Ασθένειες Νεοσσός με "στραβό" ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ρώτησέ τον καταρχήν αν μπορεί να κάνει κάτι ο ίδιος για το συγκεκριμένο πρόβλημα, για να μην το πηγαίνεις τζάμπα το μικρούλι και το ταλαιπωρήσεις άδικα. Αν όχι, τότε να σου πει πως θα σου πρότεινε να το χειριστείς εσύ από μόνη σου, μήπως και υπάρξει βελτίωση.
 
Βασικα οσο αφορα τον γιατρο επειδη σημερα δεν μπορει να περασει απο εδω, εφοσον εγω θα βγω να παω σουπερμαρκετ θα του παω τηνν ψηφιακη με τις φωτο. Οποτε θα ειναι ξεκαθαρο το προβλημα.
 
Δηλαδη κ. Μακη λετε να σταματησω να επεμβαινω πιεζοντας το;
Ακριβώς αυτό λέει και συνηγορώ κι εγώ...
Νομίζω πως θα πρέπει να αποφασίσει η φύση...
Μπορεί να το βοηθήσεις αργότερα.. αλλά ότι και να κάνεις η φύση "γράφει" τη μοίρα του..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γενικα δεν ειμαι της γνωμης να παρεμβαινεις στη φυση, αυτο το πουλακι δεν θα ειχε καμια ελπιδα και πιθανον και οι γονεις του να μην το φροντιζαν στη φυση(αν υποθεταμε οτι τα καναρινια ηταν αγρια). Ισως το παρακανα λογω της πρωτης φορας που ασχοληθηκα με αναπαραγωγη, ισως και ο ενθουσιασμος... Το λυπαμαι αλλα η φυση προβλεπει, δεν αλλαζει αυτο.
 
Γενικα δεν ειμαι της γνωμης να παρεμβαινεις στη φυση, αυτο το πουλακι δεν θα ειχε καμια ελπιδα και πιθανον και οι γονεις του να μην το φροντιζαν στη φυση(αν υποθεταμε οτι τα καναρινια ηταν αγρια). Ισως το παρακανα λογω της πρωτης φορας που ασχοληθηκα με αναπαραγωγη, ισως και ο ενθουσιασμος... Το λυπαμαι αλλα η φυση προβλεπει, δεν αλλαζει αυτο.
Αν βοηθήσεις τώρα το πτηνό πιθανόν να χρειαστεί να το κάνεις εφ' όρου ζωής... Θα μάθει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν βοηθήσεις τώρα το πτηνό πιθανόν να χρειαστεί να το κάνεις εφ' όρου ζωής... Θα μάθει...
Φυσικά, γιατί αν υποθέσουμε ότι έστω έχω τώρα το χρόνο να το ταΐζω εγώκαι να "φυτοζωεί" έτσι, δε σημαίνει ούτε ότι είναι φυσιολογικό ούτε ότι θα μπορώ κάθε μέρα και ώρα να είμαι δέσμια. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν νοιάζομαι, άλλα είναι κόντρα στη φύση.

Όταν ξεπεταχτεί λίγο θα δοκιμάσω τη λίμα, όχι ότι θα το ισιώσει, άλλα για να μην μεγαλώνει υπερβολικά. Το μόνο που θα μπορέσω να κάνω είναι μαλακή τροφή και όσο αντέξει. Προς το παρόν είναι χαρούμενο :)
 
Και εγώ αυτό θα σου έλεγα να του δείξεις τις φώτο του γιατρού!

Πάντως απ΄ότι φαίνεται έχετε κάνει μια όμορφη σχέση!
 
Ο γιατρος ειχε φυγει απο τις 7.30 οποτε θα του το παω αυριο η μεθαυριο... Αυτο το scissors beak μου κανει και πολυ ψαλιδοραμφος-ψαλιδοχερης
2013_05_16_05_48_39__d538783850f04b909395c1fb4c853622.jpg
 
Χθες σε ένα pet shop που επισκεύτηκα είχε ένα καναρινάκι Timbrado το οποίο αν δεν κάνω λάθος είχε το ίδιο πρόβλημα. Το πουλί πάνω κάτω ήταν ενός έτους ίσως λιγότερο. Οπότε όπως επιβίωσε αυτό παίζει να επιβιώσει και το δικό σου. Νομίζω είχε iδιο θέμα αλλά δεν έκατσα να το χαζέψω και πολύ. Για φωτογραφία ντράπηκα να τραβήξω 😛.Αν θες όμως ξαναπάω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ωραία νέα αυτά Λάμπρο! Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ξαναπάς, και μόνο ότι μου έδωσες μια ελπίδα το εκτιμώ! Μακάρι να τα καταφέρει και να ζήσει αξιοπρεπώς!
 
Μακάρι να τα καταφέρει και να ζήσει αξιοπρεπώς!

Μιράντα αυτό θα εξαρτηθεί από εσένα. Με όλη την αγάπη που του έχεις δώσει και που είμαι σίγουρος πως θα συνεχίσεις να του δίνεις, θα ζήσει αξιοπρεπέστατα. Τα πουλάκια με ειδικές ανάγκες ζουν όπως τα φυσιολογικά, εφόσον τους παρέχουμε την φροντίδα που απαιτείται κατά περίπτωση. Στην δική σου περίπτωση, θα χρειαστεί να αλέθεις τους σπόρους για να τους τρώει μιας και δεν θα μπορεί να τους σπάσει.
 
Εννοειται πως αν συνεχισει ετσι οπως παει τωρα (καλα και ζωηρα δηλαδη) θα ειμαστε μια χαρα! Μαλακες και αλεσμενες τροφες και λιμαρισμα, ουτε του παπα ο καλωπισμος δηλαδη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί και να τις σπάει τις τροφές.Ίσως το ένστικτο επιβίωσης μπορέσει να του δείξει έναν τρόπο που θα έχει για να το κάνει μόνο του.Απλά θα θέλει λίγο παρακολούθηση να δεις αν τα καταφέρνει. Μακάρι να τα καταφέρει και ας μοιάζει και στον Γκμοχ :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το μόνο που μένει είναι να περάσει ο χρόνος και να δούμε πώς θα εξελιχθεί.. Εδώ θα είμαστε, ελπίζω με καλύτερο κινητό για να βγάζω πιο καλές φώτο το πιτσούνι μου.
 
Μπράβο σου που το φροντιζεις και του δείχνεις την απαραίτητη προσοχή.
Μια ερώτηση προς την κοινότητα. Το συγκεκριμένο πουλάκι εφοσον ζήσει καλό θα ήταν να μην ζευγαρωσει. Οι γονείς του, αφού βγάλαν ένα τέτοιο πουλί, επιτρέπεται να ξαναζευγαρωσουν; Η θεωρείται τυχαία την συγκεκριμένη δυσπλασια;
 
Μια ερώτηση προς την κοινότητα. Το συγκεκριμένο πουλάκι εφοσον ζήσει καλό θα ήταν να μην ζευγαρωσει. Οι γονείς του, αφού βγάλαν ένα τέτοιο πουλί, επιτρέπεται να ξαναζευγαρωσουν; Η θεωρείται τυχαία την συγκεκριμένη δυσπλασια;
.
Κανονικά...
Αν η δυσπλασία προέρχεται από γενετική "ανωμαλία" ή γονιδιακό ελάττωμα καλά είναι να μην μπει το ζευγάρι σε αναπαραγωγή...
Αλλά ποιος μπορεί να το πει αυτό με βεβαιότητα... Ποιος έχει τις γνώσεις και την υποδομή;
Συνήθως τέτοιες δυσπλασίες προέρχονται είτε από ελλείψεις βιταμινών..., είτε από τυχαίες και μη ανιχνεύσιμες αιτίες...
Απλά αν ξανασυμβεί... σταματά να υφίσταται το "τυχαίες" και απομακρύνουμε το ζευγάρι διακόπτοντας κάθε μελλοντικό εκτροφικό σχεδιασμό και με τα δύο πτηνά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Από ότι γνωρίζω να πω σε ότι αφορά το υπάρχον περιστατικό αλλά και προηγούμενες γέννες των ίδιων γονέων..

Έχουν κάνει νομίζω 2-3 γέννες, άξιοι σαν γονείς και καλό ζευγαράκι. Γι' αυτό μου τα έδωσαν. Σε αυτές τις γέννες δεν έκαναν κάτι αντίστοιχο, πιστεύω θα το ήξερα.

Είναι πιθανόν να μη σχετίζεται γενετικό πρόβλημα, αλλά να είναι "επίκτητο" μετά τη γέννηση του, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με τους γονείς.

Σε ότι αφορά το μικρό, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ζευγαρώσει και δεν με απασχολεί. Με το καλό να ζήσει και δεν χρειάζεται να αναπαραχθεί και αυτό. Εξάλλου δε σκοπεύω να φτιάξω εκτροφείο, ούτε ράτσες είναι τα καναρίνια μου, ούτε μπορώ και ούτε θέλω. Ξέρω ήδη που θα πάνε τα πουλάκια (τα περισσότερα τουλάχιστον αν όλα πάνε καλά και με τη δεύτερη γέννα) και τελειώνει εκεί η αναπαραγωγική μου εμπειρία, δεν θα πληθαίνω τα ζευγάρια, το πολύ 2 θα μείνουν.

Πέρα από τις πληροφορίες όμως είναι πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα και θα ήθελα και εγώ να ξέρω τη γνώμη των πιο έμπειρων σε τέτοια θέματα.
 
Από ότι γνωρίζω να πω σε ότι αφορά το υπάρχον περιστατικό αλλά και προηγούμενες γέννες των ίδιων γονέων..

Έχουν κάνει νομίζω 2-3 γέννες, άξιοι σαν γονείς και καλό ζευγαράκι. Γι' αυτό μου τα έδωσαν. Σε αυτές τις γέννες δεν έκαναν κάτι αντίστοιχο, πιστεύω θα το ήξερα.

Είναι πιθανόν να μη σχετίζεται γενετικό πρόβλημα, αλλά να είναι "επίκτητο" μετά τη γέννηση του, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με τους γονείς.

Σε ότι αφορά το μικρό, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ζευγαρώσει και δεν με απασχολεί. Με το καλό να ζήσει και δεν χρειάζεται να αναπαραχθεί και αυτό. Εξάλλου δε σκοπεύω να φτιάξω εκτροφείο, ούτε ράτσες είναι τα καναρίνια μου, ούτε μπορώ και ούτε θέλω. Ξέρω ήδη που θα πάνε τα πουλάκια (τα περισσότερα τουλάχιστον αν όλα πάνε καλά και με τη δεύτερη γέννα) και τελειώνει εκεί η αναπαραγωγική μου εμπειρία, δεν θα πληθαίνω τα ζευγάρια, το πολύ 2 θα μείνουν.

Πέρα από τις πληροφορίες όμως είναι πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα και θα ήθελα και εγώ να ξέρω τη γνώμη των πιο έμπειρων σε τέτοια θέματα.
Ζωντανό και ενεργό το forum... άμεσες οι απαντήσεις... Χρονικά ταυτόσημες με τη δική σου...
Τη γνώμη μου θα τη δεις στο προηγούμενο post.
 
Back
Top