Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σίγουρα παίζει ρόλο το στρίμωγμα αλλά και η πείνα που ίσως ένιωσε για να χάσει ένας απογαλακτιζόμενος νεοσσός την εμπιστοσύνη του. Με σταθερό χειρισμό πιστευω πως θα στρώσει. Απέφευγε να τον αφήνεις να βλέπει την ετοιμασία της κρέμας του αφού τον εξιτάρει τοσο.
 
Ο εκτροφέας μου, μου έχει πει πως τα μωρά πουλιά περιμένοντας να φάνε ''τσιμπούν'' είναι δηλ μια κίνηση που δείχνει πως περιμένουν-ανυπομονούν για το φαγητό τους και όχι ένδειξη επίθεσης-τσιμπήματος 😉
 
Ο εκτροφέας μου, μου έχει πει πως τα μωρά πουλιά περιμένοντας να φάνε ''τσιμπούν'' είναι δηλ μια κίνηση που δείχνει πως περιμένουν-ανυπομονούν για το φαγητό τους και όχι ένδειξη επίθεσης-τσιμπήματος 😉
Μέσα έπεσα! 😎 Παρόλο που ακόμα δεν έχω γίνει παπαγαλομάνα!meh
 
Ναι αυτό το έχει ξανακάνει δεν με αγχωνει αυτό.
Απλά επειδή έκανε επίθεση πριν δαγκωσει γι αυτό.
Αν ήταν ο Μελον δεν θα με πείραζε γιατί είναι γενικά πιο δυναμικός χαρακτήρας απλά ο Μανγκο με ξάφνιασε γιατί ήταν πολύ στοργικο πουλάκι.
Τις τελευταίες δύο μέρες όμως μόλις τον πλησίασω κάνει έτσι.

Πιστεύω είναι ένας συνδυασμός από όλα δηλαδή αυτό που είπε ο @Φοίβος αλλά και ότι το πιεζα τελευταία που τον ακουμπούσα παντού κλπ.
 
Μέσα έπεσα! 😎 Παρόλο που ακόμα δεν έχω γίνει παπαγαλομάνα!meh
Διαθέτεις όμως την ψυχολογία Αλίκη μου και αυτό είναι το πιο σοβαρό απ΄όλα!👍
 
Απλά περίμενα να χαλαρωσω από το τρέξιμο της μέρας για να σας γράψω.
Σημερα εφάγε και σπορακια μόνος του αρκετά όμως είναι πάλι λίγο φουσκωμενος.
Δεν κοιμάται κλπ όπως στην αρχή αλλά είναι λίγο.
Θα δείξει, θα δω αύριο πως θα είναι.
 
Εννοείται συνεχίζεις το φάρμακο έτσι; Πρόσεχε την θερμοκρασία της κρέμας. Φουσκωμένος εννοείς ότι κάποιες ώρες τις ημέρας είναι χουχουλιασμένος; Γενικά είναι δραστήριο;
Οι σπόροι σου είναι εντάξει; Φρέσκοι συσκευασμένοι;
 
Φρέσκοι συσκευασμενοι είναι οι σπόροι.
Είναι δραστηριο απλά όχι όλη μέρα, χτες μου φαινόταν καλύτερα αλλά θα δω και αύριο.
Πάντως το ότι έφαγε σπόρους είναι καλό γιατί τόσες μέρες ούτε να τους φτάσει.
Το φάρμακο θα το παίρνει μέχρι 29 Αυγούστου.
 
Είναι δραστηριο απλά όχι όλη μέρα
Ηλέκτρα μου μην ξεχνάς πως πρόκειται για μωράκι ακόμα... Χρειάζεται να παίρνει μερικούς υπνάκους κατά τη διάρκεια της μέρας. :)
 
Ηλέκτρα μου μην ξεχνάς πως πρόκειται για μωράκι ακόμα... Χρειάζεται να παίρνει μερικούς υπνάκους κατά τη διάρκεια της μέρας. :)
Αυτό που λέει η Αλίκη είναι απόλυτα φυσιολογικό.
 
Καλησπέρα σήμερα είναι καλύτερα πάλι.
Είναι πάνω στο κλαδακι του και αυτό το θεωρώ πολύ καλό.
Έφαγε και κρέμα και λίγα σπορακια.
Οι κουτσουλιες του είναι βέβαια νερουλες αλλα πρέπει να είναι λόγο κρέμας γιατί εχουν και ίδιο χρώμα με την κρέμα σχεδόν.
 
Πάντως δεν έχω παράπονο με την πρώτη ανάρτηση, είσαι έτοιμη :D
Δεν μας βάζεις καμιά κουτσουλιά φωτογραφία;
 
Λοιπόν λοιπόν τώρα είδα ότι οι κουτσουλιες είναι πάρα πολύ νερουλες.
Σκέφτομαι όμως μήπως επειδή η κρέμα βγήκε λίγο πιο νερουλη νομιζω.
Κανονικά την κάνω λίγο πιο σφικτη.
Επίσης θέλω βοήθεια για το πως να τον καθαρίσω από τις κρέμες.
Τον σκουπίζω μετά από κάθε γεύμα αλλά δεν καθαρίζει.
Τον κάνω και με νερό και πετσετουλα.. Τίποτα.
Δεν λένε να φύγουν, έχει γίνει χάλια.
Καμία ιδέα;
Από όρεξη είναι μια χαρά σήμερα από ότι δείχνει και σαν να μου φαίνεται ότι άρχισε να παίρνει λίγο τα πάνω του στο θέμα της καρινας.
PicsArt_08-19-03.17.47.webp PicsArt_08-19-03.20.50.webp PicsArt_08-19-03.19.28.webp PicsArt_08-19-03.17.26.webp
 

Συνημμένα

  • PicsArt_08-19-03.16.41.webp
    PicsArt_08-19-03.16.41.webp
    15,6 KB · Προβολές: 21
σαν να μου φαίνεται ότι άρχισε να παίρνει λίγο τα πάνω του στο θέμα της καρινας.
Αυτό θα στο πει μόνο η ζυγαριά! Γιατί δεν τον ζυγίζεις να συγκρίνεις τα γραμμάρια που ήταν με τα γραμμάρια που είναι τώρα; :)
 
Back
Top