Ασθένειες Κοκκίδια στο πάροτλετ μου τον Τζιμάκο

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Παιδιά σήμερα είμαι πάρα πολύ λυπημένη γιατί έστειλα δείγμα κουτσουλιές για ανάλυση, αφού είχα ξαναστείλει μετά το Πάσχα λέω δεν ξαναστέλνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο προληπτικά, τα αποτελέσματα ήταν:άμεση μικροσκοπική εξέταση:coccidia spp (κοκκίδια)
Οι Καλλιέργειες είναι αρνητικές

Λόγω στρες το έπαθε το Τζιμακο μου. Τώρα θα του κάνω θεραπεία :Θεραπεία:Baycox 2.5% 3σταγόνες σε 100 ml πόσιμου νερού για 3 συνεχόμενες ημέρες ταυτόχρονα βιταμίνη Κ (3 σταγόνες στα 100 ml νερού) και για 2 μέρες πολυβιταμίνες και προβιοτικά μετά επανάληψη θεραπείας με Baycox για 2 ημέρες και κονάκιο ( βιταμίνη Κ)και μετά για 2 μέρες πολυβιταμίνες και προβιοτικά. (Απολύμανση και καθαριότητα).

Δεν είναι κάτι σοβαρό αρκεί να κάνω την θεραπεία.. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε... Μήπως επειδή τον έβγαζα έξω ενώ έπινα καφέ και είδε το καναρίνι; Είμαι χάλια...
 
Περαστικά του Βάσω μου, μη στεναχωριέσαι αφού με το ενδιαφέρον σου πρόλαβες και το πουλάκι δεν έχει άλλα (φαντάζομαι) συμπτώματα. Στο καναρίνι έχεις κάνει εξέταση;
Όλα θα πάνε καλά! 🙂
 
Περαστικά του Βάσω μου, μη στεναχωριέσαι αφού με το ενδιαφέρον σου πρόλαβες και το πουλάκι δεν έχει άλλα (φαντάζομαι) συμπτώματα. Στο καναρίνι έχεις κάνει εξέταση;
Όλα θα πάνε καλά! 🙂
Είχα κάνει Σισσυ μου αλλά δεν έκανα τώρα θα ξανακάνω όμως... Είναι μια χαρά δεν μου; έδειξε, ούτε μου δείχνει κάτι... Το μόνο που παρατήρησα είναι λιγάκι πιο σκούρες οι κουτσουλιές όταν είναι μέσα στο κλουβί ενώ όταν τον έχω έξω μια χαρά... Υπαρχει περίπτωση να είχε κάτι το καναρίνι και να κολλάει από τον αέρα; Τον έχω έξω τον Ηρακλή πάντα τώρα το καλοκαίρι και είχαν απόσταση περίπου ενάμιση π μέτρο... Κι ο Ηρακλής μια χαρά δείχνει...
 
Ρίξε μια ματιά εδώ Η κοκκιδίωση των πτηνών

Θα ήθελα να συμπληρωθεί στο πεδίο της διάγνωσης ότι η συλλογή των προς μικροσκοπική εξέταση (ωοκυστών) περιττωμάτων, είναι καλύτερα να γίνεται κατά τις μεσημβρινές ώρες κατά τις οποίες θεωρείται ότι αποβάλλεται μεγαλύτερη ποσότητα "ώριμων" ωοκυστών, συγκριτικά με το πρωί.

Διάβασε και αυτό...

" Οι περιβαλλοντικοί παράγοντες όπως το ζεστό και υγρό περιβάλλον ευνοούν περισσότερο τα κοκκίδια, κάτι που τα κάνει να αναπτύσσονται κυρίως σε συνθήκες ζέστης ή υψηλής υγρασίας. Οι καλοκαιρινοί και φθινοπωρινοί μήνες είναι μήνες υψηλού κινδύνου! Παράλληλα κλουβιά με όχι απορροφητικά υποστρώματα, αποτελούν χώρους εύκολης ανάπτυξης των ωοκυστών και εξάπλωσης των κοκκιδίων.
Κατά τη διάρκεια της όποιας αγωγής, πρέπει τα πουλιά να μην έρχονται σε επαφη με το υπόστρωμα και το δυνατόν να αλλάζει καθε μέρα, ειδικά μάλιστα αν δεν έχει απορροφητικότητα ως προς την υγρασία! Αν αυτο δεν γίνει, μπορεί να σκοτωθούν τα ενήλικα κοκκίδια, αλλά οι ωοκύστες θα ξαναεισέλθουν στο εσωτερικό των πουλιών. "
http://mkkarderina.com/data/coccidiosi.pdf
 
Μην με πείτε τρελή αλλά να μία κουτσουλιά που μόλις έκανε στο χέρι μου φυσιολογικοτατη
[automerge]1561566487[/automerge]
IMG_20190626_192408-768x1365.webp
[automerge]1561566543[/automerge]
Τι θέλω να πω με αυτό... Ότι τελικά η πρόληψη είναι ότι καλύτερο...
 
Περαστικά εύχομαι!
Ο πτηνιατρος στο παρελθόν μου είχε πει ότι τα κοκκιδια δεν μεταφέρονται με τον αέρα, αλλά αν πιάσεις τα σκεύη του ενός και μετά τους αλλου.
 
Περαστικά εύχομαι!
Ο πτηνιατρος στο παρελθόν μου είχε πει ότι τα κοκκιδια δεν μεταφέρονται με τον αέρα, αλλά αν πιάσεις τα σκεύη του ενός και μετά τους αλλου.
Δεν το έκανα ποτέ... Πάντα πλένω καλά τα χέρια μου και τα περνάω κ με αντισηπτικό... Ευχαριστούμε πολύ Ζωή μιυ💗
 
Μου φαίνεται περίεργο. Γιατί τα πουλια δεν κάνουν τέτοιες κουτσουλιές όταν έχουν κοκκιδια...
Κάποτε είχαν τα καναρίνια μου και ξέρω...

Αν όντως έχει δεν θα πρέπει να τον βγάζεις εκτός κλουβιού... Όσο δίνεις φάρμακα...
Τι να πω; έμεινα άφωνη...
Περαστικά σας...
 
Μου φαίνεται περίεργο. Γιατί τα πουλια δεν κάνουν τέτοιες κουτσουλιές όταν έχουν κοκκιδια...
Κάποτε είχαν τα καναρίνια μου και ξέρω...

Αν όντως έχει δεν θα πρέπει να τον βγάζεις εκτός κλουβιού... Όσο δίνεις φάρμακα...
Τι να πω; έμεινα άφωνη...
Περαστικά σας...
Γιατί Εύα μου να μην τον βγάζω; κι αν στρεσαριστει περισσότερο;
 
Και τα δικά μου πιγκουινακια όταν είχαν κοκκιδια δεν έκαναν τέτοιες κουτσουλιές, αλλά μπορεί να έχει σχέση με τον βαθμό προσβολής. Γιατί σου έδωσε βιταμίνη Κ; Σου είπε αν έχει πολλά ή είναι σε αρχικό στάδιο;
 
Γιατί Εύα μου να μην τον βγάζω; κι αν στρεσαριστει περισσότερο;
Μα αν έχει όντως, όπου κουτσουλαει θα πρέπει να καθαρίζεις κατευθείαν με λίγο χαρτί και κάποιο απολυμαντικό...
Και γενικά θα πρέπει να κάνεις απολύμανση ότι έχει ακουμπήσει έως τώρα για μην ξανά κολλήσει αργότερα...
 
Μου φαίνεται περίεργο. Γιατί τα πουλια δεν κάνουν τέτοιες κουτσουλιές όταν έχουν κοκκιδια...
Κάποτε είχαν τα καναρίνια μου και ξέρω...

Αν όντως έχει δεν θα πρέπει να τον βγάζεις εκτός κλουβιού... Όσο δίνεις φάρμακα...
Τι να πω; έμεινα άφωνη...
Περαστικά σας...
Εύα, όταν είναι εκτός κλουβιού είναι μια χαρά, δεν ξέρω μήπως στενοχωριεται που κάθεται μέσα; και του μιλάμε... Τα πάντα... Από καθαριότητα άλλο καλό. Οπου κουτσουλαει το περνάω με χαρτί κουζίνας κ αντισηπτικό αύριο το πρωί θα βάλω φωτογραφία με κουτσουλιές..
[automerge]1561569063[/automerge]
Και τα δικά μου πιγκουινακια όταν είχαν κοκκιδια δεν έκαναν τέτοιες κουτσουλιές, αλλά μπορεί να έχει σχέση με τον βαθμό προσβολής. Γιατί σου έδωσε βιταμίνη Κ; Σου είπε αν έχει πολλά ή είναι σε αρχικό στάδιο;
Όχι Ζωή μου δεν μου είπε κάτι... Δεν ξέρω αυτή τη θεραπεία μου είπε..
 
Εύα, όταν είναι εκτός κλουβιού είναι μια χαρά
Γιατί πως τον βλέπεις μέσα στο κλουβί; δεν είναι ζωηρός;


Εγώ Βάσω, όταν ασχολούμαι με το καναρινι φοραω γαντια για να είμαι σίγουρη πως δεν θα μεταφέρω κάποιο μικρόβιο στους παπαγάλους...
Θα έλεγα να κάνεις και εσύ το ίδιο την επόμενη φορά για να είσαι ήσυχη...
 
Γιατί πως τον βλέπεις μέσα στο κλουβί; δεν είναι ζωηρός;


Εγώ Βάσω, όταν ασχολούμαι με το καναρινι φοραω γαντια για να είμαι σίγουρη πως δεν θα μεταφέρω κάποιο μικρόβιο στους παπαγάλους...
Θα έλεγα να κάνεις και εσύ το ίδιο την επόμενη φορά για να είσαι ήσυχη...
Οκ. Αυτό θα κάνω από δω και στο εξής... Ζωηροτατος είναι και μεσα και έξω από το κλουβί σας παραθέτω και μια φωτογραφία τωρινή ❣️IMG_20190626_201644-768x1024.webp
 
Βάσω, όσο θα δίνεις το φάρμακο, θα κάνεις καθημερινό καθάρισμα στον πάτο και τη σχάρα με μπεταντιν κολπικων πλυσεων...
Ο γιατρός αυτό μου είχε πει τότε εμένα...
Και φυσικά καθημερινά φρέσκο νερό με φάρμακο...
 
Βάσω, όσο θα δίνεις το φάρμακο, θα κάνεις καθημερινό καθάρισμα στον πάτο και τη σχάρα με μπεταντιν κολπικων πλυσεων...
Ο γιατρός αυτό μου είχε πει τότε εμένα...
Και φυσικά καθημερινά φρέσκο νερό με φάρμακο...
++ Να μην δίνεις φρούτα και λαχανικά για να πίνει νεράκι. Λογικά θα σου τα ειπε όλα αυτά και ο γιατρός, αλλα ας υπαρχουν κι εδώ συγκεντρωμένα. Εγώ όταν αρρωσταίνει καποιο πετ μου χρειάζομαι λίστα γιατί αλλιώς από το άγχος τα ξεχνάω όλα 😋
 
Βάσω, όσο θα δίνεις το φάρμακο, θα κάνεις καθημερινό καθάρισμα στον πάτο και τη σχάρα με μπεταντιν κολπικων πλυσεων...
Ο γιατρός αυτό μου είχε πει τότε εμένα...
Και φυσικά καθημερινά φρέσκο νερό με φάρμακο...
Σε ευχαριστώ Ευα μου για τις συμβουλές σου. Για το νερο εννοείται αλλά για το μπεταντιν δεν το ήξερα αν το ξερά ότι κάνει θα το έκανα έτσι καθημερινά όταν το καθαρίζα.👍
 
Σε ευχαριστώ Ευα μου για τις συμβουλές σου. Για το νερο εννοείται αλλά για το μπεταντιν δεν το ήξερα αν το ξερά ότι κάνει θα το έκανα έτσι καθημερινά όταν το καθαρίζα.👍
Καλέ όχι τι λες... 😊
Καθημερινά μπορείς να το καθαρίζεις με σκέτο φάρμακο πιάτων και που και που να βάζεις και ξύδι...
Όχι απολυμαντικό συχνά γιατί σκοτώνονται και οι ωφελιμοι οργανισμοί...
 
Καλέ όχι τι λες... 😊
Καθημερινά μπορείς να το καθαρίζεις με σκέτο φάρμακο πιάτων και που και που να βάζεις και ξύδι...
Όχι απολυμαντικό συχνά γιατί σκοτώνονται και οι ωφελιμοι οργανισμοί...
Κάθε μέρα με νερό και λίγο μηλοξυδο το καθαρίζω πάνω σε χαρτί κουζίνας..
[automerge]1561573660[/automerge]
++ Να μην δίνεις φρούτα και λαχανικά για να πίνει νεράκι. Λογικά θα σου τα ειπε όλα αυτά και ο γιατρός, αλλα ας υπαρχουν κι εδώ συγκεντρωμένα. Εγώ όταν αρρωσταίνει καποιο πετ μου χρειάζομαι λίστα γιατί αλλιώς από το άγχος τα ξεχνάω όλα 😋
Να μην το βγάζω έξω.;θα μου μαραζώσει μέσα τόσες μέρες... 😢
 
Να μην το βγάζω έξω.;θα μου μαραζώσει μέσα τόσες μέρες... 😢
Κι εγώ Βάσω μου, όταν χρειαστεί να τα δώσω αντιβίωση, δεν τα βγάζω έξω για το καλό τους...
 
Back
Top