Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιατί ο δάσκαλος είναι ''εκπαιδευτικός'' ... Εμείς δεν είμαστε και πολλοί δεν θέλουν τέτοιο ρόλο. Επαναλαμβάνω, όποιος θέλει και μαθαίνει και πουλιά βρίσκει και αποτελέσματα θα δει... Αν έχει επιμονή, στόχο και πρόγραμμα... Εμένα ο Βασίλης με ξεπέρασε. Κάποιοι με έπεισαν να μην του εμπιστευθώ ούτε καναρίνια... Ποιός είναι καβάλα στο άλογο; Ο Βασίλης η εγώ που άκουσα τους καλοθελητές;.. Μόνο που ο Βασίλης είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Προς αυτούς που ψάχνουν για εκτροφεις και εκτροφεια. Πριν από λίγο καιρό ρώτησα εδώ γενικά, ρώτησα και συγκεκριμένα παιδιά. Κάποιος δεν απάντησε, άλλος δεν είχε πουλιά. Μόνο ένας μου είπε έλα και πάρε. Του ζήτησα να μου τα στείλει και προς τιμην μου είπε ότι δεν ήθελε να ταλαιπωρεί τα πουλιά.
Αν ψάξεις θα βρεις, η αλήθεια βρίσκεται εκεί έξω. Στον πρώτο που μίλησα μου είπε να πάω από το εκτροφείο του. Ο άλλος το ίδιο, μιλάω για Θεσσαλονίκη και ένας τρίτος πάλι το ίδιο. Τι στο καλό λέω, κρίση ειλικρινειας τους επιασε;
Παιδιά είναι πολύ απλό, τους βρισκεις πας βλέπεις, έχεις καποια στανταρ και επιλέγεις.
 
Δεν ειναι μονο στα ιθαγενη αλλα και σε ολα τα ειδη πουλιων και οχι μονο... Να μη λεμε τα ιδια και τα ιδια παντα θα υπαρχουν οι ''καβαλημενοι''

Οχι δεν είναι το ίδιο Βαγγέλη.

Ο καλός κύκλος των καρδερινάδων που ασχολούνται με την σωστή εκτροφή δεν είναι καβαλημένοι.

Πίστεψέ με.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Γιατί ο δάσκαλος είναι ''εκπαιδευτικός'' ... Εμείς δεν είμαστε και πολλοί δεν θέλουν τέτοιο ρόλο.
Σίγουρα αλλά όταν συμμετέχουμε σε ένα φόρουμ υποτίθεται έχουμε μια δοτικότητα.
 
Ο καλός κύκλος των καρδερινάδων που ασχολούνται με την σωστή εκτροφή δεν είναι καβαλημένοι.

Πίστεψέ με.
Ο καλος κυκλος κ.Βασίλη ναι αλλα πως θα ξερουμε ποιος ειναι στον καλο και ποιος στον απέξω χωρις καποια απόδειξη;
 
Παιδιά όταν θα παραχθούν πολλά πουλιά εκτροφής, να δείτε πως θα κυλήσει ήρεμα το ποταμάκι και όλα τα μυστικά θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν θα ξέρεις. Πιθανώς να χρειαστεί να πάθεις για να μάθεις. Έτσι όμως συμβαίνει στην πραγματική ζωή.
 
Ο καλος κυκλος κ.Βασίλη ναι αλλα πως θα ξερουμε ποιος ειναι στον καλο και ποιος στον απέξω χωρις καποια απόδειξη;
Μόνο κρίνοντας από αυτά που έχεις διαβάσει και σου εχουν πει άτομα που εμπιστεύεσαι.
 
Ο καλος κυκλος κ.Βασίλη ναι αλλα πως θα ξερουμε ποιος ειναι στον καλο και ποιος στον απέξω χωρις καποια απόδειξη;

Κυριά και λιβάνια...😛

Μας έπρηξες με τα "κύριε" 👍

-

Ρωτόντας πας στην πόλη.
 
Παιδιά όταν θα παραχθούν πολλά πουλιά εκτροφής, να δείτε πως θα κυλήσει ήρεμα το ποταμάκι και όλα τα μυστικά θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας!
Για να παραχθουν ομως πουλια εκτροφης οπως αναφερθηκε πιο πανω πρεπει να υπαρχει πρωτον το μερακι και δευτερον οχι η ευκολη λυση του να πιανω ενα αγριο πουλι οπως κανουν εδω στον τοπο μου
 
Παιδιά όταν θα παραχθούν πολλά πουλιά εκτροφής, να δείτε πως θα κυλήσει ήρεμα το ποταμάκι και όλα τα μυστικά θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας!
Μα δεν υπάρχουν μυστικά. Αν βρεις τον άνθρωπο και τον εμπιστευθεις, ο καλός εκτροφεας θα σου μάθει πολλά.
 
είναι αυτό που συζητάμε ''κατ'ιδίαν''
Επομένως, καταλήγουμε στο ότι δεν πρέπει να αντιλέγει κανείς σε κάποιον που έχει καταφέρει να βγάλει πουλιά επειδή έχει κοπιάσει; Επειδή δεν μπορεί να υποστηρίξει τον δημόσιο λόγο του ή τέλος πάντων επειδή μπορεί να θεωρεί ο ίδιος ότι οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν τουμπεκί γιατί αλλιώς θα πάψει να μιλάει; Μα αυτό ακριβώς θίγει το θέμα μας από την αρχή και συζητάμε αλλα αντί άλλων. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μιλάμε.

Εν πάση περιπτώσει, όποιος και να είναι ο λόγος που αργά ή γρήγορα καποίος που έχει επιτυχίες θα πάψει να μιλάει ή δεν θα μιλήσει κάποιος που ξέρει και έχει τη διάθεση να μιλήσει γιατί φοβάται να μην εκμεταλλευτούν τις πληροφορίες που θα λάβουν οι πουλιοπιάστες, τότε ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης ένα φόρουμ ιθαγενών; Απαντήστε μου αν θέλετε σε αυτό.
 
Επομένως, καταλήγουμε στο ότι δεν πρέπει να αντιλέγει κανείς σε κάποιον που έχει καταφέρει να βγάλει πουλιά επειδή έχει κοπιάσει; Επειδή δεν μπορεί να υποστηρίξει τον δημόσιο λόγο του ή τέλος πάντων επειδή μπορεί να θεωρεί ο ίδιος ότι οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν τουμπεκί γιατί αλλιώς θα πάψει να μιλάει; Μα αυτό ακριβώς θίγει το θέμα μας από την αρχή και συζητάμε αν αντί άλλων. Ότι δεν μιλάμε.

Εν πάση περιπτώσει, όποιος και να είναι ο λόγος που αργά ή γρήγορα καποίος που έχει επιτυχίες θα πάψει να μιλάει ή δεν θα μιλήσει κάποιος που ξέρει και έχει τη διάθεση να μιλήσει γιατί φοβάται να μην εκμεταλλευτούν τις πληροφορίες που θα λάβουν οι πουλιοπιάστες, τότε ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης ένα φόρουμ ιθαγενών; Απαντήστε μου αν θέλετε σε αυτό.
Ένας βαρυσήμαντος λόγος (που διακρίνω εγώ) είναι ότι μέσα από τη ''ζύμωση'' και την ανταλλαγή απόψεων, πολλές φορές εξάγονται χρήσιμα συμπεράσματα. Έστω κι αν η συζήτηση δεν είναι ''υψηλού'' επιπέδου.
 
Εν πάση περιπτώσει, όποιος και να είναι ο λόγος που αργά ή γρήγορα καποίος που έχει επιτυχίες θα πάψει να μιλάει ή δεν θα μιλήσει κάποιος που ξέρει και έχει τη διάθεση να μιλήσει γιατί φοβάται να μην εκμεταλλευτούν τις πληροφορίες που θα λάβουν οι πουλιοπιάστες, τότε ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης ένα φόρουμ ιθαγενών; Απαντήστε μου αν θέλετε σε αυτό.
Αυτό θέτει ερώτημα για την ύπαρξη του φόρουμ Σταύρο ή την θέση τέτοιων ατόμων στο φόρουμ;
 
Επομένως, καταλήγουμε στο ότι δεν πρέπει να αντιλέγει κανείς σε κάποιον που έχει καταφέρει να βγάλει πουλιά επειδή έχει κοπιάσει; Επειδή δεν μπορεί να υποστηρίξει τον δημόσιο λόγο του ή τέλος πάντων επειδή μπορεί να θεωρεί ο ίδιος ότι οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν τουμπεκί γιατί αλλιώς θα πάψει να μιλάει; Μα αυτό ακριβώς θίγει το θέμα μας από την αρχή και συζητάμε αλλα αντί άλλων. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μιλάμε.

Εν πάση περιπτώσει, όποιος και να είναι ο λόγος που αργά ή γρήγορα καποίος που έχει επιτυχίες θα πάψει να μιλάει ή δεν θα μιλήσει κάποιος που ξέρει και έχει τη διάθεση να μιλήσει γιατί φοβάται να μην εκμεταλλευτούν τις πληροφορίες που θα λάβουν οι πουλιοπιάστες, τότε ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης ένα φόρουμ ιθαγενών; Απαντήστε μου αν θέλετε σε αυτό.

Και ποιος σου είπε βρε να κάνουν όλοι τουμπεκί;

Αυτό δεν είναι διάλογος... Θα είναι πίνακας ανακοινώσεων.

Απλά όταν θα έχεις να πεις κάτι... Να αντικρούσεις κάποιον... Να διαφωνήσεις... Να το κάνεις με επιχειρήματα.

Οσο για την υπαρξη του Φόρουμ των ιθαγεννών κάποια στιγμή είχα εκδηλώσει μία άποψη σε άλλο Φόρουμ στο να φτιαχτεί μία ομάδα ατόμων που το παλεύουν πραγματικά και να φάνε τα εσωψυχά τους μέχρι να απλοποιήσουν τελείως την αναπαραγωγή της καρδερίνας. Είναι σίγουρο ότι θα βοηθιόταν πολύ η ομάδα από όλο αυτό.

Ναι ξέρω...

Και οι υπόλοιποι θα πρέπει να είναι στα σκοτάδια;

Και ποιο το γενικό όφελος;

Πραγματικά δεν ξέρω να το απαντήσω.
 
Επομένως, καταλήγουμε στο ότι δεν πρέπει να αντιλέγει κανείς σε κάποιον που έχει καταφέρει να βγάλει πουλιά επειδή έχει κοπιάσει; Επειδή δεν μπορεί να υποστηρίξει τον δημόσιο λόγο του ή τέλος πάντων επειδή μπορεί να θεωρεί ο ίδιος ότι οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν τουμπεκί γιατί αλλιώς θα πάψει να μιλάει; Μα αυτό ακριβώς θίγει το θέμα μας από την αρχή και συζητάμε αλλα αντί άλλων. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μιλάμε.

Εν πάση περιπτώσει, όποιος και να είναι ο λόγος που αργά ή γρήγορα καποίος που έχει επιτυχίες θα πάψει να μιλάει ή δεν θα μιλήσει κάποιος που ξέρει και έχει τη διάθεση να μιλήσει γιατί φοβάται να μην εκμεταλλευτούν τις πληροφορίες που θα λάβουν οι πουλιοπιάστες, τότε ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης ένα φόρουμ ιθαγενών; Απαντήστε μου αν θέλετε σε αυτό.
Επομένως, καταλήγουμε στο ότι δεν πρέπει να αντιλέγει κανείς σε κάποιον που έχει καταφέρει να βγάλει πουλιά επειδή έχει κοπιάσει; Επειδή δεν μπορεί να υποστηρίξει τον δημόσιο λόγο του ή τέλος πάντων επειδή μπορεί να θεωρεί ο ίδιος ότι οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν τουμπεκί γιατί αλλιώς θα πάψει να μιλάει; Μα αυτό ακριβώς θίγει το θέμα μας από την αρχή και συζητάμε αλλα αντί άλλων. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μιλάμε.

Εν πάση περιπτώσει, όποιος και να είναι ο λόγος που αργά ή γρήγορα καποίος που έχει επιτυχίες θα πάψει να μιλάει ή δεν θα μιλήσει κάποιος που ξέρει και έχει τη διάθεση να μιλήσει γιατί φοβάται να μην εκμεταλλευτούν τις πληροφορίες που θα λάβουν οι πουλιοπιάστες, τότε ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης ένα φόρουμ ιθαγενών; Απαντήστε μου αν θέλετε σε αυτό.

Γιατί ένα μεγάλο ποσοστό που μπήκε να ρωτήσει τι έχει το πιασμενο πουλάκι και είναι φουσκωμενο κατάλαβε ότι δεν πρέπει να ξανααιχμαλωτιστει τέτοιο πουλί.
Γιατί σε ένα φόρουμ ιθαγενών είναι ένα μόνο μέρος το, μικρό ακόμη, το κομμάτι της εκτροφής. Μπορεί να μάθει για την διατροφή, την άνετη διαμονή και τις ασθενειες και τρόπους θεραπείας.
 
Back
Top