Γενικά Ο Ερνέστο το parrotlet μου παρουσιάζεται

Το καινούργιο μας παιγνίδι (για το οποίο επιφυλάσσομαι για βίντεο αφού δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον τραβήξω, σταματάει και ορμάει στην κάμερα ο άτιμος) έχει να κάνει με... Διαολιά πάλι.
Αφού φάει την κροκέτα του και χορτάσει, πίνει το νεράκι του και επιστρέφει στην κροκέτα την οποία απλώνει "όμορφα-όμορφα" κυριολεκτικά ΠΑΝΤΟΥ.
Μετά περήφανος για το κατόρθωμά του στέκεται στην άκρη και με κοιτάζει προκλητικά "είδες; Είδες τι έκανα" λες και με κοροϊδεύει.
Στη συνέχεια τσιμπάει την ταϊστρούλα της κροκέτας και με κοιτάει σα να μου λέει "τι θα γίνει; Φαγητό δε θα βάλουμε;"
 
😀 θεος :Dεμείς κόβουμε κομμάτι από το χαρτί κουζίνας που βάζουμε για να μην τα πασαλιψουμε Κ το βουτάει στο νερό του Κ αφού μαλακώσει το μασουλάει σαν τσίχλα μέχρι που το φτύνει και γεμίζουμε τον τόπο 😀😛
 
Πρώτα ανεβήκαμε σε αυτο το καινούριο σκοινί να δούμε τι ακροβατικά μπορούμε να κάνουμε...

View media item 21044
Μετά αποφασίσαμε να παίξουμε κρυφτό με το αγαπημένο (πάντα) σακουλάκι. Βρες με αν μπορείς!
View media item 21045
 
Τελευταία επεξεργασία:
😀 οτι βρει το χρησιμοποιει παντως!
Το γεγονός ότι είναι όλη την ημέρα εκτός κλουβιού τον έχει κάνει λίγο "ακατάδεκτο" απέναντι στα συμβατικά παιγνίδια. Οταν δει κάτι που τον ενδιαφέρει το τριγυρίζει ακόμα και μέρες ολόκληρες και όταν το αποφασίσει απλά το "κάνει δικό του". Για παράδειγμα στις πιο πάνω φωτο, η σακούλα, το παλιο σωληνάριο από βιταμίνες, οι δύο "μάγειρες-αλατιέρες", ΦΥΣΙΚΑ το καπάκι "του", ακόμα και το στρωμένο πανάκι είναι "επιλογής" του. Κι έτσι παίζει με τα πράγματα που βρίσκει στο σπίτι.
Φυσικά έχει "επιλέξει" και πράγματα "φτου κακά" όμως δεν έχουμε τεράστια προβλήματα. Καταλαβαίνει πολύ γρήγορα που δε θέλουμε να πηγαίνει και τι δε θέλουμε να αγγίζει, κι έτσι αφοσιώνεται σε κάτι άλλο.
 
Είχα παρόμοια συζήτηση σήμερα για τα παιχνίδια της Λινκ. Πρόσεξα πως οτιδήποτε έχει δεν ασχολείται μαζί του εκτός κι αν το έχω εγώ στα χέρια μου. Για παράδειγμα έτυχε ακόμη και ζυμάρι κρέπας, να κόψει ένα κομμάτι από το πιάτο και να μου το φέρει στο χέρι. Αφού είδε ότι δεν έδωσα σημασία δεν το έφαγε και το πέταξε κάτω. Με τα παιχνίδια πάλι ή διάφορα χαρτιά θα τα ασχοληθεί μαζί τους μόνο αν κάνω ότι παίζω κι εγώ. Οπότε και στα αντικείμενα φαντάζομαι ο Ερνέστο δίνει σημασία σε ότι χρησιμοποιείται.
 
Ακριβώς Αγγελε. Νομίζω είναι μια ενδιαφέρουσα πτυχή της συμπεριφοράς των παπαγάλων που ζουν εκτός κλουβιου το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας. Ισως δε νιώθουν την ανάγκη να απασχοληθούν με κάποιο απ' τα παιγνίδια τους αλλά να "συμμετάσχουν" με κάτι που "παίζεις" κι εσύ. Ή να σου φέρουν ένα παιγνίδι για ν αδουν αν τυγχάνει της αποδοχής σου για να παίξετε μαζί.
 
Ισως δε νιώθουν την ανάγκη να απασχοληθούν με κάποιο απ' τα παιγνίδια τους αλλά να "συμμετάσχουν" με κάτι που "παίζεις" κι εσύ

Η καθημερινότητα της Link (όσο δεν τρώμε ή κρατάμε κάτι) είναι να ανεβαίνει εκεί ψηλά και να παίζουμε κρυφτό.

https://streamable.com/40f4n

Αν σταματήσω να της μιλάω ή να της σφυρίζω (όσο μπορώ γιατί δεν ξέρω χα χα) τότε εμφανίζεται

https://streamable.com/fe2xm

Έχω απορία όμως να δω τι κάνει όταν λείπω από το σπίτι. Όταν επιστρέφω από την δουλειά ή γενικά από έξω πάντα την βρίσκω ή να κοιμάται ή να τρώει. Ποτέ δεν την πέτυχα να παίζει με κάποιο παιχνίδι. Έχεις προσέξει εσύ τον Ερνέστο που βρίσκεται όταν επιστρέφεις σπίτι;
 
Οταν λείπουμε και οι δύο (γιατί όταν δουλεύω είναι πάντα η Νορα σπίτι) όπου κι αν τον αφήσουμε θα τον βρούμε γυρνώντας να κάθεται ήσυχος στο κλουβί του. Ακόμα και σε γρήγορες επιστροφές (είτε γιατί ξεχάσαμε κάτι είτε για οποιονδήποτε λόγο) είναι στο κλουβί του, στο σημείο που κουρνιάζει πάντα και κάθεται. Είμαστε πεπεισμένοι ότι κατά την απουσία μας απλώς κάθεται και ξεκουράζεται ακούγοντας τηλεόραση.
 
Εγώ όταν λείπω την έχω πάντα στο κλουβί κλεισμένη αλλά πρόσεξα ότι οι κουτσουλιές είναι όλες στο ίδιο σημείο που κουρνιάζει/κοιμάται. Για αυτό και μόνο το λόγο σκέφτομαι ότι δεν παίζει με τα παιχνίδια της.
 
Εγώ όταν λείπω την έχω πάντα στο κλουβί κλεισμένη αλλά πρόσεξα ότι οι κουτσουλιές είναι όλες στο ίδιο σημείο που κουρνιάζει/κοιμάται. Για αυτό και μόνο το λόγο σκέφτομαι ότι δεν παίζει με τα παιχνίδια της.
Ετσι πρέπει να γίνεται Άγγελε. Εχουν και τα δύο συνδέσει το παιγνίδι και την κινητικότητα με μας. Με λίγα λόγια κατα την απουσία μας δεν έχουνε "ενδιαφέροντα" , ίσως βρίσκουν και την ευκαιρία για λίγη ξεκούραση ώστε να εχουν δυνάμεις όταν θα γυρίσουμε.
Υπάρχουν χαρακτηριστικές περιπτώσεις που αργούμε λίγο παραπάνω να γυρίσουμε από κάποια έξοδο (μιλάμε πάντα για τη μέρα που είναι ξύπνιος ο μικρός καθώς την ώρα που κοιμάται φροντίζουμε να είμαστε παντα εκεί για να τον βάλουμε για ύπνο) και την... ακούμε κανονικότατα. Παρατηρήσεις όχι βλακείες :D
 
Οταν λείπουμε και οι δύο (γιατί όταν δουλεύω είναι πάντα η Νορα σπίτι) όπου κι αν τον αφήσουμε θα τον βρούμε γυρνώντας να κάθεται ήσυχος στο κλουβί του. Ακόμα και σε γρήγορες επιστροφές (είτε γιατί ξεχάσαμε κάτι είτε για οποιονδήποτε λόγο) είναι στο κλουβί του, στο σημείο που κουρνιάζει πάντα και κάθεται. Είμαστε πεπεισμένοι ότι κατά την απουσία μας απλώς κάθεται και ξεκουράζεται ακούγοντας τηλεόραση.
Το ίδιο Κ το πεπερονι όταν είναι μέσα απλά κάθεται Κ παίζει με ένα από όλα τα παιχνίδια του όταν είναι έξω τα πειράζει όλα χαχα ταυτιζόμαστε με εσάς διονυση μας. Αυτα τα μικρά τερατάκια είναι για μεγαλεία τι να τους κάνουν τα παιχνιδάκια θέλουν ολόκληρο σπίτι να εξερευνούν 😛
 
Πράσινο το παιδί, πράσινα και τα φύλλα της ελιάς, ότι πρέπει για να 😛''εξαφανιστεί''!:D
Άγγελε, πρόσεξε διότι η Link ψάχνει για φωλιά και πιστεύω πως την έχει βρει εκεί ψηλά. Πρέπει να υπάρχει εσοχή όπως είδα στο βίντεο, καλύτερα να βάλεις ένα χαρτόνι-ξύλο από πάνω και να την κλείσεις 😉
 
Back
Top