Γενικά Ο Jim το pacific parrotlet

Παιδιά έχω και ένα θέμα με το Τζιμάκο *ταΐζει τα πάντα ακόμα και το χέρι μου και ότι παιχνίδι βλέπει με πολλά χρώματα. Σήμερα είχε ένα παιχνίδι και **καθόταν λες κ το προστάτευε, αν έκανα να του το πάρω φούντωνε από τα νεύρα του, επίσης τη κίνηση ζευγαρώματος την κάνει στο χέρι το δικό μου και σε ένα μπαλάκι παιχνιδάκι το οποίο είναι ανέκαθεν το αγαπημένο του. Να κάνω κάτι για αυτό;
*Το συνηθίζουν, προσπάθησε να του αποσπάς την προσοχή Βάσω.
**Το προστατεύει, μη δοκιμάζεις να του το πάρεις και εκνευρίζεται, αισθάνεται να κυριαρχεί, από την άποψη πως τελικά δεν του το παίρνεις...
Κάποια στιγμή κρύψε το και του το ξαναδίνεις μετά από 15-20 μέρες (βλέποντας και κάνοντας).
***Ένα μπαλάκι ''αγαπημένο'' είχε και ο Κάρλο, ποτέ δεν του το έβγαλα...Από τη στιγμή που δεν γίνεται μανία, δεν είναι ''φωλιά'', κρυψώνα, δεν βρίσκω τον λόγο να το στερηθεί...
Και θηλυκά όταν έχουν συντροφιά, τίποτα δεν εγγυάται πως θα γίνουν ζευγάρι, πρόκειται για πολύ παράξενα πουλάκια.
Θεωρώ λοιπόν πως καλύτερα να έχουν ένα αγαπημένο παιχνίδι, παρά να μην μπορούν να εκτονωθούν πουθενά και να έχουν άλλου είδους ξεσπάσματα...
Φυσικά εσύ χαιδεύεις μόνο στο κεφάλι Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους
δεν ταΐζεις αυγό-αυγοτροφή=πρωτεΐνες,
προσφέρεις ή του κάνεις μπανάκια,
τον αφήνεις να πετάει (αν δεν γίνεται επικίνδυνο και δεν τον κυνηγάς)
και οπωσδήποτε 13-14 ώρες ησυχίας ύπνου
 
Τελευταία επεξεργασία:
*Το συνηθίζουν, προσπάθησε να του αποσπάς την προσοχή Βάσω.
**Το προστατεύει, μη δοκιμάζεις να του το πάρεις και εκνευρίζεται, αισθάνεται να κυριαρχεί, από την άποψη πως τελικά δεν του το παίρνεις...
Κάποια στιγμή κρύψε το και του το ξαναδίνεις μετά από 15-20 μέρες (βλέποντας και κάνοντας).
***Ένα μπαλάκι ''αγαπημένο'' είχε και ο Κάρλο, ποτέ δεν του το έβγαλα...Από τη στιγμή που δεν γίνεται μανία, δεν είναι ''φωλιά'', κρυψώνα, δεν βρίσκω τον λόγο να το στερηθεί...
Και θηλυκά όταν έχουν συντροφιά, τίποτα δεν εγγυάται πως θα γίνουν ζευγάρι, πρόκειται για πολύ παράξενα πουλάκια.
Θεωρώ λοιπόν πως καλύτερα να έχουν ένα αγαπημένο παιχνίδι, παρά να μην μπορούν να εκτονωθούν πουθενά και να έχουν άλλου είδους ξεσπάσματα...
Φυσικά εσύ χαιδεύεις μόνο στο κεφάλι Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους
δεν ταΐζεις αυγό-αυγοτροφή=πρωτεΐνες,
προσφέρεις ή του κάνεις μπανάκια,
τον αφήνεις να πετάει (αν δεν γίνεται επικίνδυνο και δεν τον κυνηγάς)
και οπωσδήποτε 13-14 ώρες ησυχίας ύπνου
Σε ευχαριστώ Σίσσυ μου🙂
Νομίζω πως τα κάνω όλα σωστά λοιπόν.. Εκτός όταν πάει για ύπνο που τον νανουριζω λίγο πριν τον βάλω στο σπιτάκι του. Κάθεται στο δάχτυλό μου για λίγο ενώ το έχω σηκωμένο το χέρι μου στον ώμο μου. Να το σταματήσω;
 
. Εκτός όταν πάει για ύπνο που τον νανουριζω λίγο πριν τον βάλω στο σπιτάκι του. Κάθεται στο δάχτυλό μου για λίγο ενώ το έχω σηκωμένο το χέρι μου στον ώμο μου. *Να το σταματήσω;
Προσωπικά δεν συμφωνώ με τέτοιου είδους ''αποκλειστικά'' δεσίματα, για το καλό του πουλιού δηλαδή.
Είναι κάτι που του το παρέχεις μόνο εσύ, γενικότερα ''κακομαθαίνει'' = αποκτά συνήθειες =γίνεσαι αναντικατάστατη, κάτι δηλ που δεν του προσφέρει αλλά του αφαιρεί...
*Ξεκίνα να ελαττώνεις τη διάρκεια του νανουρίσματος σταδιακά και σιγά σιγά Βάσω μου... Όλο αυτό ας μετατραπεί-καταλήξει σε λίγα γλυκά λογάκια πριν μείνει μόνος για να κοιμηθεί :)
 
Δηλαδή Σίσσυ μου να το κάνω όλο κ πιο λίγο; ή να του λέω γλυκόλογα και να μην τον νανουριζω καθόλου;
Μη κόψεις απότομα ότι του κάνεις και έχει συνηθίσει Βάσω μου.
Ελαττώνεις τη διάρκεια και σιγά σιγά καταλήγεις να του λες ένα δυο γλυκά λογάκια πριν φύγεις από το δωμάτιο...
 
Κι εδώ το τρωμε ❤️️️️️🌹💕🌺🌺😍🌻🌻IMG_20191117_151337-768x1024.webpIMG_20191117_151343-768x1024.webp
[automerge]1573996660[/automerge]
Μπραβο Βασω, δικο σου το μειγμα ή καποιας εταιρείας;
Δικό μου Αντώνη περιέχει
Μαύρο ρύζι, φακές, φαγοπυρο, κινοα, μπρόκολο και καροτακι😀
 
Τις τσακίζει Γιώργο, αλλά έχει μια προτίμηση στο φαγοπυρο μπορώ να πω 😀
Αν κατάφερες να τρώει φακές ένα πουλάκι, απλά πολλά μπράβο!
Και του δικου μου του βάζω ωμό φαγόπυρο.. Δεν τρελαίνεται αλλά το τρώει...
 
Αν κατάφερες να τρώει φακές ένα πουλάκι, απλά πολλά μπράβο!
Και του δικου μου του βάζω ωμό φαγόπυρο.. Δεν τρελαίνεται αλλά το τρώει...
Το φαγόπυρο ωμο ούτε τα δικά μου το πολυτρωνε. @Omorfoulis Βάσω εσύ ωμό το δίνεις;
Τις φακές @fortunatos Γιώργο τις τρώνε και τα δικά μου σαν τρελά 😆
Η δε Ζιζή περιμένει κάτω από το κλουβί μήπως πέσει κανένα κομματάκι επειδη δεν της δίνω 😁
 
Ζωή, νομίζω πως η Βάσω το βράζει ελαφρώς.
Εγώ πχ το μούλιαζα 24 ώρες σε νερό στο ψυγείο, το έτρωγαν όλοι (τώρα τελευταία δεν τους δίνω, το ρίξαμε εντελώς στα λαχανικά).
Μπράβο Τζιμάκο, ξέρεις να ζήσεις παλικάρι μου! 😁
 
Ζωή, νομίζω πως η Βάσω το βράζει ελαφρώς.
Εγώ πχ το μούλιαζα 24 ώρες σε νερό στο ψυγείο, το έτρωγαν όλοι (τώρα τελευταία δεν τους δίνω, το ρίξαμε εντελώς στα λαχανικά).
Μπράβο Τζιμάκο, ξέρεις να ζήσεις παλικάρι μου! 😁
Θα δοκιμάσω να το μουλιασω ή να το βράσω λίγο κι εγώ. Ευχαριστώ 🙂
 
Ζωή, νομίζω πως η Βάσω το βράζει ελαφρώς.
Εγώ πχ το μούλιαζα 24 ώρες σε νερό στο ψυγείο, το έτρωγαν όλοι (τώρα τελευταία δεν τους δίνω, το ρίξαμε εντελώς στα λαχανικά).
Μπράβο Τζιμάκο, ξέρεις να ζήσεις παλικάρι μου! 😁
Βάζω πρώτα το μαύρο ρύζι για κάνα πεντάλεπτο ίσα να μαλακώσει, τις φακές για δύο λεπτά με το φαγοπυρο και μετά το κινοα με τα λαχανικά ισα να μουλιασουν και έτοιμο το γεύμα 🌷... Είναι φαγανο το ζουζουνακι μου μωρέ παιδια💕💐
[automerge]1574368201[/automerge]
Αν κατάφερες να τρώει φακές ένα πουλάκι, απλά πολλά μπράβο!
Και του δικου μου του βάζω ωμό φαγόπυρο.. Δεν τρελαίνεται αλλά το τρώει...
Βράσε το ελαχιστα κι ο δικός μου ώμο δεν το προτιμούσε αλλά βραστό το τσακίζει.. χαχα
[automerge]1574368246[/automerge]
Το φαγόπυρο ωμο ούτε τα δικά μου το πολυτρωνε. @Omorfoulis Βάσω εσύ ωμό το δίνεις;
Τις φακές @fortunatos Γιώργο τις τρώνε και τα δικά μου σαν τρελά 😆
Η δε Ζιζή περιμένει κάτω από το κλουβί μήπως πέσει κανένα κομματάκι επειδη δεν της δίνω 😁
Τις φακές τις βράζεις Ζωή;
[automerge]1574368306[/automerge]
Ζωή, νομίζω πως η Βάσω το βράζει ελαφρώς.
Εγώ πχ το μούλιαζα 24 ώρες σε νερό στο ψυγείο, το έτρωγαν όλοι (τώρα τελευταία δεν τους δίνω, το ρίξαμε εντελώς στα λαχανικά).
Μπράβο Τζιμάκο, ξέρεις να ζήσεις παλικάρι μου! 😁
Ευχαριστούμε Σίσσυ μου! 🌹
 
Back
Top