Γενικά Ο Ερνέστο το parrotlet μου παρουσιάζεται

Λίγη ώρα έβγαλε ήλιο σήμερα, αλλά τον προλάβαμε όσο χρειαζόταν για να στεγνώσουμε απ' το μπανάκι μας, τσιμπολογώντας και λίγο κεχράκι παράλληλα. Αρχοντας!
View media item 20968
 
Κάναμε το μπάνιο μας, πήραμε το πρωϊνό μας και ξαφνικά για δες! Κάποιος τρώει κουλουράκι. Χμ... φέρε μου λίγο να στο καθαρίσω απ' το σουσάμι
View media item 20976
 
Ο Ερνέστο ανακάλυψε νέο μέρος να κουρνιάζει. Αφού παιδεύτηκε λίγο προσπαθώντας να ισορροπήσει πάνω στα... Ποτήρια, του βάλαμε ένα ξύλο και απέκτησε νέο τόπο για τον μεσημεριανό του υπνάκο
View media item 20993
 
α😀 οπου βολευεται ο καθενας!
όπου επιβάλλει να τον βολέψουν Ζάχο μου! Δεν χαλάνε χατήρι στο παιδί οι άνθρωποι, στο.. Ένα πόδι τους έχει και στέκονται! 😛
 
... Εδώ παρατηρούμε ότι ο νεαρός αρέσκεται και στο διάβασμα (ή στη γεύση των σελίδων τέλος πάντων)
ε! άμα δεν κάνουμε τις τρυπίτσες μας δεν γίνεται! Το Μαριόνι ακόμα και στη λίστα του σούπερ μάρκετ επεμβαίνει🙄
 
Λίγος ο ήλιος το χειμώνα και οφείλουμε να μαζεύουμε όπου τον βρούμε
View media item 20996
Σήμερα θα επισκευτούμε και τη Δρ. Γκρέι (είχε αναβληθεί λόγω εορτών η προηγούμενή μας επίσκεψη) για το "ετήσιο" τσεκαπ του νεαρού και το "ραμφικιουρ" του (κατα το μανικιούρ-πεντικιούρ) :D
Φυσικά μετά θα σας μεταφέρουμε τα νέα, για να μη χάσουμε ευκαιρία να σας ζαλίσουμε με το πόσο όμορφος και υπέροχος είναι 😛
 
Αργήσαμε να μπούμε καθώς είχαμε λίγες "στεναχώριες" Στην επίσκεψή μας στη δρ. Γκρέι η γιατρός πιθανολόγησε είτε πρόβλημα στο συκωτάκι του μικρούλη μας είτε κάποια μυκητίαση λόγω της εμφάνισης που είχε το ραμφάκι του. Ετσι ακολουθήσαμε τις δύο τελευταίες εβδομάδες θεραπεία με σιροπάκι και κάτι κάψουλες, και σήμερα την ξαναεπισκεφτήκαμε. Φαίνεται να είναι καλύτερα ο μικρούλης μας όπως μας είπε, θα συνεχίσουμε για λίγο ακόμα την θεραπεία και θα δούμε τι θα μας πει την επόμενη φορά που θα την επισκευτούμε.
 
Είδες; Πόσο καλά έκανες που το πήγες απλά προληπτικά. Πιστεύω όλα θα πάνε καλά.
Όποτε μπορέσεις μας ενημερώνεις αναλυτικά.
Μην στεναχωριέστε. Το παιδί πως είναι; Όπως πάντα ζωηρό ε;
 
Το παιδι δε μαζεύεται ειναι ο γνωστος νευράκιας και σήμερα έκανε και "παρατηρήσεις" σε εναν caique που ηταν μαζί μας στο ιατρείο
Περασαμε δύσκολες μερες ελπιζουμε οτι θα ειναι περαστικα. Πάντως ο μικρουλης ποτέ δεν "έπεσε" ήταν παντα ζωηρός και νευρικός.
 
Θέλω να προσθέσω ότι το ενδιαφέρον όλων, όχι μόνο για μας και τον Ερνέστο αλλά για κάθε πουλάκι του φορουμ είναι τουλάχιστον συγκινητικό. Σας ευχαριστώ πολύ όλους, και δεχόμαστε τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις σας με ευγνωμοσύνη.
 
Back
Top