Ασθένειες Ξεραμένο αίμα στο καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Popi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Popi

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2016
Μηνύματα
9
Πόλη
Σητεία
Είμαι η Πόπη. Εχθές μου έδωσαν ένα καναρίνι θυληκό που το βρήκαν στο δρόμο και το εχώ βάλει σε ένα κλουβάκι μόνο του. Εχθές παρατηρησα ότι στη κοιλίτσα του είχε ξεραμένο αίμα λες και είχε πληγή. Να σημειώσω εδώ ότι το πουλάκι είναι ζωήρο, τρώει κανονικα. Δεν ξέρω αν έχει χτυπησει ή αν έχει κάποια αρρωστια... Μήπως μπορειτε να με βοηθησετε; Ευχαριστώ πολύ!

Προσπαθώ να ανεβάσω τη φωτογραφία για να το δείτε αλλα μου λεει οτι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο, θα βγάλω άλλη φώτο αύριο και θα την ανεβάσω...
 
Πολλές οι πιθανές αιτίες που μπορεί να έχουν δημιουργήσει αυτό το "ξεραμένο" αίμα όπως για παράδειγμα χτύπημα σε αιχμηρό αντικείμενο, επίθεση από κάποιο αρπακτικό κλπ.
Το καλό είναι πως δεν υπάρχει ανοικτή πληγή με αίμα.
Συνεπώς θα σου πρότεινα αύριο το πρωί να πάρεις ένα μικρό δοχείο με χλιαρό νερό, να βάλεις μερικές σταγόνες dettoil και με μια παλιά οδοντόβουρτσα να καθαρίσεις λίγο το φτέρωμα.
Στη συνέχεια να αφήσεις μέσα στο κλουβί μια μπανιερίτσα με λίγο νερό για αν πλυθείς και να καλλωπιστεί το φιλαράκι σου.
Όλα θα πάνε καλά... Να μας ενημερώνεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Popi
Σε ευχαριστώ πολύ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου, απλά φοβηθηκα μην είναι άρρωστο...
 
Σε ευχαριστώ πολύ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου, απλά φοβηθηκα μην είναι άρρωστο...
Θα πρέπει να το παρακολουθείς... ώστε να προλάβουμε κάποια άσχημη εξέλιξη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Popi
Προσπαθώ να ανεβάσω τη φωτογραφία για να το δείτε αλλα μου λεει οτι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο, θα βγάλω άλλη φώτο αύριο και θα την ανεβάσω...
Καλώς ήρθες Πόπη, δεν χρειάζεται να βγάλεις άλλη φωτογραφία, διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και κάνε resize στην υπάρχουσα.
Περαστικά στο πουλάκι και μπράβο που το έσωσες! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Popi
Όταν μπορέσεις ανέβασε κάποια φώτο! Να το χαίρεσαι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Popi
Γεια σας παιδιά! Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αυτή είναι η φώτο που ήθελα να αναβάσω έχθες και δεν μπορούσα! Του βάλαμε μπεταντιν σήμερα γιατί φοβηθήκαμε να του βάλουμε dettol για να μη το τσούζει σε περίπτωση που έχει πληγή, ένω ξέχασα να αναφέρω πως τη μέρα που είδαμε πως είναι χτυπημένο το βρέξαμε λιγο για να φύγουν τα ξεραμένα αίματα. Η φωτογραφία ειναι το πως ήταν μετα το μπανακι του... Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα!
 

Συνημμένα

  • rsz_1img_20160306_154702.webp
    rsz_1img_20160306_154702.webp
    16,3 KB · Προβολές: 47
Nομίζω οτι δεν έχει κάποιον τραυματισμό στο σημείο αυτό. Το πουλάκι έχει ΕΥΛΟΓΙΑ και υπάρχουν φλύκταινες και στα δυό πόδια του(στο δεξί φαίνεται στον "αντίχειρα"). Επειδή δεν μπορούσε να σταθεί καθόταν στην κοιλιά του. Οταν έσπασαν "τα σπυριά" στ' αριστερό του πόδι, γέμισαν αίματα τα πούπουλα της περιοχής. Το Μπεταντίν λοιπον το θέλει και στα δυό πόδια και δάκτυλα. Δυο τρείς επαναλήξεις, απο μία κάθε βράδυ, αρκούν. Τα πούπουλα με το ξερό αίμα μπορούν να απομακρυθούν αν δεν υπαρχει πληγή όπως πιστεύω.
 
Back
Top