Γενικά Με λένε Σάχαμπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το μαρουλι θελει προσοχη γιατι πολλοι λενε οτι δεν μπορει να 'ξεπλυθει' τελειως απο τα φυτοφαρμακα.
Δεν εδωσα μαρούλι, ποτέ δεν δίνω. Του έδωσα για πρώτη φορά σέλινο.
To σέλινο ανήκει στα απαγορευμένα λαχανικά, απ όσο γνωρίζω και εγω δε το έχω δώσει ποτε.
Ψαξτο λιγο για το σελινο...
Έψαξα στο φόρουμ μας και σε άλλες σελίδες. Το σέλινο είναι ασφαλές και με τεράστια διατροφική αξία.
Πανικοβλήθηκα στην αρχή αλλά μετά θυμήθηκα ότι τα κοκατιλ μου τρώνε σέλινο εδώ και 13 χρόνια.
Αν έχεις διαβάσει κάτι άλλο παρέπεμψε με σε παρακαλω ώστε αν κάνω λάθος να μην το συνεχίσω ☹
 
Τελευταία επεξεργασία:
87dae742d7bfcca429bfadb1cd10880b.jpg



επίσης διάβασε...
https://www.herebird.com/what-do-parrots-eat/


Δε το έχω προσφέρει ποτέ και δε μπορώ να σου πω αν όντως τους προκαλεί κάτι, από τη στιγμή όμως που το έχω συναντήσει (παλιότερα) στις απαγορευμένες λίστες ή σε λίστες που το έχουν ώς αμφιλεγόμενο, δε παίρνω το ρίσκο να το δώσω.
άλλωστε υπάρχουν τόσα άλλα λαχανικά να δώσω, γιατί να έχω το άγχος και την ανησυχία;
 
Το δίνω εδώ και πολλά χρόνια γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά τον πτηνιατρο πριν πολλά χρόνια να μου λέει ότι τα καλύτερα λαχανικά για τον χειμώνα είναι το μπρόκολο και το σέλινο.
Να του βάλω λες καρβουνακι;
 
Αν εσύ δίνεις και δεν έχεις πρόβλημα τότε δε χωράει ανησυχία για σένα.
Εγω δε θα έδινα και επειδή το είδα στο ανέφερα, γιατί όταν πρωτοασχολήθηκα με παπαγάλους έψαχνα και το συναντούσα ώς απαγορευμένο.
Περίμενε να σου πουν και τα άλλα παιδιά τη γνώμη-εμπειρία τους.
 
Αν εσύ δίνεις και δεν έχεις πρόβλημα τότε δε χωράει ανησυχία για σένα.
Εγω δε θα έδινα και επειδή το είδα στο ανέφερα, γιατί όταν πρωτοασχολήθηκα με παπαγάλους έψαχνα και το συναντούσα ώς απαγορευμένο.
Περίμενε να σου πουν και τα άλλα παιδιά τη γνώμη-εμπειρία τους.
Σε ευχαριστώ πολύ.:)
 
Μήπως τα φυλλαράκια δεν είναι πρόβλημα, αλλά οι ίνες στον κορμό;
Έτσι λέει Γιώργο η πρώτη φωτογραφία εγώ βέβαια πάντα τα έδινα ολόκληρα. Τώρα αγχώθηκα επειδή του έδωσα πρώτη φορά. Πάντως το πρωί έφαγε και τώρα είναι κρεμασμένος ανάποδα και κάνει τα τελευταία ακροβατικά πριν πάει για ύπνο. Τι να πω...
 
Μήπως τα φυλλαράκια δεν είναι πρόβλημα, αλλά οι ίνες στον κορμό;

Ετσι λένε τα ιντερνετς.

'' Σέλινο – Μπορεί να προκαλέσει σοβαρές πεπτικές διαταραχές και βλάβες στον πρόλοβο ειδικά τα ινώδη κομμάτια του. Τα φύλλα θεωρούνται γενικά ασφαλή από κάποιους ιδιοκτήτες παπαγάλων. ''

http://www.papagaloi.eu/τροφες-διατροφη/
 
Το σέλινο δεν απαγορεύεται κι εγώ έδινα στα αμαζονάκια και το δίνουν και πολλοί άλλοι που γνωρίζω. Επίσης οι ντομάτες δεν απαγορεύονται κι έχουν μεγάλη διατροφική αξία, υπάρχουν κι ως συστατικό σε πέλετς (zupreem) δεν ταΐζουμε όμως τα πράσινα μέρη όπως δεν τα τρώμε κι εμείς. Και ντομάτες έδινα στα παμφάγα μου, η χιονάτη τώρα δεν τρώει παρά ελάχιστα λαχανικά και φρούτα. 🙄
 
Το σέλινο δεν απαγορεύεται κι εγώ έδινα στα αμαζονάκια και το δίνουν και πολλοί άλλοι που γνωρίζω. Επίσης οι ντομάτες δεν απαγορεύονται κι έχουν μεγάλη διατροφική αξία, υπάρχουν κι ως συστατικό σε πέλετς (zupreem) δεν ταΐζουμε όμως τα πράσινα μέρη όπως δεν τα τρώμε κι εμείς. Και ντομάτες έδινα στα παμφάγα μου, η χιονάτη τώρα δεν τρώει παρά ελάχιστα λαχανικά και φρούτα. 🙄
Ανέστη, με χαλάρωσαν λίγο τα λόγια σου. Όπως έγραψα και παραπάνω τα κοκατιλ μου τρώνε πάνω από 10 χρόνια αλλά αυτός ο μικρούλης πρώτη φορά έφαγε σήμερα. Αν ήταν να πάθει κάτι από το πρωί που το έφαγε δεν θα είχα καταλάβει τίποτα; 🙄
 
για σελινο και σκορδο, πρωτη φορα το ακουω, στον παπαγαλο μου, δινω πολυ συχνα πολλα χρονια σελινο, σκορδο του εχω δωσει ολα αυτα τα χρονια μια δυο φορες, κλλα δεν το προτιμα, μονο ξεφλουδιζει την σκελιδα και μετα το πεταει.
 
Παιδια παρτε τη πληροφορια που εδωσα ως αχρηστη... Εγω παντως θα συνεχισω να αποφευγω να δινω το σελινο και οσα εχω βρει οτι ειναι "ύποπτα " για δυσλειτουργίες του οργανισμου των πουλιων μου.
Υπάρχουν τοσα αλλα φρουτα και λαχανικα που μπορω να δωσω αφοβα, οποτε δε θα "παιζω με τη φωτια". 😉
 
IMG_20181120_163545_600x800.webp
Σήμερα κάναμε την πρώτη μας βόλτα εκτός κλουβιου. Έβαλα το πάρκο του πάνω στο τραπέζι και κράτησα ένα κομμάτι μπρόκολο. Βγήκε αμέσως. Μετά από πέταγμα ενός λεπτου, προσγειώθηκε στο χερι μου.
IMG_20181120_170910_011_684x800.webp Έφαγε λίγο, έπαιξε λίγο με τη μπλούζα μου και μετά επέστρεψε στο χέρι μου και τον πήγα στο κλουβακι του. Μισή ώρα έμεινε έξω. Είχα τόσο άγχος που μου φάνηκε αιώνας. Αύριο θα μείνει παραπάνω.

Μετά την αρχική πτήση οι μόνες μίνι πτήσεις ήταν από το χέρι μου στον ώμο μου και το αντίστροφο. Νομίζω πως δεν τα πήγαμε και άσχημα για πρώτη φορά. :D
 
Υπέροχα τα νέα σας.
Νομίζω για πρώτη φορά δεν θα μπορούσες να ζητήσεις κάτι καλύτερο.
Για μη ήμερο πουλάκι, νομίζω φέρεται ακριβώς όπως θα έκανε ένα που θα ήταν ταισμένο στο χέρι :)

ps: Τρομερή φάτσα.
Φαίνεται σαν να έχει και pied μέσα του ή ούτε κάν;
 
Υπέροχα τα νέα σας.
Νομίζω για πρώτη φορά δεν θα μπορούσες να ζητήσεις κάτι καλύτερο.
Για μη ήμερο πουλάκι, νομίζω φέρεται ακριβώς όπως θα έκανε ένα που θα ήταν ταισμένο στο χέρι :)

ps: Τρομερή φάτσα.
Φαίνεται σαν να έχει και pied μέσα του ή ούτε κάν;
Ιδέα δεν έχω. Τα αδέρφια του βγήκαν όλα γκρι. Αυτός πριν 3 εβδομάδες που ήρθε σε εμένα ήταν μπλε και τώρα έχει κάτι καρφακια (ελάχιστα) λευκά.
 
Φαίνεται σαν να έχει και pied μέσα του
Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ Ηλέκτρα @ilie mp . Σε λίγο που θα περάσει την πρώτη του πτερόρροια θα μας λυθεί η απορία.
Μπράβο Ζωή τεράστια η πρόοδός σας.
 
Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ Ηλέκτρα @ilie mp . Σε λίγο που θα περάσει την πρώτη του πτερόρροια θα μας λυθεί η απορία.
Μπράβο Ζωή τεράστια η πρόοδός σας.
Ευχαριστούμε πολύ :)

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι έχει ακόμη κάτι μικρά ασπρακια, ειδικά πίσω από το κεφάλι που δεν φτάνει, και μάλλον τον ενοχλούν γιατί ξυνεται συνέχεια. Όταν αυτά ανοίγουν τα πουπουλακια που βγαίνουν είναι άσπρα.
Τι είναι αυτό το pied? Λέτε να αλλάξει πολύ; 😱
 
Τέλεια νέα! Τα πήγατε υπέροχα, και ο μικρός ένας κύριος, ένας λιλιπούτειος τζέντλεμαν!
Μέρα με τη μέρα θα είναι και καλύτερα!
Τα ασπρα καρφακια ειναι φτερακια που περιμενουν να βγουν, και λογικα τον ενοχλουν. Οταν αποκτήσετε περισσότερη οικοιότητα θα του τα ανοίγεις εσύ. Δες κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Λευκά-καρφάκια-στο-κεφάλι-πάροτλετ.31822/

Καταχάρηκα με τα νέα σας. Και δεν εχει σημασια αν είναι pied μετάλλαξη, η γλυκύτατη φατσα του θα παραμείνει η ίδια.
 
Back
Top