Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εγώ ως παρατηρητής από μακρυά και χωρίς να γνωρίζω τα κυκλώματα και τους προφέσορες... Βγάζω το συμπέρασμα (λαθεμένο ίσως) ότι σε όποιο φορουμ μαζευτούν πολλά μεγάλα ονόματα... Το φόρουμ μετά από λίγο γίνετε μπάχαλο...
 
εγώ ως παρατηρητής από μακρυά και χωρίς να γνωρίζω τα κυκλώματα και τους προφέσορες... Βγάζω το συμπέρασμα (λαθεμένο ίσως) ότι σε όποιο φορουμ μαζευτούν πολλά μεγάλα ονόματα... Το φόρουμ μετά από λίγο γίνετε μπάχαλο...
Πιστεύω ότι σκέφτεσαι σωστά! Ποτέ τα πολλα μεγάλα ονόματα μαζεμένα καπου εκανανκαλο σε κάποιον ''κατώτερο''
 
εγώ ως παρατηρητής από μακρυά και χωρίς να γνωρίζω τα κυκλώματα και τους προφέσορες... Βγάζω το συμπέρασμα (λαθεμένο ίσως) ότι σε όποιο φορουμ μαζευτούν πολλά μεγάλα ονόματα... Το φόρουμ μετά από λίγο γίνετε μπάχαλο...

Δημήτρη στο παρελθόν, σίγουρα.

Εχεις δίκιο.

Πλέον νομίζω έχουν αλλάξει πολλά πράγματα.
 
εγώ ως παρατηρητής από μακρυά και χωρίς να γνωρίζω τα κυκλώματα και τους προφέσορες... Βγάζω το συμπέρασμα (λαθεμένο ίσως) ότι σε όποιο φορουμ μαζευτούν πολλά μεγάλα ονόματα... Το φόρουμ μετά από λίγο γίνετε μπάχαλο...
Η μπάχαλο η νεκροταφείο. Δε μιλάει κανείς γιατί όλοι τα ξέρουν όλα...
 
εγώ ως παρατηρητής από μακρυά και χωρίς να γνωρίζω τα κυκλώματα και τους προφέσορες... Βγάζω το συμπέρασμα (λαθεμένο ίσως) ότι σε όποιο φορουμ μαζευτούν πολλά μεγάλα ονόματα... Το φόρουμ μετά από λίγο γίνετε μπάχαλο...

Εδώ διαφωνώ απόλυτα, υπάρχουν παραδείγματα που φορουμ απογειωθηκαν από την συμμετοχή των μεγάλων ονομάτων στον χώρο του ενυδρείου.
 
Εν τω μεταξύ κοιτάξτε πόσο ενδιαφέρον έχει το θέμα, που όλοι αύριο δουλεύουμε και κανείς δεν πάει για ύπνο... Τουλάχιστον στείλαμε τη μικρή..
 
Η μπάχαλο η νεκροταφείο. Δε μιλάει κανείς γιατί όλοι τα ξέρουν όλα...
επειδή εγώ έχω μνήμη ελέφαντα θυμάμαι... Και κάπου κάπου ανασύρω αυτά που έχουν γραφτεί πριν από λίγα χρόνια. Για γέλια και για κλάματα...
 
Ένας βαρυσήμαντος λόγος (που διακρίνω εγώ) είναι ότι μέσα από τη ''ζύμωση'' και την ανταλλαγή απόψεων, πολλές φορές εξάγονται χρήσιμα συμπεράσματα. Έστω κι αν η συζήτηση δεν είναι ''υψηλού'' επιπέδου.
Αυτή είναι και η δική μου άποψη από την πρώτη στιγμή που άνοιξε το φόρουμ. Ένα δημόσιο φόρουμ δεν μπορεί να είναι πανεπιστημιακό ίδρυμα. Ένα δημόσιο φόρουμ θα πρέπει να δίνει απλόχερα βοήθεια σε άσχετους από λιγότερο άσχετους που έπαθαν, έμαθαν και ως ανταπόδοση προσφέρουν τη βοήθεια που έλαβαν και αυτοί όταν ήταν περισσότερο άσχετοι.

Κάποια στιγμή αυτοί που γίνονται λιγότερο άσχετοι θεωρούν μοιραία ότι οι περισσότερο άσχετοι δεν είναι σοβαρός λόγος για να ασχολούνται μαζί τους και μοιραία χάνονται. Οσοι μένουμε όμως είμαστε αποφασισμένοι να λέμε ξανά και ξανά τα ίδια απλά πράγματα με σκοπό να γίνονται τα μέλη λιγότερο άσχετα και στη συνέχεια ας εξαφανίζονται. Εμείς έχουμε αποδεχθεί αυτήν τη διαδικασία, αυτόν τον κύκλο και εγώ προσωπικά δεν βρίσκω τίποτε κακό όταν χάνεται ένας. Γκουρού από ένα δημόσιο φόρουμ. Αντίθετα, πιστεύω ότι καλά κάνει και χάνεται όταν αρχίζει να απαιτεί ειδικούς χειρισμούς για να ανοίξει το στόμα του.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να είμαστε ανεκτικοί, συνεργάσιμοι και να έχουμε διάθεση για προσφορά, όταν είμαστε μέλη μιας κοινότητας που στηρίζεται στην αλληλοβοήθεια. Με αυτές τις προϋποθέσεις μια άποψη, μια γνώμη, μια συμβουλή είναι χρήσιμη ακόμη και αν δεν είναι επιστημονική.

Αυτό θέτει ερώτημα για την ύπαρξη του φόρουμ Σταύρο ή την θέση τέτοιων ατόμων στο φόρουμ;
Κυρίως το λόγο ύπαρξής ενός φόρουμ ιθαγενών Μαρία. Αναρωτιέμαι δηλαδή εάν δεν μιλάμε για οποιοδήποτε λόγο από αυτούς που αναφέρθηκαν, ποιος ο λόγος ύπαρξης ενός χώρου συζήτησης.

να φτιαχτεί μία ομάδα ατόμων που το παλεύουν πραγματικά και να φάνε τα εσωψυχά τους μέχρι να απλοποιήσουν τελείως την αναπαραγωγή της καρδερίνας. Είναι σίγουρο ότι θα βοηθιόταν πολύ η ομάδα από όλο αυτό.
Αυτό Βασίλη είναι καταδικασμένο σε αποτυχία από την πρώτη κιόλας ημέρα. Οι γκουρού κοπάδι δεν γίνονται.
 
Αναρωτιέμαι δηλαδή εάν δεν μιλάμε για οποιοδήποτε λόγο από αυτούς που αναφέρθηκαν, ποιος ο λόγος ύπαρξης ενός χώρου συζήτησης.
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Όσοι δεν θέλουν να συμμετέχουν, ή θα παρακολουθούν ή θα φύγουν. Δεν θα εξαρτηθεί όλος ο κόσμος από κακότροπους.
 
Εν τω μεταξύ κοιτάξτε πόσο ενδιαφέρον έχει το θέμα, που όλοι αύριο δουλεύουμε και κανείς δεν πάει για ύπνο... Τουλάχιστον στείλαμε τη μικρή..
Δεν καταφέρατε να στείλετε εμένα ομως αλλα τι να κανω πρέπει να εχω καθαρ ο μυαλο αυριο μη γραψω για τις καρδερίνες στη φυσική θα μου κρεμάσουν κουδούνια!
 
εγώ αναρωτιέμαι αυτοί οι γκουρου που λέτε πόσα χρόνια ασχολούνται που τα έμαθαν όλα και τα παίζουν στα δάχτυλα;
 
Δεν καταφέρατε να στείλετε εμένα ομως αλλα τι να κανω πρέπει να εχω καθαρ ο μυαλο αυριο μη γραψω για τις καρδερίνες στη φυσική θα μου κρεμάσουν κουδούνια!
Ξουτ, άντε για ύπνο και καλή επιτυχία "πιτσιρίκο" :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: evans
Αυτό που γράφει ο Βασίλης, το είχα κοινοποιήσει σε καμμιά 15αριά ''εκλεκτούς''.. Να φτιάξουμε μια ομάδα εργασίας, να ψάξουμε τους αντίστοιχους φορείς και υπηρεσίες στα δασαρχεία, να προχωρήσουμε στην ίδρυση ενός συλλόγου αυστηρά για ιθαγενή, να βγούμε μπροστά για να νομιμοποιήσουμε και να διασπείρουμε την εκτροφή των τόσο ταλαιπωρημένων και παρεξηγημένων ιθαγενών.. Επειδή δεν είχα το χρόνο, αλλά δεν ήξερα αν θα είχα και τη στήριξη πολλών, η προσπάθεια έμεινε ανερμάτιστη.Ίσως κάποιοι άλλοι να το πετύχουν. Μακάρι!
 
το είχα κοινοποιήσει σε καμμιά 15αριά ''εκλεκτούς''.
Έχουμε εδώ πάντως άτομα χωρίς ελιτίστικα κολλήματα που μπορούν να συμμετέχουν και παιδί από δασαρχείο. Όταν θα υπάρξει διάθεση, γίνεται η εκκίνηση.
 
Δεν καταφέρατε να στείλετε εμένα ομως αλλα τι να κανω πρέπει να εχω καθαρ ο μυαλο αυριο μη γραψω για τις καρδερίνες στη φυσική θα μου κρεμάσουν κουδούνια!
Βαγγέλη :
Α) Να αντιστοιχίσετε τους όρους της 1ης στήλης µε τις προτάσεις της 2ης στήλης: 1η στήλη 2η στήλη 1. Μήκος α. Κg 2. Όγκος β. m 3. Χρόνος γ. m2 4. Πυκνότητα δ. sec 5. Εµβαδόν ε. Kg/m3 6. Μάζα ζ. m3 7. Kαρδερίνα cc2
Β) Ποια από τα παραπάνω µεγέθη της 1ης στήλης είναι θεµελιώδη;
...Άντε για ύπνο!
 
Αυτό που γράφει ο Βασίλης, το είχα κοινοποιήσει σε καμμιά 15αριά ''εκλεκτούς''.. Να φτιάξουμε μια ομάδα εργασίας, να ψάξουμε τους αντίστοιχους φορείς και υπηρεσίες στα δασαρχεία, να προχωρήσουμε στην ίδρυση ενός συλλόγου αυστηρά για ιθαγενή, να βγούμε μπροστά για να νομιμοποιήσουμε και να διασπείρουμε την εκτροφή των τόσο ταλαιπωρημένων και παρεξηγημένων ιθαγενών.. Επειδή δεν είχα το χρόνο, αλλά δεν ήξερα αν θα είχα και τη στήριξη πολλών, η προσπάθεια έμεινε ανερμάτιστη.Ίσως κάποιοι άλλοι να το πετύχουν. Μακάρι!

Μπράβο σου ειλικρινά, για το σχέδιο που έχεις.
 
τουλάχιστον στείλαμε τη μικρή..
Νομιζεις...

Αυτό που γράφει ο Βασίλης, το είχα κοινοποιήσει σε καμμιά 15αριά ''εκλεκτούς''.. Να φτιάξουμε μια ομάδα εργασίας, να ψάξουμε τους αντίστοιχους φορείς και υπηρεσίες στα δασαρχεία, να προχωρήσουμε στην ίδρυση ενός συλλόγου αυστηρά για ιθαγενή, να βγούμε μπροστά για να νομιμοποιήσουμε και να διασπείρουμε την εκτροφή των τόσο ταλαιπωρημένων και παρεξηγημένων ιθαγενών.. Επειδή δεν είχα το χρόνο, αλλά δεν ήξερα αν θα είχα και τη στήριξη πολλών, η προσπάθεια έμεινε ανερμάτιστη.Ίσως κάποιοι άλλοι να το πετύχουν. Μακάρι!

Έχουμε εδώ πάντως άτομα χωρίς ελιτίστικα κολλήματα που μπορούν να συμμετέχουν και παιδί από δασαρχείο. Όταν θα υπάρξει διάθεση, γίνεται η εκκίνηση.

Ουτοπικο ετσι; Σκεπτομενη οτι δεν μπορεσαμε ουτε πρωτοχρονιατικη πιτα να κοψουμε, γελω με κατι ανωτερο...Βασικα ισως επρεπε να κλαιω. Ειμαστε ολοι σε ολα αγωνιστες του καναπε. Εγω θα ηθελα πολυ να βγω με ανθρωπους απο εδω, να συζητησουμε και αν γινεται να αντλω γνωσεις μεσα απο κουβεντες και μισολογα. Πισω απο μια οθονη ειναι ακομα δυσκολοτερο φυσικα.
 
Back
Top