Γενικά Ο Ερνέστο το parrotlet μου παρουσιάζεται

6fwuB4c.jpg


Λοιπόν ετοιμάζομαι για νάνι. Μια φωτογραφία για τις ανάγκες της νέας κολεξιόν "Πρασινο Μπλε σε φόντο Ράμφους" και βουρ για το αγαπημένο μας κλαδι λεμονιάς.
 
:DΆντε good night! Ξενύχτης είσαι Ερνεστούλη μου! το Μαριόνι φωνάζει για νάνι από τις 9 παρά:)
Α, μη νομιζεις 8.20 ειναι η φωτογραφία απλα αργησαμε να την ανεβασουμε, οταν την ανεβασα ο μικρος... ροχάλιζε 😛
 
Είναι τρομερός ο Ερνέστο :D
Μπαίνω κάθε τόσο και χαζευω βίντεο και φωτογραφίες του.

Αλίκη έχεις πολύ γέλιο 😀.
"Η πονεμένη ιστορία μια κοπελας χωρίς παιδί 😛"
 
Αλίκη έχεις πολύ γέλιο 😀.
"Η πονεμένη ιστορία μια κοπελας χωρίς παιδί 😛"
Η Οδύσσεια μιας κοπέλας χωρίς παπαγαλομωρο... εγώ ποτέ θα γίνω παπαγαλομανα; 😛
 
l9JQldD.jpg


Παιδική χαρά, η ινδιάνικη ξύλινη σκηνή μου (την πηρα λαφυρο οταν κατατροπωσα μια φυλη ινδιάνων), κεχράκι, φαγακι, το μπουκάλι που κάποτε εβαζε νερο ο μπαμπας αλλα κατασχέθηκε παρ' εμου, του Ερνέστο, και σκεφτομαι απο τι να αρχισω (Υποσημείωση από μπαμπά : τελικα αρχισε βγαζοντας και βαζοντας το καπακι του μπουκαλιου 😛 )
 
... Και σκεφτομαι απο τι να αρχισω (Υποσημείωση από μπαμπά : τελικα αρχισε βγαζοντας και βαζοντας το καπακι του μπουκαλιου 😛 )
Αυτό το ραμφάκι τους! Όσο μικρό κι αν είναι κάνει... Θαύματα! (καλά και :Dκακά)
 
Τι εννοειτε θα πάει για σενιαρισμα; 😱
Ειναι γλύκας, ο μικρούλης...
😀 θα παμε να το λιμαρουμε λιγουλακι να επανελθει στις σωστες διαστασεις, να ειναι και ομορφος για τις δεσποινίδες παροτλετιτσες 😛
 
Γινετε να λιμαριςτει; το κάνουμε σε ολους τους παπαγάλους αυτο;
Φανταζομαι ειναι ακίνδυνο, και οχι επώδυνο, αφου εχω διαβάσει οτι στο Ράμφος τους υπάρχουν νευρικές απολήξεις...
 
Γινετε να λιμαριςτει; το κάνουμε σε ολους τους παπαγάλους αυτο;
Φανταζομαι ειναι ακίνδυνο, και οχι επώδυνο, αφου εχω διαβάσει οτι στο Ράμφος τους υπάρχουν νευρικές απολήξεις...
Δεν το κάνουμε χωρίς λόγο, μόνο αν το ράμφος έχει μεγαλώσει περισσότερο από το κανονικό.
Φυσιολογικά το περιποιούνται μόνα τους με τις πέτρες τους.
Το ράμφος είναι όπως τα νύχια στο περίπου. Από ένα σημείο και μετά είναι νεκρά και δεν πονάνε αν κοπούν.
Το λιμάρισμα με χαρτόλιμα νυχιών καλύτερα, είναι ασφαλής τρόπος γιατί δεν κινδυνεύεις να ξεπεράσεις τα όρια του νεκρού τμήματος.
Έτσι κι αλλιώς πάντα κόβουμε πιο συντηρητικά, αφήνοντας περιθώριο.
 
Back
Top