Γενικά Ο Ερνέστο το parrotlet μου παρουσιάζεται

Άγγελε, πρόσεξε διότι η Link ψάχνει για φωλιά και πιστεύω πως την έχει βρει εκεί ψηλά. Πρέπει να υπάρχει εσοχή όπως είδα στο βίντεο, καλύτερα να βάλεις ένα χαρτόνι-ξύλο από πάνω και να την κλείσεις 😉

Ναι δυστυχώς έτσι είναι και μου το έχει πει και η Βάσια. Θέμα χρόνου είναι να το κλείσω με αυτό το σημείο
 
Παίρνουμε με όρεξη το πρωινό μας παρέα με ένα παιγνιδάκι από τα πάρα πολλά που μας έφερε η Sissy
Eυχαριστούμε πολύ Σισσυ! Και τον Γιάννη ianos για τις συμβουλές και τα λουλουδάκια :)
View media item 21077
 
Αχ τι καλααα αυτή η Sissy ειναη διαμάντι πια Κ εμείς μας έφερε ένα σωρό με τη ληδα.. Να τα χαρείτε ερνεστουλης μας ευχομαι μια μέρα να συναντηθούν όλα τα παροτλετόπαιδα μας χιχι :D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αχ τι καλααα αυτή η Sissy ειναη διαμάντι πια
Η Σισσυ μας ειναι η παροτλετομαμα του φορουμ και αυτο δε θα το αμφισβητήσει κανεις. Στην λίγη ωρα που την είδα ξαφνιάστηκα από το ποσο έδειχνε να αγαπάει τον Ερνεστο που δεν τον έχει καν δει ζωντανά. Ασε που οι συμβουλές της για τα διαβολακια μας ειναι παντα υπερπολύτιμες.

αυτο θα θελα να το δω 😀
Κρυμμένος να είσαι μαζί μας μη φαμε καμια ξωφαλτση απ' τα διαολια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν ανεβάζω συχνά φωτογραφίες τελευταία (ας οψεται η δουλειά και τα τρεχάματα) αλλά θέλω να ευχαριστήσω και απο εδώ τη Sissy μας για τα παιγνιδάκια που μας έφερε που πλέον είναι σκόρπια σε όλο το σπίτι κατα το γούστο του μικρού πράσινου αυτοκράτορα για να τα επισκέπτεται κατα βούληση.
 
Το βάζω εδώ ενώ θα έπρεπε να μπει στα "παράξενα πτηνά" που έχω ανοίξει στο οφ τοπικ.

Σπάνιο είδος παπαγάλου του γένους "Poueinaitokapakious Palaviarous Theotrellous". Συναντάται στο Μαρούσι και τον αναγνωρίζουμε από την κοφτή του τσιρίδα "ΚΕΦΑΛΑΚΙΚΕΦΑΛΑΚΙ" και "ΠΟΥΕΙΝΑΙΤΟΚΑΠΑΚΙΙΙΙΙΙ" που ειναι οι πολεμικές κραυγές του.

Προστατεύει τα παιδια-καπάκια του με αυτοθυσία ενώ ενίοτε τα πηγαίνει και βόλτα σε παρακείμενα ντουλάπια, χαλιά,τραπέζια και καρέκλες. Πρόκειται για αρπακτικό το οποίο παραμονεύει και σκοτώνει τη λεία του, την επονομαζόμενη μπρόκολο, κροκέτα ή κεχρί, κατασπαράζοντάς τη με το κοφτερό του ράμφος.

View media item 20894
Εάν τον δείτε φυλαχτείτε, επιτίθεται αμέσως και απαιτεί χάδια και κανάκεμα.
 
Αν αυτά τα πουλιά έβγαιναν σε μέγεθος μακάο θα ήταν ο φόβος και ο τρόμος όλων. Δεν νομίζω να τα είχε κανείς στα σπίτια τους. 😎

Πριν (περίπου) 10 χρόνια, διάβαζα σ΄ένα αμερικάνικο φόρουμ το ποστ ενός μέλους, ο οποίος είχε 3-4 μακάο και κάποια πάροτλετς. Έγραφε λοιπόν ο άνθρωπος πως με τους μακάο υπήρχε μια σιγουριά στο τι ''περίμενε'' από αυτούς την επόμενη ημέρα. Αντιθέτως με τα πάροτλετς που οι διαθέσεις και η συμπεριφορά τους άλλαζε από λεπτό σε λεπτό!
Πόσο δίκιο είχε...
 
Το βάζω εδώ ενώ θα έπρεπε να μπει στα "παράξενα πτηνά" που έχω ανοίξει στο οφ τοπικ.

Σπάνιο είδος παπαγάλου του γένους "Poueinaitokapakious Palaviarous Theotrellous". Συναντάται στο Μαρούσι και τον αναγνωρίζουμε από την κοφτή του τσιρίδα "ΚΕΦΑΛΑΚΙΚΕΦΑΛΑΚΙ" και "ΠΟΥΕΙΝΑΙΤΟΚΑΠΑΚΙΙΙΙΙΙ" που ειναι οι πολεμικές κραυγές του.

Προστατεύει τα παιδια-καπάκια του με αυτοθυσία ενώ ενίοτε τα πηγαίνει και βόλτα σε παρακείμενα ντουλάπια, χαλιά,τραπέζια και καρέκλες. Πρόκειται για αρπακτικό το οποίο παραμονεύει και σκοτώνει τη λεία του, την επονομαζόμενη μπρόκολο, κροκέτα ή κεχρί, κατασπαράζοντάς τη με το κοφτερό του ράμφος.

View media item 20894
Εάν τον δείτε φυλαχτείτε, επιτίθεται αμέσως και απαιτεί χάδια και κανάκεμα.
😀 έχω φάει τσιμπιες για αυτά τα καπάκια χριστεεε μου 😀 να μας δίνετε πιο συχνά δόση σας παρακαλουμεεεε :):D
 
Κάποιο παμπόνηρο πουλί, καθώς έτρωγε και ρέμβαζε στη βεράντα πέταξε σπόρους κεχριού στη γλάστρα. Τα αποτελέσματα τα βλέπετε, μετά από περίπου 20 μέρες.
Κάποιος θα έχει έτοιμα "γλυκίσματα" σε λίγο καιρό.
View media item 21173
 
Κάποιο παμπόνηρο πουλί, καθώς έτρωγε και ρέμβαζε στη βεράντα πέταξε σπόρους κεχριού στη γλάστρα. Τα αποτελέσματα τα βλέπετε, μετά από περίπου 20 μέρες.
Κάποιος θα έχει έτοιμα "γλυκίσματα" σε λίγο καιρό.
View media item 21173
Ουάου. Η επιθυμία σας διαταγή ε; :D
 
Κάποιο παμπόνηρο πουλί, καθώς έτρωγε και ρέμβαζε στη βεράντα πέταξε σπόρους κεχριού στη γλάστρα. Τα αποτελέσματα τα βλέπετε, μετά από περίπου 20 μέρες.
Κάποιος θα έχει έτοιμα "γλυκίσματα" σε λίγο καιρό.
View media item 21173
Πες του παμπόνηρου ότι είπε ο Γιάννης να τα πετάει αλλού τα σπόρια, γιατί θα μας χαλάσει το φυτό (μπορντώ) που φαίνεται ότι έχει πιάσει. 😎
 
Πες του παμπόνηρου ότι είπε ο Γιάννης να τα πετάει αλλού τα σπόρια, γιατί θα μας χαλάσει το φυτό (μπορντώ) που φαίνεται ότι έχει πιάσει. 😎
😀!
Οντως Γιαννη μου εχει πιασει και μαλιστα με εντυπωσιακο τροπο, δεν το περιμενα γιατι το ταλαιπωρησαμε αρκετα στην μεταφορα ωσπου να το φερουμε εδώ.
Και ευχαριστούμε κιολας!
 
Back
Top