Γενικά Οικογένεια Αμαζόνων, Phoebe, Joey, Betty & Barney

πόσο μ΄αρέσουν οι βραχνές φωνούλες τους! Πολλές φορές σκέπτομαι πόσο χαρούμενη με κάνουν τα λογάκια του Μάριου και του Κάρλο, πραγματικά χάρηκα τα παιδάκια σου Ανέστη! :)μπράβο σας!
 
Σε καταλαβαινω απολυτα! . 😀 Ειναι καποια μικρα πραγματα που θελω να πιστευω οτι δεν τα λενε τοσο συμπτωματικα που σε κανουν να τα αγαπας τοσο πολυ. Χθες η γυναικα μου κρατουσε τη Μπεττυ (η Μπεττυ ειναι πιο ευκολο πουλακι στο χειρισμο και την προτιμα) και της εδινε φιλακια στο ραμφος και της λεει αναμεσα στα ματς μουτς η Μπετουλα "αγάααπη μου" ε, το ζουλας μετα ή οχι; :D
 
...Ειναι καποια μικρα πραγματα που θελω να πιστευω οτι δεν τα λενε τοσο συμπτωματικα που σε κανουν να τα αγαπας τοσο πολυ. Χθες η γυναικα μου κρατουσε τη Μπεττυ (η Μπεττυ ειναι πιο ευκολο πουλακι στο χειρισμο και την προτιμα) και της εδινε φιλακια στο ραμφος και της λεει αναμεσα στα ματς μουτς η Μπετουλα "αγάααπη μου" ε, το ζουλας μετα ή οχι; :D

Εγώ δεν ''θέλω'' απλά, πιστεύω και είμαι απολύτως σίγουρη πως ξέρουν πολύ καλά τι λένε και πότε το λένε!
Αυτό το ''δικαιολογώ'' διότι οι λέξεις-φράσεις που τους μαθαίνουμε μιλώντας τους (και όχι... Παπαγαλίζοντας) συμπεριλαμβάνουν συναίσθημα από μέρους μας, επίσης λέγονται αυθόρμητα κάποιες στιγμές, οπότε και τα πουλιά τις επαναλαμβάνουν ανάλογα (συγκεκριμένες στιγμές με το ανάλογο συναίσθημα). Τα (εκάστοτε) δικά μου πουλιά (τουλάχιστον) φωνάζουν τα άτομα της οικογένειας μου με τα ονόματα τους... Πχ ποτέ δεν με αποκάλεσαν Βαγγέλη ή Γιάννη (και το αντίθετο).
 
Ανέστη για μία φορά ακόμα, στο λέω και απο εδώ, είσαι ΦΟΒΕΡΟΣ ! Αξιος! Οχι μόνο που κατάφερες αναπαραγωγή παπαγάλων αλλα και που τους προσφέρεις αυτο το επίπεδο ζωής, σπάνιο για τα δεδομένα της χώρας μας!

Το ξέρω οτι είναι δύσκολο και οικονομικά αλλά και απο άποψη χρόνου που διαθέτεις!

Το αποτέλεσμα σε δικαιώνει ομως πιστευω!


Τι σχέδια εχεις για τα μικρά; θα τα κρατήσεις; θα κρατήσεις το ένα και θα του βρείς ζευγάρι;


Μακάρι να καταφέρω να επιχειρήσω και εγω το ίδιο σενάριο κάποια στιγμή με τον Ζώη.
 
Νασο, σ'ευχαριστω πολυ! 😳

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν δυσκολες στιγμες με τις φωνες στο σπιτι με 4 αμαζονες αλλα τα μικρα τα ελεγχω απολυτα προς το παρον. Κι αν δεν ηταν κοντα στους γονεις τους να ακουν τις γκαριδες τους θα ηταν αγγελουδια και δεν θα φωναζαν ποτε με αμαζονοκραυγες. Αλλα οταν τα σηκωνω στις παλαμες μου και κανουμε αγκαλιες και φιλια ξεχναω και τις φωνες και τα εξοδα και τη βρωμια που κανουν και καθαριζω συνεχεια κι ολα! Τα μικρα δεν τα χωριζω πλεον. Θα μεινουν μαζι ελπιζω για ολη τους τη ζωη, ειναι πολυ δεμενα και παιζουν ολη μερα. Τωρα καταλαβα απο πρωτο χερι ποσο μεγαλη σημασια εχει να εχει παρεα του ειδους του ενας παπαγαλος στο κλουβι. Κι αυτα που λενε καποιοι οτι αν ειναι 2 μαζι αγριευουν, δεν μιλανε και τα λοιπα ειναι κοινως μπουρδες. 😉
 
Εγω απλα Ανεστη θα πω οτι εισαι ενας υπεροχος Ανθρωπος απο αυτους που πρεπει να περνουμε σαν παραδειγμα.
 
... Τωρα καταλαβα απο πρωτο χερι ποσο μεγαλη σημασια εχει να εχει παρεα τους ειδους του ενας παπαγαλος στο κλουβι. Κι αυτα που λενε καποιοι οτι αν ειναι 2 μαζι αγριευουν, δεν μιλανε και τα λοιπα ειναι κοινως μπουρδες. 😉
Η παρέα είναι πολύ σημαντική είτε είναι του ιδίου είδους παπαγάλοι είτε όχι... Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό διότι το έζησα, (στο σπίτι μας) ο cockatoo είχε μάθει το cockatiel μας να μιλάει, οι δυο τους ''συζητούσαν'' ατελείωτες ώρες.
Επίσης ο Μάριος έμαθε τον Κάρλο (parrotlets) όλες τις λέξεις και τις προτάσεις που γνωρίζει...
 
Χθες που ηταν αργια βρηκα ευκαιρια να χαρω λιγο παραπανω τα μικρα μου. Δυστυχως λογω δουλειας δεν τα χαιρομαι οσο το χειμωνα. Ευτυχως που εχουν παρεα το ενα το αλλο και παιζουν και μιλανε μεταξυ τους ολη μερα, διαφορετικα θα ειχα πολλες τυψεις. :)

890a458d-ecad-4904-a2a6-082810a84239_zps8153bc06.jpg


e458fa27-dc2c-4437-914b-9f40b7a04d50_zps92070e80.jpg


7e875468-e8f2-455c-a018-e64b9fa8b45b_zps171e29fd.jpg


081ceac4-28b7-4576-bfd7-c1c583a07154_zpsd820acd8.jpg


bf8a62a0-ad56-495a-a7a6-9441610c9fe4_zpsf973b4c0.jpg


Δεν λεω ποιος ειναι ποιος και περιμενω τις υποθεσεις σας. Ποιος φοραει χαρνες και ποιος οχι; :D
 
Πολύ όμορφες φωτογραφίες Ανέστη, πανέμορφα πουλιά σε πανέμορφο λουλουδιασμένο περιβάλλον!
...η Μεττούλα φοράει χάρνες;
... (περίεργο, ο Μπάρνι όμως δεν είναι πιο ο ζωηρός 😉😀! Μπερδεύτηκα!
 
Πολύ όμορφες φωτογραφίες Ανέστη, πανέμορφα πουλιά σε πανέμορφο λουλουδιασμένο περιβάλλον!
...η Μεττούλα φοράει χάρνες;
... (περίεργο, ο Μπάρνι όμως δεν είναι πιο ο ζωηρός 😉😀! Μπερδεύτηκα!

Δεν απανατω δημοσια ακομη, θα περιμενω μερικες ακομα μαντεψιες. :D
 
Ο Μπαρνι φοράει το χαρνες! Η Μπεττυ ως κορίτσι είναι πιο τσαούσα! Δεν καταδέχεται να φοράει τέτοια! Είναι εκτός μόδας! 😛
 
Κι εγώ ο Μπάρνι λέω επειδή είναι πιο μεγαλόσωμο νομίζω, υποθέτω είναι το αγόρι :)
 
Αφου δεν εχει αλλη συμμετοχη ο γριφος θα το αποκαλυψω. :D Το χαρνες το φοραει η Μπεττουλα διοτι ειναι η πιο τσαχπινα και συνηθως ειναι αυτη που αποφασιζει να δοκιμασει αν μπορει να παει καπου πετωντας παρολο που και οι 2 εχουν ψαλιδισμενα τα φτερα πτησης. 😉
bf8a62a0-ad56-495a-a7a6-9441610c9fe4_zpsf973b4c0.jpg
 
Back
Top