Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ξαναρωταω λοιπον. Πειτε μου ενα ονομα εκτροφεα ιθαγενων που μπορω να αγορασω. Παραπεμψτε με κατα καποιο τροπο, ολοι λεμε "παρε εκτροφης" και δεν ειδα κανεναν να πουλαει ή δεν ειδα καποιον να λεει "Ψαξε εδω". Η εννοια του εκτροφεα πλαναται επισης... Λετε να ψαχτουμε και δεν ξερω που να ψαξω, και το πιο πιθανον για εναν ασχετο σαν και μενα ειναι να την πληρωσω και να ναι αγρια. Ονοματα :)

τελικά...υπάρχει μυστικοπάθεια; ή η σιωπή όταν δεν έχεις να δώσεις απάντηση φαίνεται σαν μυστικοπάθεια;
Εσενα προσπαθω να σε δελεασω να ρθεις Αθηνα να με μαθεις... Μεχρι και πιτσες θα φτιαξω!
 
Ξαναρωταω λοιπον. Πειτε μου ενα ονομα εκτροφεα ιθαγενων που μπορω να αγορασω. Παραπεμψτε με κατα καποιο τροπο, ολοι λεμε "παρε εκτροφης" και δεν ειδα κανεναν να πουλαει ή δεν ειδα καποιον να λεει "Ψαξε εδω". Η εννοια του εκτροφεα πλαναται επισης... Λετε να ψαχτουμε και δεν ξερω που να ψαξω, και το πιο πιθανον για εναν ασχετο σαν και μενα ειναι να την πληρωσω και να ναι αγρια. Ονοματα :)
Και γω μαζι σου
 
Μα δεν είναι το θέμα μας τα πρόσωπα. Τα πρόσωπα σήμερα βρίσκονται στο χώρο και αύριο δεν βρίσκονται. Για τον ίδιο λόγο, γενικά δεν θα πρέπει να γίνονται συζητήσεις με βάση τα πρόσωπα. Αυτό που έχει σημασία είναι συμπεριφορές τη νοοτροπία που εγκαθίσταται από αυτές γιατί μέσω αυτών μπορούν να εξελιχθούν τα πράγματα ή να μείνουν μια ζωή στάσιμα.

Επίσης, όταν σε μια συζήτηση υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, μη σας πιάνει πανικός ότι γίνεται σφαγή ή ότι μαλώνουμε, ακόμη και αν κάποιες απόψεις εκφράζονται λιγάκι έντονα. Φυσικά εννοώ όταν γίνεται επιχειρηματολογία επί των απόψεων και όχι επί προσωπικού. Δεν υπάρχει κάτι πιο υγιές από αυτό.


Προς όλα τα μέλη του petbird και όχι μόνο.

Ε ψιτ...

Αυτό το μήνυμα κάντε το... Κορνίζα.
 
τελικά...υπάρχει μυστικοπάθεια; ή η σιωπή όταν δεν έχεις να δώσεις απάντηση φαίνεται σαν μυστικοπάθεια;
Δημήτρη η εμπειρία μπορεί να μην αποτελεί κανόνα και δείκτη γνώσεων, είναι όμως ένας μπούσουλας...
Αν δεν ξέρει κάποιος το σωστό... απαντά με το "εγώ στη θέση σου θα έκανα... και γράφει αυτό που θα έπραττε στην περίπτωση κι εκείνος...
Έτσι ακόμη και στο λάθος του... Θα υπάρχει καταγραφή αποφυγής...
Η ησυχία για να μην πω απόλυτη σιωπή στις ερωτήσεις... κάνουν πολλούς να σκέφτονται αυτό ακριβώς που ρωτάς...
 
Εσενα προσπαθω να σε δελεασω να ρθεις Αθηνα να με μαθεις... Μεχρι και πιτσες θα φτιαξω!
έχασες, δεν τρώω πίτσες! 😀, σοβαρά τώρα...

Ξαναρωταω λοιπον. Πειτε μου ενα ονομα εκτροφεα ιθαγενων που μπορω να αγορασω. Παραπεμψτε με κατα καποιο τροπο, ολοι λεμε "παρε εκτροφης" και δεν ειδα κανεναν να πουλαει ή δεν ειδα καποιον να λεει "Ψαξε εδω". Η εννοια του εκτροφεα πλαναται επισης... Λετε να ψαχτουμε και δεν ξερω που να ψαξω, και το πιο πιθανον για εναν ασχετο σαν και μενα ειναι να την πληρωσω και να ναι αγρια. Ονοματα :)

το θέμα αυτό το έχω θέσει εδώ πολύ πριν από σένα... Εγώ λοιπόν εδώ που είμαι δεν ξέρω κανέναν, και φυσικά όταν ρωτάει κάποιος δεν απαντώ αφού δεν ξέρω...
Αν πούμε λοιπόν ότι εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτούς που ασχολούνται με την αναπαραγωγή, το μόνο που έχω κατορθώσει είναι τα τελευταία 10 χρόνια να βγάζω κάθε χρόνο ελάχιστα ή στην καλύτερη λίγα πουλιά ίσα ίσα για να ανανεώνω το "κοπάδι μου"... Πες με άσχετο πες με όπως θες.. Έχω αυτό το πάθος και γι αυτό εξακολουθώ να το παλεύω... Τα σχετικά με πωλήσεις κλπ κλπ δεν τα ξέρω, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι πολλοί εμφανίζονται σαν κομήτες στην εκτροφή γαρδελιών και "όταν σπάσουν τα μούτρα τους" τα παρατάνε... Θέλει πάθος υπομονή και πολύ παρατήρηση για να πετύχεις κάτι...
 
Από τότε (πολύ πρόσφατα) που άρχισα να ενημερώνομαι γι' αυτή την εκτροφή, μέχρι σήμερα οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
Η εκτροφή έχει ιδιαίτερες δυσκολίες γιατί το πουλί δεν είναι "συνεργάσιμο", δεν βολεύεται στο κλουβί και επίσης είναι λίγες οι κλουβίσιες γενιές που κυκλοφορούν.
Η εμπειρία μικρή, στα χέρια παππούδων πουλοπιαστών, γκουρού της αιχμαλωσίας.
Όσα νεότερα άτομα με κάποιο επίπεδο γνώσεων και συνείδησης ασχολούνται, ψάχνονται ακόμα.
Από την άλλη οι απώλειες σε ζωές πουλιών είναι πολλές και αυτό τους φρενάρει (η συνείδηση γαρ).
Έτσι βρίσκω δικαιολογήσιμη αν όχι δικαιολογημένη την προσπάθειά τους να βάλουν εμπόδια σε όσους προσπαθούν να μπουν στην εκτροφή, φοβούμενοι ίσως την επιπόλαιη ενασχόληση που θα έχει σαν αποτέλεσμα ακόμα περισσότερες απώλειες.
Τα γεννημένα σε εκτροφικό περιβάλλον άτομα είναι πολύτιμα, δεν γίνεται να τα εμπιστευθεί κάποιος σε ανώριμο ιδιοκτήτη.
(Πολλές φορές εύχομαι να συνέβαινε αυτό και στα άλλα πτηνά που πουλιούνται με το "κιλό" στα petshops και πέφτουν σε ανίκανα χέρια).
Δικαιολογημένη βρίσκω και την έλλειψη απαντήσεων αφού σε πολλά θέματα ακόμα οι περισσότεροι βρίσκονται σε επίπεδο αναζήτησης.
Δημιουργείται έτσι η πραγματική εντύπωση πως για να ασχοληθεί κάποιος πρέπει να δώσει διαπιστευτήρια, κάτι πολύ ενοχλητικό για τον καθένα.
Η αποθάρρυνση επίσης γίνεται με καθόλου κομψό τρόπο. Αυτό εν πολλοίς οφείλεται πως μιλάμε για αποκλειστικά ανδρική ενασχόληση με ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει σε επίπεδο συμπεριφοράς. Μην περιμένετε τρυφερότητα και φροντίδα στις πληροφορίες, λογικό το βρίσκω.
Γεγονός είναι αυτό που είπε η Μιράντα. Έχω ρωτήσει κι εγώ στο παρελθόν. Που μπορώ να αγοράσω εκτροφική καρδερίνα;
Θα ρωτήσω κι εγώ, γιατί το ίδιο πρόβλημα έχουμε με όλα τα πουλιά. Που μπορώ να αγοράσω εκτροφικό παπαγάλο ή καναρίνι; Όλες αυτές οι πληροφορίες διανέμονται άνετα; Όχι βέβαια. Αφού οι περισσότεροι εκτροφείς δουλεύουν "ερασιτεχνικά".
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα, δεν συζητιέται όμως 😕
Γενικά και τέλος, θεωρώ πως αν κάποιος θέλει να μάθει πράγματα, σωστά, διυλισμένα και φιλτραρισμένα μέσα από έναν μίνιμουμ κώδικα ηθικής συμπεριφοράς, μόνο εδώ μέσα μπορεί να γίνει αυτό, όσο και αν δεν έχουμε αγγίξει την τελειότητα στο θέμα.
 
Από τότε (πολύ πρόσφατα) που άρχισα να ενημερώνομαι γι' αυτή την εκτροφή, μέχρι σήμερα οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
Η εκτροφή έχει ιδιαίτερες δυσκολίες γιατί το πουλί δεν είναι "συνεργάσιμο", δεν βολεύεται στο κλουβί και επίσης είναι λίγες οι κλουβίσιες γενιές που κυκλοφορούν.
Η εμπειρία μικρή, στα χέρια παππούδων πουλοπιαστών, γκουρού της αιχμαλωσίας.
Όσα νεότερα άτομα με κάποιο επίπεδο γνώσεων και συνείδησης ασχολούνται, ψάχνονται ακόμα.
Από την άλλη οι απώλειες σε ζωές πουλιών είναι πολλές και αυτό τους φρενάρει (η συνείδηση γαρ).
Έτσι βρίσκω δικαιολογήσιμη αν όχι δικαιολογημένη την προσπάθειά τους να βάλουν εμπόδια σε όσους προσπαθούν να μπουν στην εκτροφή, φοβούμενοι ίσως την επιπόλαιη ενασχόληση που θα έχει σαν αποτέλεσμα ακόμα περισσότερες απώλειες.
Τα γεννημένα σε εκτροφικό περιβάλλον άτομα είναι πολύτιμα, δεν γίνεται να τα εμπιστευθεί κάποιος σε ανώριμο ιδιοκτήτη.
(Πολλές φορές εύχομαι να συνέβαινε αυτό και στα άλλα πτηνά που πουλιούνται με το "κιλό" στα petshops και πέφτουν σε ανίκανα χέρια).
Δικαιολογημένη βρίσκω και την έλλειψη απαντήσεων αφού σε πολλά θέματα ακόμα οι περισσότεροι βρίσκονται σε επίπεδο αναζήτησης.
Δημιουργείται έτσι η πραγματική εντύπωση πως για να ασχοληθεί κάποιος πρέπει να δώσει διαπιστευτήρια, κάτι πολύ ενοχλητικό για τον καθένα.
Η αποθάρρυνση επίσης γίνεται με καθόλου κομψό τρόπο. Αυτό εν πολλοίς οφείλεται πως μιλάμε για αποκλειστικά ανδρική ενασχόληση με ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει σε επίπεδο συμπεριφοράς. Μην περιμένετε τρυφερότητα και φροντίδα στις πληροφορίες, λογικό το βρίσκω.
Γεγονός είναι αυτό που είπε η Μιράντα. Έχω ρωτήσει κι εγώ στο παρελθόν. Που μπορώ να αγοράσω εκτροφική καρδερίνα;
Θα ρωτήσω κι εγώ, γιατί το ίδιο πρόβλημα έχουμε με όλα τα πουλιά. Που μπορώ να αγοράσω εκτροφικό παπαγάλο ή καναρίνι; Όλες αυτές οι πληροφορίες διανέμονται άνετα; Όχι βέβαια. Αφού οι περισσότεροι εκτροφείς δουλεύουν "ερασιτεχνικά".
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα, δεν συζητιέται όμως 😕
Γενικά και τέλος, θεωρώ πως αν κάποιος θέλει να μάθει πράγματα, σωστά, διυλισμένα και φιλτραρισμένα μέσα από έναν μίνιμουμ κώδικα ηθικής συμπεριφοράς, μόνο εδώ μέσα μπορεί να γίνει αυτό, όσο και αν δεν έχουμε αγγίξει την τελειότητα στο θέμα.
Σωστή! +1.000.000
 
Συμφωνω και επαυξανω Μαρια.Αλλα οσες ζωες και αν χαθουν στην εκτροφη ή την προσπαθεια της, συγκρινονται με τις ζωες που χανονται λογω πιασιματος επειδη υπαρχει αδυναμια εκτροφης;Ξανα διαβολοδικηγορος.
 
Τι έγινε παιδιά, μόλις "μίλησα" κόπηκε η κουβέντα; Θα με κάνετε να μην ξανά γράψω τίποτα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Συμφωνω και επαυξανω Μαρια.Αλλα οσες ζωες και αν χαθουν στην εκτροφη ή την προσπαθεια της, συγκρινονται με τις ζωες που χανονται λογω πιασιματος επειδη υπαρχει αδυναμια εκτροφης;Ξανα διαβολοδικηγορος.
Όσα μικρά και να χάσουμε στην εκτροφή (αν το πάρουμε πρακτικά και όχι συναισθηματικά) δεν είναι απώλεια γιατί στην ουσία τα δημιουργήσαμε εμείς! Έχει δίκιο η Μιράντα 😉

Επίσης πιστεύω ότι όλες οι εκτροφές στο αρχικό τους στάδιο έτσι ήταν και τα καναρίνια και όλα! ξέρετε κανένα ζώο που να γεννήθηκε σε κλουβί; Έτσι είναι αφού τα τελευταία χρόνια ασχοληθήκαμε με την εκτροφή και σταματάμε σιγα σιγα το πιάσιμο αυτων των πουλιών τι περιμένατε να γίνει απο την μια μέρα στην άλλη;

Για αυτους τους λόγους θα ήταν καλύτερο να ασχολούνται με την εκτροφή καρδερίνας όλο και περισσότεροι για να γίνει σαν τα καναρίνια σιγα σιγά
 
Όποιος θέλει να ασχοληθεί (ανεξαρτήτου φύλου) με οποιοδήποτε είδος εκτροφής και να έχει στο ενεργητικό του λιγότερες πίκρες πρέπει να αποκτήσει α) γενικές γνώσεις του είδους, β) γνώσεις διατροφής, διαμονής, συντηρήσεως, και αναπαραγωγής του είδους στην αιχμαλωσία γ) γνώσεις πτηνιάτρου. Όποιος θέλει πραγματικά να μάθει κάθετε και διαβάζει, πληροφορίες μπορεί να αντλήσει από πολλές πηγές, μυστικοπάθεια υπάρχει στα μυαλά αυτων που περιμένουν να τους τα ανοίξουν για να τους τα βάλουν μέσα. Εάν κάνει όλα τα παραπάνω θα λιγοστέψει κατά πολύ τα οποία προβλήματα συναντήσει στην ενασχόλησή του με την εκτροφή. Δεν καταλαβαίνω γιατί σώνει και καλά ο εκτροφέας πρέπει να είναι και εμποράκος, δεν μπορεί να είναι εκτροφέας και να κάνει χόμπυ; Για να έρθω στις καρδερίνες για να βγάλεις λεφτά από αυτές πρέπει να διαθέσεις μεγάλο κεφάλαιο και πολύ χρόνο.
 
Όταν αισθάνεσαι μοναδικός. Γιατί να μην παραμείνεις;
Όσα διάβασα ή θα διαβάσω... αποτελούν παρθενογένεση και ιδέες μόνο για μένα... αφού εγώ τις βρήκα.
Να μη μιλάμε για έτοιμη τροφή και χαζές δικαιολογίες...
Κλείνουμε τις πόρτες...
Να τις κλείσουμε καλά... στεγανά... μη μας ξεφύγει τίποτε.
Δυστυχώς ή ευτυχώς εγώ έχω άλλες ιδέες...
Για μένα οι γνώσεις, πρέπει να "φεύγουν"...
Είτε τις αποκτήσαμε με κόπο... είτε με κόστος... Πρέπει να "φεύγουν"... Να "ταξιδεύουν".
Έτσι μόνο υπάρχει εξέλιξη... σε όλους τους πολιτισμούς.. σε όλες τις επιστήμες...
Εκεί νομίζω είναι και το μυστικό...
Διαφορετικά στην ιατρική ακόμη θα είχαμε μαντζούνια... Δια πάσαν νόσον... και γιατροσόφια... δια πάσαν "μαλακίαν"
Αλλά τι τα θέλετε... μια χαζή γνώμη είπα...

Και μια ερώτηση προς όλους με αφορμή όσα ίσως σωστά έγραψε ο Μιχάλης...
Όταν ξεκινήσαμε, ότι κι αν ξεκινήσαμε, είχαμε...
α) γενικές γνώσεις του είδους,
β) γνώσεις διατροφής, διαμονής, συντηρήσεως, και αναπαραγωγής του είδους στην αιχμαλωσία
γ) γνώσεις πτηνιάτρου.
Ή απλά στην πορεία στρώσαμε "πισινό" και διαβάσαμε, όσα βρήκαμε κι όσα μας έδωσαν;
Φυσικά ρητορικά τα ερωτήματα...
 
Ακριβός έτσι είναι Γιάννη... Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις και το κυριότερο όσο και να διαβάσεις και να σου πουν οι άλλοι πρέπει να δεις και με τα μάτια σου να για καταλάβεις κάποια πράγματα και να πάρεις εμπειρίες :)

και η μυστικοπάθεια δεν είναι μονο στους εκτροφείς καρδερίνας αλλα και στους περιστεράδες και παντού... απλά σε άλλα ποιο διαδεδομένα είδη είναι πολλοί και οι ανοιχτοί ανθρώπου που βοηθάνε πολύ όποιον θέλει
 
Δεν καταλαβαίνω γιατί σώνει και καλά ο εκτροφέας πρέπει να είναι και εμποράκος, δεν μπορεί να είναι εκτροφέας και να κάνει χόμπυ; Για να έρθω στις καρδερίνες για να βγάλεις λεφτά από αυτές πρέπει να διαθέσεις μεγάλο κεφάλαιο και πολύ χρόνο.
Μιχάλη, δεν έχει αναφερθεί πουθενά κάτι τέτοιο και απ' ό,τι μπορώ να καταλάβω τουλάχιστον, δεν υπήρξε και υπονοούμενο για κάτι τέτοιο. Αν και με την ευκαιρία πιστεύω ότι θα που μπορούσε να ξεκινήσει μια ακόμη ενδιαφέρουσα συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα.
 
... Πάντως πολύ ρητορικά και γύρω γύρω ... και εγώ προσπαθώ από την ώρα που ξεκίνησε το θέμα να εντοπίσω που βρίσκεται αυτή η μυστικοπάθεια... Δηλ. κάτι συγκεκριμένο, αλλά τίποτα ακόμα...
 
Εγω θα θεσω ενα αλλο ερωτημα. Ονοματιστε μου εναν εκτροφεα καρδερινας ή αλλου ιθαγενους για να παω να αγορασω. Θελω στοιχεια, ειναι ο ταδε τα πουλαει τοσο κτλ, να παω βρε αδερφε να παρω. Μπορειτε; :)
Μιχάλη, δεν έχει αναφερθεί πουθενά κάτι τέτοιο και απ' ό,τι μπορώ να καταλάβω τουλάχιστον, δεν υπήρξε και υπονοούμενο για κάτι τέτοιο. Αν και με την ευκαιρία πιστεύω ότι θα που μπορούσε να ξεκινήσει μια ακόμη ενδιαφέρουσα συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα.
 
Εάν καταλάβετε τη γλώσσα του πουλιού γιατί σας μιλάει τι θέλει, πως νοιώθει, εάν το ακούσετε, δεκάδες από τις ερωτήσεις που γίνονται καθημερινά δεν θα εγγραφόντουσαν.
 
Back
Top