Ασθένειες Κονούρα με στραβό ράμφος ψαλίδι

Η προσωπική μου εκτίμηση και με βάση τις τελευταίες φωτογραφίες πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει PBFD.

Συμφωνώ. H εικόνα του δεν είναι καλή και παραπέμπει εκεί. Η εξέταση γίνεται και με αποστολή φτερών εδώ https://tauros-diagnostik.de/flyer/avian-dna-sexing/dna-test-pbfd/. Το συγκεκριμένο εργαστήριο το συστήνω ανεπιφύλακτα, το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν.
 
Η εξέταση γίνεται και με αποστολή φτερών εδώ https://tauros-diagnostik.de/flyer/avian-dna-sexing/dna-test-pbfd/. Το συγκεκριμένο εργαστήριο το συστήνω ανεπιφύλακτα, το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν.
@Φοίβος επικοινώνησα ήδη με το εν λόγω Διαγνωστικό και μου είπαν ότι μπορώ να στείλω ένα προσφάτως τραβηγμένο φτερό με λίγο αίμα. Το Βαμπίρ δε μαδαει, δε χάνει φτερά ούτε και τα τραβάει οπότε θα πρέπει να το τραβήξω εγώ βίαια. Η εικόνα του πλέον δεν παραπέμπει σε PBFD καθώς το ράμφος πηγαίνει όλο και καλύτερα. Όταν τον πήρα είχε ξηροδερμια και πολλή φαγούρα από τα καρφάκια, με τα μπάνια ηρέμησε. Δεν υπάρχει δυσμορφία στα νύχια ούτε πέφτουν τα νέα φτερά. Η διάθεσή του και η ενέργεια είναι τέλεια όπως και οι κουτσουλιές. Δεν υπάρχει εξόγκωμα στον οισοφάγο ούτε βέβαια κενά στο κεφάλι. Το ράμφος θα μπορούσε να έχει μακρυνει λόγω διατροφής μόνο με σπόρους ίσως και για χρόνια. Χωρίς όλα αυτά να σημαίνουν ότι σίγουρα είναι αρνητικός σε PBFD καθώς βγαίνουν θετικά ακόμα και πουλιά χωρίς συμπτώματα που πεθαίνουν ξαφνικά.
Ευχαριστώ για την απάντηση, εξαιρετικά χρήσιμη ασχέτως αν πρόκειται για τον εν λόγω ιό ή όχι, η σύσταση του διαγνωστικού ήταν ό, τι καλύτερο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220808_100038_copy_1190x1388.webp
    IMG_20220808_100038_copy_1190x1388.webp
    186,8 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20220808_095306_copy_982x1314_1.webp
    IMG_20220808_095306_copy_982x1314_1.webp
    63,8 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20220808_095048_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220808_095048_copy_1190x1587.webp
    115,8 KB · Προβολές: 19
οπότε θα πρέπει να το τραβήξω εγώ βίαια.
Σωστά. Το τραβάς με μια απότομη κίνηση εσύ. Δεν θα καταλάβει σχεδόν τίποτα. Δεν φτάνει ένα μόνο φτερό αν αποφασίσεις να στείλεις το δείγμα. Το ράμφος στις φωτογραφίες που έβαλες δείχνει εμφανώς καλύτερο αλλά πάλι δεν δείχνει φυσιολογικό. Στη θέση σου θα έστελνα σίγουρα δείγμα για να ξέρω τι μου γίνεται. 🙂
 
Πάντως στα δικά μου (όχι έμπειρα βέβαια) μάτια, το φτέρωμα του αν όχι το ράμφος του είναι η μέρα με την νύχτα με τις πρώτες φωτογραφίες. Νομίζεις ότι είναι άλλο πουλάκι. Η φροντίδα σου φαίνεται. 🥰 κ μακάρι τα αποτελέσματα να είναι αρνητικά.
 
Είμαι σε κατάσταση σοκ. Πήγα σε έναν κτηνίατρο που διαδίδει σε όλη την Κέρκυρα ότι είναι ειδικός στα πουλιά και λέει σε όλους ότι ξέρει από εξωτικά ζώα και τα δείχνει στη σελίδα του. Μάλιστα μια κτηνιατρική κλινική που είχα πάρει τηλ αυτόν μου είχε συστήσει. Μην τα πολυλογώ ο Σ.Δ. υποδύθηκε τον σχετικό στο τηλ αλλά όταν πήγα καμμιά σχέση.
Δεν ήθελε να ακουμπήσει το πουλί, φοβόταν. Φεν ήθελε να φοράει γάντια δεν ήθελε να απολυμανει τίποτα.
Δεν κατάλαβε ότι το ράμφος έχει πρόβλημα, δεν ήθελε να κάνει εξέταση και έλεγε "ε εντάξει είναι μια χαρά φαίνεται".
Μου είπε να το κρατάω εγώ και αυτός απλά να τραβήξει. Δεν ήξερε πώς και έσπασε ένα φτερό στη μέση. Του είπα να βρει καρφάκι αυτό ζητάει το Διαγνωστικό, δεν ήξερε τι σημαίνει αυτό και του εξήγησα. Αντί να ψάχνει αυτός, έψαχνα εγώ, αυτός μου έλεγε όταν θέλεις πες μου εσύ ποιο να τραβήξω. Και αυτός πηγαινοερχόταν σα νευροσπαστος. Τράβηξε ένα άλλο φτερό, πάλι χωρίς να κάνει απολύμανση. Έψαχνε για αιμορραγία πουθενά αιμορραγία. Τελικά είπε να πάρει σταγόνες από νύχι αλλά δεν είχε ούτε το κατάλληλο μέγεθος κλιπερ και του έδωσε η κομμώτρια σκύλων ένα τεράστιο. Το έκοψε τόσο μέσα που έτρεχε αίμα ποτάμι. Και αντί για πούδρα έβαλε ένα τζελ που δεν έκανε τίποτα απολύτως.
Έλεγε ότι δήθεν θα σταματήσει σε 5' η αιμορραγία.
Δεν είχε δειγματοληπτικο στυλεο, μόνο κάτι απλές μπατονετες, έκοψε τη μπατονετα με το αίμα για να τη χωρέσει σε ένα δοχείο που του έδωσε η κομμώτρια, αυτός δεν είχε ιδέα πού είναι τι. Όλα ΧΩΡΙΣ ΓΑΝΤΙΑ
Του ζήτησα κάτι αποστειρωμενο για να συσκευασω το φτερό, δεν είχε τίποτα και πήγε να αγοράσει ουροσυλλεκτη 🤦‍♀️ Μέχρι να έρθει είχα κατατρομαξει γιατί είχαν περάσει 10' και το Βαμπίρ έχανε πάρα πολύ αίμα. Γυρίζει με τον ουροσυλλεκτη και του λέω Δείτε τώρα το πουλί αν είναι καλά, είναι πολύ μικρόσωμο για να χάνει τόσο αίμα κάντε κάτι. Δεν είχε ιδέα τι να κάνει και ήθελε να βάλει ένα προϊόν για σκύλους που περιέχει αντιβιοτικό.
Παίρνω τηλ τη Δουκάκη δεν το σηκώνει. Παίρνω τον Κατσαούνη μου λέει πρέπει να βάλει αιμοστατικη πούδρα ΟΧΙ το προϊόν που ήθελε να βάλει εκείνος. Ο άλλος να επιμένει γιατί νόμιζε ότι δεν έχει αιμοστατικη πούδρα ούτε κορν φλάουρ (ακόμα και γω έχω στο σπίτι μου αιμοστατικη πούδρα για ώρα ανάγκης!) να βάλει ντε και καλά αυτό που απαγορευοταν.
Άρχισε ο χαμός είχα απελπιστεί πλέον με τόση αιμορραγία που έβλεπα και αυτόν να μην κάνει τίποτα, να του λέω ότι το πουλί θα πεθάνει από αιμορραγία και αυτός να μου λέει ότι είμαι διαταραγμένη και ότι χρειάζομαι ψυχολόγο. Εν τω μεταξύ έτρεμε πολύ περίεργα. Τελικά ξαφνικά η κομμώτρια έφερε από κάποιο πίσω δωμάτιο αιμοστατικη πούδρα αφού είχαν περάσει πάνω από 20'. Την έβγαλε πάνω στο τραπέζι και μου είπε "Καντο εσύ γιατί εγώ δεν είμαι κτηνίατρος" (επειδή όταν αυτός πήγε να φέρει τον ουροσυλλεκτη δεν της επέτρεψα να κάνει αυτή κάτι και θύμωσε)
Ο άλλος τίποτα συνέχιζε να τρέμει και να λέει ότι όλα τα έκανε σωστά.
Και μετά από όλο αυτό το τρομερό σοκ η ACS μου λέει ότι θέλει 15 μέρες για Γερμανία 🤦‍♀️
Το Βαμπίρ να συνεχίζει να αιμορραγει και όπως ξινοταν γέμισε αίμα το μάτι του και η γύρω περιοχή...
Ήρθαμε στο σπίτι προσπαθούσα να τον καθαρίσω ενώ ήταν τόσο προφανές ότι είχε ανάγκη να ηρεμήσει...
Δεν τον έχω ξαναδεί τόσο χάλια.
Ευτυχώς έφαγε λίγους μικρούς ηλιοσπορους και μήλο παρά το σοκ. Αργότερα και τα πελετς του. Είναι ήσυχος τώρα.
Και μετά από όλα αυτά δεν έστειλα το φάκελο, περιμένω το @Φοίβος να μου πει πώς τα έστελνε. Σκέφτομαι ότι με συστημένο εξπρές θα φτάσει πολύ πιο γρήγορα.
Είμαι σε σοκ ακόμα. Σήμερα τον καμάρωνα που τα πηγαίνει τόσο καλά σε όλα και τον έβγαζα φωτογραφίες τον κούκλο μου. Και τώρα είναι τρομαγμένος, με αίμα στα φτερά και έχασα την εμπιστοσύνη του...
 

Συνημμένα

  • IMG_20220808_115518_copy_1298x1194.webp
    IMG_20220808_115518_copy_1298x1194.webp
    86,1 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20220808_210728_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220808_210728_copy_1190x1587.webp
    113,3 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20220808_221743_copy_1190x1317.webp
    IMG_20220808_221743_copy_1190x1317.webp
    85,9 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20220808_193805_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220808_193805_copy_1190x1587.webp
    73,3 KB · Προβολές: 19
@VampireConure Θεέ μου κ Παναγία μου, τον ανίδεο ! Πως να μην είσαι σε σοκ! Έπρεπε Σπυριδούλα μου, να πάρεις το πουλί κ να φύγεις από την αρχή από το να μένεις με τον άσχετο. Τώρα πως είναι το Βαμπιρακι; Έχασε αρκετό αίμα το άμοιρο. Το μάτι του είναι καλά;
 
@VampireConure Θεέ μου κ Παναγία μου, τον ανίδεο ! Πως να μην είσαι σε σοκ! Έπρεπε Σταυρούλα μου, να πάρεις το πουλί κ να φύγεις από την αρχή από το να μένεις με τον άσχετο. Τώρα πως είναι το Βαμπιρακι; Έχασε αρκετό αίμα το άμοιρο. Το μάτι του είναι καλά;
Όλοι είναι άσχετοι εδώ. Όλοι. Ήξερα ότι δεν έχω επιλογή και ότι πρέπει να προλάβω να το στείλω μη χάσω τη βδομάδα. Αλλά ο συγκεκριμένος είναι και ανήθικος (περισσότερο από το συνηθισμένο στον κλάδο) και βρωμιαρης και έτρεμε περίεργα και δεν ήξερε πού είναι τι μέσα στο κτηνιατρείο. Σκέφτηκα πολλές φορές στην αρχή όταν είδα ότι φοβάται να το ακουμπήσει, να φύγω και με φρέναρε η σκέψη ότι όλοι είναι άσχετοι από πουλιά στο νησί και πού να ήξερα ότι θα κάνει όλα αυτά μετά 😔 Άστα @MARY58 Μαίρη, τρομερό ήταν, ακόμα τρέμω.
Το μάτι του είναι έτσι όπως στη φωτογραφία τώρα. Ανοιχτό κανονικά, όχι κλειστό, απλώς το έκλεισε την ώρα του φλας
[automerge]1659987756[/automerge]
Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Καταγγελία γίνεται; Μύνηση η οτιδήποτε άλλο; Κάποιος που ξέρει να ενημερώσει.
Μπορώ να στείλω καταγγελία στον Κτηνιατρικό Σύλλογο αλλά αν ξέρετε, δεν κάνουν και πολλά...
 

Συνημμένα

  • IMG_20220808_224128_copy_1222x1143.webp
    IMG_20220808_224128_copy_1222x1143.webp
    85,6 KB · Προβολές: 16
@VampireConure η καρδούλα μου φαίνεται να πονάει. Τον σιχαμένο! Αν είχε λίγη τσίπα, να έλεγε ότι δεν σκαμπαζει. Αλλά έχουμε καταντήσει ότι δηλώσεις είσαι! Χρειάζεται κ η καταγγελία κ η αρνητική αξιολόγηση Σπυριδούλα μου. Να σωθούν από τα ανίκανα χέρια του άλλα πουλάκια. Τουλάχιστον σταμάτησε η αιμορραγία, σωστά; Άσε το Βαμπιρακι να ηρεμήσει κ αύριο κανακεψε το όσο μπορείς. Σούπερ έξτρα δόση από χάδια κ λιχουδιές.
 
Ψυχούλα μου γλυκιά τι ταλαιπωρία πέρασε κι εσύ πόση αγωνία.Δεν του χρειάζεται η καταγγελία;
Φυσικά και του χρειάζεται. Αλλά δυστυχώς στοιχηματίζω ότι δε θα του κάνουν τίποτα.
Πραγματικά κάποια στιγμή ούρλιαζα ότι θα πεθάνει από αιμορραγία και αυτός μόνο έλεγε ότι είμαι διαταραγμένη και χρειάζομαι ψυχολόγο. Και φαντάσου ότι αυτόν τον πλασάρουν ως ειδικό για πουλιά στην Κέρκυρα!
[automerge]1659988373[/automerge]
@VampireConure η καρδούλα μου φαίνεται να πονάει. Τον σιχαμένο! Αν είχε λίγη τσίπα, να έλεγε ότι δεν σκαμπαζει. Αλλά έχουμε καταντήσει ότι δηλώσεις είσαι! Χρειάζεται κ η καταγγελία κ η αρνητική αξιολόγηση Σπυριδούλα μου. Να σωθούν από τα ανίκανα χέρια του άλλα πουλάκια. Τουλάχιστον σταμάτησε η αιμορραγία, σωστά;
Σταμάτησε ναι αλλά άργησε πάρα πολύ να σταματήσει. Τον έκοψε ο χασάπης στις 7 και 20 και μέχρι τις 9 ακόμα έβλεπα ίχνη αίματος όπου πατούσε. Καλά την 1η ώρα χαμός από αίμα. Και να λέει στον Κατσαούνη στο τηλ "Σιγά 1 σταγονίτσα έβγαλε θα σταματήσει σε 5 λεπτά"
 
@VampireConure ηρέμησε κ εσύ κ το πρωί ελπίζω θα είναι όλα αυτά παρελθόν. Κανακεψε το Βαμπιρακι σου κ μακαρι τα αποτελέσματα να είναι αυτά που ευχόμαστε όλοι. Κ θα περιμένουμε να μας πεις . Κ όσο για τον γιατρό των ... οπισθίων δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι. Όταν νοιώσεις ότι έχεις τον χρόνο κ μπορείς, αξιολόγησε τον με τον βαθμό που του αξίζει κ κατήγγειλε τον κ στον Κτηνιατρικό Συλλογο.
 
Τραγικά όσα διάβασα! Δεν πιστεύω πόσο επικίνδυνοι υπάρχουν! 🤬 Αν υπάρχει στη λίστα μας κάνε του μια αξιολόγηση ώστε να μην την πατήσει άλλος με αυτόν.

Το συστημένο με το απλό ταχυδρομείο πηγαίνει ταχύτατα στο εξωτερικό.
 
@VampireConure ηρέμησε κ εσύ κ το πρωί ελπίζω θα είναι όλα αυτά παρελθόν. Κανακεψε το Βαμπιρακι σου κ μακαρι τα αποτελέσματα να είναι αυτά που ευχόμαστε όλοι. Κ θα περιμένουμε να μας πεις . Κ όσο για τον γιατρό των ... οπισθίων δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι. Όταν νοιώσεις ότι έχεις τον χρόνο κ μπορείς, αξιολόγησε τον με τον βαθμό που του αξίζει κ κατήγγειλε τον κ στον Κτηνιατρικό Συλλογο.
Ναι θα προσπαθήσω να ηρεμήσω. Αύριο θα το στείλω συστημένο. Και θα συνταξω την καταγγελία.
Απίστευτα πράγματα. Πήγα σε κτηνίατρο για να μη ρισκάρω να το κάνω μόνη μου και τελικά μακάρι να το είχα κάνει μόνη μου!
Κέρκυρα 2022 ελληνική επαρχία 2022
[automerge]1659989209[/automerge]
Τραγικά όσα διάβασα! Δεν πιστεύω πόσο επικίνδυνοι υπάρχουν! 🤬 Αν υπάρχει στη λίστα μας κάνε του μια αξιολόγηση ώστε να μην την πατήσει άλλος με αυτόν.

Το συστημένο με το απλό ταχυδρομείο πηγαίνει ταχύτατα στο εξωτερικό.
Δεν υπάρχει στη λίστα σας. Εδώ στην Κέρκυρα διαδίδει ότι είναι ειδικός στα εξωτικά ζώα και δυστυχώς το διαδίδουν και πολλοί άλλοι γι'αυτόν...
 
@Maria Pol καλημέρα. Θέλω να πιστεύω ότι η Σπυριδούλα του έδωσε μια ιδέα τι να κάνει με την απόδειξη που της έκοψε (εάν της έκοψε) κ δεν τον πλήρωσε. Ειδικά μετά την υπόδειξή του γελοίου να πάει σε ψυχολόγο.
Πας σε γιατρό για να κάνεις ότι καλύτερο χωρίς να υπολογίζεις το κόστος κ στο τέλος να καταλήγεις με ένα ασυνείδητο αστοιχείωτο γιατρό (λέμε τώρα) κ το ζωντανό σου πληγωμένο. Όσο το σκέφτομαι τόσο τα νεύρα μου χτυπάνε κόκκινο. Πώς είναι σήμερα το Βαμπιρακι Σπυριδούλα @VampireConure ;
 
Καλημέρα! Ο Βαμπιρακος είναι καλά. Τρώει, πίνει, με αποφεύγει μόνο αν πάω να τον πιάσω, ανεβαίνει όμως κανονικά στο χέρι μου. Έστειλα το φάκελο με τα δείγματα συστημένο Α προτεραιότητα και ελπίζω τα δείγματα να είναι εντάξει τουλάχιστον...
Ο χασάπης φυσικά και ζήτησε λεφτά. 30€ και ήθελα να πληρώσω για να έχω όσες περισσότερες αποδείξεις γίνεται για το πότε, πού και ακριβώς τι ώρα έγινε ό, τι έγινε. Έχω και φωτογραφίες με τα αίματα μέσα στην αίθουσα.
Αν το Βαμπίρ πέθαινε θα τον έτρεχα στα δικαστήρια μέχρι τελικής πτώσης.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top