Αναπαραγωγή Ο Μπετοβεν που εγινε Μπετυ και ερωτευθηκε κεραυνοβόλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nNoe
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nNoe

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Νέα Ερυθραία
Φιλοι καλησπέρα. Η ιστορια ειναι συντομη και ειναι η εξης.

Εδω κ ενα χρονο ειχα τον Μπετοβεν.Αρσενικο καναρινι αγορασα, μπετοβεν τον εβγαλα, φανταζομενος τα μελλοντικα του σολα. Εις ματην ομως, ο Μπετοβεν ουδεποτε ελαλησε, πλην καποιων χαμηλοφωνων σολαρισματων κ αυτα στο τσακιρ κεφι. Ολη την αλλη περιδο "μουγκα στη στρουγκα" αντε κανα δυο τσιου τσιου. Τον πηγα σε 3 petshop , ολοι μου ειπανε ΑΡΣΕΝΙΚΟ! Το κοιταζα κ εγω κ μπερδευομουνα γιατι ΕΜΟΙΑΖΕ οντως γ\ια αρσενικο.Απο το Νομεβρη μου φεραν δωρο ενα κοκινο καναρινι, ο οποιος πηρε το ονομα φρειδερικος και απο το επομενο κιολας πρωι χαλαγε τον κοσμο με τα σολα του.Απο τη μια λοιπον ο μπετοβεν απο την αλλη ο φρειδερικος. Τα δυο ακρα αντιθετα. Τα πουλια βλεποντουσαν που κ που,το ενα ομως ακουγε το αλλο καθημερινα για ενα διαστημα 4 μηνων.

Μεχρι που... Την Παρασκευη που πας περασε ο μπετοβεν ειχε ενα αυγο στο πατωμα του κλουβιου του! Ε ρε γλεντια... λεω. Τον παιρνω τον παω ξανα σ ενα Pet. ΘΥΛΗΚΟ αυτη τη φορα! (χαιρω πολυ, ειπα απο μεσα μου...)Ετσι με συνοπτικες διακδικασιες ο Μπετοβεν γινεται ΜΠΕΤΥ. Και προχωραμε. Εκει που ειχα κατεβασει τα κλουβια και τα χα διπλα διπλα μεχρι να τα καθαρισω, βλεπω την Μπετυ να κραταει στο στομα της ενα φτερο. Και βλεπω κ τον Φρειδερικο να πλησιαζει τα καγκελα και να προσπαθει να τη φτασει. Ρεε γμτ λεω, λες;Να τα βαλω για αναπαραγωγη; Προετοιμασια... Μηδεν.Ας το κανω λεω. Κ οτι βγει.Αν δω οτι ταλαιπωρουνται,single life again...

Σαββατο ο Φρειδερικος μπαινει στο κλουβι(ζευγαρωστρα) της Μπετυ)πρωην Μπετοβεν. Στο κλουβι μπαινει φωλια εξωτeρικη, λιναρι, αυγακαι στην αρχη μπαινει διαχωριστικο.Απο μια αβλεψια ομως η Mπετυ περναει το διαχωριστικο και σκαει φιλακι στον Φρειδερικο. Ρε γμτ ,ξαναλεω,Τι γινεται εδω.Ας το να παει στα κομματια. Εξω κ το διαχωριστικο. Σαββατο απογευμα το ζευγος εχει αρχισει τα φιλακια.

Κυριακη πρωι(χτες δλδ), φωλια σχεδον ετοιμη! Με το λιναρι μεσα, σχεδον τελειoποiημενη, στιγμες σεξ, φιλακιακαι τα δυο κρταtανε λιναρια στο στομα και πηγαινοερχονται, η Μπετυ στη φωλια, ο Φρειδερικος να της δινει λιναρια,(και τροφη!) μετα παλι εξωκαι γενικα φουλ ετοιμασιες!

Και ρωτω. Ειναι δυνατον; Μεσα σε 24 ωρες να εχουμε μια εικονα σ αυτην; Και μπορουμε να μιλαμε για περιπτωση πετυχημενου ζευγαρωματος;Η ολα αυτα ειναι ψιλο-απατη;Εκανα αναπαραγωγη χρονια πριν, αλλα παντα ξεκιναγα Μαρτη, εστηνα αντεβου, λαου λαου,τροφη σιγα σιγα με αυγα για πυρωμακαι ετσι κ αλιως. Τωρα ολα μπαμ μπαμ με τη μια;

Παρατηρησεις κανεις παιδια γιατον τον 24 ωρο αψε σβησε κεραυνοβολο ερωτα; Παιζει να προσεξω κατι ιδιατερο σ αυτη τη φαση οπως εξελισεται ραγδαια;

*nNoe*
 
Δεν καταλαβαίνω το "μέσα σε 24ώρες". Τα πουλιά βλέπονται και ανταλλάσουν
επιρροές και βλέμματα απο τον Νοέμβριο.Απλά επιβεβαιωσαν απο κοντά, αυτό
που συμβαίνει απο τότε. Μια προσοχή στην παροχή ασβεστίου Calci-lux (Orlux) θα το χρειαστεί η Μπετούλα σου.
Ολα θα γίνουν μια χαρά και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο εκτός απο παρακολούθηση και υπομονή. Καλή συνέχεια.
 
Ναι Μάκη,το 24 ωρες δεν ειναι ευστοχο οντως. Εμενα, δεν μου ειχε ξανατυχει αυτη η χρονικη αλληλουχια των γεγονοτων, οποτε μου κανε εντυπωση ετσι οπως εγινε μπαμ μπαμ...Αλλα εχεις δικιο, ειναι 4 μηνες τωρα που τα πουλια εχουν την "δικια τους "επικοινωνια. Κ λεγα και γω γιατι μ εχει ξεκουφανει ο αρσενικος, ολο το χειμωνα... Μιλαμε για λαλημα να σου παιρνει το κεφαλι στη κυριολεξια, δε μιλαμε απλα για στιγμες ευδαιμονιας που χαιρεσαι το καναρινι σου! Ποσες φορες γλυτωσε την παντοφλα (τροπος του λεγειν)ουτε γω δε ξερω.:DΗταν για την Κυρια Μπετυ, βλεπεις, αλλα που να το φανταστω... Εγω Μπετοβεν ειχα 😉.
 
Tα πράγματα εξελίσοονται μάλλον ομαλά, χτες έκανε το πρωτο αυγόκαι σήμερα περιμενω γυρνώντας απο τη δουλεια, να δω αν εχει κανει και δευτερο. Υπάρχει ενα μικρό θέμα ομως.😕

Εχω βάλει την φωλια εξωτερική, στην πλευρα του κλουβιου που σχεδον εφάπτεται με τον τοιχο.Αυτο σημαινει οτι ειναι μεν προστατευμενη και υσηχη εκει που ειναι, αλλα μοιαζει αδυνατο να μπορεσω να παρω τ αυγα και να τ ανατικαταστησω με πλαστικά. Θα πρεπει να αναστατωσω το ζευγαρι για τα καλα περνωντας το χερι μου ισα μεσα στο κλουβι προκειμνου να φτασω τη φωλια.Απο τη μια μερια λοιπον νομιζω δε θα ταν σοφη κινηση να αλλαξω τη θεση της φωλιάς τωρα. Ετσι δεν ειναι; Απ την αλλη παλι, η Μπετυ κανει τις βολτες της για αρκετη ωρα στο κλουβι, πραμα που σημαινει οτι δεν εχει ακομα "βιδωθει " στη φωλια.Αυτο ισως μ απαλαξει απο το αγχος αντικαταστασης των αυγων. Η τουλαχιστον ετσι νομιζω... Το απογευμα θα ανεβασω καποια-ες φωτο.
 
νομιζω φιλε θα υπαρξει προβλημα με την αλλγη θεσης αστα καλυτερα οπως ειναι;
 
Ετσι νομιζω κ εγω . Δε την πειραζω αθολου τωρα κ οτι κατσει. Επισυναπτω και μια φωτο με το 2 αυγο σημερα. Σ ευχαριστω για την απαντηση
 

Συνημμένα

  • a 003 (Medium).webp
    a 003 (Medium).webp
    64,9 KB · Προβολές: 140
Εγω νομιζω οτι εχεις ενα πολυ ταιριαστο ζευγαρακι και ολα θα πανε καλα..
Να μας λες νεα τους!
Η ιστορια ειναι φοβερη!
 
Πολύ ωραία ιστορία!
Μια χαρά σου ήρθαν τα πράγματα, καλύτερα ζευγαράκι παρα 2 αρσενικά
 
Νικο,Νικη,Γιαννη,Ηρακλη σας ευχαριστω για τα λογια σας. Ευχομαι και σε σας τα καλυτερα με τους φιλους μας. Εχω χωθει μεσα στο φορμουμ και διαβαζω συνεχεια θεματα προσπαθωντας παραλληλα να γνωρισω μεσα απο αυτα και τος ανθρωπους που τα γραφουνε. Τι πουλια εχουνε τι εμπειριες κλπ. Επισυναπτω μια φωτο αποψινη με την Μπετυ να κλωσσαει τα 3 της πλεον αυγα (μετακ το σημερινο)
Να στε ολοι καλα..
 

Συνημμένα

  • bety.webp
    bety.webp
    57 KB · Προβολές: 135
Τα πραγματα εξελισονται ομαλα, εκανε χτες το 5 αυγο. Ενα σημειο που με προβλματιζει ειναι οτι ο αρσενικος Φρειδερικος, αρχισε εδω κ 2 μερες τα "σολα". Δεν ενοχλει την Μπετυ,-αντιθετα την ταιζει και παραμενει στογικος-απλα πηγαινοντας στο αλλο ακρο του κουβιου, αρχισε να σολαρει το τραγουδι του.Αυγα κ λοιπα δυναμωτικα εχουν κοπει απο την ωρα που η καναρα "βιδωθηκε". Εχουν περασει αρκετα χρονια απο την τελευταια αναπαραγωγη που εκανακαι δε θυμαμα ειλικρινα,-μονο μια μυδρα μηνημη εχω- πως το αρσενικο "βουβαινεται" αυτη τη περιοδο. Ειναι "οκ" αυτος ο οιστρος; Προετοιμαζεται παλι για ζευγαρωμα;ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ σε κατι να χω το νου μου παιδια;
Ευχαριστω κ παλι.
 
Τα πραγματα εξελισονται ομαλα, εκανε χτες το 5 αυγο. Ενα σημειο που με προβλματιζει ειναι οτι ο αρσενικος Φρειδερικος, αρχισε εδω κ 2 μερες τα "σολα". Δεν ενοχλει την Μπετυ,-αντιθετα την ταιζει και παραμενει στογικος-απλα πηγαινοντας στο αλλο ακρο του κουβιου, αρχισε να σολαρει το τραγουδι του.Αυγα κ λοιπα δυναμωτικα εχουν κοπει απο την ωρα που η καναρα "βιδωθηκε". Εχουν περασει αρκετα χρονια απο την τελευταια αναπαραγωγη που εκανακαι δε θυμαμα ειλικρινα,-μονο μια μυδρα μηνημη εχω- πως το αρσενικο "βουβαινεται" αυτη τη περιοδο. Ειναι "οκ" αυτος ο οιστρος; Προετοιμαζεται παλι για ζευγαρωμα;ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ σε κατι να χω το νου μου παιδια;
Ευχαριστω κ παλι.
τον βαζεις στοδικο του κλουβακι και αναλαμβανη η καναρα ολα τα υπολοιπα!
 
τον βαζεις στοδικο του κλουβακι και αναλαμβανη η καναρα ολα τα υπολοιπα!

Αποστόλη καλησπερα και σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Με προβληματιζει ομως.Αμα τον βαλω απο τωρα σεξεχωριστο κλουβι ποιος θα ταιζει τη θυληκια; Αφου δε σηκωνεται η ιδια παρα ελαχιστα απο τη φωλια!
 
δεν υπαρχει κανενα προβλημα
θα τρωι απο μονη της μην ανησυχεις
 
τα πράγματα πάνε καλα-δοξα σοι ο θεός-. Βγηκανε την παρασκευη 5 καναρινακια, μεχρι στιγμης χαιρουν ακρας υγειας. Τρωνε αισυετς ποσοττηες καθημερινα. Ο φρειδερικος μονο, σα να χανει φτερα... Βλεπω συνεχεια πουπουλα απο αυτον στο κλουβι. Ν αρχισε η πτεροροια ηδη; Ποιος ξερει;
 

Συνημμένα

  • ΜΑΙ 052.webp
    ΜΑΙ 052.webp
    65,8 KB · Προβολές: 109
Να τα χαιρεσαι ολα. Μηπως τα χεις χε ζεστο μερος γι αυτο αρχησε απο τωρα να χανει πουπουλακια;

Κατι λιγο ασχετο->Στο κλουβι τι εχεις βαλει για επιστρωση;
 
Φωτη σ ευχαριστω πολυ. Το μερος που εχω το κλουβι ειναι σε βεραντα μεν αλλα με τζαμαρια γυρω γυρω χωρις να τα βλεπει απευθειας ο ηλιος παρα μονο οταν ανατελει. Ναι, ειναι λιγο ζεστα θα ελεγα εκει, καμια 25 αρια c. Στο κλουβι εχω βαλει μια ειδικη αμμο εμποριου συσκευασμενη με κοχυλια κ διαφορα μεσα... Ειναι πολυ καλη...
 
Μου αρεσε πολυ η ιστορια σου και απολαυσα την εξελιξη! Θα ηθελα να δω και τον πατερα! Να σου ζησουν τα μικρα τους! Μοιρασου την χαρα μαζι μας με νεωτερα.
 
Πράγματι πολύ ωραία ιστορία. Έχω και εγώ μια κανάρα που την πήρα πρόσφατα για να κάνω γέννα αλλά αυτή εδώ και τρείς μέρες άρχησε να χάνει πουπουλάκια. Πως πάνε τα μικρά σου;
 
Frania και agnos7 να στε καλα. Σας ευχαριστω.Frania ο πατερας ειναι ο κοκκινος οπως φαινεται στη φωτο που επισυναπτω. Η φωτο ειναι προτου γεννησει ολα τ αυγα. Η εικονα τωρα ειναι λιγο αντιστροφη. Η Μπετυ εχει μεινει "η μιση" ενω ο Φρειδερικος μαλλον παχυνε. Σημερα τους εβαλα μπανιερα, μια μεγαλη εξωτερικη μπανιερα.ΑΠΟΛΑΥΣΑΝ πραγματικα το μπανιο, ειδικα η Μπετυ κ εδειξε να αναζωογονηθηκε.Βουτουσαν για ωρα μια ο ενας κ μια ο αλλος. ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ να στγενωσουν κ μετα ξαναπηγαν στα- 8 πλεον ημερων- μικρα τους.Απο τα 5 τα δυο μοιαζει να εχουν παρει απο τον πατερα τα δυο απο τη μαμα τους κ το ενα μοιαζει αλλοκοτο!😎Ο φρειδερικος εξακολουθει κ χανει φτερακια..Αυριο θα επιχειρησω μια καθαριοτητα στο κλουβι. Ειμαι αγχωμενος γιαυτο λιγο αλλα ειναi αναγκη μαλλον. Υπαρχουν δυο δυσκολιες.

1. ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν ειχα βαλει τσοχακαι οι κουτσουλιες πλεον ειναι αφθονες κυριως στα "χειλη" της φωλιας ενω και το κλουβι -παρολο που εχει χωμα-εχει βρωμισει αρκετα. Δεν θ αλλαξω φωλια τωρα. Θα προσπαθησω με λεπτες κινησεις να καθαρισω λιγο -οσο γινεται-τα χειλη της φωλιας αφαιρωντας για λιγη ωρα την φωλια(ειναι εξωτερικη)

2. Το κλουβι δεν εχει σχαρα κατω ετσι η αλλαγη του χωματος και ο καθαρισμος απαιτει να βγει με προσεχτικες κινησεις χωρις να κνδυνεψουν να φυγουν τα πουλια. Θα εχω μια βοηθεια δε θα το κανω μονος μου αλλα δε παυει να μ αγχωνει λιγο ολη η διαδικασια. Νοιζω οτι πρεπει να γινει ομως, αν και οταν ειχα ξαναζευγαρωσει πουλια πριν 15 περιπου χρονια δεν ειχα κανει απολυτως κινηση(οι κουτσουλιες ομως ηταν τραγικες...)Ειμουν τυχερος που δεν ειχε δημιουργηθει καποιο προβλημα..
 

Συνημμένα

  • zeygari.webp
    zeygari.webp
    72,8 KB · Προβολές: 101
Back
Top