Ασθένειες Ξαφνικος θανατος ζευγαριου καρδερινων... Αιτια;

... Θα πρέπει αφού το ξεκίνησες να το τελειώσεις... Ποιος είναι, που είναι, τι κάνει κλπ...

Ακου φίλε Δημήτρη.

Εγω προσωπικά προσπάθησα να βοηθήσω τον φίλο μας το Νικο ναβρει μία άκρη και όχι μόνο εγώ.

Το ότι μου είπε κάποια πραγματα ο Νίκος για να προσπαθήσει κι αυτός να βγάλει μία άκρη δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σκύψω και γω να πάρω πέτρες και να τις πετάω.

Δεν μπορώ να κατηγορήσω δημόσια κάποιον επειδή μου είπες εσύ κάτι.

Εσύ θα το έκανες;
 
... Παρακαλώ δεν συμφωνώ... Εδώ δεν είμαστε με το ονοματεπώνυμο μας.. Έχουμε ένα ψευδώνυμο...
Ζητατε δημοσιοποιηση του τι ειπε ο Βασιλης με τον Νικο. Ζητατε να σας πουν ποιος ειναι ο "εκτροφεας" τι ειναι που μενει και τι κανει. Εγω ετσι το βλεπω.
 
Σωστή η Μιράντα.

Ξέρεις τι εύκολο Μιράντα είναι να βαζουμε τους άλλους να βγάζουν το φίδι απ την τρύπα;

Ξερεις τι ευκολο είναι να κατηγορούμε τους πάντες και τα πάντα;



Δεν βλέπω Δημήτρη που διαφωνούμε;
Όχι μισόλογα. Η θα τα λέγατε μεταξύ σας η θα πρέπει να δοθούν εξηγήσεις...Αν δεν θέλετε να βγάλετε ονόματαη έστω να φωτογραφίσετε πρόσωπα, θα την πατήσουν κι άλλοι. Εγώ τώρα αισθάνομαι μακάκας και δεν το κλείνω, εκτός κι αν επέμβει ο admin !
 
παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει ο βασιλης, ο νικος, ο δημητρης και οι υπόλοιποι που θελαν να βοηθησουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οσο αναφορά το παρελθόν των πουλιών... Ο Νίκος μάλλον έπεσε θύμα από εκτροφέα που τυχαίνει να είναι μέλος του Φόρουμ μας και όπως καταλαβαίνετε η θέση του είναι πολύ δύσκολη.

Τα πουλιά ήταν τιγκαριμένα στα φάρμακα για να μπορούν να ζουν. Πολύ συχνό φαινόμενο.

Και δεν είναι τα μοναδικά που έχασε ο άνθρωπος. Εχασε κι άλλα από την ίδια παρτίδα.

Τωρα μπαίνουν πολλά ζητήματα στο τραπέζι... Τα οποία τα έχουμε πει άπειρες φορές... Περί αναζήτηση σωστών πουλιών.

Οσο αναφορά το παρελθόν των πουλιών... Ο Νίκος μάλλον έπεσε θύμα από εκτροφέα που τυχαίνει να είναι μέλος του Φόρουμ μας και όπως καταλαβαίνετε η θέση του είναι πολύ δύσκολη.

Τα πουλιά ήταν τιγκαριμένα στα φάρμακα για να μπορούν να ζουν. Πολύ συχνό φαινόμενο. Και δεν είναι τα μοναδικά που έχασε ο άνθρωπος. Εχασε κι άλλα από την ίδια παρτίδα.

, αυτά γράφεις Βασίλη... Αν τα είχα γράψει εγώ ή κάποιος άλλος θα έκανες ότι δεν τα είδες;
 
παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει ο βασιλης, ο νικος, ο δημητρης και οι υπόλοιποι που θελαν να βοηθησουν.

Οχι Βαγγέλη.

Κάνεις λάθος.

Εγώ φταίω για όλα.

Οσο αναφορά το παρελθόν των πουλιών... Ο Νίκος μάλλον έπεσε θύμα από εκτροφέα που τυχαίνει να είναι μέλος του Φόρουμ μας και όπως καταλαβαίνετε η θέση του είναι πολύ δύσκολη.

Τα πουλιά ήταν τιγκαριμένα στα φάρμακα για να μπορούν να ζουν. Πολύ συχνό φαινόμενο. Και δεν είναι τα μοναδικά που έχασε ο άνθρωπος. Εχασε κι άλλα από την ίδια παρτίδα.

, αυτά γράφεις Βασίλη... Αν τα είχα γράψει εγώ ή κάποιος άλλος θα έκανες ότι δεν τα είδες;


Πες μου τι ακριβώς ζητάς από μένα Δημήτρη;

Ονόματα και διευθύνσεις;
 
Ζητατε δημοσιοποιηση του τι ειπε ο Βασιλης με τον Νικο. Ζητατε να σας πουν ποιος ειναι ο "εκτροφεας" τι ειναι που μενει και τι κανει. Εγω ετσι το βλεπω.
Μιράντα μέλος του φορουμ πουλάει σκάρτα πουλιά, αυτό αποκαλύφθηκε και πρέπει να μάθουμε ποιο είναι αυτό το μέλος. Γιατί διαφορετικά μπαίνουν όλα τα μέλη στο ίδιο τσουβάλι...
 
Μιράντα μέλος του φορουμ πουλάει σκάρτα πουλιά, αυτό αποκαλύφθηκε και πρέπει να μάθουμε ποιο είναι αυτό το μέλος. Γιατί διαφορετικά μπαίνουν όλα τα μέλη στο ίδιο τσουβάλι...
Προς τους Αγοραστές
Αν και δεν αποτελεί προϋπόθεση για τη χρήση των Φόρουμ των Αγγελιών, παρακαλούμε μετά το τέλος της συναλλαγής, να επιστρέφετε στο θέμα της Αγγελίας για να γράψετε εάν τα στοιχεία-πληροφορίες που ανάρτησε ο Πωλητής στην Αγγελία του, ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και γενικά εάν μείνατε ή όχι ευχαριστημένοι από τη συναλλαγή, αναφέροντας τους λόγους.

Προτείνουμε να κάνετε όλες τις διαπραγματεύσεις δημόσια στο θέμα της Αγγελίας, προκειμένου να είστε σε θέση αργότερα να στηρίξετε την κριτική σας (θετική ή αρνητική) προς τον Πωλητή.

Παρακαλούμε να είστε κόσμοι στους χαρακτηρισμούς σας. Όλα ανεξαιρέτως τα μηνύματα που πληρούν τους όρους και τις προϋποθέσεις δημοσίευσης μηνυμάτων, θα δημοσιεύονται.

Πιστεύουμε ότι αυτός είναι ίσως ο μόνος τρόπος για να προφυλαχθούν, τουλάχιστον τα μέλη του PetBirds, από επιτήδειους που εξαπατούν με κάθε άλλο μέσο και ευκαιρία (Προσωπικά Μηνύματα, κρυφές συμφωνίες κλπ) τα υποψήφια "θύματά" τους.

Εαν ειχε προβει σε τετοια αγορα να το καταλαβω να σχολιασει αρνητικα. Απο τη στιγμη που δεν εχει γινει τιποτα τετοιο, ειναι με ευθυνη του αγοραστη το τι συνεννοηθηκε και τι πηρε.
 
Έτσι ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα με το Δημήτρη!

Οχι Βαγγέλη.

Κάνεις λάθος.

Εγώ φταίω για όλα.




Πες μου τι ακριβώς ζητάς από μένα Δημήτρη;

Ονόματα και διευθύνσεις;
Δύο το ζητάμε Βασίλη... Δημόσια, όχι σε pm .
 
Οχι Βαγγέλη.

Κάνεις λάθος.

Εγώ φταίω για ολα

καλα τοσο καιρο στα φορουμ δεν εμαθες καλυτερα να μασας παρα να μιλας :D.

χιουμορακι μηπως ελαφρυνει η ατμοσφαιρα :)
 
Οχι Βαγγέλη.

Κάνεις λάθος.

Εγώ φταίω για όλα.




Πες μου τι ακριβώς ζητάς από μένα Δημήτρη;

Ονόματα και διευθύνσεις;
όχι ρε Βασίλη δεν ζητάω όνομα και διεύθυνση, απλά νομίζω ότι πρέπει να αποκαλυφθεί ποιο μέλος πουλάει δηλητηριασμένα πουλιά. Γιατί μόνο τότε θα έχει νόημα αυτό που γράφουμε σε όποιον ψάχνει να αγοράσει...ότι πρέπει να βρει τον καλό εκτροφέα...
 
Παιδιά, προσωπικά δεν θα είχα απαίτηση να αναφερθούν τα ονόματα. Θα είχα απαίτηση όμως να μας δοθεί η πείρα από την περιπέτεια αυτή.
Θέλω όμως να θέσω υπόψιν σας δύο δεδομένα, πρώτον όταν πρόκειται για νόμιμες επιχειρήσεις καταστήματα, που πληρώνουν ενοίκια φόρους και ζουν εκατοντάδες υπαλλήλους, δεν διστάζει κανείς να δώσει στοιχεία και να κατηγορήσει, αναφέροντας τις ακριβείς συντεταγμένες της έδρας της επιχείρησης.
Το δεύτερον, ότι υπάρχουν άτομα που θίγονται από τις αιχμές και πρέπει να διώξουν τις υποψίες από πάνω τους.
Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει εμπειρία με μέλος μας που δέχθηκε μομφή για πώληση "ελαττωματικών" πουλιών, από άλλο μέλος μας, κατ' αρχή ανώνυμη και στην συνέχεια η ίδια η εκτροφέας βγήκε και διευκρίνισε τα πάντα προς τιμήν της.
Καταλήγω, αφού μοιραστήκαμε ένα θέμα, να μάθουμε κατ' αρχήν τα δεδομένα και τα συμπεράσματα, δεν έχει νόημα διαφορετικά το άνοιγμα ενός θέματος στο φόρουμ.
 
καλα τοσο καιρο στα φορουμ δεν εμαθες καλυτερα να μασας παρα να μιλας :D.

χιουμορακι μηπως ελαφρυνει η ατμοσφαιρα :)
Βαγγέλη...ίσα ίσα εμένα μου αρέσει να γράφονται όλα...όλα όμως
 
καποια πραγματα δεν λεγονται δημοσια, το φορουμ το ρωτησατε αν φαει καμια μηνυση, ποιος θα τρεχει;
 
Το φορουμ δε φερει καμια ευθυνη για τις συναλλαγες των μελων, ποσο μαλλον οταν δεν ειναι καν δημοσιες.
 
καποια πραγματα δεν λεγονται δημοσια, το φορουμ το ρωτησατε αν φαει καμια μηνυση, ποιος θα τρεχει;
Tότε να μην αφήνονται αιχμές και υπονοούμενα.
Το φόρουμ δεν φέρει ευθύνη.. Έτσι όμως (χωρίς να ξεκαθαρίζεται ποιός φαρμακώνει και πουλάει πουλιά ετοιμοθάνατα) όλοι είμαστε ένοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Νίκο, απάλλαξε το Βασίλη από την ευθύνη και ξεκαθάρισε τα πράγματα!
 
εγώ πάντως δεν είμαι αυτός που πούλησε τα φαρμακωμένα, απλά γιατί δεν πουλάω πουλιά...
ΤΕΛΟΣ
Δημήτρη, δεν έχει σημασία εσύ η εγώ.. Μπορεί να εννοείται ο Αντρέας από την Κρήτη, ο Μιχάλης, ο Κώστας και ένας από τόσα άλλα μέλη. Για να ξεδιαλύνει το τοπίο, να ξέρουμε ότι ευσταθεί η κατηγορία και για να μην την πατήσουν κι άλλοι που δεν γνωρίζουν πρόσωπα και καταστάσεις, καλό θα είναι αν όχι να ειπωθεί όνομα, να δοθεί ''φωτογραφική'' περιγραφή.
 
Back
Top