Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χωρίς να θέλω να το ματιασω είναι πολύ πιο ζωντανό.
Έφαγε με όρεξη την κρέμα το μεσημέρι (περισσότερο από ότι το πρωι) και τώρα μου ζητάει πάλι αλλά δεν του δίνω γιατί δεν έχει αδειάσει ο προλοβος.

Είναι περισσότερο πάνω στις πατηθρες και γενικά μου φαίνεται καλύτερα.

Βέβαια μέσα του δεν ξέρω αν είναι καλύτερα αλλά ελπίζω.
 
Άντε να δούμε, δώσε λίγη ποσότητα, θα αδειάσει όλο το βράδυ πρόλοβος.
Την βραδινή δόση την έδωσες;
 
Άντε να δούμε, δώσε λίγη ποσότητα, θα αδειάσει όλο το βράδυ πρόλοβος.
Την βραδινή δόση την έδωσες;


Όχι γαμωτο θα πρέπει να την δώσω στις 10μιση :/
Το φάρμακο το άλλαξα ώρα και το δινω 9μιση.
Τώρα μου φαίνεται γεμάτος σχεδόν ο προλοβος.
Βέβαια ίσως φαίνεται και πιο γεμάτος γιατί είναι αδύνατος.
Τι να κάνω να δώσω τώρα;
Έδωσα στις 4μιση για μεσημέρι και στις 9 για πρωί.

Πάντως τώρα μου κάνει τη φωνή τη βραχνη που κάνουν όταν θέλουν φαι.
Θα σας βάλω και μια φώτο τις κουτσουλιες γιατί πάλι άλλαξαν.
 
Πριν κοιμηθεί δώσε λίγο φαγάκι για να ηρεμήσει, να κοιμηθεί ήσυχο. Όλο το βράδυ θα αδειάσει ο πρόλοβος.
Τα αντιβιοτικά έχουν μία ώρα τράτο στην χορήγηση. Μην ξενυχτάς το πουλί.
 
Όπως σας είπα σήμερα είδα πάλι διαφορετικές κουτσουλιες.
Πιο μικρές σε μέγεθος.
Είναι άραγε λόγο του αντιβιοτικου;

Το θετικό για εμένα είναι ότι είναι πολλές που σημαίνει ότι πλέον τρώει κανονικά.
Γιατί πιο πριν έκανε πολύ λίγες κουτσουλιες.
Το χαρτί αυτό είναι από χτες και το άφησα επίτηδες και δεν το άλλαξα για να σας βάλω φώτο.

*διαφορετικές εννοώ αυτές τις μικρές σκουροχρωμες.
 

Συνημμένα

  • PicsArt_08-15-09.21.52.webp
    PicsArt_08-15-09.21.52.webp
    18 KB · Προβολές: 27
Οπωσδήποτε το αντιβιοτικό θα αλλάξει το χρώμα στις κουτσουλιές.
Κάθε μέρα αλλαγή χαρτιού, δεν ξέρουμε τι αποβάλλει τώρα με το φάρμακο και κάθε μέρα φωτογράφιση για σύγκριση.
Έχουμε ελπίδες πια, μακάρι να το ξεπεράσει. Μην ατονίσεις τα μέτρα ασφαλείας καθαριότητας και αποστείρωσης των εργαλείων.
 
Φαίνεται πολύ καλύτερα κι είμαι κι εγώ αισιόδοξος. Δίνε απο λίγο όσο ζητάει. Αύριο πρωί βρες τρόπο να προμηθευτείς το συντομότερο κανονική κρέμα νεοσσών.
 
Φαίνεται πολύ καλύτερα κι είμαι κι εγώ αισιόδοξος. Δίνε απο λίγο όσο ζητάει. Αύριο πρωί βρες τρόπο να προμηθευτείς το συντομότερο κανονική κρέμα νεοσσών.

Θα μου στείλει η πολύ αγαπημένη μου @alicedros κρέμα νεοσων.
Να ναι καλά η κοπέλα που προσφέρουμε να μου την στείλει ❤️️️️

*για να μην φανώ άδικη προσφέρθηκαν κι άλλα παιδιά απλά τα βρήκαμε πιο εύκολα στην αποστολή μιας και δεν έχω αυτοκίνητο :)
 
Μα πως να σας ευχαριστήσω όλους.
Μακάρι να γίνει μια συνάντηση να γνωριστούμε από κοντά και να μιλήσουμε για τα μικρά μας :)

Θα σας στείλω πάλι αύριο τα νέα μας.
 
Καλησπέρα.
Σήμερα έχει πολλά κέφια ο μικρουλης.
Βέβαια η καρινα φαίνεται ακόμα πολύ.
Η κρέμα θα έρθει αύριο ή μεθαύριο οπότε προς το παρόν ρυζαλευρο.
Έφαγε και λίγη μπανανα σήμερα.
Αυτά τα νέα μας.
Η αντιβιωση συνεχίζεται κανονικά.
 
Καλησπέρα.
Σήμερα έχει πολλά κέφια ο μικρουλης.
Βέβαια η καρινα φαίνεται ακόμα πολύ.
Η κρέμα θα έρθει αύριο ή μεθαύριο οπότε προς το παρόν ρυζαλευρο.
Έφαγε και λίγη μπανανα σήμερα.
Αυτά τα νέα μας.
Η αντιβιωση συνεχίζεται κανονικά.
Μήπως να τον τάιζες πιο συχνα; Και να του έδινες και σποράκια σπασμένα ή και αλεσμένα στο blender?

Επίσης λατρεύει την μπανανα και το σταφυλι και τα ειδικά βότσαλα που του έχω βάλει σε ένα μπολάκι στο κλουβι του.
Ηλεκτρα, παραθέτω γραφομενά σου απο το θέμα της παρουσίασης. Και συνεχίζω :
Πως ειναι η κατάσταση του λαιμού του; Η εμφάνιση ειναι σαν να υπαρχει κάτι στον πρόλοβο; Στα καναρίνια υπήρχε σχετικά πρόσφατα ενας προβληματισμός σχετικά με την άμμο - όστρακα που τους δίνουμε, αν δλδ ειναι κατάλληλα για μικρά σε ηλικία πουλακια, αν σχηματίζουν μάζες στο στομάχι τους, αν, αν, αν... Και κατά τη γνώμη μου συμπέρασμα δεν βγήκε. Αλλά αναρωτήθηκα μηπως αυτά τα βότσαλα του δημιούργησαν κάποιο θέμα στο γαστρεντερικό του. Μπορεί και να ειναι υπερβολή ή ανυπόστατο, αλλά πες μας παλι για τον πρόλοβο του.
 
Σήμερα το πρωί ο προλοβος του ήταν τελείως άδειος και δεν έκανε αυτό το "εξογκωμα" οπότε σίγουρα δεν υπάρχει μάζα στο λαιμό ευτυχώς.
Πιο συχνά δεν μπορώ να του δίνω κρέμα γιατί αν δεν έχει χωνεψει ακόμα το προηγούμενο γεύμα θα είναι επικυνδινο.
Ίσως του δίνω πιο λιγο και πιο συχνά.
Σπορακια να τα αλεσω με νερό?
Πάντως τσιμπολογαει κεχρι και σπορακια αλλά νομίζω πλέον περιμένει μόνο την κρέμα αφού έχει αυτή την επιλογή.
@maria p θα βάλω φωτογραφία από τις κουτσουλιες το βράδυ για να έχουμε μια συνολική εικόνα.
Οι μισές πάλι είναι ανοιχτό πράσινο και οι άλλες μισές πιο σκούρο.
 
Back
Top