Φροντίδα Παιχνίδια που έχετε στα πουλιά σας

Λιτσα, στην ερώτηση κιθαρίστας ή ντράμερ, το πουλί απάντησε!:D Καταπληκτικός είναι!

Από τί υλικό είναι το παιχνίδι της δευτερης φωτογραφίας;
 
Από τί υλικό είναι το παιχνίδι της δευτερης φωτογραφίας;

Ακρυλικο ειναι! :D το κοιτουσα τις προαλλες να το παρω κι εγω στο Φοιβο και το αφησα για αργοτερα διοτι δεν περασε πολυς καιρος που του πηρα ενα σχεδον ολοιδιο αλλα αντι για κρικους ειχα μπιλιες στο εσωτερικο του σωληνα. 🙂

μια εβδομαδα κρατησε δεν κρατησε... Το επαιρνε πανω απο το κλουβι η το γραφειο μου πηγαινε ακρη ακρη και το πετουσε κατω στο πατωμα και καθοτανε απο πανω να κοιταει και περιμενε να ακουσει το θορυβο απο τη συγκρουση με το πατωμα... Κι εκανε μια φωνη σαν αυτην που λεω οτι νομιζω πως με κοροιδευει ωρες ωρες!
 
den einai epikindino gia poulia an tha spaei kai ta fae ena komataki tetio plastiko?


σπαει πολυ δυσκολα και αν σπασει σπαει σε μεγαλα κομματια! Κατι την ιδια αποψη θα μπορουσανε να φανε κομματια απο ολα τα παιχνιδια η απο ξυλο αλλα δεν το τρωνε... 😉
 
Ετσι νομιζω και εγω, οτι σπαει δυσκολα. Ειναι αρκετα παχυ. αν μπορεσω το πρωι θα βαλω πιο κοντινη φωτο.
 
Tα παιχνίδια αυτά μου τα έστειλαν από Αμερική. Είναι κυρίως foraging toys. Δηλαδή ο παπαγάλος θα πρέπει να προσπαθήσει να πάρει τη λιχουδιά του με τη λογική ότι στη φύση δεν βρίσκει τη τροφή έτοιμη στο μπολ έτσι ακονίζει το μυαλό του και απασχολείται για ώρες. Κάτω αριστερά είναι Nutri-berries φρούτων και λαχανικών. Κεφτεδάκια από φρούτα η λαχανικά και σποράκια τα λέω εγώ. Το λευκό μποινγ είναι το αγαπημένο του. Κάθεται με τις ώρες.
 

Συνημμένα

  • Resize of toys 004.webp
    Resize of toys 004.webp
    24,4 KB · Προβολές: 329
  • Resize of cage toys 001.webp
    Resize of cage toys 001.webp
    17,4 KB · Προβολές: 303
  • Resize of cage toys 002.webp
    Resize of cage toys 002.webp
    21,2 KB · Προβολές: 281
  • Resize of cage toys 005.webp
    Resize of cage toys 005.webp
    40,5 KB · Προβολές: 311
  • Resize of Paris pozing 035.webp
    Resize of Paris pozing 035.webp
    21 KB · Προβολές: 306
Τελεια ολα! :D ευχομαι να τα χαρει! Τα παρηγγειλες εσυ η σου τα εστειλε καποιος δικος σου;

εμενα το μποινγκ το φοβαται πολυ... και ενα rope perch (πατηθρα απο σχοινι) που εχει παλι το φοβαται.. Τι να πω, κανει λες και θα τον φανε... 😛
 
Τελεια ολα! :D ευχομαι να τα χαρει! Τα παρηγγειλες εσυ η σου τα εστειλε καποιος δικος σου;

εμενα το μποινγκ το φοβαται πολυ... και ενα rope perch (πατηθρα απο σχοινι) που εχει παλι το φοβαται.. Τι να πω, κανει λες και θα τον φανε... 😛

Μου τα έστειλε ένας φίλος Ανέστη.
 
κωσταντινε τι παιχνιδια εχεις παρει εσυ απο τα τζαμπο;
για βαλε καμια φοτο να παρουμε ιδεες! Πρεπει να ειναι καλη λυση παντος γιατι και ασφαλη θα ειναι και ακινδυνα αφου ειναι για παιδια!
 
Νασο σου ειχα δειξει καποια στιγμη μερικα που ειχα παρει εγω θυμασαι;Ενα τρενακι, ενα αυτοκινητακι, ελικοπτερακι και αεροπλανακι... 😀 Αν οχι θα σου τα βαλω να δεις σε φωτο. Ομως ολα αυτα τα πολυ φθηνα ειναι κινεζικης κατασκευης και μετα το σκανδαλο για τα τοξικα χρωματα στα κινεζικα παιχνιδια δεν ξαναπηρα οταν τα κατεστρεψε ολα εκτος απο 2 που ειναι πολυ σκληρο πλαστικο και δεν τα εχει διαλυσει τελειως, διοτι οι παπαγαλοι τα κοβουνε τα πλαστικα παιχνιδια με το ραμφος. Καλυτερα πιστευω να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.
 
κωσταντινε τι παιχνιδια εχεις παρει εσυ απο τα τζαμπο;
για βαλε καμια φοτο να παρουμε ιδεες! Πρεπει να ειναι καλη λυση παντος γιατι και ασφαλη θα ειναι και ακινδυνα αφου ειναι για παιδια!

Πρόχειρα έχω αυτή τη κουδουνίστρα που είναι και η αγαπημένη του. Του παίρνω συνήθως κάτι που έχουν τα βρέφη για τα δόντια τους(φωτο 1). Επίσης αγαπημένο του είναι τα πλαστικά καπάκια από τα μπουκάλια νερού η αναψυκτικού. (φωτο 2)και κουμπιά (φωτο 3)Επίσης τρελαίνεται με ένα θερμιδομετριτή που είχαν στα κορν φλεικς και κάνει ένα ήχο το χρονόμετρο. Το ανακάλυψε και πατάει το κουμπί με το ράμφος του και όταν αυτό χτυπά γυρίζει και κοιτά με απορία. lol. (φωτο 4 το κόκκινο σε σχήμα καρδιάς στο κλουβί του.
 
Σήμερα πήρα από την Αμερική νέο πακέτο με παιχνίδια του Πάρη. Δεν τα έκανα παραγγελία από το διαδίκτυο, μου τα έστειλε ένας φίλος.
 
με' γεια του! Πολυ ομορφα!
:)μου αρεσαν πολυ οι φωτο που "ανοιγει" το πακετο με τα δωρα του!:D
 
Ωραίο δώρο γενεθλίων! 🙂
Πανέμορφα είναι τα δωράκια του!
Εύχομαι να περάσει πολλές ευχαριστες ώρες απασχόλησης!
Και του χρόνου να του πάρετε παζλ!
 
Ωραίο δώρο γενεθλίων! 🙂
Πανέμορφα είναι τα δωράκια του!
Εύχομαι να περάσει πολλές ευχαριστες ώρες απασχόλησης!
Και του χρόνου να του πάρετε παζλ!

Xμμμμ Πάζλ δε το είχα σκεφτεί καλό ακούγεται.
 
Υπάρχουν ξύλινες ενσφηνώσεις με λίγα κομμάτια ( 5-6) που απευθύνονται σε παιδιά από 18 μηνων και ανω. Θα ήταν πολύ ωραίο αν τον εκπαίδευες να μάθει να παιζει με αυτά!
 
Back
Top