωση γιατί θα με πιάσει απελπισία. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθεί κανείς, πολλές φορές ακόμα και ο κτηνίατρος, ποιά μπορεί να είναι η συναισθηματική αξία ενός πουλιού για τον ιδιοκτήτη.

Να πω ότι χαίρομαι ιδιαίτερα που το πουλάκι ζει ακόμα. Mπράβο στη RodiT για τη φροντίδα που του παρέχει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RodiT
Εσύ κάνεις πάρα πολλά και μπράβο σου! Πολύ τυχερό το πουλάκι που έπεσε στα δικά σου χέρια!

Αυτό που με εκνευρίζει είναι η αντίδραση των κτηνιάτρων και των πετσοπάδων! Ο/Η κτηνίατρος πέρα από τις κουτσουλιές το κοίταξε το πουλάκι; Ή έκανε διάγνωση στο πόδι μιας και είναι ένα μικρό καναρινάκι; Καλά για τον πετσοπά δε θα πω τίποτα.. Ααα ρε Ελλάδα...
Βασικά παιδιά έχω το βίντεο της εξέτασης, αλλά ξέχασα να ρωτήσω την ιατρό άν μου επιτρέπει να το ανεβάσω. Ουφ! Κρίμα και ήθελα τόσο να το δείτε! Ξεκίνησε με το ιστορικό του, το κατέγραψε λεπτομερώς και έπειτα με ρώτησε τί συμπτώματα έχει τώρα μετά απο όλα αυτά (μήν τα ξαναγράφω). Πήρε δείγμα απο την κουτσουλιά και έκανε περίπου 20 λεπτά να γυρίσει. Μου είπε πως θα τον πιάσει να τον δεί και απο κοντά, εξέτασε καρίνα, κοιλιά, εξέτασε το σκούρο χρώμα με ενδιαφέρον και έπειτα μου είπε ῶς η αντιβίωση που του έδωσα τον βοήθησε, αλλά χρειάζεται τώρα να δυναμώσει να συνέλθει, με ρώτησε άν τρώει κτλ κτλ... Τι τρώει. Μου είπε να του βάζω μνο σπόρους και αυτά που μου έδωσε. Απλά ήταν αγανακτισμένη με τις ελλείψεις προσωπικού και με τους δήθεν διδάκτωρες... Πετσοπαδες. Μου είπε να μην ξαναβαλω τιποτα στα ποδια του. Εν περιλήψη αυτά συνέβησαν και τα λέω γιατί πιστεύω πως η ιατρός ήταν καλή. (Και κυρίως το εύχομαι). Οπότε να χαρείτε κι εσείς! 🙂
 
Μακάρι να πάνε όλα καλά !
Πραγματικά τυχερό που έχει κάτοχο εσένα!
Από τη στιγμή που αφιέρωσε το χρόνο που αναφέρεις, η κριτική μας είναι ανούσια και μη επιτρεπτή !
Ένας επιστήμονας έχει την ευθύνη της διάγνωσης και φυσικά έχει δικαίωμα στο λάθος όπως κάθε άνθρωπος που δουλεύει.
Πιστεύω πάντως ότι πολλοί κτηνίατροι δεν γνωρίζουν

.. Τι πρέπει να δώσουν για την αποκατάσταση του συκωτιού π.χ. των στρουθιόμορφων.
 
Ηταν η καλυτερη λυση να το παει εκει για εξεταση... Περιμενουμε την εξελιξη και ολοι ευχομαστε να πανε ολα καλα για το πουλακι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: RodiT
Μακάρι να πάνε όλα καλά !
Πραγματικά τυχερό που έχει κάτοχο εσένα!
Από τη στιγμή που αφιέρωσε το χρόνο που αναφέρεις, η κριτική μας είναι ανούσια και μη επιτρεπτή !
Ένας επιστήμονας έχει την ευθύνη της διάγνωσης και φυσικά έχει δικαίωμα στο λάθος όπως κάθε άνθρωπος που δουλεύει.
Πιστεύω πάντως ότι πολλοί κτηνίατροι δεν γνωρίζουν
Έχεις δίκιο, απλά ελπίζω να μην ισχύει σε αυτήν την περίπτωση. Το λάθος εννοώ.
 
Μακάρι να πάνε όλα καλά !
Πραγματικά τυχερό που έχει κάτοχο εσένα!
Από τη στιγμή που αφιέρωσε το χρόνο που αναφέρεις, η κριτική μας είναι ανούσια και μη επιτρεπτή !
Ένας επιστήμονας έχει την ευθύνη της διάγνωσης και φυσικά έχει δικαίωμα στο λάθος όπως κάθε άνθρωπος που δουλεύει.
Πιστεύω πάντως ότι πολλοί κτηνίατροι δεν γνωρίζουν

.. Τι πρέπει να δώσουν για την αποκατάσταση του συκωτιού π.χ. των στρουθιόμορφων.

Εννοείται πως ο γιατρός έχει τις γνώσεις και την ευθύνη, αλλά νομίζω η καλοπροαίρετη κριτική πάντα χρειάζεται από τον "πελάτη". Σίγουρα επιστήμονες βέβαια δεν είμαστε, όμως μπορούμε να καταλάβουμε αν κάποιος ενδιαφέρεται και ψάχνει το θέμα (όπως φαίνεται να έκανε κατά ένα μεγάλο ποσοστό η συγκεκριμένη γιατρός αφού πήρε στα χέρια για να εξετάσει το πουλάκι και έλεγξε κουτσουλιές έστω στο μικροσκόπιο) και κάποιος που στην καλύτερη σου πασάρει απλά και μόνο κανένα φάρμακο και μετά "ο θεός βοηθός".

Πάντως για το συκώτι η γιατρός που εμπιστεύομαι απόλυτα (την έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο θέμα) έχει συστήσει το milkthistle για "αποτοξίνωση" του συκωτιού, δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου.

Να είσαι καλά RodiT που ενδιαφέρθηκες για το πουλάκι και εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Μα φυσικά γάλα γαιδουράγκαθου ( η και σκευάσματα που το περιέχουν π.χ.epato sil
η detoxicum.
 
Το ότι έδειξε ενδιαφέρον η γιατρός είναι καλό (μπορούσε να κάνει και αλλιώς μιας και τραβουσες βίντεο) Το ότι γνωρίζει τι έχει τελικά το πουλάκι είναι άλλο τροπάριο. Συνηθίζεται στην Ελλάδα, δυστυχώς, όταν δεν γνωρίζει κανείς να μπερδεύει τα λόγια του ώστε μην εκτεθεί. Εσύ παρόλα αυτά κάνεις πραγματικά αξιέπαινη προσπάθεια. Ελπίζω και τι πουλάκι να τα καταφέρει. Αν ήμουν στη θέση σου θα έδινα milkthistle ή κάτι τέλος πάντων απο αυτά που σου γράφουν τα παιδιά, για να βοηθηθεί παράλληλα και το συκώτι.
 
Back
Top