Ασθένειες Κονούρα με στραβό ράμφος ψαλίδι

Όχι, δε μου είπαν τίποτα και δεν είχα ιδέα για το ράμφος. Το είδα καμπυλωτό και νόμιζα ότι το έχουν λιμαρει επειδή δαγκώνει 🤦‍♀️ Ότι ήταν πιο μακρύ δεν το κατάλαβα καν. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ξινοταν και είχε χαλάσει τα φτερά στην ουρά του. Υπέθεσα ότι ήταν από στρες λόγω της κατάστασης στο πετ σοπ. Τελικά με ψεκασματα και μπάνιο στο σπίτι μου μειώθηκε κατά πολύ η φαγούρα.
Μπορείς να μου πεις εκτός από το ράμφος τι άλλο βλέπεις; Εγώ δεν καταλαβαίνω. Επισυνάπτω φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220718_202657_copy_1190x820.webp
    IMG_20220718_202657_copy_1190x820.webp
    54,2 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20220718_192530_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220718_192530_copy_1190x1587.webp
    137,1 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20220718_203137_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220718_203137_copy_1190x1587.webp
    119 KB · Προβολές: 17
Νομίζω το είχε αναφέρει και ο @Vada ; Δεν είμαι ειδικός για να σου απαντήσω με 100% σιγουριά αλλά εμένα προσωπικά μου δείχνει ταλαιπωρημένο το φτέρωμα του. Ένα υγιές πουλάκι πρέπει να έχει καθαρό και "λαμπερό" φτέρωμα. Θα μου πεις οκ ήταν στο πετ σοπ τόσο καιρό ίσως αυτός να είναι ο λόγος. Ωραίος πάντως ο πετ σοπας πρώτα σου πουλάει κάτι χωρίς να σε ενημερώσει και μέτα σου προκαλεί τύψεις λέγοντας σου ότι άμα το αφήσεις εδώ δεν θα το πάρει κανείς γιατί έχει πρόβλημα.
[automerge]1658241397[/automerge]
Π.χ αυτή η φωτογραφία εδώ είναι μετά από μπάνιο;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220718_195627_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220718_195627_copy_1190x1587.webp
    74,7 KB · Προβολές: 16
Ναι. Κοίτα ο πετσοπάς ξεκάθαρα ενδιαφέρεται για τη φήμη του. Τα πουλιά ωραία και καλά αλλά είναι αναλώσιμα. Αυτό κατάλαβα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Άντε και τριμαρω το ράμφος κάθε 20-30 μέρες ας πούμε. Πώς ξέρω ότι δεν έχει ήδη βλάβη λόγω κακής διατροφής; Σκέφτομαι να πάω σε έναν συμβατικό κτηνίατρο, αλλά δεν είναι εμπιστοσύνης. Ξέρεις υποδύονται ότι ξέρουν για να μη χάσουν τα λεφτά. Τα ίδια κάνουν και με σκύλους και με γάτες, πόσο δε μάλλον με πουλιά που δεν τα γνωρίζουν κιόλας..
Οταν λες ταλαιπωρημενο φτέρωμα, αν το προκάλεσε ο ίδιος από ξηροδερμια στρες και κακή διατροφή, τώρα που είναι πολύ καλύτερα δε θα φτιάξει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στην φωτογραφία που έστειλα πάνω το πουλάκι είναι μετά από μπάνιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στην φωτογραφία που έστειλα πάνω το πουλάκι είναι μετά από μπάνιο;
Όχι αυτή δεν είναι μετά από μπάνιο. Στέλνω μία τωρινή. Φαίνεται περίεργο το φτέρωμα;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220719_174613_copy_1190x892.webp
    IMG_20220719_174613_copy_1190x892.webp
    109 KB · Προβολές: 22
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ βλέπω ότι το φτέρωμα του είναι ακανόνιστο . Ίσως το συγκεκριμένο είδος να είναι έτσι; Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. @Kleos @Ledagcc εσείς που έχετε κουνούρες βλέπετε κάτι περίεργο στις φωτογραφίες από πάνω;
 
Ενταξει μου φαινεται εμενα το φτερωμα του. Το ραμφος χρειαζεται επειγοντως λιμαρισμα η κοψιμο. Επισης και τα νυχια του ειναι αρκετα μεγαλα, δεν ξερω αν στην περιπτωση του κοβονται αλλα μπορεις να αγορασεις καλυμμα πατηθρας που λειτουργει σαν λιμα νυχιων, πουλανε στα πετ σοπς. Παντως στην τελευταια φωτογραφια γιατι παταει ετσι το ποδι του; μηπως εχει καποιο θεμα;
 
Αυτό με το πόδι το πρόσεξα κι εγώ στην πιο πάνω φωτογραφία που είναι στην μπανιέρα. Φαίνεται να είναι στραβά όταν όμως πιάνεται πάνω στο δάχτυλο δείχνει εντάξει
 
Εάν το ράμφος είναι το μόνο του "πρόβλημα" εγώ στη θέση σου θα το κράταγα. Πώς μπορείς να το ξέρεις αυτό σίγουρα όμως; Γενικά πιστεύω θα έχεις καταλάβει μέχρι τώρα ότι δεν αγοράζουμε ζωντανά από πετ σοπ. Υπάρχουν αρκετα καλοί εκτροφείς για κονούρες ( συγκεκριμένα για την μετάλλαξη αυτή δεν ξέρω) το μοναδικό πρόβλημα ίσως να είναι η αποστολή στο νησί. Όπως και να έχει μιλάμε για ένα πουλί που ζει παρά πολλά χρόνια οπότε γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κάτσεις να τα ζυγίσεις. Εγώ προσωπικά δεν θα ξανά πηγαίνα στο συγκεκριμένο πετ σοπ, είναι τουλάχιστον υποτιμητικό να σου πουλάει κάτι που αποτι λέει ξέρει ότι ειχε πρόβλημα και μετά να προσπαθεί να σου μεταδώσει τύψεις ότι δεν θα το πάρει κανείς αν το επιστρέψεις.
 
@VampireConure
Σίγουρα από μία δύο φωτογραφίες δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Όπως σου ανέφερα και πιο πάνω το πουλάκι δείχνει να έχει πρόβλημα.
Θα πρέπει να το εξετάσει γιατρός με εμπειρία στα πτηνά, και να γίνουν και κάποιες εξετάσεις.
Η προσωπική μου εκτίμηση και με βάση τις τελευταίες φωτογραφίες πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει PBFD.
 
Λοιπόν τον πήγα σε έναν κτηνίατρο που η συνεργάτιδά του κτηνίατρος ξέρει τα βασικά για τους παπαγάλους, ασχολείται και έχει δικούς της.
Έκανε κλιπαρισμα και λίγο τριμαρισμα.
Πολύ γρήγορη και εύκολη διαδικασία τελικά, στην περίπτωση του Βαμπίρ τουλάχιστον που κρατιέται και ακινητοποιειται εύκολα.
Δεν είχαμε δράματα, μόνο λίγη αιμορραγία από τα νύχια κυρίως, ελάχιστη από το ράμφος.
Το Βαμπίρ ήταν ο εαυτός του, δε σοκαρίστηκε, δεν τραυματιστηκε, χλαπακιασε και μήλο μόλις τον έβαλα στην τσάντα μεταφοράς. Μούτρα δε μου κράτησε, ήταν μια χαρά μόλις φτάσαμε στο σπίτι.
Το πτερωμα του είναι υγιές σύμφωνα με την κτηνίατρο και έχει καλή κλινική εικόνα. Τώρα πρέπει να του μάθω να τσιμπάει τα κατάλληλα αντικείμενα, αλλιώς μου είπε να του τριμαρω με λίμα το ράμφος λιγάκι κάθε 2 ημέρες.
Σας το δείχνω στις φωτογραφίες. Πώς σας φαίνεται; Να το λιμαρω άλλο λίγο δεξιά αριστερά;
[automerge]1658252859[/automerge]
Όσων αφορά τον πετσοπά δεν ξαναπατησα ούτε ζήτησα τα λεφτά μου. Δεν ήθελε να μου φορτώσει τύψεις, ήθελε να με παραμυθιασει ότι δήθεν θα είναι μια χαρά στο πετ σοπ αν τον επιστρέψω.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220719_200426_copy_768x768.webp
    IMG_20220719_200426_copy_768x768.webp
    42,5 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20220719_195824_copy_1190x1587.webp
    IMG_20220719_195824_copy_1190x1587.webp
    125,8 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20220719_195257_copy_1190x1587_1.webp
    IMG_20220719_195257_copy_1190x1587_1.webp
    155,2 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20220719_205017_copy_712x766.webp
    IMG_20220719_205017_copy_712x766.webp
    51,4 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20220719_200426_copy_768x768.webp
    IMG_20220719_200426_copy_768x768.webp
    42,5 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20220719_195257_copy_1190x1587_1.webp
    IMG_20220719_195257_copy_1190x1587_1.webp
    155,2 KB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@VampireConure Κούκλα η βαμπιρουλα! Για τα ποδαράκια της σου είπαν κάτι; Είναι καλά;
Όσο για το πετ σοπ κ την απόφαση σου να μην την επιστρέψεις, σε νοιωθω γιατί κ εγώ αυτό θα έκανα. Κ το ξέρω δεν παίρνεται τέτοια απόφαση ελαφρά τη καρδία. Και ελπίζω το μόνο πρόβλημα να είναι το ράμφος. Σου είπαν κάτι άλλο;
Ο τύπος στο πετ ήταν σίγουρα χειραγωγικος κ απαράδεκτος. Έπρεπε να σε είχε πληροφορήσει για την κατάσταση της ώστε εν γνώσει σου να λάβεις την απόφαση της αγοράς της ή όχι. Ο κτηνίατρος ή η βοηθός του υποπτεύονται το φύλο του;
Πάντως υπάρχει πάντα η λύση του κτηνιατρείου της Κομοτηνής που μπορείς να στείλεις τις κουτσουλιές της για έλεγχο, εάν εντοπίσεις κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δε μου είπε κάτι για τα πόδια, απλώς της έκοψε τα νύχια. Το φύλο δε φαίνεται και σίγουρα ούτε η ηλικία πλέον. Γενικά μου είπε ότι έχει πολύ καλή κλινική εικόνα γι'αυτό να μη σκέφτομαι ότι έχει πρόβλημα στο συκώτι. Ναι, το διαγνωστικό στην Κομοτηνή είναι μια καλή λύση σε περίπτωση που δω προβληματικες κενώσεις. Προς το παρόν είναι μια χαρά.
Η πλάκα ήταν ότι αυτή η κονουρα κόστιζε 40 € περισσότερο λογω του χρώματος στο κεφάλι. Με τέτοιο πρόβλημα στο ράμφος έπρεπε να κοστίζει πολύ λιγότερο από το Green cheek conure που είχαν σε διπλανό κλουβί και έχει μια χαρά ράμφος.
Η μάνα και ο γιος με επηρέασαν στο ποιο να πάρω, ειδικά ο γιος επειδή έλεγε "τη μεγάλωσα στο χέρι μου με κρέμα" κλπ και όταν έβαζα τα χέρια μου κοντά τους ο gcc μου άλλαζε τα φώτα στο δάγκωμα, ενώ το Βαμπίρ ενώ δάγκωνε λίγο στην αρχή μετά σταμάτησε και έβαλε το πόδι του στο δάχτυλο μου, ε οπότε 😍 από τότε.
 
@VampireConure σίγουρα για πουλάκι αγορασμενο από πετ έχει πολύ καλή εξοικείωση και είσαι φουλ τυχερή σε αυτό το θέμα. Τώρα από εκεί και πέρα μεγάλοι απατεώνες 😠 δλδ αν όντως ξέρουν από πουλιά όπως λένε θα πρέπει να το είδανε αμέσως το πρόβλημα κάνει μπαμ. Παρεμπιπτόντως επειδή είδα στην άλλη σελίδα που προώθησες κάποια στιγμή ότι κάποιος σου έλεγε με μεγάλη έκπληξη και εκνευρισμό ότι δεν κάνει τα πουλιά να τρώνε κρέμες και κάτι τέτοια, μεγάλη βλακεία μεγάλη όμως εννοείται πως τα μωρά μπορούν να φάνε κρέμα ακόμα και το μεγάλο απλά δεν χρειάζεται σε ένα μεγάλο να δώσεις ( α επίσης επειδή έχεις ανοίξει δύο διαφορετικά θέματα αλλά καταλήξαμε να λέμε τα ίδια και στα δύο διάλεξε ένα να συνεχίσεις την συζήτηση γτ το ζαλισαμε 😂❤️)
 
@VampireConure Το φτέρωμά του φαίνεται καπως μαδημένο. Απο οτι
παρατηρώ στην τελευταία φωτογραφία το ποδι του ειναι στραβό. Ετσι ειναι συνέχεια ή ειναι της στιγμής? Εγώ γενικά δεν ειμαι φαν των πατηθρων που λειτουργούν ως λιμα καθώς δεν ειναι οι καλύτερες για τα ποδια τους. Να εχεις μια δεν κάνει κακό αν και καλό θα ηταν εαν εχεις να την βάλεις προς τον πατο του κλουβιού ωστε να μην καθεται ολη την ώρα πανω της. Μια αλλη λύση (αυτη που χρησιμοποιω) ειναι να παρεις απο αυτές τις πατηθρες που ειναι λείες απο επανω (για να μην βλαπτονται τα ποδια) και τραχειες στα πλαγια για να λιμαρονται τα νύχια.
 
Όταν το πήρα ήταν στα τελειώματα από αλλαγή πετρώματος. Επίσης, ξινοταν και πείραζε τα φτερά του αρκετά. Μετά από ψεκασματα και μπάνιο έγινε πολύ καλύτερα. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα συνέλθει εντελώς στα φτερά του. Το πόδι μια χαρά νομίζω ότι είναι, φαινόταν κάπως στην μπανιέρα ε; Σε αυτή τη φωτο που επισυνάπτω πώς φαίνεται;
Τον πήρα 160 από 180€ και ναι η εξοικείωση φάνηκε εξαρχής. Ήξερε την επαφή με τους ανθρώπους και την αποζητουσε συνεχεια. Και το green cheek κυνηγάει ανθρώπους btw αλλά δαγκώνει δυνατά και έχει και μυτερό ράμφος σε λαχτιζει.
Λοιπόν μιας και επιστρέψαμε στο θέμα του τοπικ, έψαχνα τέτοιες πατηθρες που λες @Ledagcc να έχουν σαθρη επιφάνεια μόνο στα πλάγια. Έχεις κάποια πρόταση;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220719_205144_copy_1190x1195.webp
    IMG_20220719_205144_copy_1190x1195.webp
    56,7 KB · Προβολές: 14
  • IMG_20220719_205017_copy_712x766.webp
    IMG_20220719_205017_copy_712x766.webp
    51,4 KB · Προβολές: 14
@VampireConure , καλημέρα. Θα σου έλεγα να περιμένεις ένα δύο μήνες και αν δεν φτιάξει το φτέρωμά του, να επικοινωνήσεις, στέλνοντας και φωτογραφίες με το Εργαστήριο της Κομοτηνής, αναφέροντάς τους και το ζήτημα του ράμφους που χρειαζόταν τριμάρισμα / κόψιμο, στέλνοντας και τις αρχικές φωτογραφίες, ώστε να σου πουν αν θεωρούν ότι το πουλί χρειάζεται εξειδικευμένες εξετάσεις για κάποιες ασθένειες των παπαγάλων π.χ. PBFD
Καλύτερα μάλιστα να περιμένεις την πτερόρροια και έπειτα, αναλόγως τι θα δεις με τα φτερά, να αποφασίσεις αν θα χρειαστεί περαιτέρω διερεύνηση.
Όσον αφορά στο ράμφος, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις πέτρα ασβεστίου, και να του δείξεις εσύ υποδυόμενη ότι το κάνεις η ίδια, να ξύνει το ράμφος του (μερικές φορές οι παπαγάλοι "μαθαίνουν" από τις κινήσεις μας), ή ακόμα και να του δίνεις ξύλα ώστε να το τριμάρει από μόνο του.
Τέλος, επειδή το πουλί ήταν σε πετσοπ, και μπορεί η διατροφή του να μην ήταν και η πιο κατάλληλη, ίσως και κατά την ανάπτυξή του, θα σου προτείνω να διερευνήσεις περισσότερο, και από το φόρουμ, τι προσθήκες θα μπορούσες να βάλεις, από πλευράς π.χ. φυτικών ή πρωτεϊνικών συστατικών, μήπως και η εικόνα του φτερώματός του οφείλεται σε κάποια έλλειψη. Επομένως κοίταξε και το αντίστοιχο άρθρο
(πάτα σε κάθε ένα link που πρόσθεσα για να διαβάσεις τα τρία άρθρα που σου επισύναψα).
Τέλος, μπράβο σου που εξακολουθείς και θέλεις να το φροντίζεις.
 
Καλημέρα!
Παιδιά έχετε κάνει εκπληκτική δουλειά με τα άρθρα. Μου θυμίζετε τα νιάτα μου που διάβαζα συνέχεια, έπαιρνα βιβλία από το εξωτερικό για υγεία, διατροφή, συμπεριφορά, ερευνούσα, έκανα άπειρες μεταφράσεις, άρθρα με λινκ παραπομπές πηγές κλπ. Για σκύλους όμως.
Το άρθρο που μου έστειλες είναι εξαιρετικό και η φύτευση σπόρων πάρα πολύ ενδιαφέρουσα. Δυστυχώς τώρα έχω προτεραιότητα το ράμφος και πρέπει να βλέπω βιντεάκια για να μάθω να το κάνω σωστά μέχρι να πάρει τριγωνική μορφή.
Σχετικά με το πέτρωμα, διάβασα τα συμπτώματα για την ασθένεια που μου ανέφερες και ευτυχώς δεν ταιριάζουν. Επίσης, οι κονουρες δεν έχουν αυτή την πούδρα που βγάζουν πχ τα κοκατίλ και δεν ξέρω ποιες άλλες φυλές.
Ισχύει ότι η πτερορροια συμβαίνει κάθε 5-6 μήνες; Δηλαδή να περιμένω την επόμενη γύρω στον Οκτώβρη;
Από διατροφή εννοείται ότι ήταν χάλι στο πετ σοπ, πιθανότατα και στον "εκτροφεα". Του έδιναν χύμα μιξ σπόρων και αυγουλινη.
Στο σπίτι μου μπήκε κατευθείαν σε πέλετ και ευτυχώς γρήγορα άρχισε να τα τρώει ευχαριστα. Προσθέτω και λίγο μιξ σπόρων. Στα φρούτα είναι εύκολος, στα πράσινα φυλλωδη δυσκολευομαστε γι'αυτό τα μπλενταρω μέσα στα φρούτα που αγαπάει. Από ξηρούς καρπούς αγαπάει τα αμύγδαλα που ευτυχώς βοηθούν και το ράμφος.
Αυτό το κεχρί φαίνεται ενδιαφέρον, πρέπει να παραγγείλω.

Όσων αφορά το ρημάδι το ράμφος ψάχνω κάποιο ξύλινο παιχνίδι με τρύπες για να βάζω μέσα ηλιοσπορους που τους λατρεύει και έτσι να τριμαρει και το ράμφος.
Παρήγγειλα και τη μωβ πατηθρα που έδειξα παραπάνω. Ευτυχώς τον βλέπω να τρίβεται και στο κλαδί του ειδικά εκεί που κάνει τη διχάλα. Το σουπιοκοκαλο και την πέτρα ούτε τα πλησιάζει. Μου φαίνεται θα κολλήσω το σουπιοκοκαλο στην παλάμη μου για να του δώσω αξία και να ασχοληθεί.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220719_140506_copy_1587x1190_1.webp
    IMG_20220719_140506_copy_1587x1190_1.webp
    185 KB · Προβολές: 13

Σχετικά θέματα

Back
Top