Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κανονικά είναι ροζ το στόμα του. Αν έχει μύκητες, θα είναι κατά τόπους διαφορετικό το χρώμα, όχι συνολικά διαφορετικό να μπερδευτείς.
 
Κατά την εξέταση φρόντισε να υπάρχει πολύ έντονος φωτισμός (ήλιος) ή χρησιμοποίησε φακό

tinypic-no-longer-available.jpg

Εγώ δίνω καθημερινά 3 γραμμούλες στον Μάριο. Για να μπορέσουν λοιπόν να πέσουν και οι 3...
1) τραβάω λίγο αέρα στη σύριγγα
2) μετά ανακατεύω το υγρό από το λιωμένο χάπι με νερό (χωρίς χλώριο)
3) και μετά τραβάω το φάρμακο
Με αυτό τον τρόπο φεύγει από την σύριγγα όλη η δόση του φάρμακου και παίρνει ακριβώς την δόση που πρέπει... (δεν πρόκειται για υποδόρια, ενδομυϊκή ή ενδοφλέβια χορήγηση ώστε να μας απασχολεί ο αέρας)
Ας συμπληρώσω και αυτό (για ολοκληρωμένη εικόνα)
... Όταν πρόκειται για ενέσιμο φάρμακο η πρώτη γραμμούλα δεν υπολογίζεται δηλ δεν μετριέται.
Διότι δεν υπάρχει αέρας στη σύριγγα και το ποσοστό φαρμάκου της πρώτης γραμμής παραμένει μέσα σε αυτήν.
 
Λοιπόν τώρα του εβαλα όλα τα συμπραγκαλα πίσω στο κλουβακι του καθαρά και τον έβγαλα λιγο έξω για να του βάλω την αυγοτροφη.
Μετά τον έβαλα στο κλουβακι του αλλά ανέβηκε πάλι πάνω μου γιατί δεν ήθελε και τώρα τον έχω εδώ δίπλα μου και μπαινοβγαινει στο κλουβι του.
Έφαγε και λίγο κεχρι αλλά την αυγοτροφη καθόλου γαμωτο :/

Παντως τον βλεπω ότι έχει όρεξη να εξερευνήσει κλπ αλλά είναι αρρωστουλης μωρέ..
 
Κρέμα πήρες; Πρέπει να φάει το πουλί, αφού είπες ότι όταν είδε την σύριγγα ζητούσε. Να την κάνεις ζεστή. Όχι κρύα.
 
Θα του πάρω σήμερα κρέμα ρυζαλευρου από το φαρμακείο που έχει χωρίς γάλα.
Έχει κι άλλες κρέμες εκεί αλλά εγώ να προτιμήσω το ρυζαλευρο το σκέτο έτσι;

Δεν πήρα ακόμα γιατί κοιμάται το μωρό και είμαι μόνη στο σπίτι.

Επίσης όπως τον είχα στο χέρι μου άνοιξα λίγο το ραμφος του και δεν είδα τίποτα περίεργο.
Είναι πορτοκαλί το ραμφος του οπότε βλέπεις εύκολα μέσα και ήταν όλο ένα χρώμα.
 
Ναι κοριτσάκι μου, πάρε φαγητό όμως, το έχουμε πει από προχθές με το ρυζάλευρο. Ξαναδιάβασε τις οδηγίες και κάνε σωστή την διάλυση σε πυκνότητα και θερμοκρασία σαν να είναι κανονική κρέμα.
Ουφφφφ
 
Ναι κοριτσάκι μου, πάρε φαγητό όμως, το έχουμε πει από προχθές με το ρυζάλευρο. Ξαναδιάβασε τις οδηγίες και κάνε σωστή την διάλυση σε πυκνότητα και θερμοκρασία σαν να είναι κανονική κρέμα.
Ουφφφφ

Έχεις απόλυτο δίκιο Μαρία μου απλά πραγματικά δεν είχα καταλάβει τελικά αν κάνει να του πάρω ή όχι.
Σήμερα το πρωί το κατάλαβα.

Οδηγίες γράφει στο άρθρο με το ταισμα στο χέρι;

Το μόνο που με προβληματιζει είναι ότι δεν ξέρω πως θα μετρήσω την θερμοκρασία.

Υπάρχει κάποιος τρόπος στο περίπου;

Τώρα τον έχω έξω και εξερευνησε το χώρο (με προσοχη) και κάναμε χαδακια.
Τώρα κοιμαται πάνω μου το ζουζουνι, κουραστικε μάλλον.

Πάντως δεν ξέρω τώρα που τον έχω έξω μου φαίνεται καλύτερα από προχτές που τον είχα βγάλει και χτες.
Ίσως είναι ιδέα μου.
 
Το μόνο που με προβληματιζει είναι ότι δεν ξέρω πως θα μετρήσω την θερμοκρασία.
Μέτρα όπως στα μωρά μας, με το μέσα μέρος του χεριού σου. Να είναι ίσα-ίσα ανεκτό προς ζεστό.
Να μην κουράζεται και προσοχή στην καθαριότητα των χεριών, την αποστείρωση των σκευών, της σύριγγας, πάρε αρκετές σύριγγες.
Σήμερα θέλει στενή παρακολούθηση για να δεις αντίδραση στο φάρμακο. Και να φάει καλά. Έχει τραβήξει και πείνα μεταξύ των άλλων το πουλάκι.
 
Δεν ξέρω πόσο να σας ευχαριστήσω που είστε δίπλα μου.
Είμαι πολύ τυχερή που βρήκα το φόρουμ.
Ότι και να γίνει σας είμαι ευγνώμων για τον χρόνο που αφιερώνετε
 
Βρε το θέμα είναι να γίνει καλά το πουλάκι, κρίμα είναι. Εθελοντές είμαστε, δεν χρειάζονται ευχαριστίες :)
 
Πάντως -μην το ματιασω- σήμερα που τον έβγαλα έξω και κάναμε πολλά πολλά χαδακια (αν σταματούσα να χαιδευω σήκωνε κεφάλι και μου έκανε φωνή να στνεχισω) μου φαίνεται πιο όρεξατος.

Τώρα τον έβαλα στο κλουβι και πηδουσε στα κλαδιά και τώρα σκαρφάλωσε και τρώει κεχρι.

Βλέπω το βλέμμα του πολύ πιο ζωντανό.

Μπορεί να είχε μαραζωσει και και που δεν τον έβγαζα τις τελευταίες μέρες.
Για καλό το έκανα για να είναι ήρεμος και να μην τον ενοχλώ πολύ αλλά τελικά δεν το ήθελε αυτό ο καημενουλης.

Μακάρι να του κάνει καλό η αντιβιωση και να "σκοτωσει" ότι κακό έχει μέσα του...
 
Άκου Ηλεκτρα: ειτε το πουλακι υποσιτιζοταν και δεν ήταν έτοιμο να δοθεί τη δεδομένη στιγμή, ειτε πράγματι κάτι έχει ή είχε πριν το παρεις στην κατοχή σου. Πραγματικα μακάρι η αντιβίωση και το τάισμα να το βοηθήσουν.
Όσον αφορά στο πως θα του ανοίξεις το στομα... Μαλακά βάζοντας μια οδοντογλυφίδα ανάμεσα στα δύο τμήματα του ράμφους του ώστε να μην μπορεί να το κλείσει. Και με έναν φακό θα κοιτάξεις μέσα, στομα, γλώσσα, ουρανίσκο και ο,τι μπορέσεις απο λαιμό. Αν δεις δυσχρωμίες, λευκό κίτρινες επιφάνειες, ή εξόγκωμα να τμήματα μας λες.
Για τη θερμοκρασια της κρέμας: αν θυμάμαι σωστά θα πρεπει να ειναι μεταξύ 38 και 40 βαθμών, οχι χαμηλότερη γιατι κινδυνεύει απο μύκητες, οχι υψηλότερη γιατι κινδυνεύει απο εγκαύματα στον προλοβο. Χρησιμοποίησε θερμόμετρο κουζίνας ή το θερμόμετρο που θα έχετε για το μωρό σας
 
...Χρησιμοποίησε θερμόμετρο κουζίνας ή το θερμόμετρο που θα έχετε για το μωρό σας
Μόνο ηλεκτρονικό, φαντάζομαι πως δεν υπάρχουν πια υδραργύρου (ας το πούμε κι αυτό για σιγουριά)
 
Του έδωσα κρέμα ρυζαλευρο.
Μόλις είδε τη σύριγγα χοροπηδουσε σαν τρελός αλλά τελικά έφαγε μόνο 13μλ.
Τα 10 με όρεξη και τα άλλα 3 με το ζόρί σχεδόν γιατί έφευγε.

Την δεύτερη δόση θα την δώσω στις 10μιση με 11 γιατί τότε πήρε την πρώτη.

Εν τω μεταξύ στο φαρμακείο με τόσες σύριγγες θα με περάσουν για πρεζακι 😀.
Έχω πάρει όλων των ειδών.
Κάθε μέρα και μια διαφορετική.
 
Δεν ξέρω με μπερδεύει πολύ.
Μια είναι κεφάτος και χοροπηδαει με ζητάει κλπ και ξαφνικά μετά "πεφτει" και θέλει να κοιμηθεί και με αποφεύγει.
 
Αύριο Ηλέκτρα δώσε του νωρίτερα (το πρωί) την δόση του δηλ στις 9 ώστε το βράδυ να ξαναπαίρνει το φάρμακο στις 9 για να μην το ξαγρυπνάς (δεν θα πάθει τίποτα αν για μια φορά αντί για 12ωρο πάρει το φάρμακο στις 9 ώρες)
 
Back
Top