Ασθένειες Κοκκίδια στο πάροτλετ μου τον Τζιμάκο

Εγώ πάλι τις κουτσουλιές τις είδα φυσιολογικές...
Και έχω να πω και δημόσια ότι η συγκεκριμένη γιατρός λέει ότι της καπνίσει... Και μένα έβγαλε περσυ άρρωστο το πουλί μου αλλά δεν ήταν τελικά...

Βάσω μου... Δωστου 10 μερούλες προβιοτικα...
Και μόλις γυρίσει η Κυρία Δουκακη στείλε σε αυτή να ελέγξει τις κουτσουλιές του...

Τα προβιοτικα δεν θα του κάνουν κακό... Ενώ τα φάρμακα θα το επιβαρύνουν τζάμπα το πουλάκι άμα δεν έχει τίποτα... 😉
 
Και έχω να πω και δημόσια ότι η συγκεκριμένη γιατρός λέει ότι της καπνίσει... Και μένα έβγαλε περσυ άρρωστο το πουλί μου αλλά δεν ήταν τελικά...
''Ενδιαφέρον'' αυτό... Κάνατε και αλλού εξετάσεις Εύα;
Ας τηλεφωνήσει πρώτα αύριο, σε ένα δυο γιατρούς εδώ στην Αθήνα (να της δώσουν κατεύθυνση)
[automerge]1561830707[/automerge]
Όταν μου ειπες ότι έστειλες στο ίδιο και είπες ότι είναι αλλού παπαγάλου ήμουν σίγουρη ότι θα σου έδιναν διαφορετικα αποτελέσματα. Πες το καχυποψία, πες το διαίσθηση, δεν ξέρω...
Εγώ θα έστελνα σε αλλον πτηνιατρο στην Αθήνα, αν φυσικά υπήρχε η δυνατότητα.
Κι εγώ το ίδιο, αλλά όλη αυτή η αναταραχή και η στεναχώρια που περνά όλη η οικογένεια, ίσως τελικά βγει για καλό, πολλών άλλων!
 
Ενδιαφέρον'' αυτό... Κάνατε και αλλού εξετάσεις Εύα;
Ας τηλεφωνήσει πρώτα αύριο, σε ένα δυο γιατρούς εδώ στην Αθήνα (να της δώσουν κατεύθυνση)
Ήθελα να κάνω προληπτική εξέταση Σισσυ μου...
Και επειδή ο γιατρός μας έλειπε διακοπές έστειλα σε αυτή...
Αλλά όταν γύρισε ο γιατρός μας, πήγα και ήταν όλα καλά...

Και επίσης της είχα δείξει σε φωτογραφίες την πρώτη Ελίνα μου, την κοιλιά της και την αμαρα της και ενώ της είχα εξηγήσει ακριβώς τι συνέβαινε και ενώ όλα έδειχναν ωοτοκία αυτή επέμενε ότι το πουλί είχε όγκο και όχι αυγό. Γιαυτο έπρεπε να μου γράψει μια θεραπεία και να μου στείλει φάρμακα...
Τα συμπεράσματα δικά σας...
 
Και επίσης της είχα δείξει σε φωτογραφίες την πρώτη Ελίνα μου, την κοιλιά της και την αμαρα της και ενώ της είχα εξηγήσει ακριβώς τι συνέβαινε και ενώ όλα έδειχναν ωοτοκία αυτή επέμενε ότι το πουλί είχε όγκο και όχι αυγό. Γιαυτο έπρεπε να μου γράψει μια θεραπεία και να μου στείλει φάρμακα...
Τα συμπεράσματα δικά σας...
Από τη φωτογραφία έγινε αυτή η ''διάγνωση'' και ήταν γιατρού;... Κύριε ελέησον! 🙄
 
Από τη φωτογραφία έγινε αυτή η ''διάγνωση'' και ήταν γιατρού;... Κύριε ελέησον! 🙄
Ναι Σισσυ μου. Γιαυτο και δεν την ξανά πρότεινα αυτήν την γιατρό σε κάποιον...
 
Εγώ Ζωή πήγαινα στον Αχιλλέα Ακρίβο και κάποιες φορές στην Πατρίτσια Γκρέυ.
Ο μεν Ακρίβος εκτός του να δει στο μικροσκόπιο δεν κάνει ο ίδιος άλλες εξετάσεις,
θα πρέπει να βρεις κάπου αλλού να τις κάνεις...
Για την Γκρέυ δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά ας μη ξεχνάμε πως έχει master στη μικροβιολογία...
 
Εγώ Ζωή πήγαινα στον Αχιλλέα Ακρίβο και κάποιες φορές στην Πατρίτσια Γκρέυ.
Ο μεν Ακρίβος εκτός του να δει στο μικροσκόπιο δεν κάνει ο ίδιος άλλες εξετάσεις,
θα πρέπει να βρεις κάπου αλλού να τις κάνεις...
Για την Γκρέυ δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά ας μη ξεχνάμε πως έχει master στη μικροβιολογία...
Μάλιστα. 🤨
Ξέρεις πόσες μέρες μπορούν να διατηρηθούν οι κουτσουλιές μέσα σε αλουμινόχαρτο; 🤔
 
Δεν έχω ιδέα Ζωή!

άσχετο-σχετικό
μια φορά που έκανα εξέταση κουτσουλιάς, στον γιατρό Κώστας Δημητριάδης (αν θυμάμαι καλά τις στέλνει σε κάποιο κέντρο), προτίμησα μεμβράνη τροφίμων και όχι αλουμινόχαρτο, δεν το πολυσυμπαθώ, άσε που οι περισσότεροι δεν το χρησιμοποιούν από την σωστή πλευρά δηλ την γυαλιστερή

"Σύμφωνα με τη Sanitas (μία από τις μεγαλύτερες κατασκευάστριες εταιρίες αλουμινόχαρτου) η καλύτερη μεριά για να τυλίγετε τα τρόφιμά σας είναι η γυαλιστερή."
πηγή
 
Παιδιά κάτι παθαίνει το ίντερνετ και σε θέμα που με αφορά άμεσα δεν έχω απαντήσει.. Ζητώ συγνώμη.. Θέλω να πω το εξής... Το ότι έτυχε σε μένα δεν σημαίνει ότι δεν είναι αξιόπιστο διαγνωστικό... Αυτό το λέω για να μην ανησυχείτε όσοι έχετε στείλει... Αλίμονο άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε... Δεν θέλω να τους κατηγορήσω... Ίσως έτυχε σε μένα... Είναι πολλοί καλοί άνθρωποι και αισθάνομαι ότι τους κάνω κακό με αυτή τη κίνηση ΑΛΛΑ... Θα στείλω πρώτα να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει τίποτα από τα δύο... Αυτή βέβαια ειναι προσωπική μου άποψη.. Αφού δεν έχω δει κάποια αλλαγή ως τώρα πάρα μόνο όταν είναι μέσα στο κλουβί... Δηλαδή το πρωί βλέπω πιο σκούρες αλλά όχι ανησυχητικες τις κουτσουλιές του.. Και όρεξη έχει και νεύρο και παιχνίδια παίζουμε... Εγώ ήμουν κάπως και μάλλον του το περνούσα όσο και αν γελάσετε με αυτό, σήμερα ήμουν πιο ευδιάθετα απέναντι του κι όχι σαν να τον λυπάμαι σε εισαγωγικά. Ισωσ έγινα πολύ παπαγάλομανα δεν ξέρω... Χάχα! Αν σας πω ότι άλλαξε η διάθεση μου προς το καλύτερο με τα δύο διαφορετικά αποτελέσματα και είμαι πιο σίγουρη τώρα και τυχερή μέσα στην ατυχία μου που δεν έδωσα ακόμα φάρμακα; θα με πιστέψετε; Επίσης μην ξεχνάμε ότι έστειλα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΆ ΧΩΡΊΣ ΚΆΠΟΙΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΛΌΓΟ...
 
Σταύρο όχι δεν έχω ενημερώσει ακόμη και θα σου πω γιατί επειδή θελω να στείλω πρώτα αλλού να μου πουν αποτελέσματα και μετά θα σκεφτώ πως θα το χειριστώ. Είναι δύσκολη η θέση μου επειδή έχω τη μύγα και είπα ότι πρόκειται για άλλο παπαγάλο, το έκανα μόνο κ μόνο από αμφιβολίες που είχα σε σχέση με τις κουτσουλιές του. Αλλά θα ήθελα να μου πείτε να τους πω κάτι ή όχι; δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω πραγματικά...
 
Για ποιο λόγο μπήκες στη διαδικασία των εξετάσεων; Υπήρχε κάποιο σύμπτωμα που σε έκανε να ανησυχήσεις; Η διάθεση του πουλιού πως ήταν - είναι;

Σε μία φωτογραφία κουτσουλιάς που έχεις στην πρώτη σελίδα του θέματος, εγώ τουλάχιστον δεν διακρίνω κάτι.
 
Σταύρο επειδή με το λοβακι πέρασα πολλά και άργησα να καταλάβω τι είχε, στο τέλος μετά από πολλά φάρμακα κατέληξε, έτσι ετα από αυτό και με την σκέψη ότι οι παπαγάλοι κρύβουν την ασθένεια τους είπα κάθε δίμηνο με τρίμηνο θα κάνω προληπτικά εξετάσεις, αν συμβεί κάτι να το προλάβω, έτσι έστειλα και έγινε όλο αυτό...
[automerge]1561887205[/automerge]
Το πουλάκι είναι μια χαρά δεν μου έχει δείξει κάτι ως τώρα...
 
Εγω το πρωτο που θα έκανα θα ηταν να επικοινωνήσω μαζι τους και να ζητήσω να μου εξηγησουν το πως και το γιατι.

@eva vrs
Αυτη σου την εμπειρια την εχεις βαλει στις αξιολογησεις του PB για το συγκεκριμενο εργαστηριο;

Ως προς τα να δημοσιοποιούνται τετοια θεματα εγω ειμαι υπερ και καλα εκανες Βασω, απλα πρωτα θα μιλουσα μαζι τους.
Το οτι στο δευτερο δειγμα δεν βρηκαν κοκκιδια ειναι φυσιολογικο γιατι μπορει να τυχει και στο συγκεκριμενο δειγμα να μην υπαρχουν ωοκυστες κτλ.
Η τριχομοναδα ομως με ενδιαφερει περισσοτερο.
 
Το οτι στο δευτερο δειγμα δεν βρηκαν κοκκιδια ειναι φυσιολογικο γιατι μπορει να τυχει και στο συγκεκριμενο δειγμα να μην υπαρχουν ωοκυστες κτλ.
Βάσω, ένα είναι αυτό ^ και ένα το ότι μπορεί να βρεθούν κοκκίδια στις κουτσουλιές χωρίς να υπάρχει νόσος. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγραφε η διάγνωση, αλλά ποιο είδος κοκκιδιων ήταν; Ποιος γιατρός έδωσε τη θεραπεία; Εκτίμησε βάσει της κλινικής του εικόνας ότι το πουλί χρειάζεται θεραπεία;
 
Εγω το πρωτο που θα έκανα θα ηταν να επικοινωνήσω μαζι τους και να ζητήσω να μου εξηγησουν το πως και το γιατι.

@eva vrs
Αυτη σου την εμπειρια την εχεις βαλει στις αξιολογησεις του PB για το συγκεκριμενο εργαστηριο;

Ως προς τα να δημοσιοποιούνται τετοια θεματα εγω ειμαι υπερ και καλα εκανες Βασω, απλα πρωτα θα μιλουσα μαζι τους.
Το οτι στο δευτερο δειγμα δεν βρηκαν κοκκιδια ειναι φυσιολογικο γιατι μπορει να τυχει και στο συγκεκριμενο δειγμα να μην υπαρχουν ωοκυστες κτλ.
Η τριχομοναδα ομως με ενδιαφερει περισσοτερο.
Ξέρεις τι γίνεται Αντώνη.. Έπρεπε να ξεκινήσουμε θεραπεία για κοκκιδια με φάρμακο και δεν ξεκίνησα.. Λόγω αμφιβολίων και ξαναέστειλα μετά τριχομοναδες όπου συστήνεται άλλη θεραπεία. Αν εγώ δεν είχα ξαναστείλει και όντως έχει τριχομοναδες δεν θα έπρεπε να βγει με την πρώτη εξέταση εφόσον είναι και πιο σοβαρό; δεν ξέρω πως γίνεται ανάλογα με την κουτσουλιά φαίνεται και διαφορετικό αποτέλεσμα; Ποια θεραπεία να κάνω; και με τα δεύτερα αποτέλεσματα δεν φάνηκαν καθόλου τα κοκκιδια η θεραπεία πρέπει να γίνει; αυτά είναι τα ερωτήματα μου.
[automerge]1561888157[/automerge]
Παραθέτω τα αποτελέσματα

Οι Καλλιέργειες είναι αρνητικές
άμεση μικροσκοπική εξέταση:coccidia spp (κοκκίδια)
 
Βάσω, ένα είναι αυτό ^ και ένα το ότι μπορεί να βρεθούν κοκκίδια στις κουτσουλιές χωρίς να υπάρχει νόσος. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγραφε η διάγνωση, αλλά ποιο είδος κοκκιδιων ήταν; Ποιος γιατρός έδωσε τη θεραπεία; Εκτίμησε βάσει της κλινικής του εικόνας ότι το πουλί χρειάζεται θεραπεία;

Σωστα Σταυρο, πρεπει και το ειδος αλλα και το πληθος να αποσαφηνιστεί.

@Omorfoulis
Γι αυτο και προτεινα να εχεις επικοινωνια μαζι τους, για να ξεκαθαρισει η κατασταση και να παρεις εξηγησεις.

Γενικα παντως το συγκεκριμένο διαγνωστικο δινει φαρμακευτικο σχημα ανευ εξτρα χρέωσης.
Δολο δεν μπορω να τους προσαψω οτι δηλαδη βγαζουν επι τουτου λαθος αποτελεσματα για να πληρωθουν επιπλεον για την χορηγηση οδηγιων περι αγωγης.
(δεν λεω οτι το ειπε καποιος, δικη μου σκεψη ειναι)
Ομως λαθη γινονται κι αυτο ειναι που πρεπει να γινει σαφες :)
 
Σωστα Σταυρο, πρεπει και το ειδος αλλα και το πληθος να αποσαφηνιστεί.

@Omorfoulis
Γι αυτο και προτεινα να εχεις επικοινωνια μαζι τους, για να ξεκαθαρισει η κατασταση και να παρεις εξηγησεις.

Γενικα παντως το συγκεκριμένο διαγνωστικο δινει φαρμακευτικο σχημα ανευ εξτρα χρέωσης.
Δολο δεν μπορω να τους προσαψω οτι δηλαδη βγαζουν επι τουτου λαθος αποτελεσματα για να πληρωθουν επιπλεον για την χορηγηση οδηγιων περι αγωγης.
(δεν λεω οτι το ειπε καποιος, δικη μου σκεψη ειναι)
Ομως λαθη γινονται κι αυτο ειναι που πρεπει να γινει σαφες :)
Συμφωνώ σε όλα όσα είπες παραπάνω και τα τόνισα στην ανάρτηση μου... Προς Θεού άνθρωποι είμαστε... Αλλά εγώ τι να τους πω δεν ξέρω. Αφού είπα για άλλο παπαγάλο; ίσως έπρεπε εξ αρχής να τους πω την αλήθεια αλλά και πάλι πως θα το έκανα αυτό θεωρώντας τους ως αν αξιόπιστους; Είναι δύσκολο για μένα γιατί είναι κι πολύ καλοί άνθρωποι...
 
Back
Top