Γενικά Οικογένεια Αμαζόνων, Phoebe, Joey, Betty & Barney

Πολυ ωραία η ιστορία σου Ανέστη! Αλλα η περιέργειά μου ειναι στο απο που αγορασες την Φοιβη και τον Τζοι(εκτροφεας ή πετ σοπ) και ποσο χρονον;

Την Φοιβη την αγορασα απο ενα συνοικιακο πετ σοπ που εκλεινε κι ηταν το τελευταιο πουλι και γενικοτερα ζωο που ειχε απομεινει εκει για μερικα χρονια, κι ηταν και σε πολυ κακη κατασταση. Την ειχα μονη της για περιπου 6-7 χρονια κι ηταν (κι ακομη ειναι) πολυ δεμενη μαζι μου και τον Τζοι τον αγορασα απο το εκτροφειο της Ροδου. Την Φοιβη την υπολογιζω περιπου 13 ετων και ο Τζοι ειναι 7 ετων. Ειναι μαζι ως ζευγαρι απο τον Μαιο του 2012.
 
Αυτά είναι Ανέστη... Να τα έχεις όλη μέρα σαν μωρά δίπλα σου! 😉
Το πως πιάνουν πάντως τον καρπό με το πόδι με ξετρελαίνει! 🙄
 
καλημέρα, διάβασα πριν από λίγο αυτό το άρθρο δεν ήξερα που να το ποστάρω και μια και τους δίνεις κουκουνάρια, σκέφτηκα να το βάλω εδώ https://birdtricksstore.com/blogs/birdtricks-blog/are-pine-cones-safe-for-parrots
Για τα πουλάκια σου δεν λέω τίποτ' άλλο, μαγεμένοι όλοι φτου φτου και πάλι :)
 
Ανεστη εχεις μια πανεμορφη πρασινη παπαγαλοικογενεια που τους δειχνεις καθημερινα τοσο πολυ αγαπη και φροντιδα! Γιαυτο και τα πουλακια σου λαμπουν απο ευτυχια και ειναι γεματο ενεργεια!
 
Τα 2 στολιδια μου που δεν εβαλα πανω στο δεντρο, για να μην μας το χαλασουν. 😛

Ευχομαστε σε ολους σας καλες γιορτες, με υγεια!
fe660e60-89c2-4a84-9721-a689c83d4c7f_zps67a4679f.jpg
 
Μιας και διανυουμε τις αλκυονιδες ημερες που μονο Ιανουριο δεν θυμιζει ο καιρος, βρηκαμε ευκαιρια την περασμενη Κυριακη να βγουμε να χαρουμε τον ηλιο στο πανεμορφο μερος που μενουμε. Ετσι ξετρυπωσα το χαρνες κι εβγαλα τα μικρα εναλλαξ (επειδη εχω μονο ενα χαρνες προς το παρον) για μια βολτα στον ηλιο και τον καθαρο αερα. Στην αρχη "γκρινιαξαν" και τα 2 μιας κι ειχα καναδυο μηνες να τους το φορεσω αλλα μολις βγηκαμε απο την πορτα ξεχασαν το χαρνες κι απολαυσαν την ημερα. 😉

Στις 3 πρωτες φωτογραφιες ειναι ο Μπάρνι
f4112af0-d886-488f-aca6-f450b49e5fec_zps633eff12.jpg

5111a5e8-0fad-4ab8-97a2-b2b83c2052ae_zps9e0cc582.jpg

e1d3161f-d0ea-46a3-bb07-fd97d2f20d01_zps7f27a8b1.jpg


και στις 3 επομενες η Μπεττυ
988aeb57-1be6-4ab5-801c-e40a717d71c5_zps79a68259.jpg

e015c675-5838-469e-b074-980bd905fdac_zps82cb8917.jpg

e83740ef-e090-4e4e-9969-7719661366ef_zpsedae21da.jpg
 
Έχουν γίνει υπέροχα πουλιά και είναι πολύ πολύ όμορφα!
Το πόσο φροντισμένα και υγιή είναι και τα δυο τους φαίνεται αμέσως, από τα μάτια και το πτέρωμα τους! Ωραίες φωτογραφίες Ανέστη!
 
πανεμορφο ειναι
καλα εκανες και το εβγαλες στην λαικαδα χαρες που θα εκανε
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια ολους, προσπαθω να κανω γι' αυτα οτι καλυτερο περναει απο το χερι μου!

.. Μιλάνε τα μικρά; Τι σου λένε; :D

Λενε ενα σωρο πραγματα και το θεωρω απιστευτο για την ηλικια τους! Θα προσπαθησω να γραψω οσα θυμηθω τωρα. Μερικα ειναι "Γεια σου" που μας λενε πρωτο πραγμα μολις μας δουν ειτε ερθουμε απο εξω απο το σπιτι, ειτε τους ανοιξω το πρωι το πατζουρι. Ακομη λενε "αγαπη μουουου" "σ'αγαπω", "μουα (δινουν φιλι)" αυτα δεν τους τα μαθαμε ολα μαζι αλλα τα ταιριαξαν μονα τους και τα λενε σαν προταση με αυτη τη σειρα ακριβως και σκαω στα γελια καθε φορα με τοσο "σιροπι" που βαζουν! Επισης φωναζουν τον "Σπυρο" που δεν τον ξερει κανεις αλλα το φωναζε αυτο ο πατερας τους απο τη μερα που τον πηραμε. "Ελα δω" "Που εισαι;" "Μπαρνι" "πουλακι μουουου" "πως σε λενε αγαπη μου;". Επισης ξεκαρδιζονται στα γελια μαζι και τα δυο, με ακουσαν μια φορα να γελαω δυνατα και τους εκανε τοση εντυπωση που το κρατησαν με τη μια. Φωναζουνε με στομφο "Πω πωωω!" και "ουαου!" οταν πουνε κατι που τους αρεσει πολυ. Λενε και πολλα ακαταλαβιστικα που δεν εχουν ξεκαθαρισει ακομη, να σκεφτει κανεις οτι ειναι 7 μηνων πουλακια. Κι απο τα τραγουδια που τους μαθαινουμε λενε τα ευκολα κομματακια οπως το α α αταξιδευτο και οε οε οε οε οε οε οε οε απο το ηταν ενα μικρο καραβι και "μπεεελα" απο την κουνια μπελα. :D Η Μπετυ ειναι πιο πολυ της παρλας ενω ο Μπαρνι ειναι πιο πολυ του τραγουδιου και χορευει κιολας! Αυτα πανω κατω, σιγουρα εχω παραλειψει και καποια που δεν μου ερχονται στο μυαλο τωρα.
 
καλημέρα!
τελικά ισχύει ότι ο παπαγάλος δεν παπαγαλίζει απλά αλλά εννοεί αυτά που λέει και το έχω διαπιστώσει και σε άλλους μεγάλους παπαγάλους και είναι πολύ εντυπωσιακό και ενδεικτικό της ευφυίας αυτών των πουλιών
 
Ειναι απιστευτα! Αν εχεις χρονο να μας ανεβασεις και καποιο βιντεακι Ανεστη! Πιστευω πως ολη αυτη η εμπειρια της αναπαραγωγης και το πως αυτα τα δυο αυγουλακια εγιναν 7 μηνων παπαγαλοι και λενε τοσα πολλα ειναι εντυπωσιακο! Και ειμαι σιγουρη Ανεστη πως για σενα ειναι μια εμπειρια μοναδικη και ανεπαναληπτη! Καθημερινα σου γεννουν συναισθηματα που πρωτη φορα νιωθεις! Να τα χαιρεσαι τα πανεξυπνα κουκλια σου και παλι! Η τοση αγαπη, η συνεχης ενασχοληση που τους δειχνεις, η φροντιδα που τους εχεις προσφερει τα εχει κανει και πιο ευφυη! Φαντασου αμα χρονισουν τι θα σου λενε! 😛
 
Εχω μείνει άφωνη από έκπληξη! Τα θερμά μου συγχαρητήρια Ανέστη μου για τον τόπο που τα "διαπαιδαγωγείς"! Εκείνο που γίνεται εύκολα αντιληπτό είναι η αγάπη με τα οποία τα περιβάλλετε και το όμορφο και υγιές περιβάλλον μέσα στο οποίο αλληλοεπιδρούν καθημερινά! Είναι εμφανές ότι συμπεριφέρεστε με πολύ γλυκύτητα και ευγένεια μεταξύ σας και αυτό αντανακλά στην προσωπικότητά τους! Και πάλι συχγαρητήρια!
 
Καταπληκτικά ! Για ακόμα μια φορά ζηλεύω τους παπαγάλους... :D
 
Ενα μικρο δειγμα απο τη Μπεττυ και τον Μπαρνι που μαθαινουν παιδικα τραγουδακια. :D Κι εγω με τη γελοιοδεστερη φωνη που υπαρχει για να τους κραταω τον ενδιαφερον. 😛 Κανονικα συμμετεχουν περισοτερο αλλα μολις ειχαν βγει απο το κλουβι και ειχαν το νου τους σε σκανταλιες και σκαρφαλωματα. :D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top