Φροντίδα Παιχνίδια που έχετε στα πουλιά σας

μαιρη ειναι γνωστης εταιριας... Αν δεν υπαρχει προβλημα στη γραφω εδω...
αλλιως pm
 
τα ξυλακια αυτα ειναι της ferplast.
ειναι σε ενα σακουλακι διαφορα κομματια και τα συνδεεις οπως σου αρσεσει και σου ταιριαζει στο κλουβι...

(ευχαριστω σταυρο:)
 
Νέα παιχνίδια για το Πάρη.

Χτες επιτελούς αποφάσισα να φτιάξω μερικά νέα παιχνίδια για το Πάρη. Πήρα όλα τα παλιά που ήταν σε καλή κατάσταση και να το νέο αποτέλεσμα. Έχω πέντε νέα και πέταξα αρκετά που ήταν διαλυμένα και μου έπιαναν και το χώρο.
 

Συνημμένα

  • Resize of Hand made toys. 001.webp
    Resize of Hand made toys. 001.webp
    12,3 KB · Προβολές: 197
  • Resize of Hand made toys. 002.webp
    Resize of Hand made toys. 002.webp
    7,1 KB · Προβολές: 180
  • Resize of Hand made toys. 003.webp
    Resize of Hand made toys. 003.webp
    7,6 KB · Προβολές: 178
  • Resize of Hand made toys. 004.webp
    Resize of Hand made toys. 004.webp
    7,3 KB · Προβολές: 171
  • Resize of Hand made toys. 005.webp
    Resize of Hand made toys. 005.webp
    10,7 KB · Προβολές: 188
Αχ ζήλεψα! :DΠολύ πρωτότυπες και εφευρετικές οι κατασκευές σου! Μου άρεσε πολύ που συνδίασες διαφορετικά υλικά μεταξύ τους και ιδιαιτέρα τα χαρτάκια για τα σοκολατάκια!

Μου έδωσες πολύ ωραίες ιδέες! Πάω να φτιάξω και εγώ!
 
Πολυ ομορφες κατασκευες, μπραβο Κωνσταντινε!
εγω θα 'στρογγυλευα' τις γωνιες των χαρτονιων, φοβαμαι μη κτυπησει τα ματακια του 😉
 
Καταπληκτικές κατασκευές και πολύ έξυπνες. Μου έδωσες ιδέες :D
 
Χτες επιτελούς αποφάσισα να φτιάξω μερικά νέα παιχνίδια για το Πάρη. Πήρα όλα τα παλιά που ήταν σε καλή κατάσταση και να το νέο αποτέλεσμα. Έχω πέντε νέα και πέταξα αρκετά που ήταν διαλυμένα και μου έπιαναν και το χώρο.

Πολύ ωραία, Κωνσταντίνος! Ελπίζω ότι ο Παρης θα απολαμβάνει τα νέα παιχνίδια!
 
Χτες ξεκίνησε με το πρώτο το αποδέχτηκε θαρρώ.
 

Συνημμένα

  • Resize of Hand made toys..webp
    Resize of Hand made toys..webp
    41,7 KB · Προβολές: 211
οπως σας εδειξε και ο κωσταντινος τα παιχνιδια μετα απο καποιο διαστημα χαλανε.
αυτο ειναι καλο γιατι παει να πει οτι ο παπαγαλος ασχολιοταν μαζι τους και του αρεσαν.
δεν τα πεταμε ομως!
οπωτε οταν ενα παιχνιδι γινει ετσι(φοτο1 ) πρεπει να ξαναφτιαχτει προσθετοντας κομματια που του αρεσει να χαλαει οπως χαρτονι και ξυλα.
και να ξανα το παιχνιδι ετοιμο για νεα ξυλώματα!(φοτο 2)
 

Συνημμένα

  • foto 1.webp
    foto 1.webp
    40,5 KB · Προβολές: 191
  • foto 2.webp
    foto 2.webp
    70,7 KB · Προβολές: 178
Νέα παιχνίδια για το Πάρη.

Σημερα παρέλαβα νέα πραγματάκια για το Πάρη. Εκτός από τα παιχνίδια πήρα και ένα bird harness καθώς και ένα σπήλαιο για πουλιά. Είναι από αμπέλι και θα του αρέσει να κρύβεται και να κοιμάται εκεί. Όταν καταφέρω να φορέσει το bird harness θα ανεβάσω και βίντεο να τον δείτε. Επίσης και με το σπήλαιο όταν ξεπεράσει το φόβο του και μπει μέσα θα σας δείξω φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • Resize of new toys 002.webp
    Resize of new toys 002.webp
    22,5 KB · Προβολές: 194
  • Resize of new toys 003.webp
    Resize of new toys 003.webp
    17,5 KB · Προβολές: 187
  • Resize of new toys 005.webp
    Resize of new toys 005.webp
    32,2 KB · Προβολές: 209
  • Resize of new toys 007.webp
    Resize of new toys 007.webp
    17,4 KB · Προβολές: 194
  • Resize of new toys 008.webp
    Resize of new toys 008.webp
    17,1 KB · Προβολές: 182
μερικα νεα παιχνιδια
 

Συνημμένα

  • DSC02254.webp
    DSC02254.webp
    42,3 KB · Προβολές: 186
Καλάθι για εξερεύνηση και απασχόληση των παπαγάλων.

Μία πολύ εύκολη και πολύ αποδοτική δημιουργία για να κρατάμε τους παπαγάλους μας απασχολημένους και να ακονίζουν το μυαλό τους, είναι το καλάθι η ένα μπολ που χρησιμοποίησα εγώ, με οτιδήποτε χωράει ο νους σας αρκεί να είναι ασφαλή όλα τα αντικείμενα που θα βάλουμε. Είναι ανέξοδο, δεν χρειάζεται καμία κλήση η δεξιότητα να το φτιάξουμε, αλλά σημαντικό γιατί προσομοιώνει αυτό που θα έκανε στη φύση το πτηνό σας. Δηλαδή να ψάχνει όλη την ημέρα να βρει τροφή. Παράλληλα κρύψτε λιχουδιές για να ψάξει να τις βρει. Κατά καιρούς έχω ξοδέψει αρκετά χρήματα για παιχνίδια που τα αγνόησε αλλά το καλάθι του δεν το αποχωρίζεται ποτέ. Έχω παρατηρήσει να ασχολείται ακόμα και πάνω από δύο ώρες συνεχώς.Βάλτε το στο πάτο και αν λερωθεί καθαρίστε το σχολαστικά. Μερικές φωτογραφίες για του λόγου το αληθές και μια στη σπηλίτσα του.
Θα εκπλαγείτε πόσο θα τους αρέσει.
 

Συνημμένα

  • Resize of Paris basket 001.webp
    Resize of Paris basket 001.webp
    28,6 KB · Προβολές: 227
  • Resize of Paris basket 002.webp
    Resize of Paris basket 002.webp
    33 KB · Προβολές: 209
  • Resize of Paris basket 005.webp
    Resize of Paris basket 005.webp
    51,9 KB · Προβολές: 211
  • Resize of Paris basket 006.webp
    Resize of Paris basket 006.webp
    26,8 KB · Προβολές: 207
Πολυ καλη ιδεα Κωνσταντινε! Το κανω κι εγω.:) Εμενα βεβαια τη χειροτερη τυχη την εχει το πλαστικο καλαθακι... :D Μολις βαρεθει να πεταει εξω τα παιχνιδια και να παιζει με μερικα τοτε αρχιζει και κανει το καλαθακι... καλοκαιρινο..
 
εχω μερες στο μυαλο μου μια ιδεα και θαθελα να μου πειτε
αν υπαρχει κινδυνος
βγαινοντας απο το σπιτι παραλιγο να πατησω ενα σαλιγκαρι..σκεφτομαι
λοιπον να πιασω ενα σαλιγκαρι και να το βαλω στο κλουβι του πιπικου
να δω τι θα κανει.. Διαβαζα πως στη φυση πιανουν μικρα σκουλικια και εντομα
λετε να του κανει κακο;
 
Δεν ξερω τι μπορει να εχει φαει το σαλιγκαρι, ωστε αν το φαει η το δαγκωσει ο πιπκος; 😉μην παθει καμια δηλητηριαση!
(εκτος απ'το οτι δεν μου πολυ αρεσει σαν ιδεα)
 
Φιλε τελειο το κλουβι σου. Με λενεΓΙΩΡΓΟ και πριν απο ενα μηνα αγωρασα ενα ΚΟΚΑΤΙΛ ΤΟΝ ΜΟΡΦΕΑ. Θα χαρω πολυ αν εχεω νεα σου.
 
Κωσταντίνε εξαιρετική η σκέψη σου! Το κουτί των παιχνιδιών μου θύμησε το μπαούλο με τους θησαυρούς...

Παρατηρώντας προσεχτικά διαπίστωσα οτι πολλά απο τα παιχνίδια είναι τετοιου είδους που απευθύνονται σε παιδιά, με ποικιλία υλικών και χρωμάτων που κρατούν ενα τοσο δραστήριο πουλί, συνεχώς απασχολημενο δημιουργικά. Να λοιπόν με ποιον τρόπο μπορουν να αξιοποιηθούν παιχνίδια των παιδιών μας που δεν χρησιμοποιούμε πια, με την προυπόθεση οτι πληρούν τους όρους υγειινής και ασφάλειας για το πουλί μας!

Τελικά χρησιμοποιεί την σπηλιά του για ύπνο;

Πολύ ωραίο επίσης και το σουβλάκι πορτοκάλι!
 
Νάσο οι ιδέες είναι φανταστικές. Τις έσωσα στον υπολογιστή για να τις δώσω στον πατέρα μου που έχει έναν affrica Grey και τους διαλύει το σπίτι διότι δεν έχει δικά του παιχνίδια να παίζει.
 
Κωσταντίνε εξαιρετική η σκέψη σου! Το κουτί των παιχνιδιών μου θύμησε το μπαούλο με τους θησαυρούς...

Παρατηρώντας προσεχτικά διαπίστωσα οτι πολλά απο τα παιχνίδια είναι τετοιου είδους που απευθύνονται σε παιδιά, με ποικιλία υλικών και χρωμάτων που κρατούν ενα τοσο δραστήριο πουλί, συνεχώς απασχολημενο δημιουργικά. Να λοιπόν με ποιον τρόπο μπορουν να αξιοποιηθούν παιχνίδια των παιδιών μας που δεν χρησιμοποιούμε πια, με την προυπόθεση οτι πληρούν τους όρους υγειινής και ασφάλειας για το πουλί μας!

Τελικά χρησιμοποιεί την σπηλιά του για ύπνο;


Πολύ ωραίο επίσης και το σουβλάκι πορτοκάλι!

Σωστά Georgina τα παιχνίδια είναι όλα της βαπτιστήρας μου τα οποία κόβω και διαμορφώνω ανάλογα.Ανακύκληση δηλαδή. Υπάρχουν πλαστικά ακρυλικά και ξύλινα, απλά κλαδάκια δηλαδή. Την σπηλιά την χρησιμοποιεί μόνο όταν δεν κλείνω το παντζούρι και βλέπει έξω. Όταν είναι κλειστό κοιμάται στη πιο πάνω τοποθετημένη πατήθρα του.
 
Back
Top