Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν θες να ασχοληθείς με καρδερίνες, να σου λείπουν αυτές οι πολυτέλειες :)
Εγω πληροφοριακα ρωταω δεν εχω χωρο και για γαρδελια στο σπιτι θα με διωξουν🙄 Και να ηθελα αλλωστε να βρεις εκτροφεα και ποσο μαλλον καρδερινων στη ΛΑΜΙΑ ειναι ανεκδοτο!Ρωτας και σου λενε αν υπαρχει!
 
Επειδή αυτό γυρνάει πολύ ωρα στο μυαλό μου. Γιατί να γίνει αυτό; τι κάνουν τα πουλιά δεν κλωσάν; δεν ταΐζουν; και γιατί;
Έχασε και τους γεννήτορες Γιώργο.. Ακόμα ψάχνει το γιατί.
 
.
Εσύ Δημήτρη έχεις "ψηθεί" μέσα από την εκτροφή... Τι είναι αυτό που σε έκανε να ξεκινήσεις και τι αυτό που σε κρατά ακόμη;... Μήπως αυτή ακριβώς η δυσκολία του εγχειρήματος;...
Γιάννη λίγα λόγια. Γιατί τα πολλά... Κλπ... Κλπ
Από μικρό παιδί έχω πάθος με τα γαρδέλια...όλα τα πουλιά τα θαυμάζω αλλά είμαι κολλημένος εκεί.
Αυτό νομίζω τα λέει όλα... Ο στόχος που βάζω κάθε χρόνο είναι λίγα πουλιά ίσα ίσα για ανανέωση.
Όσο για το θέμα της μυστικοπάθειας, σαχλαμάρες...ρωτάς και αν δεν σου απαντήσουν ρωτάς παρα πέρα... Εγώ είμαι ένας ταπεινός επαρχιώτης γαρδελάς... Μοναχικά κάνω την προσπάθειά μου
και δεν κρίβω τίποτα, ακριβώς γιατί δεν τα ξέρω όλα και χρειάζομαι βοήθεια. Γιαυτό και είμαι εδώ. 🙂
 
Μάλλον κάνεις δεν θα του είχε πει για φάρμακα
Δεν είναι έτσι ρε παιδιά... λέτε να μην ξέρουμε ποιά φάρμακα δίνουμε συνήθως;.. Είναι απρόβλεπτα πουλιά και συνήθως όταν δείξουν ασθένεια, μετράς αντίστροφα. Γι αυτό έγραψα, διαβάστε τι έγραψε ο Μιχάλης.. Κάπου κάπου :D γράφει και κανα σωστό...
 
Όποιος θέλει να ασχοληθεί (ανεξαρτήτου φύλου) με οποιοδήποτε είδος εκτροφής και να έχει στο ενεργητικό του λιγότερες πίκρες πρέπει να αποκτήσει α) γενικές γνώσεις του είδους, β) γνώσεις διατροφής, διαμονής, συντηρήσεως, και αναπαραγωγής του είδους στην αιχμαλωσία γ) γνώσεις πτηνιάτρου. Όποιος θέλει πραγματικά να μάθει κάθετε και διαβάζει, πληροφορίες μπορεί να αντλήσει από πολλές πηγές, μυστικοπάθεια υπάρχει στα μυαλά αυτων που περιμένουν να τους τα ανοίξουν για να τους τα βάλουν μέσα. Εάν κάνει όλα τα παραπάνω θα λιγοστέψει κατά πολύ τα οποία προβλήματα συναντήσει στην ενασχόλησή του με την εκτροφή. Δεν καταλαβαίνω γιατί σώνει και καλά ο εκτροφέας πρέπει να είναι και εμποράκος, δεν μπορεί να είναι εκτροφέας και να κάνει χόμπυ; Για να έρθω στις καρδερίνες για να βγάλεις λεφτά από αυτές πρέπει να διαθέσεις μεγάλο κεφάλαιο και πολύ χρόνο.

Εάν καταλάβετε τη γλώσσα του πουλιού γιατί σας μιλάει τι θέλει, πως νοιώθει, εάν το ακούσετε, δεκάδες από τις ερωτήσεις που γίνονται καθημερινά δεν θα εγγραφόντουσαν.
Σοφές κουβέντες από έναν ξεμωραμένο γέρο...
 
Μάγκες... Να μην γελιόμαστε.

Σίγουρα δεν λέγονται όλα όσα λέγονται και για τα κανάρια.

Κάποιοι πολύ καλοί εκτροφείς καρδερίνας με απίστευτες γνώσεις δεν γράφουν πουθενά.

Δεν σας κάνει εντύπωση αυτό;

Δεν μπορεί να βγαίνει να γράφει κάτι και να του την πέφτει ο κάθε ξερόλας που δεν ξέρει να ξεχωρίζει το αρσενικό από το θηλυκό και να λέει βλακείες. Δυστυχώς γινόταν πολύ συχνά.

Δεν γίνεται να γράψεις δημόσια πως μπορούμε να δαχτυλιδώνουμε τα καρδερινάκια χωρίς να τα πετάει η μαμά καρδερίνα από την φωλιά... (Μη με ρωτησετε γιατί δεν ξέρω)

Φαντάζεστε τι έχει να γίνει με τους τύπους που κατεβάζουν φωλιές;

Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Γιατί δεν ταίζει η καρδερίνα;

Γιατί δεν φτιάχνει φωλιά;

Γιατί την χαλάει ο αρσενικός;

Γιατί φούσκωσε;

Τα λέμε... Τα ξαναλέμε... Τα ξαναλέμε, αλλά σίγουρα κάποιοι δεν ξέρουν να ακούν.

Αυτό είναι σίγουρο.
 
Λοιπόν όσο πιο πολυ ασχολείστε με την Καρδερίνα αυτή δεν θα κανει φωλιά και κάθε χρόνο θα έχετε γκρίνια γιατί χάσατε μια χρόνια. Ουτε τροφές θελει ουτε μαγικά θελει να μην σας βλέπει τόσο απλά.

Και αυτο γιατί δεν ειναι καναρίνι.

Δεν εχει αλλά μυστικά τα είπα ολα νομίζω πως σας κάλυψα

Καληνύχτα κ μακάρι να γίνουμε πολλοί αυτοί που εκτρέφουν καρδερίνες.

Η Καρδερίνα ειναι κάτι σας την Apple αν δοκιμάσεις μια φορά μετα δεν ξανά γυρνάς στο android
 
Δεν μπορεί να βγαίνει να γράφει κάτι και να του την πέφτει ο κάθε ξερόλας που δεν ξέρει να ξεχωρίζει το αρσενικό από το θηλυκό και να λέει βλακείες. Δυστυχώς γινόταν πολύ συχνά.
Μα Βασίλη έτσι είναι όλη η κοινωνία, μόνο για τις καρδερίνες ισχύει αυτό; Σε οποιονδήποτε τομέα δώσεις μία πληροφορία, κάποιος θα πεταχτεί να πει πως ξέρει μία συμφέρουσα "τρύπα". Αφού ως λαός είμαστε κυνηγοί τρυπών και ευκαιριών και αυτό είναι ο καλύτερος τρόπος να μας πιάνουν κορόϊδα.
 
Συνεχίζοντας τα "γιατί" του Βασίλη, να ρωτήσω, γιατί χρειαζόμαστε τότε ένα φόρουμ ιθαγενών;
 
Φίλε διαφωνώ πλήρως. Αν δοκιμάσεις μια φορά σου γίνεται εμμονή, πάθος και όπως όλα τα πάθη πληρώνεται.. Και στο τέλος αφήνεις την ερωμένη και γυρνάς στη γυναίκα σου (την κανάρα)..
 
Λοιπόν όσο πιο πολυ ασχολείστε με την Καρδερίνα αυτή δεν θα κανει φωλιά και κάθε χρόνο θα έχετε γκρίνια γιατί χάσατε μια χρόνια. Ουτε τροφές θελει ουτε μαγικά θελει να μην σας βλέπει τόσο απλά.

Και αυτο γιατί δεν ειναι καναρίνι.

Δεν εχει αλλά μυστικά τα είπα ολα νομίζω πως σας κάλυψα

Καληνύχτα κ μακάρι να γίνουμε πολλοί αυτοί που εκτρέφουν καρδερίνες.

Η Καρδερίνα ειναι κάτι σας την Apple αν δοκιμάσεις μια φορά μετα δεν ξανά γυρνάς στο android
Λοιπόν όσο πιο πολυ ασχολείστε με την Καρδερίνα αυτή δεν θα κανει φωλιά και κάθε χρόνο θα έχετε γκρίνια γιατί χάσατε μια χρόνια. Ουτε τροφές θελει ουτε μαγικά θελει να μην σας βλέπει τόσο απλά.

Και αυτο γιατί δεν ειναι καναρίνι.

Δεν εχει αλλά μυστικά τα είπα ολα νομίζω πως σας κάλυψα

Καληνύχτα κ μακάρι να γίνουμε πολλοί αυτοί που εκτρέφουν καρδερίνες.

Η Καρδερίνα ειναι κάτι σας την Apple αν δοκιμάσεις μια φορά μετα δεν ξανά γυρνάς στο android

Αφού δεν πρέπει να μας βλέπει... Μήπως... λέω μήπως... Να αναπαράγεται ελεύθερη εκεί που ανήκει;

Σίγουρα δεν είναι εκτροφή αυτό.
 
Συνεχίζοντας τα "γιατί" του Βασίλη, να ρωτήσω, γιατί χρειαζόμαστε τότε ένα φόρουμ ιθαγενών;
Όσο υπάρχουν ιθαγενή, θα υπάρχει και η ανάγκη ενός τέτοιου φόρουμ. Έστω και ''κουτσού''.
 
Νίκο @Paianas αναφέρομαι κυρίως σε αυτό:
Δεν μπορεί να βγαίνει να γράφει κάτι και να του την πέφτει ο κάθε ξερόλας που δεν ξέρει να ξεχωρίζει το αρσενικό από το θηλυκό και να λέει βλακείες. Δυστυχώς γινόταν πολύ συχνά.

Δεν γίνεται να γράψεις δημόσια πως μπορούμε...
Διαβάζοντας προσεκτικά το σημείο που παρέθεσα, μπορείτε να μου πείτε ειλικρινά για ποιο λόγο χρειάζεται τότε ένα φόρουμ ιθαγενών;
 
Αυτό που έγραψε ο Βασίλης, είναι αυτό που συζητάμε ''κατ'ιδίαν'' ... Οι κλικαδόροι, οι ''κρυψίνοες'', οι ''καβαλημένοι'', οι αλλαζόνες των ιθαγενών.. Προσπαθεί να βοηθήσει αυτός που έχει επενδύσει, που έχει κοπιάσει, που έχει φέρει αποτέλεσμα... Που τα πουλιά του τα αγοράζουν καταξιωμένοι και ονομαστοί ξένοι μεγαλοεκτροφείς... Και του την πέφτουν κάτι άσχετοι που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα η ότι έχουν απαντήσεις για όλα. Γιατί να μπει στη διαδικασία να ξαναγράψει και να ''φθαρεί''. Γιατί να ανοίξει τα μυαλά, όσων δεν θέλουν να τ'ανοίξουν;. Γιατί να μοιραστεί τη γνώση αφού η θα χλευαστεί η θα χαλαστεί;
 
γιατί να ανοίξει τα μυαλά, όσων δεν θέλουν να τ'ανοίξουν;. Γιατί να μοιραστεί τη γνώση αφού η θα χλευαστεί η θα χαλαστεί;
Γιατί στο σχολείο τα παιδιά κρεμάνε στην πλάτη του δασκάλου "είσαι γάϊδαρος" κι αυτός γελάει καλοκάγαθα;
 
υτό που έγραψε ο Βασίλης, είναι αυτό που συζητάμε ''κατ'ιδίαν'' ... Οι κλικαδόροι, οι ''κρυψίνοες'', οι ''καβαλημένοι'', οι αλλαζόνες των ιθαγενών.. Προαπαθεί να βοηθήσει αυτός που έχει επενδύσει, που έχει κοπιάσει, που έχει φέρει αποτέλεσμα... Που τα πουλιά του τα αγοράζουν καταξιωμένοι και ονομαστοί ξένοι μεγαλοεκτροφείς... Και του την πέφτουν κάτι άσχετοι που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα η ότι έχουν απαντήσεις για όλα. Γιατί να μπει στη διαδικασία να ξαναγράψει και να ''φθαρεί''. Γιατί να ανοίξει τα μυαλά, όσων δεν θέλουν να τ'ανοίξουν;. Γιατί να μοιραστεί τη γνώση αφού η θα χλευαστεί η θα χαλαστεί;
Δεν ειναι μονο στα ιθαγενη αλλα και σε ολα τα ειδη πουλιων και οχι μονο... Να μη λεμε τα ιδια και τα ιδια παντα θα υπαρχουν οι ''καβαλημενοι''
 
Back
Top