Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πιο συχνά δεν μπορώ να του δίνω κρέμα γιατί αν δεν έχει χωνεψει ακόμα το προηγούμενο γεύμα θα είναι επικυνδινο.
Αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά και ψύχραιμα τις οδηγίες ταΐσματος στο χέρι, δεν λέει να αδειάζει τελείως ο πρόλοβος σε κάθε γεύμα, αλλά ΜΙΑ φορά την ημέρα και αυτή η φορά είναι κατά την διάρκεια της νύχτας.
Βέβαια εδώ έχουμε ενήλικο πουλάκι που δεν έχει απογαλακτιστεί σωστά.
Πάλι τις ίδιες οδηγίες ακολουθούμε. Μην αφήνεις το πουλί να πεινάει, ειδικά που παίρνει φάρμακο. Είναι μικρό ακόμα, πρέπει να φάει να δυναμώσει.
Σπορακια να τα αλεσω με νερό?
Όχι με τίποτα νερό, ο Γιάννης εννοούσε φαντάζομαι να τα σπάσεις λιγάκι αν δυσκολεύεται στο σπάσιμο του φλοιού.
 
Όχι με τίποτα νερό, ο Γιάννης εννοούσε φαντάζομαι να τα σπάσεις λιγάκι αν δυσκολεύεται στο σπάσιμο του φλοιού.
Νομίζω την ίδια δουλειά θα κανει και το blender. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..
 
Νομίζω την ίδια δουλειά θα κανει και το blender. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..
Μήπως να τον τάιζες πιο συχνα; Και να του έδινες και σποράκια σπασμένα ή και αλεσμένα στο blender?
Όχι το ίδιο λέτε και οι δύο και συμφωνώ κι εγώ αλλά να μην γίνουν νιανιά οι σπόροι, λίγο, ένα τσικ να βοηθηθεί στο σπάσιμο.

Α Ηλέκτρα, αφού έχεις ζυγαριά ζύγισε να δούμε τι γίνεται με το βάρος.
 
Τώρα τον ταισαμε πάλι γιατί είχε σχεδόν αδειάσει ο προλοβος, μάλλον έφαγε λίγο πριν.
Σπορακια μπορεί να σπάσει αλλά είναι ανάλογα τα κέφια του αν θα φαει η όχι.
Τώρα που μπήκα στη διαδικασία της κρέμας έμαθε και ζητάει φαι συνέχεια.
Βέβαια τον βλεπω που πάει και στα σπορια του αλλά δεν ξέρω αν τρώει.

Τον ζυγισαμε πριν με την μητέρα μου και είναι τα ίδια γραμμάρια (60).
 
Να βάζεις πολύ μικρή ποσότητα σπόρων για να μπορείς να ελέγξεις τι τρώει. 1 κουταλάκι του γλυκού. Αφού όλη μέρα μαζί του είσαι, αν το φάει, το ανανεώνεις.
Αν μείνει 24 ώρες θα το πετάς.
 
Εντάξει θα το κάνω έτσι :D
Τώρα έφαγε και κοιμάται. Πάντως σήμερα σαν σύνολο ήταν καλά.
Κιλακια να πάρει και ελπίζω ότι για το εσωτερικό κάνει δουλειά ή αντιβιωση.
 
Όχι το ίδιο λέτε και οι δύο και συμφωνώ κι εγώ αλλά να μην γίνουν νιανιά οι σπόροι, λίγο, ένα τσικ να βοηθηθεί στο σπάσιμο.

Α Ηλέκτρα, αφού έχεις ζυγαριά ζύγισε να δούμε τι γίνεται με το βάρος.
Ναι, δεν ήμουν πολύ ακριβής πριν...όπως τα λέει η Μαρία.
 
Μα και κουτσουλιες από σήμερα (είχε κι άλλες αλλά όταν είχα έξω τον Μανγκο πήγε ο γιος μου και πείραζε όλα τα πράγματα στο κλουβι και έχυσε καταλαθως όλη την τροφή γιατί ήθελε το μπολάκι 😛
Πώς σας φαίνονται;
PicsArt_08-16-08.19.11.webp
 
Άσπρο δεν έχουν οι κουτσουλιές; Δεν φαίνεται καθόλου σε κάποια. Χρώμα καλό έχουν, πολύ λεπτές είναι βέβαια.
 
Άσπρο δεν έχουν οι κουτσουλιές; Δεν φαίνεται καθόλου σε κάποια. Χρώμα καλό έχουν, πολύ λεπτές είναι βέβαια.

Ναι από χτες είναι λεπτές.
Άσπρο κι εγώ δεν βλέπω σε όλες τις κουτσουλιες.
 
Ναι από χτες είναι λεπτές.
Άσπρο κι εγώ δεν βλέπω σε όλες τις κουτσουλιες.
Ίσως λόγω της κρέμας. Σε κάποιες όμως βλέπεις;
Πρόσεχε το μωρό Ηλέκτρα μου, τα χεράκια τους είναι συνήθως λερωμένα όσο και να προσέχεις.
 
Ίσως λόγω της κρέμας. Σε κάποιες όμως βλέπεις;
Πρόσεχε το μωρό Ηλέκτρα μου, τα χεράκια τους είναι συνήθως λερωμένα όσο και να προσέχεις.

Σε κάποιες βλέπω ναι αλλά όχι σε όλες.
Προσέχω όσο μπορώ αλλά και ο μικρός μου το πρώτο πράγμα που ρωτάει όταν γυρναμε σπίτι είναι "Γκανγκο;" (Έτσι τον λεει) και τρέχει να βάλει χεράκι να τον χαιδεψει αλλά δεν τον αφήνω προσπαθώ να του από σπάσω την προσοχή κλπ απλά είναι πολύ μικρουλης ακόμα και δεν καταλαβαίνει γιατί δεν μπορεί ξαφνικά να τον πιάνει.
 
Καταλαβαίνω... όμως και όταν με το καλό αναρρώσει το πουλάκι, πρέπει να προσπαθήσεις να μάθεις το μωράκι σου, να πλένει τα χεράκια πριν πιάσει το πουλάκι ή τα πράγματά του και μετά από αυτό. Αυτή είναι μία συνήθεια που θα το βοηθήσει σε όλη του την ζωή με τα ζώα.
 
Λοιπόν σήμερα ήρθε η κρεμουλα μας (@alicedros και πάλι ευχαριστώ πολυ) και τώρα του φτιάχνω να φαει γιατί παρόλο που έφαγε στις 10 λίγη κρέμα ο προλοβος σχεδόν άδειασε.
Αυτή τη στιγμή είναι στο κλουβι του και χοροπηδαει και κάνει ακροβατικά ανάποδα και τσουληθρα στα καγκελα γιατί κατάλαβε ότι του φτιάχνω κρέμα και περιμένει να φαει.

Αναρωτιέμαι αν θα αρχίσει ποτέ να ξανά τρώει σπόρους γιατί χτες που του εβαλα λίγους για να δω αν θα φαει είναι ακόμα εκεί, μόνο πέταξε λίγους στο πάτωμα αλλά δεν φαίνεται να έχει φάει τίποτα.

Επίσης φοβάμαι ότι άλλαξε η συμπεριφορά του.
Ήταν το πιο γλυκό και τρυφερό πουλάκι και σήμερα που τον έβγαλα για να του ετοιμάσω την κρέμα και τον είχα στον πάγκο μου έκανε επίθεση και με δαγκωσε.
Πραγματικά από το Μανγκο δεν το περίμενα ποτέ αυτό.
Δυστυχώς η αρρώστια του άλλαξε τον χαρακτήρα.
Ίσως έχασε την εμπιστοσύνη του επειδή τον έπιανε για να δω την καρινα, να του δω το στόμα και γενικά ίσως έκανα περισσότερα από ότι θα έπρεπε όμως ήταν για το καλό του...
Αναρωτιέμαι αν θα γίνουμε πάλι όπως παλιά.
 
Ηλέκτρα μου, είναι πολύ ενθαρρυντικό που πάει καλύτερα το πουλάκι, μην ατονήσεις τις προσπάθειές σου, να προσέχεις την αποστείρωση και τις ώρες του φαρμάκου όπως την πρώτη μέρα.
Πρώτα να ζήσει και μετά να φτιάξει χαρακτήρα.
Όλα να πάνε καλά και έχετε μπροστά σας χρόνο. Επηρεάζεται φυσικά και από το στρίμωγμα και από τις φαρμακευτικές ουσίες.
Ό,τι είναι και πρέπει να γίνει, θα το κάνεις όμως γιατί αλλιώς κινδυνεύει.
Δεν λες που όλα πάνε στο καλύτερο, ξεχνάς τι σκέψεις κάναμε;
 
Αχ αυτο λεω και εγωωω ολα τα υπολοιπα θα φτιαξουν ειμαι σιγουρηηη μην απογοητευεσε κοριτσακι μου εχεις δρομο μπροστα σου μαζι με τον μανγκο φυσικα :Dθετικες σκεψεις ειπαμε👍)
 
Ναι έχετε απόλυτο δίκιο μην είμαι και αχάριστη ας γίνει καλά το μικρο μου και ελπίζω να φτιάξουν όλα.
Απλά με παραξενεύει γιατί μέχρι προχτές καθόταν πάνω μου με τις ώρες για χαδια και σήμερα και χτες είναι έτσι πιο επιθετικός απέναντι μου και είπα να σας το πω.
Φυσικά αυτά θα τα δούμε αργότερα.

Εννοείται και προσέχω πολύ με τις ώρες του φαρμάκου κλπ και νιώθω πολύ χαρουμενη που τον βλεπω και είναι πιο ορεξατος.
 
Back
Top