Γενικά ΠΕΠΕΡ και ΛΗΔΑ, η γνωριμία τους

Εδώ λεμε γλυκόλογα στο ληδακι μας :) δυο χαρούμενα πράσινα μπιζελακια:D
Εγω πιστευω οτι θα γινεις τελεια μαμα! Για το δικο σου μωρακι εννοω! 🙂
 
είναι δυο πολύ όμορφα πουλάκια και θα γίνουν ταιριαστό και πολύ αγαπημένο ζευγαράκι! 🙂
(αυτό το πεπεροπανκόμαλο με ξετρελαίνει 😀:D )
To "μαλλί" του Πέπερ είναι παγκόσμια πατέντα, κατοχυρωμένη. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι είναι κομμωτής παγκόσμιας κλάσης.
https://community.petbirds.gr/media/Το-παιδι-ισιωνει-και-μπουκλες.19953/
 
είναι δυο πολύ όμορφα πουλάκια και θα γίνουν ταιριαστό και πολύ αγαπημένο ζευγαράκι! 🙂
(αυτό το πεπεροπανκόμαλο με ξετρελαίνει 😀:D )
😀 :D και χωρίς ζελέ εεεε είναι φυσικό μας 😛

To "μαλλί" του Πέπερ είναι παγκόσμια πατέντα, κατοχυρωμένη. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι είναι κομμωτής παγκόσμιας κλάσης.
https://community.petbirds.gr/media/Το-παιδι-ισιωνει-και-μπουκλες.19953/
Εμμμ διονυση μας έχουμε κρυφά ταλέντα Κ δν το ξέρουμε.. Κάνουμε Κ επισκέψεις κατοίκων άμα θέλετε ένα κρεπαρισμα ένα κάτι βρε παιδί μου 😀😛
 
Εχοντας κι εγώ έναν "μοναχικό" παροτλετάκο, θα ήθελα αν μπορείς Ελένη καθημερινά να μας δίνεις λεπτομέρειες της συμβίωσής τους, για να παίρνω μια ιδέα τι θα "αντιμετωπίσω".
Θεωρώ ότι είναι ξαφνιασμα για το πουλάκι να βλέπει μετά από κάποια χρόνια ένα του είδους του δίπλα του, και θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε "βήμα-βήμα" πως έρχονται κοντά.
Εξακολουθείς να τα έχεις χωριστά; Πότε σκοπεύεις να τα "ενώσεις" στο ίδιο κλουβί; Πως αλλάζει (αν αλλάζει) η συμπεριφορά τους μέρα με τη μέρα;
 
Παιδιά με συγχωρηται αν αργω απλά δουλεύω αρκετές ώρες Κ δν προλαβαίνω να μπαίνω πάντα :) ErnestoTheParrotlet μας σε ευχαριστώ που με ρωτάς για να ξέρω Κ Εγω τι να σας λέω γιατί Κ Εγω δν το χω με αυτά :) λοιπόν τα πουλάκια είναι ακόμα στη ζευγαρωστρα με το χώρισμα η ληδα δν βγαίνει έξω καθώς δν με γνωρίζει Κ με φοβάται ευχομαι στο μέλλον να μην με φοβάται Κ να μπαίνει στη χουφτιτσα μου όπως έκανε στη Sissy μας :D η ληδα μοιάζει σαν να περνάει μια φυσιολογική ζωή όπως πάντα με μόνη διαφορά να είναι συνέχεια προσειλωμενη στον πεπερ ερωτευμένη πραγματικά Κ όχι στο να μαδαει τα φτερακια της από τη μοναξιά όλα κυλούν ομορφα από μεριά Λήδας 🙂τωρα από τη μεριά του πεπερονιου ήρθαν τα πάνω κάτω κυρίως πιστεύω τον ενοχλεί περισσότερο που είναι σε άλλο κλουβί με άλλο μέγεθος Κ που δν τον βγάζω πια τόσο όσο πριν λόγω του ότι πρέπει να μείνει με τη ληδα να συνηθίσει είναι λίγο κατσούφης μωρε άλλαξαν όλα το κρεβάτι του το σπίτι του όλα 👎 την πρώτη μέρα δν ήθελε τίποτα όσο όμως περνάνε οι μέρες λιγότεροι καυγάδες Κ διαπληκτισμοί μέχρι που χθες την τάισε:) ανεβάζει συχνά τροφή από όταν ήρθε σπίτι μας η ληδα του έχουν ξυπνήσει ένστικτα μάλλον..όταν τον βγάζω έξω να δείτε τι γίνεται χάνος η ληδα χαλάει τον κόσμο να τον φωνάζει αλλά Κ εκείνος να της απαντάει... Το χώρισμα έχω σκοπό να το βγάλω όταν τους δω πιο κοντά χωρίς νευράκια και τσακωμούς έχω μηλισει με τη Σίσση Κ λεμε να βγάζουμε το χώρισμα ανα διαστήματα Κ να το ξανά βάζω αν τσακώνονται μέχρι να βγει εντελώς να δούμε πως πάνε :)
 
Σκέφτομαι πως θα ήταν καλύτερα Ελενάκι μου, κάποια Κυριακή δηλ όταν θα έχεις χρόνο, να τους βγάλεις στο τραπέζι της κουζίνας (να είναι άδειο), με ένα δυο χαρτάκια ή μικρά μπαλάκια ή καλαμάκια, μικροπράγματα δηλ για παιχνίδι.
Είναι καλύτερα οι πρώτες επαφές να γίνουν σε ουδέτερο έδαφος-εκτός κλουβιού και χωρίς φαγητό κοντά τους, εφόσον ο πεπερόνης του έχει αδυναμία ( για το φαγητό μπορεί κάλλιστα να προκληθούν αψιμαχίες). Άλλωστε τα φτεράκια της Λήδας αρχίζουν και ξαναβγαίνουν (ήταν κομμένα, εφόσον δεν ήθελα να έρχεται σε δύσκολη θέση το μαριονάκι, που δεν μπορούσε να πετάξει).
Η προσπάθεια γνωριμίας των παπαγάλων μου
Για να γνωριστεί ο Μάριος τον Κάρλο, από την ορθοστασία μπροστά στον καθρέφτη, είχα βγάλει...😛ρίζεις
 
Αυτο που ηθελα να προτεινω στην Ελενη αλλα το ξεχνουσα συνεχεια (εσκεμμενα ισως) ηταν να εβαζε ενα καθρεφτη στο κλουβι του Πεπερ 2-3 μερες πριν της πας τη Ληδα για να συνηθησει εστω και ετσι την παρουσια αλλου πουλιου!
Ισως ετσι να ηταν λιγο πιο ευκολα τα πραγματα!
 
...Ισως ετσι να ηταν λιγο πιο ευκολα τα πραγματα!
Εγώ το σκέφτηκα (τότε) για να μπλοκάρω τα νεύρα του Μάριου, βλέποντας ''πολλά πουλιά''... Κάτι που κατάφερα, εφόσον σάστισε διότι δεν μπορούσε να τα βάλει με άλλους...😛τρεις!
 
Σίσση μου ναι να το κάνω βεβαίως Κ Εγω το θέλω αλλά πως θα πιάσω το ληδακι; Φοβαμαι πολύ τρομάζει κάθε φορά που της αλλάζω το νερό Κ την τροφή βασικά όσο πλησιάζει το χέρι μου Κ δν θέλω να την τάραξω!meh

Κ επίσης Σίσση μου σκεφτομαι πως αν την βγάλω Κ πάει να πετάξει να κυνηγήσει τον πεπερ που θα πετάει Κ μου πέσει κάτω ; Θα τρελαθώ 😱
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
:)Καλημέρα! το απόγευμα σου απαντώ Ελένη μου, αυτά που σκέπτομαι για την υπάρχουσα κατάσταση δηλ
Ένταξη Σίσση μου θα περιμένω .σχολάω πεντέμισι Κ Εγω Κ θα μπω να το συζητήσουμε καλημέρα:)
 
... Το θέλω αλλά πως θα πιάσω το ληδακι; Φοβαμαι πολύ *τρομάζει κάθε φορά που της αλλάζω το νερό Κ την τροφή βασικά όσο πλησιάζει το χέρι μου Κ δν θέλω να την τάραξω!meh
Κ επίσης Σίσση μου σκεφτομαι πως αν την βγάλω Κ πάει να πετάξει να κυνηγήσει τον πεπερ που θα πετάει **Κ μου πέσει κάτω ; Θα τρελαθώ 😱

Θέλω να ρωτήσω, φοράς δαχτυλίδια-βραχιόλια, έχεις έντονα βαμμένα νύχια μήπως Ελένη μου;
Ρωτάω γιατί η Λήδα ήταν πολύ ήρεμη και δεν ταραζόταν καθόλου από την πρώτη ημέρα που την έφερα σπίτι, απλά πιανόταν ήρεμα (χωρίς φόβο-καθόταν ατάραχη) στα πλαϊνά κάγκελα του κλουβιού και περίμενε μέχρι να τελειώσω...
Η Λήδα μπορεί να είχε-έχει κομμένα φτερά (έχουν βγει κάποια ολόκληρα πια), αλλά ποτέ το κόψιμο τους δεν υπήρξε τέτοιο ώστε να μην μπορεί να προσγειωθεί αλλά να πέφτει!
Δεν μπορεί να πετάξει σε ύψος και απόσταση, αλλά δεν κινδυνεύει να χτυπήσει από πέσιμο...
Αυτό που σίγουρα δεν κάνει είναι ν΄ανέβει στον δείκτη, θέλει ν ανεβαίνει στον αντίχειρα και να την ''κλείνεις'' στην παλάμη σου...
Κάποια φορά που ο πέπερ θα βρίσκεται ελεύθερος στο σαλόνι, πάρ΄την στο άλλο δωμάτιο (με το κλουβί), κλείσε την πόρτα (ώστε να έχετε ησυχία) πήγαινε κοντά της, μίλα της γλυκά και προσπάθησε να βάλεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί. Αν το πουλάκι τρομάξει προσπάθησε ξανά τις επόμενες ημέρες.
δηλ
α) όχι βαμμένα νύχια κτλ β) να είναι μόνη στη ζευγαρώστρα (ώστε να μην έχει δίπλα τον πέπερ)
γ) να βρίσκεστε μόνες οι δυο σας στο δωμάτιο
... Και αναλόγως των αντιδράσεων της, βλέπουμε πως θα το χειριστούμε:)
 
Επίσης το πουλάκι άλλαξε περιβάλλον και κλουβί. Το ότι ανέβαινε στο χέρι της Σίσσυ δεν σημαίνει ότι θα ανέβει άμεσα σε όποιο χέρι του προταθεί. Η Γουίντερ όταν ήρθε στο σπίτι αν και ήρθε με το δικό της κλουβί και την ίδια διαρρύθμιση κάποιες φορές αισθανόταν ασφάλεια να ανέβει στα χέρια μας και κάποιες όχι τις πρώτες καναδυο εβδομάδες.
 
Όχι Σίσση νου δν έχω ούτε βραχιόλια ούτε βαμμένα νύχια. Οταν λέω τρομάζει δεν χτυπιέται κιόλας ήρεμη είναι απλά την βλέπω να ανασαίνει πιο γρήγορα και να απομακρύνεται αν Καταλαθος πχ Βγάζοντας ταιστρα η ποτίστρα κάνω θόρυβο η κουνήσω το κλουβί εκεί τρομάζει πιο πολύ. Ειναι εμφανές ότι νιώθει ανασφάλεια με εμένα. Και εδώ θα συμφωνήσω με τον Φοίβος θέλει χρόνο να εξικιωθει και μαζί μου νομίζω ..
 
... Ειναι εμφανές ότι νιώθει ανασφάλεια με εμένα. Και εδώ θα συμφωνήσω με τον Φοίβος θέλει χρόνο να εξικιωθει και μαζί μου νομίζω ..
Τότε χρειάζεται να περνά λίγο χρόνο μαζί σου, οι δυο σας, μόνες.. Έστω και για ένα δεκάλεπτο την ημέρα, αν μπορείς βάζε το κλουβί στο άλλο δωμάτιο χωρίς τον πεπερόνι και ξεκίνα προσπάθεια προσέγγισης 😉
 
Κι εγώ αυτό πιστεύω, το πουλάκι πέρασε αρκετά, έμεινε μόνο και τώρα άλλαξε περιβάλλον. Θέλει το χρόνο του και αγάπη και κατανόηση, κάτι που σίγουρα τα έχει και θα τα δώσει η Ελένη μας. Όλα θα γίνουν όπως πρέπει :)
 
Λοιπόν τα λουλούδια μας κοιμούνται εδώ και μιάμιση ώρα σχεδόν πριν όμως προσπάθησα λίγο να την προσεγγίσω Sissy μου ο πεπερ ήταν έξω με τον χρηστο Κ έτσι βρήκα ευκαιρία πήγα στη ληδα Κ έβαλα χεράκι μέσα απαλά απαλά στην αρχη τσικι τσικι ανέβαινε πάνω πάνω της μηλουσα Κ με κοιτούσε Κ σήκωνε σιγα σιγα τα φτερακια του κεφαλιού της χεχεχε δν ξέρω αν ήταν καλό Κ έτσι όπως ήταν στην άκρη πάω κοντά το χέρι μου Κ την έπιασα στη χούφτα μου δν αντιστάθηκε μωρε η γλυκουλα μου παρά με έπιανε με το Ράμφος της τόσο απαλά δυο φορές και σταμάτησε απλά από μόνη της καθόταν χωρίς να θέλει να φύγει μετά την έβγαλα έξω Κ της χάιδευα το κεφαλάκι Κ καθόταν είχα χαλαρή την παλάμη μου εντελώς Κ της έδωσα και τρία φιλάκια στο κεφαλάκι Κ την ξανά έβαλα μέσα νιώθω πολύ χαρούμενη είναι τόσο γλυκό πλάσμα.. Πήγε στη κούνια της Κ κλασικά πέρα δοθε δν υπάρχει επίσης ο τρόπος που η ληδα κάνει κούνια παιδιά και ErnestoTheParrotlet δν φαντάζεσαι. Εχει τόση πλακα κάνει τόσο δυνατά κούνια Κ την βλέπεις πάει πέρα δοθε Κ το ευχαριστιέται 😀 Σίσση μου είναι ένα διαμαντακι το λυδακι σου την αγαπώ :) άντε να την αγαπήσει Κ το πεπερονι πφφφ😛
 
Back
Top