Ασθένειες Πάροτλετ είναι φουσκωμένο, αδύναμο, πρησμένο, με υπνηλία

Στην αρχή το πήγαμε σε αυτήν στον Πειραιά που βρήκαμε στο φόρουμ, Δουκάκη νομίζω, έδωσε την αντιβίωσή της, αντιφλεγμονώδη και βιταμίνες στο νερό... Το μόνο παραπάνω που μας πρότεινε ήταν η νοσηλεία που δεν νομίζω ότι θα βοηθούσε ιδιαίτερα το πουλί. Αφού δεν είδαμε καμιά βελτίωση πήγαμε σαν ύστατη λύση στον Ακριβό στο Περιστέρι. Η αλήθεια είναι ότι και οι δύο δεν μας έδωσαν συγκεκριμένη διάγνωση (για το από που προήλθε η φλεγμωνή) και μπορεί να μην γινόταν τελικά στην καταστασή του πουλιού αλλά ο Ακριβός έκανε αυτό που είχα σκεφτεί και εγώ ως τελευταία επιλογή, το να τρυπήσει την φλεγμονή με ρίσκο για να τραβήξει το υγρό. Αυτό πιστεύω έδωσε την ανακούφιση που χρειαζόταν για να αναπνεύσει λίγο πιο εύκολα και να πάρει τα πάνω του. Μπορεί να φανεί σε κάποιον ακριβός, όμως εκτιμήσαμε κάτι πολύ θετικό ΔΕΝ ξαναπήρε χρήματα για τις επόμενες επισκέψεις! Πάντως πέρα απ'όλα αυτά πιστεύω μετράει και το ότι προσπαθήσαμε ότι καλύτερο από κάθε πλευρά για τον Άρη, όπως το ότι του είχαμε βάλει ολόκληρη σόμπα χαλαζία δίπλα για ημέρες επειδή μας είπαν ότι χρειάζεται αρκετή ζέστη και έπειτα προσάρμοσα μια λάμπα υπερύθρων που ήταν ακριβώς ότι χρειάζεται (πήγαινε στο σημείο όταν ήθελε και είναι αρκετά πιο οικονομική στο να την αφήνεις με τις ώρες αναμένη..). Πρόσθεσα κι όλας κάποια τρόφιμα-μπαχαρικά που πίστευα ότι ίσως βοηθήσουν αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν έκαναν κάποιο καλό τελικά...
 
Αν και καθυστερημένα, επειδή μετά από τόση ανταπόκριση στο πρόβλημα που είχα θα ήταν αγένεια να μην πω την κατάληξη του θέματος. Το παπαγαλάκι χαίρει άκρας υγείας μετά από 1 μήνα περίπου προσπαθειών και φροντίδας. Σας ευχαριστώ όλους.
 
Back
Top