Ασθένειες Νεοσσός με "στραβό" ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι έτσι σε μαλακό πετσετάκι και να μένει μόνο το μισό κεφαλάκι με το ράμφος απ' έξω. Έτσι δεν κινδυνεύει και να το ζουλήξεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Νομίζεις ότι μπορώ να το ζουλήξω έτσι που αντιστέκεται το τέρας :Ρ ; Αν είναι αρσενικό ορκίζομαι άμα τα καταφέρει θα τον βγάλω μπιν λαντεν...
 
Μου φαινεται αρκετα σοβαρο το προβλημα του τωρα που το ειδα καλυτερα. Τοσο που αν δεν διορθωθει οσο ειναι καιρος αμφιβαλω αν θα μπορεσει εστω και κουτσα-στραβα να σπασει κανενα σπορακι ποτε του.

Ποσες φορες την ημερα το πιεζεις, πως ακριβως το κρατας και που πιεζεις;
 
Από σήμερα ξεκίνησα "εντατικά" 3 φορές την ημέρα (γιατί έλειπα από το σπίτι). Το κρατάω σταθερά στην πετσέτα, και κλείνω τα δάχτυλα μου πλαγίως στο ράμφος του ώστε να τα φέρω να είναι το ένα πάνω στο άλλο. Το επάνω δεν μετακινείται, αυτή την εντύπωση έχω, οπότε ευελπιστώ στην ελαφρά μετακίνηση του κάτω.

Ξέρω ότι είναι χάλια αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το βοηθήσω ☹
 
Μοιαζει να έχει επηρεαστεί και το πρόσωπο του. Αν μπορείς βάλε μια μπροστινή φωτογραφία.
Ίσως ένα λαστιχάκι, που να συγκρατεί το πάνω και το κάτω ράμφος μαζί, κατά την διάρκεια του ύπνου, να βελτιώσει την κατάσταση.
 
Από σήμερα ξεκίνησα "εντατικά" 3 φορές την ημέρα (γιατί έλειπα από το σπίτι). Το κρατάω σταθερά στην πετσέτα, και κλείνω τα δάχτυλα μου πλαγίως στο ράμφος του ώστε να τα φέρω να είναι το ένα πάνω στο άλλο. Το επάνω δεν μετακινείται, αυτή την εντύπωση έχω, οπότε ευελπιστώ στην ελαφρά μετακίνηση του κάτω.

Ξέρω ότι είναι χάλια αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το βοηθήσω ☹

Μα το πανω ειναι το στραβο. Αν του στραβωσεις την κατω γναθο θα γινει νομιζω ακομη μεγαλυτερη ζημια. Εγω θα κρατουσα σταθερο το κεφαλακι του και θα πιεζα το πανω ραμφος.
 
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό ή ασφαλές να βάλω λαστιχάκι στο ράμφος. Και επειδή λόγω εξεταστικής κοιμάμαι πολύ αργά, δεν παίζει να σηκώνομαι από τις 6 (γιατί εκείνη την ώρα ξυπνάνε) και να ταράζω τη φωλιά για να το βγάλω. Παρόλα αυτά αν είναι η μόνη λύση θα το κάνω και αυτό. Αλλά έχω αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα, και τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει το λαστιχακι.
 
Το λαστιχακι θα ασκει πιεση στην κατω γναθο πραγμα που κατα τη γνωμη μου δεν θελουμε. Μην ξεχναμε οτι η κατω γναθος ειναι το περισσοτερο κινητο μερος στο κεφαλι του πουλιου και θεωρω οτι μεχρι και εξαρθρωση μπορει να προκυψει απο συνεχη πιεση.
 
Άρα τι είναι καλύτερο τελικά; Να το πιέζω κάποιες φορές την ημέρα ή όχι;
 
Εγώ δεν έχω καταλάβει.. Η κάτω γνάθος είναι σε λάθος θέση ή η πάνω γνάθος; Μύρα αυτό μόνο εσύ μπορείς να μας το πεις, που το έχεις δει...
 
Αλίκη αν δεις το τελευταίο ποστ με τις σημερινές φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας θα δεις ότι το πάνω είναι σε λάθος συμμετρία με το υπόλοιπο κεφάλι. Το θέμα είναι ότι το πάνω είναι δύσκαμπτο, οπότε δεν έχει και καμιά τρελή εξέλιξη. Θα συνεχίσω βέβαια γιατί με τόσο λίγη προσπάθεια δεν περίμενα να δω και κάτι καλύτερο..
 
Εγώ θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις και με κάποιο πτηνίατρο, να πάρεις τηλέφωνο και να πεις πως έχουν τα πράγματα.. Αν κάποιος είναι διατεθειμένος να σε βοηθήσει έστω και από μακριά, στείλτου τις φωτογραφίες με mail! Εγώ έτσι θα έκανα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Όπως και στην αρχή είπα... εγώ θα περίμενα να μεγαλώσει ο νεοσσός, να σκληρύνει το ράμφος και με τη βοήθεια μια λίμας νυχιών θα προσπαθούσα να βελτιώσω τα υπόλοιπα. Γιατί πιστεύω πως θα διορθώσει από μόνο του κάποιο ποσοστό αυτής της δυσμορφίας. Γνώμη μου είναι πως με τα μέσα που εμείς διαθέτουμε... Οποιαδήποτε επέμβαση αυτή τη στιγμή μόνο ζημιά μπορεί να κάνει.
Αν τώρα είναι μεγάλη η απόκλιση και δεν μπορεί να σιτιστεί όπως αναφέρθηκε στην συζήτηση πολύ φοβάμαι πως θα πρέπει να ακολουθήσουμε τους νόμους της φύσης...
Και οι νόμοι αυτοί δεν επιτρέπουν τη διαιώνιση καμιάς γενετικής "ανωμαλίας". Γι' αυτό ακόμη τα πλάσματα που δημιουργεί είναι τέλεια. Σε αντίθεση με τα δικά μας δημιουργήματα...
Για μας σκληρή απόφαση. Για τη φύση επιβεβλημένη ισορροπία.
 
Μια ερωτηση αν μπορει να απαντηθει, σκεφτομαι σημερα που δεν γραφω μαθημα να παω το μικρο στον κτηνιατρο, σε πετσετα τυλιγμενο, μπορω να το κανω και αν ναι σε ποση ωρα πρεπει να το γυρισω; Σκεφτομαι μηπως δεν κανει να το παρω απο τη φωλια για αρκετη ωρα.
 
Μια ερωτηση αν μπορει να απαντηθει, σκεφτομαι σημερα που δεν γραφω μαθημα να παω το μικρο στον κτηνιατρο, σε πετσετα τυλιγμενο, μπορω να το κανω και αν ναι σε ποση ωρα πρεπει να το γυρισω; Σκεφτομαι μηπως δεν κανει να το παρω απο τη φωλια για αρκετη ωρα.
Θα σου πρότεινα να μην το κάνεις! Θα στρεσαριστεί θα χάσει τη θερμοκρασία του θα θα θα.. Πολλά! Ίσως μπορεί ο γιατρός, με λίγα χρήματα παραπάνω, να έρθει στο σπίτι να το δει.. Ξέρω πολυτέλεια. αλλά είναι η μόνη λύση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το θετικο ειναι οτι ο γιατρος ειναι 5' με το αμαξι, οποτε η μονη επαφη με το κρυο (εννοειται πως θα το προφυλαξω αν παω) θα ειναι απο το σπιτι μεχρι 10 μετρα που ειναι το αμαξι. Αλλα περα απο το κρυο, σκεφτομουν γενικα αν παιζει προβλημα, το μεσημερι τον ειχα τον φαλακρα ενα τεταρτο εξω να ισιωνω ραμφος και να παιζει στα δαχτυλα μου (ναι, το τερατακι μου στεκεται κουτσα στραβα ορθιο!)
 
Άλλο μέσα στο σπίτι που έχει ζέστη και άλλο να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία! Αν έστω και 3 βαθμοί κάτω μπορεί να επηρεάσουν ένα ενήλικο καναρίνι, φαντάσου έναν νεοσσό! Εγώ επιμένω να μην το κάνεις. Γιατί δε λες στον γιατρό αφού είναι δίπλα, να περάσει να το δει με το αζημίωτο φυσικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σημερινες και en face παρακαλω! Πιστευω πως οταν σκληρυνει το ραμφος επιβαλλεται η λιμα για το πανω.. Επισης δεν βλεπω να υπαρχει το δευτερο ρουθουνι ☹
DSC02525.webp DSC02526.webp DSC02527.webp

Άλλο μέσα στο σπίτι που έχει ζέστη και άλλο να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία! Αν έστω και 3 βαθμοί κάτω μπορεί να επηρεάσουν ένα ενήλικο καναρίνι, φαντάσου έναν νεοσσό! Εγώ επιμένω να μην το κάνεις. Γιατί δε λες στον γιατρό αφού είναι δίπλα, να περάσει να το δει με το αζημίωτο φυσικά;
Θα του κανω ενα τηλεφωνο γιατι εχει ιατρειο να δω αν θα μπορεσει να ερθει προς τα εδω. Αλλιως θα περιμενω να μεγαλωσει λιγο το τερατακι μου :Ρ
 
Μην ταλαιπωρείς αδίκως το πουλάκι. Είναι δυσπλασία που δεν μπορεί να αποκατασταθεί. Οταν μεγαλώσει θα δωθεί ευκαιρία για κάποιες επεμβάσεις που ίσως το βοηθήσουν λιγο. Πάντως αν αρχήσει να τρώει έστω και μαλακιές τροφές πιθανότατα θα την γλυτώσει.
 
Δηλαδη κ. Μακη λετε να σταματησω να επεμβαινω πιεζοντας το;
 
Back
Top