Γενικά Μαδημένος παπαγάλος σε πετ σοπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα πήγα σε γνωστοτατο μέγαλο μαγαζι της Θεσσαλονίκης και έιδα έναν ζακο που αμα τον δεί καποιος το παθαίνει... Είναι μαδημενος παντου και εχει κάποια πουπούλα στο κεφάλι και στα φτερά...Ακόμα και τη στιγμη που ημουν δίπλα του συνεχιζε να μαδιέται και του σφηριζα για να του αποσπάσω τη προσοχη... Ειχε ενα βλεμμα που οταν σε κοιτουσε σε έπιανε καταθληψη... Εβγαλα και φωτο θ τισ ανεβασω σε λιγο...
 
Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες!
 

Συνημμένα

  • Εικόνα350i.webp
    Εικόνα350i.webp
    45,2 KB · Προβολές: 174
  • Εικόνα353i.webp
    Εικόνα353i.webp
    60,4 KB · Προβολές: 158
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις γι αυτο το δυστυχο πλασμα, ειναι να μην ξαναπας και να πεις σε καποιον ανωτερο στελεχος του μαγαζιου(αφεντικο ακομα καλυτερα)και τον λογο που δεν θες να ξαναπας...
 
Μονο αμα τον αγορασει καποιος που ξερει και ασχοληθει πολυ μαζι του...
 
Υπάρχει περίπτωση αυτός ο παπαγάλος να σωθεί;

Εξαρτάται αν το πρόβλημα είναι παθολογικό, διατροφικό, ή ψυχολογικό. Μπορεί και να επιστρέψει στην αρχική του κατάσταση, μπορεί να συνεχίζει να το κάνει με λιγότερο βαθμό, μπορεί και να μην σταματήσει ποτέ. Κρίμα πάντως.
 
αυτα ειναι τα ασχημα. Απλα νομιζω και αμα του πει οτι ειναι αθλιοι με τα ζωα πολυ που θα ενδιαφερθη, αν ηταν ενταξει θα ειχε κανει κατι πολυ πριν το ζωντανο φτασει σε αυτη την κατασταση. Δυστυχως δεν ειναι μονο ενας.
 
Σημερα πήγα σε γνωστοτατο μέγαλο μαγαζι της Θεσσαλονίκης και έιδα έναν ζακο που αμα τον δεί καποιος το παθαίνει... Είναι μαδημενος παντου και εχει κάποια πουπούλα στο κεφάλι και στα φτερά...Ακόμα και τη στιγμη που ημουν δίπλα του συνεχιζε να μαδιέται και του σφηριζα για να του αποσπάσω τη προσοχη... Ειχε ενα βλεμμα που οταν σε κοιτουσε σε έπιανε καταθληψη... Εβγαλα και φωτο θ τισ ανεβασω σε λιγο...
δυστυχώς το μαγαζί που πήγες δεν είναι το μόνο που δεν ασχολείται με τα πουλιά και παθαίνουν κάτι τέτοιο. Σήμερα πήγα σε ένα pet shop για να πάρω το Lovebird μου(το οποιο τελικα δεν το πήρα λόγω των άθλιων συνθηκών) και ήταν ένας παπαγάλος αμαζονίου (εεμ.. Αυτός ο μεγάλος που ήταν και στη διαφήμηση του λουμίδη, συγνώμη μου διαφεύγει η ονομασία του) ο οποιος ήταν μαδιμένος, ευτυχώς μόνο στο μπροστά μέρος, περιμένω μια φίλη μου να μου στείλει τις φωτογραφίες που βγάλαμε να σας δείξω. Και το χειρότερο απ'ολα είναι οτι δεν ήταν μόνο εκείνος μαδιμένος αλλα και τα περισσότερα παπαγαλάκια. Κριμα παντως...
 
Από περιέργεια, δε ρωτάς και πόσο τον πουλάνε για να δούμε που φθάνει το θράσσος τους! Γιατί δεν τους τα λες ένα χεράκι; Εγώ όπως ξέρεις το έκανα, όχι ότι έβγαλα και κάτι, αλλά λέμε τώρα.. ☹
 
εαν απευθύνεσαι σε εμένα ρώτησα,2500 ευρώ μου είπε
 
εαν απευθύνεσαι σε εμένα ρώτησα,2500 ευρώ μου είπε

Ο παπαγαλος που ειδες ειναι Μακαο!

Κι οσο για την τιμη τουλαχιστον δεν ειναι τελειως θρασυς! Ειναι χαμηλη σχετικα!
Αν και στην κατασταση του θα επρεπε να τον χαρισει σε καποιον που ενδιαφερετε κανονικα και θα τον θεραπευσει
 
Σοβαρά; Στον Αλέξανδρο απευθυνόμουν! Πολύ θράσος έχουν όλοι αυτοί.. Και δεν του διαμαρτηρήκες πώς τον έχει σε αυτήν την κατάσταση και θέλει να τα οικονομίσει από πάνω;
 
εεμ κοίταξε ένας απο αυτούς που του κουβαλουσαν τις ζωοτροφές μου το ειπε που ρώτησε τον καταστηματαρχη ο οποιος ήταν μέσα στο αμάξι και έφευγε θα ξαναπάω να του το πώ.
 
Παντως ο παπαγαλος μαδιοτανε απο μοναξια και απο στεναχωρια!Φανταζομαι πως θα φαιρονται σε ολα! Καλο θα ειναι να μην υποστηριζουμε τετοια μαγαζια γιατι θα συνεχισουν την ιδια κατασταση! Ετσι, απο το να φαιρνουνε πουλια και να τους φαιρονται τοσο ασχημα θα ηταν καλυτερο να μην φαιρνουνε καθολου και κατι τετοιο θα γινει μονο αν πεσουν οι πωλησεις! Και αυτο εξαρταται απο εμας τους αγοραστες! Κατι τετοιοι για εμενα δεν ειναι ανθρωποι γιατι δεν εχουν το δικαιωμα να ταλαιπωρουν ετσι τα πλασματα του Θεου! Εχω δει πολλα τετοια περιστατικα και σε ιδιωτες και μονο για τον παπαγαλο που ειχαι τον οποιο αντι να τον εκμεταλευτουν(με την εννοια να τον εκπαιδευσουν και να του προσφερουν ο,τι καλυτερο)του φαιρονται ετσι, τους εχω προσβαλλει ασχημα! Μα ειναι κατασταση αυτη... Πολλοι να θελουμε εναν παπαγαλο π.χ. Ζακο και λογω οικονομικων η αλλων λογων να μην τον εχουμε και αλλοι που διαθετουν ενα να του συμπεριφερονται τοσο σχημα;Ε οχι, σε τετοιες περιπτωσεις δεν θα κραταμε το στομα μας κλειστο!
 
πολλοι να θελουμε εναν παπαγαλο π.χ. Ζακο και λογω οικονομικων η αλλων λογων να μην τον εχουμε και αλλοι που διαθετουν ενα να του συμπεριφερονται τοσο σχημα
Δυστυχώς πολλοί έχουν το χρήμμα και νομίζουν ότι αυτό είναι αρκετό.. ☹
 
πολλα πετσοπ που εχουν τετοιος παπαγαλους μαδημενους τους πουλανε δηθεν για μωρα! Και πανακριβα! στη Βαρυμπομπη ειχα πετυχει εναν πολυ γλυκο Macaw blue&gold τελειως μαδημενο και πρεπει να ηταν σχετικα μεγαλο (απο τα ματια τουλαχτιστον αυτο εχδειχνε) και για πλακα ρωτησα την τιμη και τον πουλουσαν 3.000ευρω γιατι ηταν μωρο! ανθρωποι που δεν ξερουν πολλα απο πουλια αγοραζουν και μετα τα παρατανε! (το εχω δει και αυτο οταν ημουν στο Αττικο παρκο!) ή τα αγοραζουν γιατι τα λυπουνται... Παντα ετσι γινεται...
καποια στιγμη ομως πρεπει να αλλαξει αυτο, πραγμα που δεν φαινεται προς το παρον στον οριζοντα...
 
το χειροτερο ειναι οτι ειναι μικρος αυτος ο γρίζος!
αμα αρχισε απο τωρα να μαδιεται και δεν ασχοληθει καποιος απο τωρα μαζι του μετα ειναι σχεδον βεβαιαο οτι θα το κανει σε ολη του τη ζωη το μαδημα!
και ειναι και ασχημα μαδημενος δεν ειναι στην αρχη!
κριμα και παλι κρίμα!
 
οριστε και ο μακαο...
 

Συνημμένα

  • DSC00678.webp
    DSC00678.webp
    45,8 KB · Προβολές: 109
Back
Top