Ασθένειες Κονούρα με στραβό ράμφος ψαλίδι

VampireConure

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2022
Μηνύματα
128
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα σε όλες και όλους! Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα, είμαι έμπειρη στην εκπαίδευση ζώων αλλά άπειρη στα πουλάκια, το Βαμπίρ είναι ουσιαστικά το πρώτο μου. Βαμπίρ επειδή δεν κλείνει μάτι αν δεν είμαι κοντά του, ακίνητη... 😂 Λοιπον, τον πήρα πριν 24 ημέρες, ήταν υποτίθεται περίπου 4 μηνών (;), μάλλον maroon bellied. Είναι από συνοικιακο πετ σοπ. Χθες παρατήρησα ότι η μία πλευρά του κάτω μέρους του ράμφους εξέχει προς τα έξω. Πάει για ράμφος ψαλίδι και θα χειροτερεύει όλο και περισσότερο; Επίσης, το ράμφος του εξαρχής δεν ήταν ποτέ μυτερό. Δε δείχνει ενόχληση. Τρώει κανονικά, κόβει και αμύγδαλα με το ράμφος του. Με ξύλινα παιχνίδια δεν παίζει έτσι κι αλλιώς, αλλά χτυπάει το ράμφος σε πατηθρες που είναι φυσικά κλαδιά.
Δεν υπάρχει πτηνίατρος στην Κέρκυρα. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει να κάνει τριμαρισμα; Θα ήθελα να μάθω και εγώ να το κάνω. Μάλλον πρέπει να ανοίξω νέο θρεντ να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάποιον στην Κέρκυρα;
Βλέπετε το πρόβλημα με το ράμφος πολύ ανησυχητικό; Τα νύχια; Η ηλικία είναι κοντά σε όσο νομίζω ή ίσως και καμία σχέση; Ζυγίζει 60 γρ αν δίνει αυτό πληροφορίες.
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! Σας βάζω και φωτογραφίες, ελπίζω να φαίνεται τι εννοώ ότι συμβαίνει με το ράμφος.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220718_162632_copy_1003x1100_1.webp
    IMG_20220718_162632_copy_1003x1100_1.webp
    55,7 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20220718_162351_copy_744x992.webp
    IMG_20220718_162351_copy_744x992.webp
    44,2 KB · Προβολές: 37
Το πουλακι εχει πολυ μεγαλο ράμφος. Θα χρειαστεί μάλλον πτηνίατρο για να το κόψει. Θα μπορούσες να το κάνεις μόνη σου αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα. Μετά απο αυτό είναι πιθανό οτί θα χρειαστεί να το πηγαίνεις τακτικά στον πτηνίατρο για να του το κόβει. Δες εδω μια λίστα με πτηνιάτρους: Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Το κόψιμο του ράμφους στους παπαγάλους είναι η εσχάτη λύση.
Γίνεται μόνο όταν το πουλάκι δεν μπορεί να τραφεί.
Αυτό που μπορεί να γίνει είναι ένα ελαφρύ τριμάρισμα με μία λίμα.
Επειδή ο παπαγάλος φαίνεται μικρός στην ηλικία το πιθανότερο είναι το πρόβλημα να είναι γενετικής φύσεως.
Πολλές φορές μπορεί να συνυπάρχουν και άλλα προβλήματα υγείας.
Γενικά η εικόνα του είναι περίεργη όπως και το πτέρωμα του.
Τα νύχια του φαίνονται εντάξει.
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Στο πετ σοπ επέμεναν ότι το πήραν μικρούλι και ότι είναι πολύ πολύ κάτω του έτους. Στο ρεντιτ λένε ότι μπορεί να είναι και 2-3 ετών. Από ότι είδα στη λίστα με τους πτηνιατρους δεν υπάρχουν ούτε στα Ιωάννινα ούτε στη Θεσπρωτία = σκούρα τα πράγματα. Θα κάνω μία έρευνα μήπως βρω έμπειρους στο νησί να μου πουν πού απευθύνονται για λιμαρισμα έστω. Ωστόσο, ανησυχώ πάρα πολύ γιατί αν είναι 2-3 ετών και έχει κάποιο πρόβλημα στο συκώτι και του λείπουν βιταμίνες; Δύσκολη μέρα, Έπεσα κυριολεκτικά από τα σύννεφα. Τώρα που τον πιάνει ο φόβος της νυχτας και είναι πιο συνεργασιμος αγαπουλης θα του κόψω λίγο τα νυχάκια τουλάχιστον. Ε ρε γλέντια
 

Συνημμένα

  • IMG_20220718_195627_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220718_195627_copy_1190x1587.webp
    74,8 KB · Προβολές: 24
μάλλον maroon bellied
Υπάρχουν πάνω από 60 είδη και υποείδη για τις κονιούρες.
Maroon bellied δεν είναι σίγουρα.
Το συγκεκριμένο πουλάκι θεωρώ ότι είναι μία κονιούρα με ροζ μέτωπο,
Rose- fronted -conure ή αλλιώς
Pyrrhura roseifrons
 
Καλημέρα! @MARY58 Ναι του τα έκοψα λίγο, no big deal, με νοητή γραμμή γίνεται όπως στα σκυλιά, έχω εμπειρία. Πάω στο πετ σοπ να συζητήσω και να μου δώσουν το τηλ από τον πτηνιατρο που έλεγαν ότι συμβουλεύονται... Ελπίζω να έχουν άτομο που να ξέρει να τριμαρει ράμφη στην Κέρκυρα, αλλιώς θα παίρνω τηλ έναν έναν τους κτηνιατρους να ρωτάω και ψάχνω και στο Facebook γνώστες.
Από πατηθρες τι συστήνετε; Όχι ασβεστίου ούτε τύπου γυαλόχαρτο.
@Vada όντως είναι rose fronted conure! Ευχαριστώ
 
Από πατηθρες τι συστήνετε; Όχι ασβεστίου ούτε τύπου γυαλόχαρτο
Ίσα ίσα τέτοιες χρειάζεται για να τρίβει το ράμφος του.
Πάντως όχι πλαστικές, από ασφαλή ξύλο και όχι εντελώς λείες.
Πάρε και καμιά πέτρα ασβεστίου.
 
Εχω ραντεβού το απόγευμα να του τριμαρει το ράμφος αυτός από το πετ με τους παπαγάλους. Μου πρότεινε να μου δώσει πίσω τα λεφτά ή να μου φέρει σε 2 βδομάδες 8-10 μηνών κονουρα ή το Σεπτέμβρη μωρό κονουρα και να κρατήσουν το Βαμπίρ στο μαγαζί τους αφού δεν πωλείται με τέτοιο ελάττωμα ασθένεια. Φοβάμαι όμως να τον αφήσω. Πώς τον αφήνεις μετά από 25 μέρες;
 
Εχω ραντεβού το απόγευμα να του τριμαρει το ράμφος αυτός από το πετ με τους παπαγάλους.
Δεν τα κανουν αυτα πετσοπαδες, μόνο πτηνιατρος, ινδυνευει να πάθει καταστροφική ζημιά. Συγγνώμη, ένα λεπτό, τι ελάττωμα/ασθένεια εχει? Το ότι δεν ασχολείται με την σουπιά ή ότι το ράφμος ότως μεγαλώνει πάρα πολύ?
 
Δεν τα κανουν αυτα πετσοπαδες, μόνο πτηνιατρος, ινδυνευει να πάθει καταστροφική ζημιά. Συγγνώμη, ένα λεπτό, τι ελάττωμα/ασθένεια εχει? Το ότι δεν ασχολείται με την σουπιά ή ότι το ράφμος ότως μεγαλώνει πάρα πολύ?
Καλά εννοείται ότι δεν είναι δουλειά πετσοπά αυτή. Αλλά έχω σοκαριστεί από χτες με αυτά που μου γράφουν. Πρέπει επειγόντως να τσακιστω να βρω άτομο να του τριμαρει το ράμφος αν είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα όσο μου λένε. Δες εδώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πτηνιατρος δεν υπάρχει ούτε στην Κέρκυρα ούτε στη Θεσπρωτία ούτε στα Ιωάννινα. Και αν είναι να θέλει τριμαρισμα κάθε 20-30 μέρες αδύνατο να ταξιδεύω. Ειδικά τώρα εν μέσω σεζόν. Του ζήτησα να μου πει κτηνίατρο που να τριμαρει ράμφη και μου είπε το κάνει ο ίδιος. Έχει πουλιά εδώ και 30 χρόνια. Δεν ξέρω, ρώτησα και στο Facebook κανείς δεν ήξερε να μου πει κτηνίατρο στην Κέρκυρα. Δεν ξέρουν από πουλιά, μόνο βιταμίνες δίνουν και αντιβιώσεις αβέρτα.
[automerge]1658227817[/automerge]
Συγγνώμη, ένα λεπτό, τι ελάττωμα/ασθένεια εχει? Το ότι δεν ασχολείται με την σουπιά ή ότι το ράφμος ότως μεγαλώνει πάρα πολύ?
Πολύ μακρύ ράμφος, καμπυλωτό και άρχισε να κάνει και ψαλίδα τώρα
 

Συνημμένα

  • IMG_20220718_204514_copy_1190x892.webp
    IMG_20220718_204514_copy_1190x892.webp
    70,2 KB · Προβολές: 11
  • IMG_20220718_162632_copy_1003x1100_1.webp
    IMG_20220718_162632_copy_1003x1100_1.webp
    55,7 KB · Προβολές: 11
@VampireConure συμφωνώ δεν μπορείς. 25 μέρες ξέρει εσένα κ το σπίτι σου κ απολαμβάνει την φροντίδα κ τα χάδια σου. Είναι δυνατόν να το αλλάξεις σαν να ήταν λαμπατερ; Όσο για το ράμφος λύνεται με μια επίσκεψη σε πτηνιατρο η έστω κτηνίατρο με εμπειρία στους παπαγάλους. Στο πετ δεν ξέρεις εάν την φροντίσουν ή την χαρακτηρίσουν ως μόνιμο κόστος με ότι συνεπάγεται αυτό. ☹️. Κ έχει δίκιο η @Nausicaa που παλεύει με Θεούς κ δαίμονες για τον Σκρουτζακο, είναι το μεγάλο ράμφος ασθένεια; Κράτα το κορίτσι σου, γιατί είναι αυτό: το κορίτσι σου. Κ είμαι σίγουρη ότι θα ανταμοιφθεις από την αγάπη της κ δεν θα μετανιώσεις ποτέ που δεν εγκατέλειψες το μικρό σου βαμπιρακι. 🥰
 
@VampireConure συμφωνώ δεν μπορείς. 25 μέρες ξέρει εσένα κ το σπίτι σου κ απολαμβάνει την φροντίδα κ τα χάδια σου. Είναι δυνατόν να το αλλάξεις σαν να ήταν λαμπατερ; Όσο για το ράμφος λύνεται με μια επίσκεψη σε πτηνιατρο η έστω κτηνίατρο με εμπειρία στους παπαγάλους. Στο πετ δεν ξέρεις εάν την φροντίσουν ή την χαρακτηρίσουν ως μόνιμο κόστος με ότι συνεπάγεται αυτό. ☹️. Κ έχει δίκιο η @Nausicaa που παλεύει με Θεούς κ δαίμονες για τον Σκρουτζακο, είναι το μεγάλο ράμφος ασθένεια; Κράτα το κορίτσι σου, γιατί είναι αυτό: το κορίτσι σου. Κ είμαι σίγουρη ότι θα ανταμοιφθεις από την αγάπη της κ δεν θα μετανιώσεις ποτέ που δεν εγκατέλειψες το μικρό σου βαμπιρακι. 🥰
Αχ και φαντάσου να είναι αρσενικό 😂 Αλήθεια εσείς που είστε σε μεγάλες πόλεις κάνετε τεστ DNA για να μάθετε το φύλο;
 
Ψάχνω από ελαφρόπετρα για να μην τραυματισει τα πόδια του. Όχι πλαστικές του είχαν στο πετ σοπ, εγώ εχω ξύλινες τώρα.
Σουπιοκοκαλο και πέτρα είχε και έχει αλλά δεν ασχολείται. Και γενικώς δεν ασχολείται αν κάτι δεν το κρατάω ή φοράω εγώ.
Και ένα UPDATE σχετικά με το ράμφος ψαλίδι.
Πήγα στο πετ σοπ σήμερα. Μίλησα και με τους 3. Ο γιος δεν ήξερε τίποτα και νόμιζε ότι ήταν μωρό το Βαμπίρ επειδή καθόταν ήρεμο, του έδινε στην αρχή κρέμα.
Η μάνα άλλες φορές λαλιστατη, αυτή τη φορά είπε μόνο ότι ο εκτροφεας τους είπε ότι είναι λίγων μηνών και ότι δεν ξέρει για το ράμφος ούτε πτηνιατρο ή πτηνολογο. Με παρεπεμψαν στον πατέρα, το μεγάλο αφεντικό. Εκείνος μου είπε αμέσως να μου φέρει άλλο. Πήρε κατευθείαν τηλ τον εκτροφεα και του είπε η 1 από τις 2 κονουρες που μου είχες στείλει έχει 2πλο ράμφος, στείλε μου άλλη κλπ Μου ζήτησε συγγνώμη και ότι δεν το ήξερε και μου έδωσε 3 επιλογές· τα λεφτά μου πίσω, 8-10 μηνών κονουρα σε 2 βδομάδες, μωρό κονουρα το Σεπτέμβριο. Και μου είπε ότι το Βαμπίρ θα το κρατήσουν στο μαγαζί γιατί αγαπάνε τα πουλιά και έτσι κι αλλιώς δεν πουλιέται με τέτοιο ελάττωμα. Του ζήτησα να μου πει κτηνίατρο που να τριμαρει ράμφη στην Κέρκυρα και μου είπε Εγώ το κάνω αυτό αλλά δεν έχει νόημα γιατί θα μακραίνει έτσι συνέχεια. Τελοσπάντων εγώ επεμεινα ότι δεν μπορω να το παρατήσω το πουλί μετά από 25 μέρες! Οπότε το απόγευμα θα τον πάω εκεί για τριμαρισμα και έχω τρομοκρατηθεί. Να τον κρατήσω και να ζητήσω και αποζημίωση; Τι να κάνω; Αύριο μεθαύριο ο πετσοπας μπορεί να μην μπορεί πια να το κάνει, είναι και μεγάλος σε ηλικία, τι θα γίνει; Πρέπει να μάθω εγώ να το κάνω. Στο Facebook δεν ήξεραν να μου πουν κάποιον που να ξέρει να κάνει τριμαρισμα.
 
@VampireConure υπάρχει γιατρός που ασχολείται με πτηνά στην Πρέβεζα.


Δεν τον έχω επισκευτεί, δυστυχώς το πουλάκι που ήταν να επισκευτεί το γιατρό παρουσία ραγδαία εξέλιξη και δεν τα κατάφερε ενώ ήμουν καθ οδόν, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την δουλειά τους. Μου ακούστηκαν πολύ εξυπηρετικοι. Ίσως μπορείς να τους κάνεις ένα τηλεφώνημα και να τους περάσεις με email τις φωτογραφίες ώστε να σου πουν εάν αναλαμβάνουν.
 
@VampireConure
Σε καταλαβαίνω ότι έχεις αγαπήσει το Vampire σου και δεν θέλεις να το αποχωριστείς.
Όμως θα πρέπει να ξέρεις ότι κρατώντας το μπαίνεις σε ένα φαύλο κύκλο από γιατρούς, φάρμακα και πετσοπάδες.
Η εικόνα του δεν είναι καλή, εκτός από το θέμα με το ράμφος που είναι εμφανής, ίσως να υπάρχουν και άλλα προβλήματα που δεν τα έχεις δει ακόμη.
Πιστεύω ότι ή πρόταση του κυρίου από το pet shop να πάρεις τα λεφτά σου πίσω είναι η καλύτερη, και τον τιμά σαν επαγγελματία.
Άλλωστε σε δύο εβδομάδες πηγαίνεις και βλέπεις το καινούργιο κονιουράκι που θα φέρει, και αποφασίζεις τί θα κάνεις.
Παράλληλα θα δεις ξανά και το Vampire σου, και κατά πόσο το φροντίζουν.
Εφόσον βέβαια δεν το έχει πάρει κάποιος άλλος που δεν γνωρίζει και πολλά από πτηνά.
Τελειώνοντας αν θέλεις παπαγάλο ήμερο να περιμένεις μέχρι το Σεπτέμβριο για το μικρό των τεσσάρων μηνών ή
να βάλεις μια αγγελία αναζήτησης εδώ στο Pet birds για το είδος που σε ενδιαφέρει.
 
@VampireConure
Σε καταλαβαίνω ότι έχεις αγαπήσει το Vampire σου και δεν θέλεις να το αποχωριστείς.
Όμως θα πρέπει να ξέρεις ότι κρατώντας το μπαίνεις σε ένα φαύλο κύκλο από γιατρούς, φάρμακα και πετσοπάδες.
Η εικόνα του δεν είναι καλή, εκτός από το θέμα με το ράμφος που είναι εμφανής, ίσως να υπάρχουν και άλλα προβλήματα που δεν τα έχεις δει ακόμη.
Πιστεύω ότι ή πρόταση του κυρίου από το pet shop να πάρεις τα λεφτά σου πίσω είναι η καλύτερη, και τον τιμά σαν επαγγελματία.
Αμφιβάλλω πάρα πολύ ότι όντως θα τον κρατήσουν αυτοί. Νομίζω ότι θα τον πασάρουν ή θα τον (ευ) θανατώσουν. Επίσης, ακόμη και αν τον κρατήσουν εκεί, εκεί τα έχουν σε πλαστικά λεπτά κλαδιά και τρώνε κυρίως σπόρους. Επίσης δε θα βγαίνει ποτέ από το κλουβί αφού θα είναι στο μαγαζί. Κυριακές και αργίες ολομόναχος.
Να σε ρωτήσω, τι άλλο ανησυχητικό βλέπεις; Γιατί εγώ δεν είμαι σε θέση να καταλάβω.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220718_202657_copy_1190x820.webp
    IMG_20220718_202657_copy_1190x820.webp
    54,2 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20220718_192530_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220718_192530_copy_1190x1587.webp
    137,1 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20220718_203137_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220718_203137_copy_1190x1587.webp
    119 KB · Προβολές: 17
Εκτός από το ράμφος που κάποιες φορές αυτό συνδέεται με πρόβλημα σε κάποιο όργανο, το πουλάκι δείχνει απο το φτέρωμα του ότι κάτι δεν πάει καλά. Γνώριζες ότι έχει πρόβλημα όταν το αγόρασες;
 
@VampireConure αν γίνεται να πάρεις αποζημίωση και να κρατήσεις το πουλάκι με την λογική να ψάξεις κάποιον που ενδιαφέρεται να κρατήσει το πουλάκι και να το φροντίσει όπως του χρειάζεται (ν το πηγαίνει τακτικά στοκ πτηνιατρο) γτ εσύ όσο και αν το αγαπάς δυστυχώς λόγω της έλλειψης ειδικών γιατρών στην περιοχή σου θα δυσκολευτείς να το φροντίσεις όπως χρειάζεται. Πιστεύω ότι ακόμα και μέσω του φόρουμ να βρείς κάποιον. Μετά θα μπορούσες να σκεφτείς αν επιθυμείς να πάρεις κονουρα ή κάτι άλλο
 

Σχετικά θέματα

Back
Top