Ασθένειες Νεοσσός με "στραβό" ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Έψαξα μήπως υπάρχει θέμα που να λύνει την απορία μου άλλα βρήκα μόνο για ενήλικα καναρίνια.

Λοιπόν επειδή τη εξωτερική φωλιά την έχω καλύψει με εφημερίδα ώστε να αποφύγω ρεύματα αέρα αλλά και να μην ταράζω την κανάρα όταν βρίσκομαι κοντά, σήμερα παρατήρησα (με δυσκολία, λόγω της κάλυψης) ότι το ένα μου μωρό έχει λίγο στραβό ράμφος, δηλαδή το πάνω με το κάτω μέρος δεν εφάπτονται όπως πρέπει. Αυτό φαντάζομαι αν παραμείνει θα δυσκολεύει το καναρίνι να τραφεί όταν μεγαλώσει. Υπάρχει φόβος μονιμότητας, ή μήπως επειδή είναι 3 ημερών αυτό θα διορθωθεί;
Επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος που έγινε αυτό? ☹

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 
Μύρα δυστυχώς για να καταλάβουμε τι εννοείς χρειαζόμαστε φωτογραφίες του μικρού! Το ότι έχει φτάσει όμως 3 ημερών σημαίνει ότι οι γονείς μπορούν και το ταίζουν παρόλο το πρόβλημα με το ράμφος! Δε ξέρω όμως αν μπορείς να κάνεις κάτι για να το διορθώσεις...
 
Δηλαδή μιλάς για δυσανάλογο μεγάλωμα ράμφους προς τη μία πλευρά που το στραβώνει; Μια φωτογραφία θα μας βοηθήσει...
 
Συγκριτικά με τα αδέρφια του ενώ το πάνω και το κάτω μέρος έχουν φαινομενικά το ίδιο μέγεθος, το επάνω έχει μια ελαφρά κλίση αριστερά, κάνοντας το να μην ακουμπά ακριβώς στο κάτω. Δυστυχώς προς το παρόν δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες αλλά σύντομα θα το προσπαθήσω.
 
Μεγαλώνοντας θα σκληρύνει το ράμφος... Οπότε θα πάρεις τη λίμα των νυχιών σου και με προσοχή θα το λιμάρεις ώστε να δημιουργηθεί συμμετρία. Αυτό θα το κάνεις όσες φορές χρειαστεί στο μέλλον.
Φυσικά δεν είναι επείγον να γίνει τώρα.. άμεσα... Οπότε μαζί με τις φωτογραφίες θα δοθούν και νέες οδηγίες.
 
Η αλήθεια είναι ότι διστάζω να πειράξω τη φωλιά και τα μικρά, πόσο μάλλον να πιάσω ένα τόσο μωρό και να το φωτογραφίσω, γι' αυτό δεν έχω ανεβάσει τίποτα ακόμα. Μόλις ξεπεταχτούν όμως και έχω τη δυνατότητα θα το φωτογραφίσω για να είναι ξεκάθαρο τι εννοώ.
Έχω διαβάσει για κάτι ανάλογο με ένα ενήλικο, όμως η διαφορά (αυτή τη στιγμή, αργότερα δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί) δεν πιστεύω ότι αντιμετωπίζεται με "λιμάρισμα" καθώς το άνω και κάτω ράμφος είναι ίδια σε μέγεθος, απλά "στραβοβαλμένα" αν μπορεί να γίνει κατανοητός ο όρος. Οπότε υποθέτοντας ότι λιμάρω, δεν θα το φέρει στα ίσια του. Ο καιρός θα δείξει βεβαίως, και θα κάνω ότι χρειαστεί.
Προς το παρόν είναι από τα μεγαλύτερα και επικρατέστερα στη διεκδίκηση τροφής οπότε δεν έχει άμεσο πρόβλημα θνησιμότητας ή κάποιας δυσκολίας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα επανέλθω σε λίγες μέρες με φωτογραφία.
Ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει πρώτα :)
 
Στον απογαλακτισμό του νεοσσού όπου αναγκαστικά θα πιέσει το ράμφος του για να μπορεί να φάει θα φανεί η διαφοροποίηση και θα είναι αισθητό αυτό που γράφουμε πιο πάνω. Όσο τρώει από τους γονείς του θα παραμείνει σ' αυτή την κατάσταση.
Όταν "κλαρώσει" φωτογραφία και βλέπουμε... Εντάξει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Παρακολουθα το διοτι εχω την εντυπωση οτι θα μπορεσεις ευκολοτερα να διορθωσεις μια τετοια κατασταση οσο ακομη το πουλακι ειναι στη φωλια ή θα εχεις μολις αρχισει να βγαινει, πριν το ραμφος του σκληρυνει τελειως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Υποθέτω ότι εάν ήταν πχ στο ποδαράκι κάποια δυσμορφία όσο είναι νεοσσός θα ήταν εύκολο να "διορθωθεί" όμως νομίζω ότι το ράμφος είναι λίγο δύσκολο (αν πούμε ότι μπορείς με κάποιο τρόπο να επιβάλλεις τον τρόπο, δηλαδή να το πιάσω κάπως στη σωστή θέση, αλλά στο ράμφος είναι αδύνατον) ☹ Σε πόσες μέρες μπορώ σχετικά άφοβα να πιάσω το μικρό χωρίς να ταραχτεί και το μικρό και η μαμά;
 
Διαβασε λιγο τα παρακατω, ειναι βεβαια στα αγγλικα
Developmental problems commonly occur in growing baby birds. The neat thing about baby birds is that they are malleable, like modeling clay. They change from day to day, growing so quickly. So, if a baby bird develops a problem, such as a crooked beak, if it is caught early enough, it can be quite simple to correct by the use of a grinding tool and physical therapy. However, if the beak has begun to harden before the defect is discovered, the correction may involve general anesthesia, corrective grinding and prosthetics that may need to remain on the beak for several months.
πηγη: Diseases of Baby and Juvenile Birds

Scissors beak is a lateral deviation of the rhinotheca. It is a developmental abnormality that occurs most commonly in cockatoos and macaws. It is thought to be caused by improper temperature during artificial incubation, genetics, or incorrect feeding techniques. Other possible causes include calcium deficiency, trauma, or a viral or mycobacterial infection.

Treatment varies with the severity of the problem and the age of the bird. In young birds with mild deviations, simply applying finger pressure to the appropriate side of the beak for several minutes 2-3 times daily, may correct the problem. In older birds, or those with more severe deviations, an avian veterinarian may need to perform surgery and apply a type of acrylic prosthesis (splint) to correct the abnormal growth.

Anatomy, Care, and Diseases of Bird Beaks
 
Ξέρω ότι η φωτογραφία είναι επιεικώς τραγική λόγω ανάλυσης αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν μπόρεσα να κάνω κάτι καλύτερο. Διακρίνεται (ελπίζω) το μωρό με το στραβό ράμφος. Έτρεμα για να βγάλω τη φωλιά 😳DSC01509.webp
 
Ναι διακρίνεται, νομίζω πρέπει να κάνεις με τα δάχτυλά σου καθημερινά αυτό που αναφέρει το link που σου έβαλε ο Ανέστης πιο πριν. Διαφορετικά θα αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα το πουλάκι όταν μεγαλώσει και θα πρέπει να τραφεί μόνο του.
Εύχομαι να τα καταφέρεις.
 
Διακρίνεται.. Το δύσκολο δεν είναι αυτό αλλά να σου πω τι πρέπει να κάνεις...
Αρκετές φορές στερεύουν οι ιδέες λόγω έλλειψη γνώσεων.
Δώσε λίγο χρόνο να απαντήσουν αυτοί που ξέρουν.
 
Εδώ έτρεμα να βγάλω τη φωλιά, θα γελάσει ο κάθε πικραμένος για να πιάσω το μικρό ☹
Αν ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα 2-3 φορές την ημέρα να το πιέζω για ένα δύο λεπτά πιστεύετε θα είναι αρκετό? (για την άλλη εβδομάδα λόγω απουσίας μου το Σ/Κ στην επαρχία, και για να έχει ξεπεταχτεί λίγο ο μικρός φαλάκρας...)
 
Όπως το βλέπω εγώ το πρόβλημα φαίνεται να δημιουργείται από το πάνω ράμφος, το οποίο μοιάζει να έχει κυρτώσει υπερβολικά και σαν αποτέλεσμα να μην κλείνει σωστά και να μετακινείται προς την μια πλευρά. Είναι σωστό αυτό που περιγράφω;
Αν ναι θα πρέπει να επέμβεις στην άκρη του πάνω ράμφους, αρχικά τουλάχιστον γιατί είναι πολύ πιθανό και το κάτω ράμφος να έχει αναπτυχθεί περισσότερο αφού δεν έχει αντίσταση.
Η φωτογραφία δεν μου επιτρέπει καλύτερη εικόνα. Αν μπορείς να βγάλεις μια κοντινή, θα βοηθήσει.

Έχουν πηγές ασβεστίου / ιχνοστοιχείων οι γονείς;
 
Ναι, έχω σουπιοκόκκαλο, μείγμα οστράκων σε μία αυγοθήκη και φρέσκο αυγό με το τσόφλι καθημερινά. Επίσης μέσα στην τροφή τους έχω και σουσάμι. Όπως το περιγράφεις είναι, ίδιο μέγεθος το πάνω και το κάτω ράμφος, με μια (πιο έντονη όσο περνούν οι μέρες) κλίση του πάνω.
φοβάμαι να το πιάσω, το δηλώνω.
Αυτό που θα κάνω άμεσα όμως είναι να αλλάξω την εξωτερική φωλιά με μια καινούργια που πήρα που έχει πορτάκι πίσω, για να έχω ευκολότερη πρόσβαση σε περίπτωση που ξεπεράσω τον δισταγμό μου. ☹
 
Ναι, έχω σουπιοκόκκαλο, μείγμα οστράκων σε μία αυγοθήκη και φρέσκο αυγό με το τσόφλι καθημερινά. Επίσης μέσα στην τροφή τους έχω και σουσάμι. Όπως το περιγράφεις είναι, ίδιο μέγεθος το πάνω και το κάτω ράμφος, με μια (πιο έντονη όσο περνούν οι μέρες) κλίση του πάνω.
φοβάμαι να το πιάσω, το δηλώνω.
Αυτό που θα κάνω άμεσα όμως είναι να αλλάξω την εξωτερική φωλιά με μια καινούργια που πήρα που έχει πορτάκι πίσω, για να έχω ευκολότερη πρόσβαση σε περίπτωση που ξεπεράσω τον δισταγμό μου. ☹
Το να φοβασαι να το πιασεις ισως του επιτρεψει να του συμβει μεγαλυτερο κακο που δυσκολα θα διορθωθει αργοτερα. Δεν θα παθει τιποτα αν το πιασεις, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Εγω θα φορουσα γαντι μιας χρησης (προστασια του πουλιου) και θα το επιανα αφου θα ειχα ζεστανει τα χερια μου και θα ασκουσα ελαφρα πιεση τωρα που το ραμφος ειναι σαν πλαστελινη. Δοκιμαζοντας θα καταλαβεις ποση πιεση και για ποσο ελαχιστο αρχικα χρονο του αρκει. Θα επαναλαμβανα 2-3 φορες την ημερα παρατηρωντας το αποτελεσμα.
 
Το να φοβασαι να το πιασεις ισως του επιτρεψει να του συμβει μεγαλυτερο κακο που δυσκολα θα διορθωθει αργοτερα. Δεν θα παθει τιποτα αν το πιασεις, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Εγω θα φορουσα γαντι μιας χρησης (προστασια του πουλιου) και θα το επιανα αφου θα ειχα ζεστανει τα χερια μου και θα ασκουσα ελαφρα πιεση τωρα που το ραμφος ειναι σαν πλαστελινη. Δοκιμαζοντας θα καταλαβεις ποση πιεση και για ποσο ελαχιστο αρχικα χρονο του αρκει. Θα επαναλαμβανα 2-3 φορες την ημερα παρατηρωντας το αποτελεσμα.
😕Χριστέ μου... Θα το προσπαθήσω πάντως, αλλιώς δεν βλέπω να την παλεύει μετά. Γεννήθηκε το Σάββατο. Ελπίζω να μη μου θυμώσει η μαμά τους! Αν αλλάξω το εξωτερικό περίβλημα της φωλιάς, είναι σαν να παρεμβαίνω στον ευρύτερο χώρο και υπάρχει κίνδυνος εγκατάλειψης; (η φωλίτσα θα παραμείνει η ίδια φυσικά, απλά να βάλω με πορτάκι, μη χώνω τη χερούκλα μου μέσα συνέχεια)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό που θα κάνω άμεσα όμως είναι να αλλάξω την εξωτερική φωλιά με μια καινούργια που πήρα που έχει πορτάκι πίσω, για να έχω ευκολότερη πρόσβαση σε περίπτωση που ξεπεράσω τον δισταγμό μου. ☹
Δε θεωρώ πως η αλλαγή της φωλιάς θα βοηθήσει. Ίσα ίσα θα στρεσαρει πολύ τους γονείς και υπάρχει φόβος να τα παρατήσουν.. Εγώ στη θέση σου δε θα πειραζα τη φωλιά, αλλά κάθε μέρα να ισιωνεις το ράμφος του ενώ με γάντια φυσικά δεν είναι τόσο δύσκολο! Είναι πολύ ανθεκτικά τα μικρουλια! Να μην φοβάσαι! 😉 απλά σκέψου πως δυστυχώς αν δεν κάνεις κάτι τώρα, το πιο πιθανό είναι να μεγαλώσει και να μην μπορεί να σπάσει σποράκια και να καταδικαστει έτσι...
 
Back
Top